Sprawiedliwi Zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
od 19 września 2016 do 2 października 2016 konkurs zakończony
do wygrania: 2 książki "Sprawiedliwi Zdrajcy"
Jakie nastroje panowały przed wojną między Polakami, Ukraińcami, Żydami i Czechami? Dlaczego, gdy jedni mordowali, drudzy rzucali się, by ratować? Co się stało z tymi, którzy ocaleli? Czy Pani Hania odnajdzie polską rodzinę? Zanim na ekrany kin wejdzie film Wojciecha Smarzowskiego, historie Polaków z Wołynia z reporterską wrażliwością opisuje Witold Szabłowski w książce "Sprawiedliwi Zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia". Jeśli chcielibyście zapoznać się z jej treścią, zapraszamy do udziału w konkursie. Dwa egzemplarze książki trafią do autorów najciekawszych odpowiedzi na nasze pytanie konkursowe.

Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem dziesięć tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co polska pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? "Sprawiedliwi zdrajcy" to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones