PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=2}

Adwokat diabła

The Devil's Advocate
7,9 440 152
oceny
7,9 10 1 440152
6,7 31
ocen krytyków
Adwokat diabła
powrót do forum filmu Adwokat diabła

Spoiler w tytule. Mogli nazwać go po prostu "Adwokat". Ludziom kopary by opadły podczas seansu.

ocenił(a) film na 9
Klejnot_Nilu

A nieprawda. W wielu językach, w tym również w polskim i angielskim istnieje określenie "adwokat diabła".

Oznacza on kogoś (adwokata lub zwykłą osobę) broniącą lub usprawiedliwiającą kogoś, kogo wszyscy uznali za złego i/lub zbrodniarza oraz skreślili, skupiając się wyłącznie na krytyce.

Tytuł jest sprytną grą słów (bo kto by się spodziewał dosłowności?), a nie spojlerem...

ocenił(a) film na 8
Vesslan

No niestety ja sie spodziewalam doslownosci, dlatego tez uwazam ze tytul zdradza wszystko... a szkoda bo naprawde jest to dobry film, ale tytul beznadziejny..

ocenił(a) film na 9
kura1517

Z drugiej strony, tytuł jest marką filmu, przyciąga widza choćby ciekawością o owym 'diable', więc wcale nie psuje wrażeń. Samo 'adwokat' lub 'pokusy finansowe młodego prawnika' odrzuciłyby 70% potencjalnych widzów, którzy uznaliby go za nudny film o sądownictwie. A mając coś o 'diable' którego jeszcze zagrał Pacino... to już coś.

ocenił(a) film na 7
kura1517

Ja się spodziewałem adwokata diabła, zgodnie ze znaczeniem tego określenia. Ktoś broni czegoś w co sam nie wierzy. Przyjmuje argumenty strony przeciwnej, choćby ze względu na gimnastykę intelektualną, ale również po to by wczuć się w sposób rozumowania adwersarza.
Adwokat diabła dosłownie? Nigdy nie spotkałem się z czymś takim, nie licząc tego filmu.

ocenił(a) film na 8
per333

Dokładnie. Wszystko zależy od tego, czy ktoś zna znaczenie tego terminu, co należy do kultury europejskiej, czy też nie nie zna. Nie ma co robić zarzutu z powodu braków w swoim wykształceniu...

ocenił(a) film na 7
Uh_Huh

Bez przesady. Ja doskonale znałam określenie adwokat diabła, a jednak też odczytałam tytuł dokładnie, co odebrało mi część przyjemności w odbiorze filmu. Nie zarzucaj innym braków w wykształceniu, bo ktoś inny może Tobie zarzucić braki w umiejętności w kojarzeniu faktów, skoro nie zorientowałaś się, o jakim adwokacie diabła mowa.

ocenił(a) film na 7
per333

Z Freddym Krugerem też nikt się nie spotkał poza filmem, a jednak...

ocenił(a) film na 7
kura1517

Ale często tak jest. Harry Angel choćby? Przecież tam jak na tacy masz podane Louisa Cyphera. No kto się nie domyśli, o kogo chodzi?

Vesslan

No coś tam, gdzieś tam dzwonili, hihi! Słownik języka polskiego PWN
advocatus diaboli [wym. adwokatus diaboli]
1. «duchowny, który w procesie beatyfikacyjnym lub kanonizacyjnym ma przedstawić argumenty przeciwko uznaniu danej osoby za błogosławioną lub świętą»
2. «obrońca niesłusznej lub złej sprawy» :) :)

ocenił(a) film na 8
Klejnot_Nilu

wszystko jedno, bo już w trailerze tego filmu producenci zdradzili, że Pacino to prawdziwy diabeł (strzał w kolano moim zdaniem).

Klejnot_Nilu

Przeciwnie, gdy ja przeczytałem "adwokat diabła" to uznałem, że poprostu jest to tylko porównanie a nie, że dosłownie.

ocenił(a) film na 9
Klejnot_Nilu

Osoba taka musiałaby być wyjątkowo utalentowana aby już przy pierwszym spotkaniu Kevina z Miltonem w biurowcu, który miał, tak mi się przynajmniej wydaje, objawić się jako wieża Babel, sekretarka w charakterystycznym stroju mówiąca wieloma językami jako obraz Wielkiej Nierządnicy no i ten moment, w którym syn patrzy z góry na otaczający go świat pragnący sławy i bogactwa. Już sama rozmowa tych dwóch w równie charakterystycznym pokoju - tak, zdecydowanie ujawnienie się Lucyfera przez postać Miltona mogło być zaskoczeniem. A to dopiero pierwsze minuty filmu. W końcu jeśli sami po to nie sięgniemy nic nie otrzymamy z zawiłej treści filmu.

arnau_

Świetny film.

ocenił(a) film na 9
zuzadec

Też tak uważam. Ma klimat oraz drugie dno, wymagające także znajomości tematu. Polecisz coś w podobnym motywie?

ocenił(a) film na 10
Klejnot_Nilu

Nie zgodzę się z tym, że tytuł to spoiler. Adwokat diabła to także związek frazeologiczny i oznacza kogoś, kto broni niesłusznej sprawy.Tytuł ma tutaj podwójne znaczenie. Z jednej strony główny bohater faktycznie reprezentuje z sądzie samego diabła, a z drugiej broni osób, co do których ma pewność, że są winne. Robi to dla pieniędzy i kariery zatracając powoli sumienie. Ja sama oglądając ten film po raz pierwszy zastanawiałam się, czy faktycznie pojawi się w nim szatan, czy może to tylko taka metafora i film opowiada po prostu o prawniku, który broni zbrodniarzy.
\

Klejnot_Nilu

No nie powiedziałbym, w końcu jak oglądałem, to myślałem, że to przenośnia, i chyba każdy tak myślał do czasu.

ocenił(a) film na 10
Klejnot_Nilu

No nie dla każdego... Ja widząc tytuł nie spierdziewałam się, że jeden z głównych bohaterów to diabeł... Po jakimś czasie wydedukowałam, że w filmie może o to chodzić, sporo było porównań do diabła, więc to żaden spojler jak dla mnie,

ocenił(a) film na 10
Klejnot_Nilu

No nie dla każdego... Ja widząc tytuł nie spierdziewałam się, że jeden z głównych bohaterów to diabeł... Po jakimś czasie wydedukowałam, że w filmie może o to chodzić, sporo było porównań do diabła, więc to żaden spojler jak dla mnie,

ocenił(a) film na 10
Klejnot_Nilu

Ludziom nie, ale studentom prawa powinna. Ludzie dobrze wiedzą jak działają dobrze opłacani adwokaci na zlecenia diabłów. Ale próżność to najlepszy grzech.

ocenił(a) film na 9
Klejnot_Nilu

No cóż, dla znających historię nie jest to takie oczywiste. «Advocatus diaboli» ma za zadanie weryfikowanie wszystkich negatywnych informacji na temat wyniesienia na ołtarze kandydata na świętego, a utworzył to stanowisko w XVI wieku papież Sykstus V.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones