film

Aleksander Newski

Aleksandr Nevskiy
1938
1h 52m
7,0 3 144
oceny
7,0 10 1 3144
7,1 11
ocen krytyków
Aleksander Newski staje na czele starcia z okupującym Rosję Zakonem Krzyżackim. więcej mniej
Aleksander Newski zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

„Aleksander Newski” wybitnego światowej sławy reżysera Sergieja Eisensteina to dzieło wpisane w klasykę światowego kina. Doborowa obsada, niesamowite dekoracje, ogromny rozmach przy realizacji – to tylko niektóre z atutów tego filmu. Fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach z XIII wieku. Akcja toczy się w 1242 roku. Fabuła rozpoczyna „Aleksander Newski” wybitnego światowej sławy reżysera Sergieja Eisensteina to dzieło wpisane w klasykę światowego kina. Doborowa obsada, niesamowite dekoracje, ogromny rozmach przy realizacji – to tylko niektóre z atutów tego filmu. Fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach z XIII wieku. Akcja toczy się w 1242 roku. Fabuła rozpoczyna się w chwili przekroczenia wschodnich granic przez krzyżowców. Mieszkańcy Nowogrodu pod wodzą znanego z waleczności księcia Aleksandra Newskiego dzielnie stawiają opór. Dwaj główni bohaterowie to Gawryło Oleksycz i Waśka Busłaj, którzy nota bene są autentycznymi postaciami historycznymi. W filmie na tle wojny, toczy się opowieść o ich miłości do tej samej kobiety, która obiecała swoją rękę temu, kto okaże się lepszy w bitwie. Rusinów z zakonami rycerskimi przedstawiono z drobiazgową skrupulatnością, a kulminacją jest scena bitwy na zamarzniętym jeziorze Pejpus. W połączeniu z niesamowitą muzyką Prokofiewa, wszystko razem robi imponujące wrażenie. Film przez lata nie był emitowany z uwagi na antyniemieckie przesłanki, zdjęcia ukończono bowiem tuż przed podpisaniem paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzieło powróciło triumfalnie na ekrany po zerwaniu radziecko - niemieckiego sojuszu w 1941 roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie.

studio
Mosfilm
tytuł oryg.
Aleksandr Nevskiy
inne tytuły
Alexander Nevsky USA
więcej
Zdjęcia do filmu kręcono w Moskwie (ZSRR, obecnie Rosja).
"Aleksander Newski" jako film o zwycięstwie ludowego ruszenia przeciw germańskim najeźdźcom został wycofany z dystrybucji jesienią 1939 roku po zawarciu traktatu Ribentrop - Mołotow. Sytuacja ta utrzymała się do 1941 roku, kiedy Niemcy zaatakowały ZSRR.
Aleksander Newski to postać historyczna. Żył w latach 1220-1263 i był wielkim księciem włodzimierskim. Zasłynął jako zwycięzca w bitwach nad Newą (1240 rok, wtedy pokonał Szwedów) i na jeziorze Pejpus (Czudzkim), gdzie w 1242 roku pokonał wojska Zakonu Kawalerów Mieczowych. Ta ostatnia bitwa została przedstawiona w filmie.
"Aleksander Newski" to kontrowersyjny film, jak większość produkcji mistrza Siergieja Eisensteina. Tworzony był w mrocznych czasach "wielkiej czystki" i w obliczu stalinowskiej obsesji wszechobecnego wroga. Zbrojenia III Rzeszy musiały zaniepokoić Stalina, skoro wysunął on armaty propagandy przeciwko Niemcom. Narzędziem tej propagandy był m.in.... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Klimat genialny, ujęcia niesamowite, teraz to 100 000 komputerów nie potrafi tego oddać! A że propaganda? Wisi mi to, bo znam historię i na mnie to nie działa, poza tym, który kraj nie robi propagandy w filmach?

A. Newski

ocenił(a) film na 8

To perła filmu batalistycznego. Zdjęcia to ikoniczne arcymistrzostwo fotografii czarno białej. Reszta to tylko polityka a ona rządzi się innymi prawami.

Kto wystawia wysoką ocenę temu filmowi, przymyka oko naprawdę na bardzo wiele. Propaganda to jedno, apogeum czerwonego terroru, więc jak Stalin chciałby sceny w której wjeżdża na tyranozaurze pomiędzy Krzyżaków, taka scena w filmie by się pojawiła. Czy na Kremlu Iwan IV, Piotr, Lenin, Stalin, Breżniew czy Putin, zawsze...

więcej

Film wszedł na ekrany w grudniu 1938. A już za 9 miesięcy Stalin ręka w rękę z Hitlerem mieli napaść na Polskę. Po następnych 22 miesiącach Hitler ze swoim wojskiem jak Teutoni z filmu Eisensteina napada "na Ruś". Żołnierze niemieccy zachowywali się jeszcze gorzej niż palenie dzieci w Pskowie. Także w wyglądzie wojsk...

więcej

świetny film, wielkie widowisko którego efekt spotęgowała wybitna oprawa muzyczna. czasem aż ciary chodzą po plecach

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones