PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=730844}

Anihilacja

Annihilation
6,2 101 833
oceny
6,2 10 1 101833
7,1 34
oceny krytyków
Anihilacja
powrót do forum filmu Anihilacja

Wiele lat czekałem na porządny film SF budzący we mnie takie emocje i tworzący taki klimat jakie wywoływały u mnie klasyczne filmy tego gatunku z lat 50tych i 60tych, a także książki takich klasyków jak Clarke, Lem czy Asimov. Aż w końcu (po kilku lepszych, choć niegenialnych epizodach jak "Ludzkie Dzieci" czy "Interstellar") dostałem "Ex Machinę". Thriller, który przywrócił mi wiarę w dzisiejsze (amerykańskie) kino sf. Od tego czasu mocno trzymam kciuki za Alexa Garlanda, człowieka, który (że się tak brzydko powtórzę :P) przywrócił mi wiarę. Mam nadzieję, że "Annihilation" będzie trzymało poziom jego pierwszego filmu oraz będzie tylko początkiem wspaniałej kariery pełnej mrocznych, subtelnych i inteligentnych filmów SF :)

użytkownik usunięty
TimeWayPoland

http://0.media.dorkly.cvcdn.com/36/35/6603dc5a9292104b44c349b85b5aaf7a-5-crazy-f an-theories-that-make-total-sense.jpg

ocenił(a) film na 8

Czytałeś trylogię VanderMeera? Jestem w połowie trzeciej części i urywa jajca.

użytkownik usunięty
LukeuszLFC

2 pozostałe tomy jeszcze przede mną.

Kocham cię

użytkownik usunięty
LukeuszLFC

Trzecia część czy ogólnie cała trylogia Southern Reach?

ocenił(a) film na 8
karol9_16

Cała trylogia :)

LukeuszLFC

i jak, ta historia jest dobrze rozpisana na 3 częsci? Kończe pierwszą, póki co, miazga, ale chcę wiedzieć, czy ta misja i wszystkie zagadki będą zakończone w tej trylogii :)

ocenił(a) film na 8
Metropholis

Druga część trochę zwalnia akcję, ale pojawia się nowy, intrygujący bohater z którym się identyfikujesz. Trzecia część to już istny mindfu ck i akcja pędząca do przodu. Jest dobrze rozpisane i ukończone. Chociaż interpretacja całej trylogii należy do Ciebie. :)

LukeuszLFC

Ok, super wiedzieć, że nie ma kaszany i pojawia się ktoś ciekawy :) Bo póki co - jest dobrze. Choć domyślam się, jak wiele będzie trzeba w filmie zmienić albo zastosowac innych środków z racji tego, że wszystko co wiemy w książce pochodzi z głowy małomównej bohaterki. Film tego w tej formie nie uciągnie.

ocenił(a) film na 4
Metropholis

A tu na forum w innym wątku kilka osób jest zgodnych co do tego ,ze książka to jest gniot i grafomania nic nie warta. Jak więc z tym jest, bo się zastanawiam, czy tego nie przeczytać.

AJGOR_2

Bez przesady. To znaczy na ile poznałam pióro autora po 1 tomie, tak zdecydowanie do grafomanii temu daleko. Przeciwnie, pierwszy tom bardzo dobry. Drugi strasznie nudny, ale napisany dobrze. Pytanie kto przez to przebrnie, żeby w trzecim znaleźć rozwiązanie zagadki.

Metropholis

To przydało by się tez poznać twórczość "braci Strugackich" z których jest zerżnięty pomysł. Ja również potwierdzam, że to jest grafomaństwo, i to niezbyt wyszukane, bo w bardzo nędzny sposób plagiatuje pomysł klasycznego dzieła "Piknik na skraju drogi". Ogólnie współczesna literatura s-fiction przeżywa podobny kryzys co kino. Znam klasykę science fiction i doprawdy ciężko obecnie w tym nurcie o kogoś kto potrafi być wielkim współczesnym pisarzem, ale również wybitnym filozofem jak to było choćby u naszego rodzimego S.Lema czy Strugackich.

ocenił(a) film na 4
egzik01

Strugackich czytałem. Ale jeszcze za komuny :) I szczerze przyznam, że praktycznie nic nie pamiętam. Jedynie, że mi się podobali. Ale ja zawsze byłem wielkim fanem fantastyki (zdarzyło mi się nawet coś tam opublikować w miesięczniku Fantastyka). Oni byli Rosjanami. No, ale rosyjska fantastyka zawsze stała na wysokim poziomie.

ocenił(a) film na 7
TimeWayPoland

Z tym małym zastrzeżeniem, że "Ex Machina" to film brytyjski.

Thomasons

Fakt... tym gorzej dla kina amerykańskiego :-)

ocenił(a) film na 8
TimeWayPoland

Ambitnego kina science fiction w tych czasach jest jak na lekarstwo. Mam nadzieję, że Garland udźwignie temat i zekranizuje całą trylogię Southern Reach.

wito_filmweb

jestem własnie po nowym Blade Runnerze i jeśli gdzieś szukać nadziei na ciekawe kino sci-fi to właśnie w takich filmach jak ten. Garland przy Villeneuve wypada banalnie niestety - mówię o Ex Machinie i jej niezbyt oryginalnym przesłaniu i trickach rodem z horrorów.

TimeWayPoland

Czekam na ten film z utęsknieniem

ocenił(a) film na 5
TimeWayPoland

Polecam w takim razie Dukaja, Wattsa, VanderMeera. To najlepsze co współczesna sf ma do zaoferowania :).

użytkownik usunięty
TimeWayPoland

Jakiś czas temu autor książkowego cyklu ujawnił, że jest wniebowzięty wykonaną pracą Garlanda. Sam VanderMeer starał się w ogóle nie ingerować w proces tworzenia filmu.
http://collider.com/annihilation-movie-jeff-vandermeer/#alex-garland

ocenił(a) film na 6

O tak! To był dopiero ciekawy news! A zasrany filmweb wciąż o Hanach Solo, Spider-Manach i innych WonderLudziach. Szkoda, że takie wiadomości przechodzą praktycznie bez echa na tym portalu dla mas...

Za to z tym VanderMeerem to akurat dobrze się złożyło, że nie wtrącał swoich trzech groszy podczas procesu produkcji widowiska, bo dla mnie "Unicestwienie" to dopiero przedsmak i jakby dzieło niekompletne. W 2. części - "Ujarzmieniu" pisarz znacznie lepiej poradził sobie z połączeniem klimatu lekkiego sci-fi i psychologicznego kryminału zachodzącego w głowach głównych bohaterów. Dwójka jest po prostu przy jedynce jak kategoria PG-13 przy kategorii R ;)

ocenił(a) film na 4
qoobson41

Kilka filmów SF w 2018 zapowiada się ciekawie, i nie mówię tu o wysoko budżetowej sieczce wizualnej, a o czymś głębszym.
Na poniższej liście 20 oczekiwanych filmów, są właśnie takie pozycje.
Np. na ostatnim, 20 miejscu nowa ekranizacja "Fahrenheit 451", choć w tym wypadku mam obawy czy ta nowa wersja utrzyma styl i wyjątkowy klimat pierwszego filmu, jak i książki...
http://www.looper.com/74913/sci-fi-movies-going-blow-everyone-away-2018/

ocenił(a) film na 6
TimeWayPoland

Ooo! Już wydawało się, że premiera w USA i w Polsce w 2018 na bank, a tu taki news wprowadzający w niepewność:

http://www.natalieportman.co/2017/06/21/fall-release-for-annihilation/

Ciekawe w związku z tym czy ostatecznie film powalczy o sympatię Akademii i innych gremiów jeszcze w sezonie 2017/18 czy dopiero w kolejnym...

użytkownik usunięty
qoobson41

Ostatecznie, 23 lutego 2018
http://www.comingsoon.net/movies/news/876535-alex-garlands-annihilation-adaptati on-set-for-february-23-2018

ocenił(a) film na 6

Smutne to i przykre to, ale nie pozostaje mi nic więcej niż zaakceptować taki stan rzeczy...

U Ciebie to i tak nie ma pewnie szans na nic więcej niż 7/10 :D

użytkownik usunięty
qoobson41

Who knows ;)

ocenił(a) film na 6

No to czekam na przełom i "Ukojenie" ;)))

użytkownik usunięty
TimeWayPoland

Szkoda ze ex machina jest bardzo naiwna naukowo. Wysoka sztuczna inteligencja wprowadzi zależności dużo ciekawsze niż dwaj faceci i młoda ładna dziewczyna w jednym domku.

ocenił(a) film na 8
TimeWayPoland

Kurcze sprawdziłem tego autora ale specjalnie nie zabija ocenami.
Ale trzeba będzie osobiście oblukać.
Ostatnio czytalem Hyperiona i to jest dopiero jazda...

ocenił(a) film na 5
Wojtulek

Kocham Hyperiona i oby go nigdy nie zekranizowali.

ocenił(a) film na 4
descolada

Już 3 lata temu był news o projekcie zekranizowania przez SyFy "Hyperiona" w formie serialu, a w 2016 pisano że za dwa lata powstanie.
Więc jeśli naprawdę tak będzie, to wkrótce powinny być o tym konkretniejsze informacje.
http://www.comingsoon.net/tv/news/448901-syfy-to-adapt-dan-simmons-sci-fi-best-s eller-hyperion

TimeWayPoland

Czekam z niecierpliwością, szkoda że w kinie nie obejrzymy :(

ocenił(a) film na 5
TimeWayPoland

Co niby przywrócił? Przecież to historia maszyny odkrywającej człowieczeństwo odcinek 2049. Saj faj ma się dobrze i wbrew lamentom nic nie wskazuje na to, że gatunek będzie przyszłości tworzony jedynie przez filmy pokroju Transformersów

TimeWayPoland

w mojej opinii film owszem odwołuje się do klasyki, ale zbyt wiele z niej odtwarza, przetwarza, i na dodatek trochę spłyca, a niewiele daje od siebie. nic mnie tutaj nie zaskoczyło ani szczególnie nie zachwyciło, nie wywołało zbyt wiele emocji, liczyłam na coś więcej.

ocenił(a) film na 9
TimeWayPoland

Właśnie skończyłam oglądać i mogę serdecznie polecić każdemu kto lubi dziwne filmy i wsiąka w klimaty SF.
Na początku nie byłam przekonana do tej produkcji, ale im dalej tym lepiej. Mega dziwny klimat wylewa się z ekranu tworząc coś niesamowitego. Soundtrack jest tak dobry, że któryś raz z rzędu puszczam sobie napisy końcowe, aby jeszcze trochę doświadczyć tego gęstego klimatu. Bardzo dobre kino na wieczór. Jedyne co mi dość przeszkadzało to gra aktorska Portman. Wypadła jakoś tak dziwnie i bez wyrazu.

ocenił(a) film na 5
marza4366

Nie no proszę Cię ! Ten film to średniak jakich pełno, żeby nie Portman i że Netflix go reklamował , pewnie by trafił na dvd i nikt by go nawet nie obejrzał. Liczyłem na coś lepszego, a dostałem odgrzewany kotlet, to wszystko już było. Z początku było ok aż weszli do tej kopuły, później już coraz gorzej.

ocenił(a) film na 5
goly

Majster, dokładnie to samo napisałem w swojej ocenie tej dziecinniady :D Było ok aż weszli do tej kopuły, potem coraz gorzej :D

ocenił(a) film na 5
TimeWayPoland

Przykro mi stary ale chyba się rozczarujesz :D Anihilacja to ładnie wyglądający film sci-fi ale niestety przesycony BARDZO płytkim aspektem filozoficznym. Taki trochę wannabe Stalker zrobiony przez przeciętniaka z liceum profilowanego :D Płytszy chyba był tylko Atlas Chmur :D

ocenił(a) film na 5
TimeWayPoland

też miałem nadzieję, bo Ex machina - świetna. Ale już "W stronę Słońca" - marne. Tym razem Garlandowi coś mocno nie poszło. Myślę, że materiał wyjściowy był słaby, no i te skomercjalizowane zrzynki ze Strugackich, Tarkowskiego i innych klasyków. Ostatecznie naciągane 5/10 . Cóż zdarza się .
Denerwuje mnie tylko chamska metoda promocji filmu na zasadzie ukryj gówno w pozłotku, a nuż się nabiorą. Plus stado trolli z działu szydery agencji marketingu szeptanego wynajętych przez Netflixa. Że niby to film dla intelygentych ;)

ocenił(a) film na 4
TimeWayPoland

Nie widziałem jeszcze filmu, ale pachnie on bardzo piknikiem stalkerów na skraju planety Solaris.
Czy mnie nos myli?

Piramidoglowy

Yas, miałam skojarzenia z Solaris ale uważam to za przeogromny plus dla Anihilacji.

ocenił(a) film na 4
mery_fghj

Właśnie obejrzałem na cda. Niebawem zrecenzuję film. Twórcy inspirowali się na pewno także opowiadaniem Lovecrafta "Kolor z Przestworzy".

ocenił(a) film na 6
Piramidoglowy

Albo "Innymi Pieśniami" Dukaja, o ile kiedykolwiek o kimś takim słyszeli. Nie zmienia to faktu, że arcydzieło to to na pewno nie jest. Dobry temat, spora możliwość do popisu, ale nie rozumiem tych wszystkich ochów i achów nad rzekomą głębią tej produkcji. Ot kolejny błyszczący twór wykastrowany z logiki i związku przyczynowo-skutkowego, nawet by mnie to specjalnie nie ruszało, bo przecież takich filmów w bród, tyle, że ten próbuje przywdziać płaszczyk porządnej rozkminy egzystencjalnej, co jest mało śmiesznym dowcipem. Zabawa z formą - fajnie, filozoficzne utopie - zdecydowanie nie.

TimeWayPoland

Tak! Miałam bardzo podobne przemyślenia. Czerpanie tego co najlepsze z klasyków i powrót do tej tradycji. Zachwyt!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones