film

Art of Freedom

2011
1h 10m
7,9 2 474
oceny
7,9 10 1 2474
Dokument przedstawia historię polskiego himalaizmu, a także sukcesy jakie odnosili jego przedstawiciele w latach 70. i 80. XX wieku. więcej mniej
Art of Freedom zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Art of Freedom
Zwiastun nr 1
Jak to możliwe, że w PRL-u w latach 70-tych i 80-tych, w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców ośmiotysięczników od ich kolegów zza "żelaznej kurtyny"? Dokument "Sztuka wolności" ("Art of Freedom") jest odpowiedzią na pytanie o fenomen polskiego himalaizmu. Polacy rządzili w najwyższych górach świata bez mała 20 lat. Wyznaczyli nie tylko nowe drogi, ale i nowe sposoby zachowań. Odznaczali się oryginalnym stylem wspinania, wytrwałością, poczuciem odpowiedzialności za siebie i partnerów, solidarnością.[url=http://www.filmweb.pl/person/Jerzy+Kukuczka-1709608] Jerzy Kukuczka[/url] jako pierwszy Polak zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie ośmiotysięczniki. Po nim dokonał tego również [url=http://www.filmweb.pl/person/Krzysztof+Wielicki-583700]Krzysztof Wielicki[/url]. Najlepsza polska himalaistka [url=http://www.filmweb.pl/person/Wanda+Rutkiewicz-477395]Wanda Rutkiewicz[/url] zdobyła 8 z tych szczytów, częściowo nowymi szlakami. Im więcej mieli przeszkód do pokonania w Polsce dotkniętej wiecznym kryzysem gospodarczym, tym lepsze wyniki osiągali w Himalajach. Wszyscy himalaiści podkreślali, że problemy, jakie napotykali w kraju, aby zdobyć paszporty, sprzęt i środki potrzebne do wyprawy, jeszcze bardziej determinowały ich do wspinaczki. Bardziej zmotywowani od kolegów zza "żelaznej kurtyny", zdobywali najwyższe szczyty z nieznanym dotąd, a tak charakterystycznym dla Polaków, zacięciem.[url=http://www.filmweb.pl/person/Jerzy+Kukuczka-1709608]Jerzy Kukuczka[/url] "Sztuka wolności" opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności. 2013-03-21T16:58:10 https://fwcdn.pl/webv/03/10/30310/artoffreedom.30310.4.jpg https://fwcdn.pl/video/f/173/650273/art_of_freedom_trailer_18_02.vp9.480p.webm

Jak to możliwe, że w PRL-u w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? CoJak to możliwe, że w PRL-u w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców ośmiotysięczników od ich kolegów zza "żelaznej kurtyny"? Dokument "Sztuka wolności" ("Art of Freedom") jest odpowiedzią na pytanie o fenomen polskiego himalaizmu. Polacy rządzili w najwyższych górach świata bez mała 20 lat. Wyznaczyli nie tylko nowe drogi, ale i nowe sposoby zachowań. Odznaczali się oryginalnym stylem wspinania, wytrwałością, poczuciem odpowiedzialności za siebie i partnerów, solidarnością. Jerzy Kukuczka jako pierwszy Polak zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie ośmiotysięczniki. Po nim dokonał tego również Krzysztof Wielicki. Najlepsza polska himalaistka Wanda Rutkiewicz zdobyła 8 z tych szczytów, częściowo nowymi szlakami. Im więcej mieli przeszkód do pokonania w Polsce dotkniętej wiecznym kryzysem gospodarczym, tym lepsze wyniki osiągali w Himalajach. Wszyscy himalaiści podkreślali, że problemy, jakie napotykali w kraju, aby zdobyć paszporty, sprzęt i środki potrzebne do wyprawy, jeszcze bardziej determinowały ich do wspinaczki. Bardziej zmotywowani od kolegów zza "żelaznej kurtyny", zdobywali najwyższe szczyty z nieznanym dotąd, a tak charakterystycznym dla Polaków, zacięciem. "Sztuka wolności" opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności.

studio
Instytut im. Adama Mickiewicza / TVN (współudział)
tytuł oryg.
Art of Freedom
inne tytuły
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Tuż po fragmencie o śmierci Kukuczki jest mocna sekwencja filmowa, ktoś spada w przepaść,
widac spadające, potem toczące sie cialo.... wszystko to sugeruje, że to właśnie On. Ale przecież
ciala Kukuczki nie odnaleziono ...../ tylko oficjalna wersja dla firmy ubezpieczeniowej mówi o jego
odnalezieniu i pochowaniu...

więcej

10

ocenił(a) film na 10

Nie rozumiem dlaczego tak niska ocena? Dla mnie najlepszy dokument jaki do tej pory widziałem o pionierskich a zarazem mistrzowskich czasach polskiego himalaizmu!

W tym filmie jest 50% serialu Himalaiści żywcem wmontowany w nowy materiał. Twórcy poszli na łatwiznę, film nic nowego nie wnosi poza angielskim lektorem i przekazem w świat. To jedyny plus.

Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Andrzej Zawada, wielcy ludzie, zdobywcy, pasjonaci, bohaterowie. Przywozili ze sobą rekordy i rozsławiali Polskę w czasach szaroburego PRL-u. Kto by pomyślał, że tacy wielcy zdobywcy musieli malować kominy hut w Polsce, aby zebrać fundusze na wyprawę. Cześć ich pamięci!

Film świetny, ale nie mówi prawie wcale o największych polskich himalaistach...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones