PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=787625}
7,8 5 478
ocen
7,8 10 1 5478
7,2 20
ocen krytyków
Beksińscy. Album wideofoniczny
powrót do forum filmu Beksińscy. Album wideofoniczny

Projekt budzi oczywiste wątpliwości natury moralnej, jednak gdy już zgodzimy się na samą koncepcję (chociaż oczywiście nie musimy), myślę że zrealizowany jest w możliwie etyczny sposób. Bez manipulowania nagraniami, zmontowany w dużej części z ogólnodostępnych urywków i fragmentów z narracją samego Zdzisława, co powoduje, że wnikanie w intymność rodziny nie osiąga granicy niesmaku czy ekshibicjonizmu. Charakteryzowany jako kolejny krok w ramach zbijania kapitału na modnej ostatnio tragedii lub aneks do "Ostatniej Rodziny", dla mnie jest skutecznym odkłamaniem przemyconych w niej mitów na temat Beksińskich. U Matuszyńskiego przerysowania postaci tłumaczone są fabularnym charakterem filmu, jednak aktorska teatralność w ramach scenariusza opartego na faktach utrwala u widzów fałszywe stereotypy dotyczące pierwowzorów bohaterów z mocą reportażu, zatem stworzenie dokumentalnej odpowiedzi było niemal moralnym obowiązkiem zainteresowanego tematem reżysera. Postacie przedstawione w „Ostatniej Rodzinie” to nieczuły egocentryk, kobieta obdarzona niemal świętą cierpliwością i niepoczytalny wariat. Poprzez „Album Wideofoniczny” z mieszkańców domu wariatów postępujących w sposób nieprzewidywalny, nieschematyczny, wręcz abstrakcyjny, bohaterowie zmieniają się w postacie ekscentryczne, lecz ludzkie, których postępowanie ma źródła w znanych wszystkim nadwrażliwym ludziom emocjach. Dobierając wzorce niektórych scen z „Ostatniej Rodziny”, Borchardt niejako kalibruje wydźwięk przedstawionej historii, osadza ją w znanej nam rzeczywistości i uczłowiecza jej bohaterów.
Jedyne co mnie frapuje, to wypowiedzi reżysera, które świadczyłyby o tym, że osiągnięte efekty są jedynie efektem ubocznym koncepcji, za którą kryła się niekoniecznie potrzeba uczciwości..

CuckooCocoon

Film jest subtelny i mądry. Nie budzi wątpliwości natury etycznej, ponieważ powstał z materiałów, które artysta osobiście zapiasał w spadku Muzeum w Sanoku. Teraz Muzeum nimi zarządza. Wątpliwości natury etycznej można mieć do "Ostatniej rodziny", w której historia Beksińskich została wykrzwiona w karykaturalny sposób, i do bezmyślnych krytyków, którzy tego nie chcieli zauważyć.

ocenił(a) film na 8
Film_42

Zgadzam się i to właśnie chciałem powiedzieć. Wątpliwości etyczne budzi sama koncepcja, ale w kontekście "Ostatniej Rodziny" jest w pełni usprawiedliwiona.

CuckooCocoon

Wszystko w temacie jest tu: http://www.rp.pl/Film/311089925-Dramat-artysty-i-rodziny.html

CuckooCocoon

Dzień Dobry piszę pracę magisterską o postrzeganiu sztuki Beksińskiego, byłoby mi bardzo miło gdyby poświęcili Państwo około 10 minut na podzielenie się swoją opinią https://sztukabeksinskiego.webankieta.pl/ :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones