PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775409}
7,1 17 691
ocen
7,1 10 1 17691
6,8 20
ocen krytyków
Borg McEnroe. Między odwagą a szaleństwem
powrót do forum filmu Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem

Björn i jego narzeczona mieli w 1980 roku po 24–25 lat, podczas gdy wcielający się w nich Sverrir Gudnason i Tuva Novotny – mają teraz odpowiednio 39 i 37. Natomiast 31-letni Shia LaBeouf wcielił się w 21-latka.

Na ekranie raczej to nie przeszkadza, zwłaszcza gdy na koniec zobaczymy archiwalne zdjęcia potwierdzające, że Gudnason to wypisz, wymaluj Borg. Aktor został dobrany i ucharakteryzowany wręcz idealnie. LaBeouf też się sprawdził w roli młodzika z nieposkromionym temperamentem.

W trakcie seansu trochę narzucała mi jednak sama świadomość, że – halo, halo – oni są po prostu za starzy do tych ról (nawet, jeśli tak nie wyglądają). Z drugiej strony wzmacnia to klimat retro i przywodzi na myśl np. obsadę legendarnego „Grease” ;)

Co Wy o tym sądzicie? Czy ktoś ma podobne odczucia po seansie?

ocenił(a) film na 7
annmey

Nigdy nie myślę o takich rzeczach podczas filmu. Wiedziałem, że Shia jest po 30-tce, ale on akurat ma nastoletnią twarz, więc z urzędu gra młodszych od siebie. Co do Gudnasona to sądziłem, że jest w podobnym wieku, co LaBeouf, więc zaskoczyło mnie jego 39 lat. Ale obaj wyjątkowo pasowali fizycznie do swoich ról, więc właściwie nie ma się do czego przyczepić. Po prostu magia kina, odmłodzić kogoś o 15 lat. Lepiej to, niż w drugą stronę i próbować kogoś postarzyć, bo to rzadko się udaje.

ocenił(a) film na 6
Robert_Sawyer

Podoba mi się argument o magii kina, która tutaj objawiła się w najlepszej postaci. W teatrze czy operze też przyjmuje się często dużą umowność w kwestii wieku, a charakteryzacja pomaga w uwiarygodnieniu wyglądu aktora, którego doświadczenie i umiejętności albo i sama aparycja doskonale oddają daną postać. Co do postarzania aktorów do roli, zgadzam się – mimo dużego budżetu i olbrzymich możliwości, jakie dają tradycyjna charakteryzacja i edycja komputerowa, efekt często nie jest najlepszy.

Robert_Sawyer

Zgadzam się, to jak zostali wiernie oddani to aż miło, drażni zawsze widok filmów, gdzie aktor x jest tak różny od oryginału, że szkoda słów.

annmey

cały czas mi to przeszkadzało, w filmie miały być dwa rywalizujące ze sobą dzieciaki, a tu już dorośli mężczyźni, wygląd nie grał z charakterem

ocenił(a) film na 8
annmey

gdzieś tak z tył głowy chodziła mi myśl, że trochę za starzy jak na młodziki. Chociaż z drugiej strony nieraz widać jak intensywny sport szybko postarza ludzi - ich wygląd (z polskiego podwórka przykład M. Włoszczowskiej). W tym przypadku najbardziej rzuca się to w oczy jeśli chodzi o narzeczoną Borga. Na marginesie dodam, że za cholerę nie mogłem rozpoznać Tuvy (tej pięknej aktorki), a wyglądała naprawdę na dużo starszą od bohatera.

annmey

Kiedyś mężczyźni wyglądali dojrzalej, ponad swój wiek. Odwrotnie niż dzisiaj i za skarby nie wiem co lepsze. Może gdyby dziś za młodszym wyglądem nie szło to zatrważające zniewieścienie...

ocenił(a) film na 9
annmey

Filmu jeszcze nie widziałem, więc na ten temay się nie wypowiem, ale co do wieku aktorów, to starczy spojrzeć na filmografię np. Ala Pacino. W co najmniej kilku filmach na początku swojej kariery grał właśnie młodzika, choć miał już ok. 30 lat. Nadrabiano charakteryzacją. Był to celowy zabieg, bo w tym wieku aktor ma znacznie lepszy warsztat. Czasami zdarzają się młodzi aktorzy, którzy przebojem wchodzą w świat filmu, ale jednak wielu pełnię swojego talentu pokazuje w bardziej dojrzałym wieku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones