PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=420136}

Chłopiec w pasiastej piżamie

The Boy in the Striped Pyjamas
8,1 408 821
ocen
8,1 10 1 408821
6,3 20
ocen krytyków
Chłopiec w pasiastej piżamie
powrót do forum filmu Chłopiec w pasiastej piżamie

ale gorsze jest to, że jest również obrzydliwy. Otóż prawdziwe ofiary są użyte wyłącznie w roli tła dla artystycznej konstrukcji dramatu jednostki (matka). Coś co nie miało prawa się zdarzyć w rzeczywistości (zażyłość niemieckiego chłopca z więźniem), zostało nieudolnie skonfrontowane z czymś co w rzeczywistości miało miejsce, a zostało spłycone poprzez pełne ignorancji potraktowanie realiów obozowych. Trudno nie odnieść wrażenia, że to typowe papu dla amerykańskiego widza.

ocenił(a) film na 2
kalakatakimuru

Mnie najbardziej odrzuciło zrobienie z obozowego komendanta sympatycznego i zwyczajnego człowieka. W ogóle nie ma tutaj naprawdę negatywnych postaci, a to jest do cholery film o holocauście. Wszyscy są tutaj jakby ofiarami, a to kompletna bzdura. Przecież nikt nie przystawiał takiemu np. komendantowi auschwitz pistoletu do głowy, żeby objął zarząd.

ocenił(a) film na 7
Wostock

Przecież dokładnie o to chodziło w tym filmie. Komendant Auschwitz, strażnicy obozowi - to nie były jakieś potwory, nieludzie. To byli zwykli ludzie, którzy znaleźli się pod wpływem odpowiednich czynników - deindywidualizacji, braku odpowiedzialności, autorytetu, bezkrytycyzmu, co doprowadziło do tego, że zaczęli postępować nieludzko. Ten film można traktować jako ostrzeżenie, przypomnienie o tym, że nikt nie jest wolny od swojej natury. Jeśli ludzie o tym zapomną, uznają, że żołnierze w Auschwitz z nimi nie mieli nic wspólnego, to w końcu będzie miał miejsce drugi Holocaust.

Jaca778

Historia ukazana w filmie - chociaż ktoś może odbierać ją, jako piękną - niestety nijak ma się do rzeczywistości. Wydarzyć się po prostu nie mogła. Przez cały film trudno było mi uwierzyć w taką fikcję.

ocenił(a) film na 7
Swoj

Taka historia nie musi mieć bezpośredniego odniesienia do rzeczywistości. Zjawiska są często ukazywane hiperbolicznie, kontrastowo i artystycznie, zarówno w filmach jak i książkach. Czytając powieść Lema nie jesteś w stanie całkowicie umiejscowić jej w świecie rzeczywistym, ale na poziomie pomysłu, przesłania, traktatu, jest tak prawdziwa jak mało innych utworów. Traktując sztukę dosłownie tracisz bardzo wiele.

Jaca778

To ja wybieram, żeby w tym momencie jednak stracić. Wolę przeczytać któreś z dzieł Viktora Frankla. Wtedy czuję, że jestem blisko prawdy i rzetelnej uczciwości. A prawda interesuje mnie przede wszystkim.

ocenił(a) film na 10
Swoj

Mnie też interesuje przede wszystkim prawda i dlatego popieram to, co napisał Jaca778. Tyle, że przez prawdę rozumiem głębokie, ponadczasowe i uniwersalne przesłanie o ludzkiej naturze. Tego natomiast nie wywiedziesz z prawdy rozumianej jako przedstawienie suchych faktów z pojedynczego wydarzenia. Można je wywieść z setek różnych zjawisk, które mają swój wspólny mianownik, a także przedstawić to w pigułce (np. w filmie), czyli w sposób artystyczny.

użytkownik usunięty
kalakatakimuru

Nie od dziś wiadomo, że wykorzystanie odpowiedniego „tła”, w połączeniu z dramatem dziecka, to nic innego jak przepis na „amerykański” sukces w wersji pop. Jeszcze szczypta ckliwości oraz egzaltacji i mamy świetny film, zasługujący na ocenę 8 i 28. miejsce w „topie” tego portalu (sic!)! A kto nie płacze ten nie ma serca i w ogóle, hurr durr, snob!

ocenił(a) film na 1
kalakatakimuru

zgadam się to jest dno i 7 metrów mułu. Najgorszy film świata.

ocenił(a) film na 2
kalakatakimuru

Tez absolutnie się zgadzam. Ten film i książka robi więcej złego niż dobrego. Idealizuje faszystów i obozy koncentracyjne. Przez szacunek dla zamordowanych takie filmy nie powinny powstawać.

ocenił(a) film na 10
jmonika14

Nie odniosłem wrażenia, by idealizował faszystów. Raczej ukazuje przebłyski tego, że też byli ludźmi (za zasłoną chorej ideologii i ślepego posłuszeństwa), czyli zapobiega demonizacji pewnego narodu (bo na demonizację podatni są wszyscy, tzn. każdy może stać się w oczach człowieka podczłowiekiem). Niestety. To jako ludzie mamy dobre i destrukcyjne odruchy i to właśnie ten film starał się ukazać. Także poprzez wymienioną wyżej "ckliwość" i umiejscowienie w tym dramacie dzieci. Tutaj dzieci uwidoczniły, jak chora była ideologia nazistowska.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones