PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=790309}
7,3 92 542
oceny
7,3 10 1 92542
7,4 38
ocen krytyków
Cicha noc
powrót do forum filmu Cicha noc

Co tu dużo mówić - "Cicha noc" to prawdopodobnie najlepszy polski film 2017 roku. Znakomicie zagrany, do bólu przenikliwy i trafny, a przede wszystkim będący blisko naszej rzeczywistości, naszych doświadczeń i problemów.

Obraz świątecznych przygotowań i wspólnej wigilijnej kolacji w, które oglądamy w "Cichej nocy" idealnie oddają to, co każdemu z nas jest znajome. Niezręczności, gry pozorów, nieudolne życzenia i dzielenie się opłatkiem oraz rozmowy o wszystkim i o niczym zwieńcz,one zapewne rodzinną kłótnią i festiwalem wzajemnych pretensji czy długo chowanych uraz. "Cicha noc" doskonale przybliża Nam tę specyficzną atmosferę, potrafiąc równocześnie wpleść w nią wątek Adama i jego powrotu do domu. Dzięki temu Domalewski nie tylko znakomicie inscenizuje i – odnosząc się przy tym do przekroju stołu wigilijnego – diagnozuje polską rzeczywistość, ale i opowiada o emigracji. O tym co przez nią tracimy oraz co kosztuje ona i nas, i naszą rodzinę.

Każdy w tym wizerunku rodziny z "Cichej nocy" może w pewien sposób zauważyć odbicie swojej, odnaleźć pewne cechy wspólne. Realizm którym emanuje debiutancki film Domalewskiego świetnie puentuje jedna z kwestii, w której jedna z bohaterek pyta się nagrywającej wszystko na kamerę młodszej siostry Adama – „I kto to będzie oglądał? Przecież wszyscy mają w domu tak samo”.

Cała recenzja: http://okiemfilmoholika.pl/filmy/cicha-noc-recenzja-filmu-2017-piotr-domalewski/

zdziechu24

Dla mnie NAJLEPSZY to najlepszy film 2017..

ocenił(a) film na 10
Lavla

Najlepszy bezkonkurencyjny:-)

ocenił(a) film na 7
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
Nick_filmweb

Wyparcie ?

ocenił(a) film na 9
Nick_filmweb

Weź się człowieku puknij w łeb to może zmądrzejesz. Jeśli Ty w tym filmie widziałeś tylko patologie (której tam defacto nie ma, jest tylko żal) to twój problem nie mój. Pisząc o tym że film jest blisko naszych doświadczeń i problemów miałem na mysli w szczególności wątek emigracji (jakbyś nie wiedział tęsknota za domem rodzinnym czy za członkami rodziny pracującymi za granica jest dość powszechnym zjawiskiem w Polsce) i atmosfery świątecznej o wiele blizszej rzeczywistości niż lukrowany obraz Świąt z wszelkiej maści produkcji typu „Listy do M”. Chamstwa i buractwa Cie już pewnie nikt nie oduczy, ale ma czytanie ze zrozumieniem może jeszcze jest szansa. Nie pozdrawiam. Bez odbioru.

zdziechu24

Pisz o SOBIE następnym razem a "Nas" zostaw w spokoju

ocenił(a) film na 8
Nick_filmweb

usuń konto plox

ocenił(a) film na 8
Nick_filmweb

czy ty masz problemy z głową?

ocenił(a) film na 1
Nick_filmweb

+1 koles pewnie sam z takiej rodziny pochodzi.

zdziechu24

W tym filmie JEST patologia.

ocenił(a) film na 9
zdziechu24

W tym filmie nie ma patologii??? Swoistą patologią jest już ciągłe przebywanie ojca za granicą, czy tak powinno wyglądać życie rodzinne ja się pytam? Poza tym związanie się z dziewczyną brata, maksymalna patola. No i wreszcie - bicie żony....

egonn87

Patologią jest chory system jaki zmusza ludzi do rozstan , wyjazdów na długi okres czasu i bardzo daleko. Reszta jest tylko tego konsekwencja i skutkiem. Caly ten problem jest bezbłednie ukazany w tym własnie filmie. Niestety jest to problem wielu ludzi w naszym kraju , a sam film jest swietny, z bezbłedna i naturalną grą aktorską .

ocenił(a) film na 9
mystycpizza

Ja nie wiem czy to nie jest najlepszy polski film w ogóle, a widziałem ich trochę w swoim życiu.... Taki prawdziwy, mocny, no mistrzostwo, prawdziwe mocne kino!!!

ocenił(a) film na 8
mystycpizza

mystycpizza masz rację, dziś właśnie odprowadziłem na samolot syna, zakończył studia i nawet doktorat, pętał się po biurach za ciurliki i co go czeka tutaj, kredyt na mieszkanie, kredyt na lodówkę..., podjął decyzję... ja zostałem sam, zostało mi jeszcze kilka lat... ale, pewnie dziś zostałem patologią bo wyciągnął korek z butelki...

typisb

Niestety chłopie nic nie zrozumiałeś . Nie wrzucam wszystkich do jednego worka. Są tacy ,którzy kształcą się po to żeby świadomie wyjechać z kraju. Bo tak chcą. Ja miałem na myśli wylacznie ludzi ,którzy mimo tych wszystkich rzeczy o których wspomniałeś jadą bo muszą ,ale woleliby pracować za takie same pieniądze jak zarobią za granicą. Te kredyty i inne to jest właśnie patologiczne bagno ,które funduje nam państwo w takiej czy innej formie . Kredyty ma prawie każdy ,takie życie . Ja także . Ale nie pojadę za granicę bo nie chce ,chociaż w swoim fachu zarobiłbym tam znacznie więcej. Mam dwie male córki ,których nie chce zostawiać , nie chce zebym przegapial jak dorastają ,jak idą pierwszy raz do szkoły itd.To co w filmie to takie ludzkie dramaty , wybory lepsze lub gorsze . Wszystko zawsze ma swoją cenę. Twój syn zakładam ,że jeszcze rodziny nie założył ma szerokie pole do popisu . Świat stoi otworem. Jak ma się rodzinę ,dzieci to takie wybory są bardzo trudne . Znam przypadek kolegi ,który musiał wyjechać do Szwecji . Prawie 4 lata tam siedział . W Polsce żona i synek. Zjeżdżał zadko bo kasa ,kasa. No niestety wiele czynników wpłynęło na to że już małżeństwem nie są. Głównie rozstanie spowodowało szereg przykrych zdarzeń. Pozatym pieniądze to nie wszystko . Dla mnie bynajmniej. Dla mnie ten film przypomina historię mojego kumpla dlatego uważam ,że jest taki prawdziwy i uderza w sedno problemu .

ocenił(a) film na 1
typisb

ludzie na jakim Wy zadupiu mieszkacie. Ja mam 29 lat, we Wro stawiam spory dom, jezdze nowym a4 bez zadnych kredytow. Lekarzem ani informatykiem tez nie jestem.

ocenił(a) film na 7
egonn87

"Swoistą patologią jest już ciągłe przebywanie ojca za granicą, czy tak powinno wyglądać życie rodzinne ja się pytam? Poza tym związanie się z dziewczyną brata, maksymalna patola. No i wreszcie - bicie żony...."
Patologię jest przemoc w rodzinie, ale praca za granicą już nie, bo to problem ekonomiczny wynikający z systemu, miłość chociażby zakazana też nie jest nie patologią, wszak krew to nie woda.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
egonn87

"kobieta jest z natury skłonna do zdrady, gdy w pobliżu nie ma męskiego samca. "
Nie no, Egonn87, proszę cię;)

ocenił(a) film na 8
egonn87

..Niby patologia a jak powszechna..Ojciec to raczej nie był zagranicą,tylko miał wieczne pasmo odsiadek..

zdziechu24

Idź się utop człowieku, ten film to jedna wielka patologia która ją sam miałem co roku w świta jak mieszkałem w Polsce z rodzicami. Jak wyjechałem z tej zasciankowej polski to od razu drzylem i zobaczyłem że święta mogą być przepiękne. Święta w Polsce to syf, patologia, dzielenie się bez sensownym opłatkiem i godzinie z wrogami gdzie nazajutrz znowu wojna. Świeta są piękne w Zjednoczonym królestwie wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

ocenił(a) film na 7
Iamarcane

Ty tak naprawdę, czy to sarkazm?

ocenił(a) film na 8
Nick_filmweb

Polak Polakowi Polakiem.

użytkownik usunięty
Nick_filmweb

Ciebie naprawdę tak obraził jego post, czy tylko trolujesz?

Nigdy nie troluję. Mam po prostu serdecznie dosyć wszechobecnego pochodu smarzowszczyzny przez polskie kino. Wieczna chamówa, czysta z butelki i kur...y.

I draźni mnie batdzo kiedy ktoś kompletnie nie mając do tego prawa, wypowiada się w imieniu innych.

Nick_filmweb

Człowieku widziałeś film? Ku*ew i chamówy nie zauważyłem. Wódy w przesadnej ilości też raczej nie było. Może Cię to zdziwi ale w Polsce są ludzie, którzy żyją tak jak bohaterowie filmu. I Smarzowski nie jest twórcą filmu.

ocenił(a) film na 8
rbt14

dokładnie - mnóstwo Polaków tak spędza święta, mnóstwo też żyje w takich warunkach. jeśli kolega powyżej tego nie rozumie to jest po prostu oderwany od rzeczywistości

ocenił(a) film na 1
molszewska1

chyba na scianie wschodniej w podkarpackiej wiosce

ocenił(a) film na 8
Nick_filmweb

Ojojoj, biedaczek. Przeżywasz to że ktoś śmiał wyrazić swoją opinię niezgodną z twoim zdaniem tak że chyba ci zaraz żyłka ze złości pójdzie. Zażyj melisę i się uspokój.

ocenił(a) film na 9
Nick_filmweb

Ten film jest lepszy od Wesela!!!!

ocenił(a) film na 6
Nick_filmweb

Zgadzam się i popieram. Ja również rzygam już tym do bólu przerysowanym obrazem Polski B.

ocenił(a) film na 2
Nick_filmweb

@ Nick_filmweb Nie wiem co było w Twojej wypowiedźi o filmie, bo jej już nie ma, ale napisałeś: mam dość "wieczna chamówa, czysta z butelki i kur...y" i bardzo dobrze, bo to nie jest rzeczywistość ale kreaowanie zachowań, gdzie są w Polsce ludzie tak obleśni, nie wiem, pewnie są, nie wiem gdzie na podwórkach mają błoto po kolana, pewnie gdzieś mają, nie widziałem takich i nie tęsknię za oglądaniem.

ocenił(a) film na 7
adimem

"to nie jest rzeczywistość ale kreaowanie zachowań,"
Amen!

Nick_filmweb

"Smarzowszczyzny":) Piękny trolling milordzie, piękny. Na rozweselenie polecam polskie kino z lat 80. , przykładowo https://www.filmweb.pl/film/Kobieta+samotna-1981-6792

ocenił(a) film na 8
Nick_filmweb

co za dzban xD

ocenił(a) film na 9
zdziechu24

Bardzo trafna recenzja!!!

ocenił(a) film na 10
zdziechu24

Gratuluję bardzo trafnej recenzji. Ale ja akurat należę do tej - być może mniejszości - która nie ma rodziny na wsi i dla której przedstawiony świat jest z jednej strony bliski (widuję te krajobrazy na co dzień), a z drugiej szokujący (pijaństwo w wigilię, faceci "lejący" na krawężniku stacji benzynowej"). Twórcom "Cichej nocy" udało się wprowadzić mnie w egzotyczny klimat bez sięgania po palmy, rekiny i kratery. Nie zgadzam się więc ze stwierdzeniem, że "wszyscy tak mają", choć w naszym monokulturowym kraju każdy pewnie odnajdzie w tym filmie znane sobie elementy. Świat znajomy, ale nieuświadomiony.

ocenił(a) film na 8
Rafal_LM

właśnie, chodzi o to że każdy znajdzie przynajmniej jeden element z którym się utożsami. nawet jeśli ktoś mieszka bogato i problemy finansowe/emigranckie lub kłopoty rodzinne są mu obce, to jednak czy typowa babcia narzekająca "coście tu takiego drapaka nanieśli", czy kłótnia rodzinna, czy wujek/dziadek wyciągający kielona, czy standardowe teksty przy stole "no i tak to właśnie jest", czy w końcu niezręczność przy opłatku - któreś z tych elementów zna każdy, nawet ktoś kogo życie można nazwać sielanką

ocenił(a) film na 7
zdziechu24

Wielu mieszczuchów między innymi ja, wygłasza deklaracje, że chciałoby mieszkać na wsi, że fajnie w małej społeczności, która się cała zna, że tam spokojniej i ogólnie, że to jest życie. Wszystkim im polecam ten film. Niby wiedziałam, że tak jest, niby znam wiele osób pochodzących ze wsi czy bardzo małych miejscowości, ale ten film otwiera oczy na to czego nie chciało się widzieć w tej wiejskiej sielance. Przynajmniej moje. Dotychczas nie widziałam filmu, który tak prawdziwie oddawałby tę rzeczywistość.

Agrzego

WOW!
Czyli co, insynuujesz, że święta rodzinne osób ze wsi, które znasz, tak właśnie wyglądają? Skąd wiesz, czy film prawdziwie oddaje tę rzeczywistość, skoro sam jesteś "mieszczuchem"?
Jeśli jednak zdecydujesz się (lub inni miastowi, których znasz) przeprowadzić się na wieś, uprzedzam - święta w twoim domu będą dokładnie takie jakimi je stworzysz:)
Wesołych świąt

zdziechu24

Właśnie jestem po seansie. Fajnie że ten film dostał Złote Lwy ale... Pełno jest takich na jedno kopyto filmów. Fajnie wyciągnąłeś to:"I kto to będzie oglądał?! Przecież wszyscy mają w domu tak samo!" Też to zapamiętałem. Co do patologii... no wiecie...uśmiechy, kasa i pełna rodzina to nie wszystko. Uprawa marychy, walenie wódy od dziadka po wnuków, córka po studiach mgr i mąż ją leje po pysku... tak to patola i ja mam też z nią w życiu do czynienia. Oni nie pracują tylko walczą, nie wiedzą co to jest praca, nawet jeśliby gnój przerzucali czy programowali maszyny...nieważne, to są patole. Ziemię, ojcowiznę sprzedadzą bo chcą wyjechać i tam wyjechanym być polaczkiem... co gnębi Polaków... klasyk. Tak szczerze to typa nie żałowałem że mu brat zbrzuchacił narzeczoną. Takie życie, karma wraca.

ocenił(a) film na 9
zdziechu24

Nic dodać,nic ująć,piękny,polski film.Dokładniej mówiąc ten film to samo życie,dawno nie oglądałem tak realistycznego dzieła,w którym niczego nie brakowało :).

zdziechu24

No cóż, u mnie święta tak absolutnie nie wyglądają. Patrząc na ten film miałam wrażenie, że ta rodzina jest po prostu patologiczna

ocenił(a) film na 8
mzelle

To, że u Ciebie te święta tak nie wyglądają, nie znaczy, że u wszystkich są one kolorowe, pełne miłości i tak piękne, jak z polskiej reklamy. Nie wszyscy mają tyle szczęści i radości wokół wobec wszystkich bliskich.
Po drugie: więcej tu było zwyczajnych ludzkich, bliskich nam elementów, problemów emigracji w przypadku posiadania rodziny w kraju, konsekwencji wyborów. Jasne, patologia pokroju bicia żony też się zdarza, ale tak naprawdę historia ta - choć fikcyjna - mogłaby mieć miejsce naprawdę.
Natomiast rodzina z filmu nie była patologiczna, lecz zmieszana, przytłoczona zaszłościami między jej członkami, wzajemnymi uprzedzeniami i rozpamiętywaniem przeszłości. To zupełnie co innego niż patologia.

calaverasmm

Pisząc to odnosiłam się do cudzych wypowiedzi, jakoby tak wyglądały święta w większości polskich domów (niektórzy twierdzą, że we wszystkich). Patologią nie jest emigracja zarobkowa ale bicie żony jak najbardziej.

mzelle

emigracja zarobkowa sama w sobie nie jest patologią, ale to co nas do niej zmusza, oraz jej efekty, mogą być bardzo patologiczne, co widać na filmie. Założę się że niektóre elementy ich zachowań miały miejsce w twoim rodzinnym domu, po prostu tego nie przyznasz.

ocenił(a) film na 5
zdziechu24

Część w tym prawdy jest że to film patologiczny.

ocenił(a) film na 9
zdziechu24

Polecam także
"Wigilijną opowieść" Piotra Trzaskalskiego z Andrzejem Chyrą,
i
"Noc Świętego Mikołaja" Janusza Kondratiuka
https://www.filmweb.pl/film/Noc+%C5%9Bwi%C4%99tego+Miko%C5%82aja-2000-105614
i
"Żołty szalik" Janusza Morgensterna
https://www.filmweb.pl/film/%C5%BB%C3%B3%C5%82ty+szalik-2000-32453
i
"Nieznana opowieść wigilijna" z Piotrem Machalicą.
https://www.filmweb.pl/film/Nieznana+opowie%C5%9B%C4%87+wigilijna-2000-8121

A z zagranicznych:
"RODZINNY DOM WARIATÓW" z Sarą Jessicą Parker, Claire Danes, Rachel McAdams i Diane Keaton
https://www.filmweb.pl/film/Rodzinny+dom+wariat%C3%B3w-2005-125703
"WAKACJE W DOMU" Jodie Foster z Holly Hunter i Claire Danes.
https://www.filmweb.pl/film/Wakacje+w+domu-1995-6190
LEW, CZAROWNICA i STARA SZAFA
https://www.filmweb.pl/serial/Lew%2C+czarownica+i+stara+szafa-1988-36700

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones