PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=790309}
7,3 92 643
oceny
7,3 10 1 92643
7,5 41
ocen krytyków
Cicha noc
powrót do forum filmu Cicha noc

Niestety, zupełnie nie rozumiem zachwytów nad „Cichą nocą” Domalewskiego. Film tyleż patologiczny i mroczny, co ciężki i przewidywalny. Odnoszę smutne wrażenie, że motyw Polski klasy B został już tak bardzo wyeksploatowany, że aż się przejadł. Bo czym odkrywczym jest wyciąganie rodzinnych trupów z szafy – alkoholizmu, konfliktów o majątek, przemocy? Film bardzo niespójny, o zbyt dużej ilości wątków, z których każdy został nadszarpnięty, ale nie doprowadzony do końca. Zaznaczyć jednak trzeba, że reżyser nie wykreował rzeczywistości, lecz rzetelnie ją oddał. Portrety bohaterów są niewiarygodnie prawdziwe (może aż zbyt prawdziwe) i chyba stąd wynika moje nieodparte wrażenie przeglądania się w czarnym lustrze polskości. Ostatecznie wyszło siermiężnie i męcząco. Jestem na nie.

synaptobrewina

Dla mnie film dno, żadnych wartości nie niesie...

ocenił(a) film na 3
Bartus0077

Dokładnie. Ale Złote Lwy dostał, tylko k... za co...?! Swoi dają nagrody swoim, tak jak Szumowskiej w Berlinie, jakiego goowna nie zrobi, zawsze jakiegoś "misia" dostanie

ocenił(a) film na 6
ostry_cenzor

Szumowska trafnie opowiada o polskości w sposób zrozumiały także za granicą. O zabobonach, blokowiskach, niskich płacach. Pewnie za to ona dostała "misie". "Cicha noc" na pewno nie wyjdzie poza obłocone polskie podwórko.

ocenił(a) film na 3
synaptobrewina

Wreszcie szczera i trafna recenzja

synaptobrewina

Dlaczego nie odbierał od Asi? Tego wątku nie pociągnięto. Jak to możliwe, że rodzinka poszła sobie na Pasterkę po takim wieczorze..... Dlaczego rodzina dała się wkręcić w to auto skoro było na suwalskich rejestracjach? Sporo niedociągnięć, mało mocnej puenty.

ocenił(a) film na 6
graphiapeel

Nie odbierał bo nie powiedział że już jest, niespodzianka miała być. Ale jak sie ten ogień tak szybko zajął? Jak szwagra stłukł jak ten widać że większy i silniejszy był?
Najważniejsze - kto przywiózł młodą z pasterki jak w pierwszą str miejsca nie było?

ocenił(a) film na 8
dany_s

Szwagier był już dość mocno wcięty, w dodatku jak sikasz, to się nie spodziewasz, że ktoś zdzieli cię skrzynką... Po prostu wziął go z zaskoczenia i nie dał wstać, tylko lutował do oporu. Młoda może na kolankach u wujka wracała ;/ lub może jakiś sąsiad ją podrzucił swoim wychuchanym Daewoo Matizem ;)

synaptobrewina

a więc co Pan poleca? Co według Pana jest godne uwagi jeżeli chodzi o PL produkcje?

synaptobrewina

Co prawda moim zdaniem film zasługuje na więcej niż 3 to jednak z istotą wypowiedzi muszę się zgodzić. Od pewnego momentu filmu każda scena przynosiła kolejny wątek z dużym potencjałem, który był jednak traktowany po łebkach i wygaszany bo reżyser wrzucał kolejny wątek. Po rozmowie Adama z pijanym ojcem, odkryciu prawdy o dziecku i bójce a następnie zapaleniu się domu człowiek miał wrażenie, że w następnej scenie dla podtrzymania napięcia zostanie odkryta Bursztynowa Komnata albo dowody na istnienie istot pozaziemskich. Autor chciał przekazać za dużo i trochę go to przersoło moim zdaniem

ocenił(a) film na 9
synaptobrewina

ty jeszcze kur w a swiat nie miales

ocenił(a) film na 7
synaptobrewina

Stad takie wysokie oceny, bo film jest bardzo dobry i celnie trafia w rzeczywistosc, jaka zapewne jest gdzies jeszcze na prowincji polskiej...
A siermieznie mialo byc , bo tak chcieli tworcy i o to im chodzilo...
A jak Ciebie tak razilo, to musisz ogladac obraz swiat Bozego Narodzenia w filmach typu Listy do M, bedzie Ci zapewne tak slodko, uroczo i milo :-)

ocenił(a) film na 3
Ewiatko

Ewiatko, rozumiem, że jesteś z orężu tych, którzy wyrażenie własnej opinii utożsamiają z hejtem, ale oszczędź mi proszę swoich uwag na poziomie średnio rozgarniętego gimnazjalisty. Mam prawo wyrazić swoje zdanie, a Ty możesz się z nim zgadzać lub nie, ale jeśli chcesz podejmować jakąkolwiek dyskusję, to rób to w sposób merytoryczny. Podpowiem, że używa się do tzw. argumentów, a nie pyskaczy w stylu „zapewne oglądasz listy do M, będzie ci słodko, uroczo i miło”. Jeśli zamysłem „twórców” tego filmu miało być przedstawienie patologii w tak betonowy i męczący sposób, w jaki to zrobiono, to niestety, ale pomysł nietrafiony. Do reszty Twojej wypowiedzi się nie odniosę, bo nie ma do czego. Bez odbioru.

ocenił(a) film na 7
synaptobrewina

Wyobraz sobie, ze nie jestem z orezu tych jak sie wyraziles , ktorzy wyrazenie wlasnej opinii utozsamiaja z hejtem, brzydze sie hejtem...
Ja Cie nie obrazalam, napisalam, ze jesli ten film jest dla Ciebie zbyt siermiezny, to ogladaj, a nie, ze ogladasz, a to roznica, sliczne plastikowe filmiki, ktore nie odzwierciedlaja prawdy o Polsce, tylko sa niejaka uluda, ale jesli ktos lubi, to moze...
Natomiast, Ty pokusiles sie z marszu aby mnie obrazic przyklejajac mi latke, ze moje wypowiedzi sa na poziomie gimnazjalisty i to srednio rozgarnietego gimnazjalisty, bardzo nieladnie :-(

ocenił(a) film na 6
Ewiatko

No tak, bo jedyna prawda o Polsce to zapyziała wieś z pijaną i dysfukcyjną rodziną. Nie wiem, mam wrażenie, że w polskim kinie pokazuje się tylko dwa obrazy - albo głęboką patologię, albo wyidealizowane życie w warszawie. Nie pamiętam już kiedy w Polsce zobaczyłabym bohaterów na normalnym, średnim poziomie, z którymi mogłabym się utożsamiać. Widocznie kinowcy lubią ekstrema i średnio im wychodzi pokazywanie szarości.

ocenił(a) film na 7
kundzia44

Pewnie, to wynika z tego, że ta zwyczajność jest nudna i tak mało fotogeniczna, a te estrema są właśnie w jakiś sposób wciągające i jest o czym opowiedzieć, albo tragedia rodzinna, albo sielanka, że wszyscy wystrojeni, bogaci, imprezujący itp., z tym, że w tej sielance też bywają pewne tragedie, tylko, że trochę barwniej pokazane...

ocenił(a) film na 6
Ewiatko

Nie wiem, zależy dla kogo, dla mnie ekstrema są właśnie nudne, ja cenię w kinie subtelność, pewnie dlatego film mi nie podpasował. Wydaje mi się, że twórcom po prostu łatwiej kręcić ekstrema, bo to jest prostsze.

ocenił(a) film na 7
kundzia44

Ja też cenię subtelne filmy, przytoczę tu tytuł "Ból i Blask" Almodovara, ale to zawsze zależy jaki twórca i co właściwie chciał aktualnie przekazać, widać czasem trzeba użyć innych środków wyrazu. Pozdrawiam :-)

synaptobrewina

Przychylam się do opinii. Ocena Filmweb 7.5 prawie jak arcydzieło; de facto nic z filmu nie wyniosłem i na pewno go więcej nie obejrzę.

synaptobrewina

Smarzowski to nie jest.W Weselu to wszystko było ciężkie acz przekonujące i bolało. Tu to jest wtórne nudne przewidywalne..taki film oglądałam z lat 2000-2008 kiedy w Polsce było ciężko.
Jeszcze jedno..tylu wspaniałych aktorów i żaden nie miał szans zrobić dobrej roli przy słabym scenariuszu.Wszystko bardzo przeciętne..zobaczyć..zapomniec.

alinee_filmweb

Nie trudź się. Obejrzyj "Lewina".
Nie piją gorzały , wszyscy roześmiani a i błota jakby mniej...

ocenił(a) film na 9
ocenił(a) film na 8
synaptobrewina

Zajmij się filmem a nie tym, jak inni go oceniają. Do tego służy Filmweb.

ocenił(a) film na 9
synaptobrewina

I oczywiście konto założone tylko po to, aby ocenić jeden film. Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 4
synaptobrewina

bo to film o polakach, polskich smutnych, zapitych mordach i uciemiężonych umysłach. Polskie piekiełko. Takie filmy o nas kochamy najbardziej bo kochamy skromność. Taa..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones