PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=782092}

7,0 10 1 60142
6,1 32
oceny krytyków
Czas mroku
"Czas mroku" zaczyna się od ekspresyjnego, kręconego z góry ujęcia brytyjskiej Izby Gmin w stanie... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

Większość repertuaru kin polskich, a także treści polskich czasopism filmoznawczych, stanowią filmy anglojęzyczne. Wśród tzw. obrazów historycznych dominują osadzone w czasach najnowszych, od międzywojnia po współczesność. Szkoda, że rzadko możemy zobaczyć w kinie lub telewizji okresy wcześniejsze. Rok 1940, a więc czas akcji "Czasu mroku", staje się datą pamiętaną przez coraz mniej ludzi. Podzielę się niżej wrażeniami z seansu z perspektywy dydaktyka, historyka i widza. więcej
Po zwiastunach trwałem w nadziei, że tytułowy "Czas mroku" rzeczywiście nadejdzie. Ciemne chmury wzejdą nad Londynem, Dario Marianelli wkroczy z delikatnym koncertem organowym, a patos będzie w pełni usprawiedliwioną formalnością. Churchill będzie żywą figurą, która podąża swoją drogą, a Joe Wright wyciszy swój film i podda refleksji coś więcej niż złego Herr Hitlera. Oczywiście się myliłem. więcej
Druga wojna światowa to temat rzeka o niewyczerpanych wręcz zasobach. Wiele z nich znalazło swoje miejsce w kinie. W ten sposób dostaliśmy takie dzieła jak "Sophie Scholl - ostatnie dni", "Upadek", "Szeregowiec Ryan", czy ostatnio doceniana przez krytykę i przez samą Akademię Filmową "Dunkierka". Wszystkie te historie łączy to, że nakręcono je na faktach autentycznych. Teraz do tej plejady zasłużonych dołącza historia jednej z najważniejszych postaci tamtych czasów - premiera Winstona Churchilla. Za nakręcenie "Czasu mroku" odpowiada Joe Wright, który może się pochwalić w swoim dorobku takimi dziełami, jak "Duma i uprzedzenie", "Anna Karenina", czy "Pokuta". Czy najnowszy film okaże się sukcesem? więcej