PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=681141}

Dunkierka

Dunkirk
7,3 181 699
ocen
7,3 10 1 181699
7,7 46
ocen krytyków
Dunkierka
powrót do forum filmu Dunkierka

Wrogowie

ocenił(a) film na 6

Już na samym początku jest mowa, że WROGOWIE zaatakowali Francuzów i Anglików.
Słowo Niemcy pada jedynie dwa razy podczas rozmów żołnierzy. Oficerowie wypowiadaj a się o wrogach. Tak to powoli a skutecznie się zakłamuje historie. Z tego co widzę czym nowsze filmy o II Wojnie Światowej w Europie to nie pada słowo Niemiec, tylko nazista, a tu już nie ma nawet nazistów tyko jacyś wrogowie (może z innej planety).
Ocena jakość filmu 8; poprawność polityczna aby nikogo nie urazić 3, daję 6

pawelc76

W pełni się zgadzam Też to zauważyłem Ciągle tylko wrogowie i wrogowie Niejeden najwyższych lotów widz zastanowi się czy na pewno chodzi o Niemców akurat w tej bitwie, ewakuacji

ocenił(a) film na 7
pawelc76

Nolan zrobił nietypowy film wojenny o przeżyciu i faktycznie w filmie może, niektórym brakować Niemców, jakiegoś antagonisty, ale było do cholery tyle filmów o II wojnie światowej, że taki zarzut wydaje się istnym kuriozum, gdybyśmy mieli szukać tułów to było ich setki, jeśli nie ponad tysiąc licząc różne kinematografie, a gdyby ktoś dziś zapomniał to bez obaw rząd PiS-u mu przypomni.
Mamy w ostatnim czasie dwa zupełnie inne filmy o Reinhardzie Heydrichu, gdzie te zbrodnie są ukazane więc bez obaw, to wyłączenie z Dunkierki - Niemców - skupienie się niejako tylko na własnych żołnierzach to zabieg artystyczny - i owszem trudno sobie wyobrazić, żeby żołnierze między sobą nie używali sformułowań - szkop, Niemiec, nie przeklinali na Adolfa, ale jest kwestią wyboru twórcy, czy film ma się skupić na jakimś aspekcie, czy pokazać wszystko. czy zrobić film bardziej historiograficzny, czy nie po prostu emocjonalny i skupiony na ludzkich dylematach, wyborach w czasie wojny.

ocenił(a) film na 8
hagen_filmweb

Dokładnie. Kino ma się rozwijać, iść do przodu. W kinie (dobrym) nie sięga się hurtowo po rzeczy już opowiedziane (wielokrotnie- i często w sposób wybitny) bez wyraźnego uzasadnienia- tak jak się to robi wielokrotnie w produkcjach TV i serialach. Dlatego tak absurdalnie brzmiały zarzuty różnych autorytetów wobec np. "Idy", ze czemu nie było nic o niemieckich okrucieństwach, że ten "tępy zachodni widz" nic z tego nie zrozumie etc. Czemu? Bo to już było. Bo była "Lista Schindlera", był "Upadek". był "Pianista" czy "Idź i patrz". Było też mnóstwo z rozmachem nakręconych filmów batalistycznych przedstawiających zmagania z Niemcami na froncie zachodnim czy wschodnim. Kino warto traktować całościowo. Dunkierka jest dziełem innym, oszczędnym, w ogóle jest tu niewiele dialogów, co sprawia, że te zarzuty brzmią jeszcze głupiej akurat w kontekście tego filmu. Też nieznaczna fizyczna obecność wroga to wydaje mi się- zabieg artystyczny, trochę podobny do tego we Władcy Pierścieni, gdzie rzadko pojawiał się Sauron, a i tak wszędzie czuć było wyrządzane przez niego Zło.

PS I naprawdę tylko idiota może myśleć, że ludzie na świecie nie wiedzą, że naziści to przede wszystkim byli Niemcy ;)).

ocenił(a) film na 7
bartekb10

O ile pamiętam to reżyser Idy opowiadał, że na jakimś spotkaniu ze środowiskami żydowskimi mieli do niego pretensję, że pokazał żydowską prokurator okresu stalinowskiego, która ma krew na rękach - o co były wielkie pretensje - zaś dla polskiej prawicy to film antypolski ludziom nie da się prosto dogodzić - nie mniej znowu mamy absurdalny zarzut, bo - Ida nie jest filmem rozliczeniowym, a psychologicznym i główna oś to szukanie przez młodą dziewczynę własnej tożsamości - z jednej strony ma zostać katolicką zakonnicą, z drugiej dowiaduje się o swoim żydowskim pochodzeniu, to osadzenie historyczne ma tam swoje znaczenie, ale nie ma obowiązku kręcenia ściśle filmów historycznych i rozliczeniowych, gdzie historia jest zawsze na pierwszym planie. Kino nie może zastępować pewnej edukacji historycznej w sposób totalny.
Dunkierka, także wymaga pewnej wiedzy o kampanii francuskiej i tu być może jest spory problem dla polskiego widza, bo żyjemy pewnymi narodowymi mitami np tchórzliwych francuzów, czy zdrady Aliantów.

ocenił(a) film na 8
bartekb10

albo inny przykład obcy 8 pasazer nostromo najbardziej straszny z wszystkich obcych i nawet na filmwebie ma ze to horror sci- fi i tam obcego tez praktycznie przez wiekszosc filmu nie pokazuja

bartekb10

tak, tak, bardzo ladnie kino sie rozwija. najpierw jeden film o II wojnie swiatowej gdzie nie ma Niemcow tylko sa wrogowie, potem juz kazdy. Kino sie nie rozwija, kino sie cofa. Coraz wiekszy wplyw poprawnosci politycznej i polityki, coraz mniej wolnosci, prawdy czy czarnego humoru. Wszystko pod dyktando swiatowych trendy.

użytkownik usunięty
bartekb10

A od kiedy kłamstwo to rozwój?

ocenił(a) film na 3
bartekb10

Zdziwiłbyś się gdybyś mógł poznać poziom wiedzy ludzi na świecie. Bardzo wielu tzw. zwykłych ludzi (i ta liczba z czasem się powiększa) nie ma pojęcia kim w ogóle byli naziści i z jakiego kraju pochodzili. Uwierzą we wszystko, jeśli im dobrze podać.

hagen_filmweb

idąc takim tokiem rozumowania to film nie powinien mieć tytułu Dunkierka i akcja nie rozgrywać się pod Dunkierką... nie wiadomo kto nas atakuje... nie wiadomo gdzie jesteśmy... nie wiadomo o co walczymy... jakaś straszna bezsensowna wojna

ocenił(a) film na 7
fajera

Przez ogromną większość czasu jest to film o przeżyciu, który jest bardzo słabo osadzony historycznie, niewiele nam mówi o przebiegu kampanii francuskiej, więc te zarzuty są jak najbardziej na miejscu i moim zdaniem Nolan miejscami przeszarżował, dopiero ostatnie sceny w tym przemówienie Churchilla czytane w gazecie dają nam jakiś kontekst historyczny. Można tu sobie zadać pytanie, czy gdyby zrobić film bardziej konwencjonalny z Niemcami, pokazując obie strony konfliktu to byłby on lepszy, czy gorszy ? Sądzę, że istniałaby duża szansa na to, że byłoby to dzieło lepsze, dużo bardziej przemawiające do wyobraźni.

ocenił(a) film na 7
pawelc76

Aż się miło wspomina cytat Brada Pitta z "Furii": "Kiedyś zabijałem Niemców w Afryce. Teraz zabijam Niemców w Niemczech" :D

ocenił(a) film na 2
szymon0018

wszak można było napisać w scenariuszu: "kiedyś zabijałem nazistów w Afryce. Teraz zabijam nazistów w ich własnym kraju" ;)

ocenił(a) film na 7
YourNick

Nazista stał się jakimś mitycznym człowiekiem, którego główną cechą jest nienawiść do Żydów. A to przecież tylko część ideologii, która nazywa się NARODOWY SOCJALIZM. Tego sformułowania nie zna 90% ludzi, mimo że wszyscy o nazistach słyszeli. A to przecież tylko skrótowa forma nazewnictwa ideologii panującej w Niemczech w latach 30. Także... zaakceptowałbym taki tekst:

"Kiedyś zabijałem narodowych socjalistów w Afryce. Teraz zabijam socjalistów w ich własnym kraju." :D

ocenił(a) film na 8
pawelc76

Mało tego że wrogiem jest tajemniczy "WRÓG". Słowo Niemiec pojawia się dopiero w odniesieniu do ofiary (linczu), postaci pozytywnej, którą widz zdążył polubić.

ocenił(a) film na 10
sswek

Polakowi nie dogodzisz! Jak można się czegos takiego czepiac?

ocenił(a) film na 7
Monika_310

Można i powinno się. O ile nie należę do radykałów, o tyle razi mnie tak rozumiana "poprawność polityczna". Gdzie znajdziemy za 30 lat, jeśli nie będziemy tępić takich absurdów? Piszę to jako historyk :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Monika_310

Wysoki poziom, nie powiem! Nie umiem argumentami poprzeć swojego zdania, zaczynam obrażać rozmówcę. Brawo Ty! Twoja wypowiedź świadczy jedynie o Twoim poziomie. Rozumiem, że powinnam być historykiem, który jest za zapominaniem o przeszłości. Tak się składa, że i zgoda, i wybaczenie, i nawet nowy początek, pojednanie, powinny być oparte na pamięci i uczciwość. Choćby z szacunku dla tych, którzy poświęcili życie, aby nawet ktoś taki jak Ty mógł pisać co chce i w jakim chce języku.

ocenił(a) film na 10
ewelkamag

Twoje wypowiedzi też nie są podparte żadnymi argumentami i nie prezentują wysokiego poziomu merytorycznego, a przesiąknięte są stereotypami. Nie potrafisz wyrazić swojego zdania bez atakowania filmu i ich twórców. To też jest obrażanie. Twój odbiór to Twój odbiór, subiektywny. To, że wg Ciebie jest tam poprawność polityczna i ją tam widzisz, nie znaczy, że każdy to tak odbiera. Nadinterpretujesz film. To czego Ty oczekujesz to nie pamięć przeszłości, ale jej ciągłe rozgrzebywanie, o czym świadczy Twój pełen agrasji post:" Można i powinno się. O ile nie należę do radykałów, o tyle razi mnie tak rozumiana "poprawność polityczna". Gdzie znajdziemy za 30 lat, jeśli nie będziemy tępić takich absurdów? Piszę to jako historyk :)".. Nie dziw się, że na post wyrażający jedynie brak Twojej kultury otrzymujesz odpowiedź na podobnym poziomie.:) Wysyłasz coś takiego i jeszcze oczekujesz, że ktoś będzie z Tobą polemizował na wysokim poziomie przedstawiając argumenty!?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Pawlak365

Nie wszyscy Niemcy to szwaby, tylko ci którzy pochodzą z regionu Szwabii. Szwaby to tylko nazewnictwo, które się uogólniło. Poza tym wojna się skończyła ponad 70 lat temu, twoje "szwaby" atakują cię tylko w twojej głowie i tylko tam musisz je tępić.

ocenił(a) film na 3
mihas

Szwab, gebels, fryc, szkop, helmut będę ich nazywał jak chce i z pogardą, bo na to zasługują i nie obchodzi mnie, że wojna skończyła się ponad 70 lat temu, bo pamięć to jest rzecz święta, rozumiesz ? Czy twój łeb tego nie pojmuje ?
Podaje przykład ; Jak byś był nieśmiertelny i 70 lat temu ktoś wyrżnął bez skrupułów całą twoją rodzinę i przyjaciół, to byś o tym zapomniał ?
Dla mnie to tak znaczy, cały naród Polski to jest moja rodzina i przyjaciele, nieważne, czy teraz, czy 100 lat temu. Tamci ludzie oddali życie abyś teraz siedział na dupie przed komputerem w ciepłym domu, a zakichany niemiec, szwab, szkop, czy fryc im te życie odebrał.
Niemiec od zawsze taki był, popatrz na historię kilka wieków wstecz, zawsze atakowali i za jakiś czas znów zaatakują, bo oni to mają we krwi, tak ja my mamy we krwi aby się bronić do ostatniej kropli zawzięcie i zaparcie jak lwy. Biel oznacza czystość, a czerwień krew i odwagę, to jest nasze godło, to jest nasza krew, to jest nasze życie.
Więc każdego szwaba będę tępił nie ważne czy teraz, czy za 50 lat. Tak jest i będzie i większośc ludzi jest tego samego zdania co ja, a taką grupę ludzi nazywają patriotami.

ocenił(a) film na 3
Pawlak365

Napisałem niemal to samo w innym wątku i też mnie zjechali. Ciekawe czy jak nasi wspaniali zachodni sąsiedzi zniszczą do reszty stary kontynent wpuszczając tu coraz więcej "uchodźców" to czy też będą ich tak kochać? Prawdopodobnie będą siedzieć w "zaściankowej" Polsce drżeć ze strachu, no ale przecież nie wypada powiedzieć, że ktokolwiek jest zły. bo to takie niepostępowe. Niemcy zawsze dążyli do zagłady innych - kiedyś przynajmniej świadomie, dzisiaj z własnej głupoty.

ocenił(a) film na 7
Monika_310

Gdyby to nie było smutne, byłoby nawet śmieszne. Sprawdź sobie na Wikipedii pojęcie projekcja (z zakresu psychologii). Może skłoni cię to do szukania pomocy. Ja z założenia nie lubię zadawać się z osobami o podobnych problemach, bo po co się z koniem kopać... To też na tym kończę i życzę zdrowia.

ocenił(a) film na 10
ewelkamag

haha, nie ośmieszaj się już bardziej, bo mi cie szkoda:)

ocenił(a) film na 10
ewelkamag

Jesteś nie tylko "wikipediowym historykiem" ale i psychologiem operującym wielce zaawansowanę terminologią naukową :) Pewnie dodatkowo wyznawczyni PISu?:) Zgadłam?

ocenił(a) film na 8
Monika_310

ewelkamag ma 100% racji Zupełnie nie rozumiem Twojego tu zacietrzewienia. Używanie przez bohaterów słów typu "wróg" czy "nieprzyjaciel" razi w tym filmie. Ja zwróciłem na to uwagę bardzo szybko choć nie czytałem wcześniej żadnych recenzji ani opinii. Kwestią do dyskusji jest pytanie dlaczego Nolan tak postąpił. Myślę, że raczej chciał się skoncentrować na Brytyjczykach, na ich zmaganiach z własnymi słabościami i odwrócić uwagę od "walki ze szkopami". Jednak zabieg ten okazał się nieudany, zwracający uwagę, rażący sztucznością. Podejrzenia o poprawność polityczną są zupełnie na miejscu.
Osobną rzeczą jest Twoja dziwna teza o "rozgrzebywaniu historii". Co to ma być? Badanie historii i pamiętanie o niej to "rozgrzebywanie"? To może pamięć o holokauście i niemieckich obozach zagłady to też "rozgrzebywanie"? A czy o Centrum Wypędzonych też powiesz, że to "rozgrzebywanie" historii? Dlaczego wolno "rozgrzebywać" tylko w pewnych kontekstach, a w innych nie?

ocenił(a) film na 10
dejker

Ciebie razi, mnie nie. Zależy od człowieka i nastawienia. Polaków z reguły wszystko razi, jakoś innych nacji taki zabieg nie raził. Poza tym słowo Niemiec (w oryginale, może tłumaczenie było inne) zostało użyte dwa razy, a wróg kilka . Poza tym film jest oszczędny w dialogi, więc nic dziwnego, że co chwila nie padało słowo Niemcy. Nie ma nad czym dyskutować, bo takie bezzasadne podejrzenia o poprawność polityczną są po prostu komiczne. Koniec kropka. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Monika_310

Komiczne jest unikanie słowa "Niemcy", a nie zauważenie tego
http://www.nydailynews.com/opinion/dunkirk-hollow-history-germans-mentioned-arti cle-1.3372370.

ocenił(a) film na 10
dejker

HAHA, a od kiedy to Richard Cohen to jakiś autorytet. Wszyscy znają jego rasistowskie poglądy. Zanim się coś przeczyta, wypadałoby sprawdzić kto to napisał, a nie bezmyślnie wklejać linka i się kompromitować:).

ocenił(a) film na 8
Monika_310

Sama jesteś bezmyślna i reagujesz jak pies Pawłowa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Cohen_(columnist)

Monika_310

Już któryś raz używasz zwrotu "Polaków" - aż dziwne "Jeuropejko" że piszesz z dużej litery...... Aż dziwne że sobie w profilowym flagi eu nie zamieściłaś..... Dla Twojej informacji to nie ważne ile sobie naklejek i znaczków EU ponaklejasz, koderastów i innych UBywateli to Ci Twoi Europejscy rodacy i tak będą postrzegać Cię jako Polkę - z czego powinnaś być dumna, bo czas, kiedy wmawiano Nam, że jesteśmy Ci gorsi już dawno się skończył........a przynajmniej 2 lata temu!

ocenił(a) film na 6
pawelc76

Bałem się że przez cały film nie dowiem się kim jest ten mityczny wróg :-))))))))) Obawiałem się że to mogą być Polacy :-)))

ocenił(a) film na 10
Chlor_3

Trzeba było się historii uczyć w szkole:). Wtedy lęki podczas oglądania filmu by zniknęły.:)

ocenił(a) film na 9
Monika_310

Poczytaj Gazetę Wyborczą, dla nich tym "wrogiem" równie dobrze mogliby być Polacy, bo w końcu Niemcy tacy wspaniałomyślni. Propaganda wciskana w mediach i prasie, związana z poprawnością polityczną i historyczną sprawia, że o wielu aspektach historii przestaje się mówić/pisać, tylko dlatego, że nie pozwala na to przełożony, czyli kapitał, a konkretnie źródło jego pochodzenia lub po prostu lewackie ideologie. Akurat dobrze, ze czepiamy (my Polacy) się szczegółów, zwłaszcza po sformułowaniu "Polskie obozy koncentracyjne" użytym przez ZDF i powielanym przez media w wielu państwach. Nie używajmy też słowa naziści, Niemcy! Na lekcjach historii w podręczniku w liceum było zdjęcie, bardzo wymowne, na tramwaju było napisane w języku niemieckim "Tylko dla Niemców", o kurde! nie nazywali siebie nazistami! uważali się za niemców! Niesamowite! Dlatego "wróg" powinien być jasno określony.

Amerykanie nie mają problemu w nazywaniu Japończyków (w dodatku pogardliwie) Japończykami, z ang. "japs", co jest tłumaczone w większości przypadków jako "żółtki". Kurde! Ci tłumacze czy kreatorzy napisów to pieprzeni rasiści! Zgłaszam to do prokuratury!

ocenił(a) film na 10
LukeuszLFC

hehe, lewackie ideologie. Uśmiałam się :). To juz wiem z kim mam do czynienia na tym forum:). Poza tym nie uogólniaj "My Polacy się czepiamy", bo nie każdy się czepia!. Reszty wypowiedzi nawet nie skomentuję, bo nie ma czego nawet komentować hahaha:). Po prostu osoby, które widzą w tym filmie poprawność polityczną chyba juz dawno "odjechały" :)

ocenił(a) film na 9
Monika_310

No powiedz z kim masz do czynienia :) ciekawe czy trafisz. Dla ułatwienia dodam, ze lałem ze smiechu jak gosciu gral na skrzypcach Hatikhvę (hymn Izraela) pod siedzibą poznańskiego "Kibel Zeitung".

Znam wielu, którzy uwazaja sie za Polaków, a pędzą po bratnią pomoc zza granicy :) Na przyklad:
Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein z domu Woźniakowska xD

Prosilbym o komentarz dot. "tylko dla niemców" na tramwaju w Warszawie i jak to sie ma do przytaczanych "wrogów" z Dunkierki.

Poczytaj tez o hiszpanskiej uczelni, na ktorej byly polskie studentki na Erasmusie i czego tam uczyli na historii. Sprawą zajeła się Reduta Polskiego Imienia.

LukeuszLFC

Szkoda twoich tłumaczeń tylko...

ocenił(a) film na 8
LukeuszLFC

Jak widzisz doczekaliśmy się w Polsce czasów gdy niektórzy z krzewienia niemieckiej polityki historycznej czynią cnotę. Nie do wiary, ale tak jest.

ocenił(a) film na 9
dejker

I po tamtej wypowiedzi zapewne zostałem pisiorem, korwinistą, ciasteczkiem itp itp :( Za prawdę :(

ocenił(a) film na 6
Monika_310

Bardziej pasjonujące od historii wydawało mi się przysposobienie do życia w rodzinie i teraz są tego efekty :-)))))
Poważnie mówiąc to byłem w szoku w scenie gdy gostka podejrzewali jako szpiega i tam leciały takie niewybredne epitety pod adresem naszych zachodnich sąsiadów że byłem mocno zdziwiony po tym "wrogu" :-)))0

ocenił(a) film na 9
Chlor_3

Harry Styles w wywiadzie powiedział, że wtedy odleciał, poniosło go. Nie było tego w scenariuszu, ale Nolanowi się to spodobało. Swoją drogą, dzięki dwóm przekleństwom w tamtej scenie film dostał kategorię od 12 roku życia. A nie niższą.

ocenił(a) film na 6
LukeuszLFC

Hmmm bardzo ciekawe,dzięki za ciekawostkę. Nawiasem mówiąc, rzeczywiście gość ostro bluzgał :-))) Ciekaw czy wersja na rynek niemiecki, została przetłumaczona tak ostro czy trochę ją złagodzili.Może zrobili dubbing i jakiś miły głos mówi że ten pan może być niemieckim kontaktem :-))))

użytkownik usunięty
Monika_310

Szkoda że Nolan nie uczył się historii. Wiedziałby jak nazwać "wroga".

ocenił(a) film na 8
pawelc76

o ile w innych przypadkach masz racje niemcy sa wybielani to tutaj to celowy zabieg to nie jest dramat wojenny jak jest podane tylko raczej thriller i praktyczne niepokazywanie wroga jest celowe i ogranicza się do samolotow.

ocenił(a) film na 3
pawelc76

Paru czarnoskórych do aliantów też musieli upchać ;-)

ocenił(a) film na 7
pawelc76

Też to zauważyłem i zepsuło mi to wizerunek filmu, pozostawiło niesmak. Miałem o tym napisać ale jest wątek i dziwię się że autor wątku i osoby o podobnych poglądach są atakowani. Ta poprawność aż razi, co jest złego w użyciu słowa Niemcy zamiast wróg? Taka jest historia i nie można jej zmieniać, wybielać, a nas Polaków może to bardziej razić niż innych, bo wiele razy w historii ucierpielismy od tego "wroga".

ocenił(a) film na 6
stasic

Dzięki. Prawda jest taka że historie piszą zwycięzcy. Po 70 latach po zakończeniu wojny to Niemcy się do nich zaliczają i mozolnie piszą nowa swoja historię. Typu że to nie Niemcy tylko naziści, polskie obozy śmierci, zrównywanie polaków do nazistów w sprawie holokaustu. My w Polsce to znamy ale jak cały czas się epatuję na Świat takim obrazem efekt jest wiadomy. Drugim krajem który wywołał II wojnę światowa i spiskował z Hitlerem jest ZSRR (dzisiejsza Rosja) i jest w obozie wygranym, ale to temat rzeka….

pawelc76

Ale jak Niemcy piszą te historie? Niemcy zrównują "polaków do nazistów" w sprawie holokaustu? Jakieś dowody poza lekturą prawackiej prasy?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones