PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=802930}
6,6 60 870
ocen
6,6 10 1 60870
7,1 44
oceny krytyków
Dziedzictwo. Hereditary
powrót do forum filmu Dziedzictwo. Hereditary

Dla mnie osobiście rozczarowanie - i to pomimo faktu, że podszedłem do tego filmu bez nadmiernego podjarania, widząc, jak average rating na RT został “sprowadzony na ziemię” po premierze filmu i zamiast kosmicznego 9/10 ukształtował się na (oczywiście wciąż wysokim) poziomie poniżej 8.5/10. Aktorstwo (przede wszystkim role kobiece z Toni Colette na czele!), reżyseria, montaż, zdjęcia, udźwiękowienie są rewelacyjne, scena z samochodem i to, co po niej następuje, to szokujący majstersztyk, który miażdży widza emocjonalnie, momentami jest bardzo strasznie. Niestety problematyczny jest scenariusz - po pierwsze trochę leży character development, po prostu za mało wiemy o tych bohaterach, żeby ich polubić i się w pełni zaangażować emocjonalnie - moim zdaniem jeden z internautów (Super Reviewerów) na Rotten Tomatoes bardzo trafnie to ujął: “With HEREDITARY, we just don't get enough detail about these people, so when they stare at things in anguish (which happens a LOT in this film), we're seeing an idea of great horror but not feeling anything specific.” Po drugie, film się wymyka spod kontroli i sypie w ostatnim akcie, który razi zbytnim nagromadzeniem elementów paranormalnych oraz brakiem oryginalności i jawi się jako dość nieudolna i zbyt podobna do oryginału kopia pewnych klasyków kina grozy. Zdecydowanie nie wyszło arcydzieło pokroju “Egzorcysty” czy “Dziecka Rosemary”, nie jest to nawet najlepszy horror ostatnich lat, ale mimo wszystko zdecydowanie warto zobaczyć.

ocenił(a) film na 8
marcc1

Ale to że mało wiemy o bohaterach, akurat moim zdaniem trochę dodawało tajemniczości i napięcia, mnie nie przeszkadzało, choć zazwyczaj też lubię bohaterów polubić (przynajmniej jednego) i z niektórymi się utożsamiać.
Gdyby nie skopane zakończenie i kilka przeszarżowanych momentów byłby film wybitny, oceniłem trochę przesadnie na 8, choć fakt nie jest to film wybitny, trochę też zapożycza dużo u klasyków.
Ale dla mnie jeden z ciekawszych horrorów ostatnich lat.

ocenił(a) film na 8
tecumseh27

Jak dla mnie brakuje takich budzących wielką sympatię u widza postaci jak w "Egzorcyście" czy "Dziecku Rosemary". W moim przypadku też 8/10 naciągane (de facto oceniam na 7+/10).

ocenił(a) film na 3
marcc1

Aż z ciekawości zapytam, kto był tak sympatyczny w "Egzorcyście"? Klecha? Ojczulek Damien Karras?

ocenił(a) film na 8
MoniaToronto

Jeżeli świetnie napisany i znakomicie odgrywany przez Jasona Millera ojciec Damien Karras, czy nawet Regan (a od pewnego momentu również Chris McNeal) nie budzili w Tobie sympatii, to chyba coś nie tak z Tobą, koleżanko

ocenił(a) film na 3
marcc1

Ja sympatyzowałam z Pazuzu haha natomiast Ty dopatrujesz się kpiny tam gdzie jej nie ma, najzwyczajniej pytałam, peace.

ocenił(a) film na 8
MoniaToronto

Przepraszam, źle zrozumiałem Twój wpis, myślałem, że to szydera, bo użyłaś zwrotu "klecha" i "ojczulek" :)

ocenił(a) film na 8
marcc1

No dla mnie też między 7 a 8, ale uwielbiam Toni Colette i faktycznie zagrała tu świetnie, świetne też inne role, no i ogląda się bardzo dobrze, nawet te przerysowane i momentami śmieszne niektóre sceny, które wcale nie tstraszą, nie przeszkadzają.
dla mnie zresztą to przez 3/4 trwania nie żaden horror, a przejmująco smutny dramat o śmierci, żałobie, rozpadzie rodziny, żałobie prowadzącej do szaleństwa.
No i ma to co w najlepszych filmach grozy: można go interpretować różnorako, szkoda tylko że zakończenie jednoznaczne i w gruncie rzeczy groteskowe.

marcc1

Dużo złamanych obietnic - "Dziedzictwo.Hereditary"
Niemniej zwiastun mistrzostwo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones