film

Eroica

1957
1h 18m
7,7 13 097
ocen
7,7 10 1 13097
8,0 22
oceny krytyków
Warszawski cwaniak i oportunista zbiegiem okoliczności bierze udział w Powstaniu. Tymczasem więźniowie oflagu żyją sławną ucieczką porucznika. więcej mniej
Eroica zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Jedno z czołowych osiągnięć "szkoły polskiej", będące swoistym rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Film należy do rzadko spotykanego gatunku - składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie WarszawskieJedno z czołowych osiągnięć "szkoły polskiej", będące swoistym rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Film należy do rzadko spotykanego gatunku - składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu i po raz pierwszy przedstawiono w niej życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny. Do legendy urasta tu ucieczka por. Zawistowskiego. Tylko najbardziej wtajemniczeni wiedzą, że cały czas jest on w obozie - ukryty w przewodzie wentylacyjnym. Mimo starań i opieki kolegów bohater umiera - z zimna i samotności. A wszystko po to, by zachować legendę, która podtrzymywała na duchu wszystkich stłoczonych w obozie żołnierzy.

na podstawie
studio
Zespół Filmowy "Kadr"
tytuł oryg.
Eroica
inne tytuły
Heroism Miedzynarodowe
więcej
Zdjęcia do filmu powstawały w Bukowinie Tatrzańskiej, na Kasprowym Wierchu, a także w Konstancinie-Jeziornie, Warszawie oraz Zakopanem (Polska).
Początkowo w skład filmu miały wchodzić trzy nowele, jednak już po zmontowaniu filmu Andrzej Munk zrezygnował z jednej z nich, noszącej tytuł "Con bravura". Miała to być pierwsza część filmu, występowali w niej m.in. T. Janczar, T. Szmigielówna i W. Pyrkosz, a jej akcja rozgrywała się w okupowanym Zakopanem.
"Eroica" była pierwszym polskim filmem, w którym zastosowany został kaszetowany format obrazu 1:1,66, poszerzony w stosunku do standardowego formatu 1:1,37.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Najbardziej uderzyła mnie ta scena kiedy siedzący spokojnie od 5. lat w oflagu oficerowie zawodowi patrzą z góry na dopiero co przybyłych oficerów czasów wojny. Tym pierwszym ciągle w głowie wrzesień 39, dla nich czas się zatrzymał, ba, dla nich wojna już się skończyła i uczą się taktyki na kolejne, w międzyczasie...

Arcydzieło

ocenił(a) film na 10

Arcydzieło Szkoły Polskiej. Budzi śmiech przez łzy. Bezlitośnie obnaża wady narodowe Polaków.
Genialna reżyseria i nowoczesna gra aktorów. Wielki film.

Zdumiewające, że w czasach kiedy trauma II WŚ wciąż jeszcze była świeża, pozwolono - w filmie jej dotyczącym - na taką kpinę z zawsze obecnego, groteskowego polskiego zadęcia, z kompleksów i tych wszystkich wielkich min, które skrywają pustkę... :)

Heroizm po polsku

ocenił(a) film na 8

Polska szkoła w rozkwicie. Dwie nowele Munka pokazujące zagadnienie bohaterstwa: w trakcie Powstania i w obozie jenieckim. Kpiarsko, prześmiewczo, tragikomicznie. Pierwszorzędnie zagrane, z żywymi, soczystymi dialogami i masą przemyśleń. Zwłaszcza druga część kieruje widza mocno w stronę refleksji, skłaniając na...

do kompletu:
https://vider.info/vid/+fnvv8ms

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones