PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=476580}
8,2 437 668
ocen
8,2 10 1 437668
7,6 40
ocen krytyków
Gran Torino
powrót do forum filmu Gran Torino
ocenił(a) film na 10

Bo Walt Kowalski świetnie brzmi :)
Tak na poważnie to przypisuje się nam etykietkę ksenofobów i rasistów. Niestety sami sobie jesteśmy winni, bo niektórzy nasi rodacy są za ten stereotyp odpowiedzialni.
A Walt i tak wymiata! :))))

Sylwiaczek666

Bez przesady z tym rasistą. Facet miał po prostu taki styl, tak go ukształtowało życie (zapewne w swoim czasie równie ciężkie i pełnie upokorzeń, co życie filmowego Thao). Taka jest Ameryka. Może nam się to podobać lub nie, ale nazwanie tam kogoś "czarnuchem", "żółtkiem", czy "polaczkiem", jeszcze nie czyni nazywającego rasistą. To zostało m.in w tym filmie ukazane. Europa to inna historia…
Polacy słyną ze swojego konserwatyzmu (słusznie lub nie), a Polacy żyjący w USA, wbrew obiegowym opiniom i naszym kompleksom, które karzą nam widzieć siebie ciągle jako najgorszych, znani są tam również z głębokiego patriotyzmu do swojej nowej/drugiej ojczyzny. Dlatego bohater Eastwooda był z pochodzenia Polakiem (nie tylko w tym filmie zresztą).

Germi

Eastwood wystąpił na konwencji Romney'a który przypomniał zaraz o Polsce.
Clint lubi Polaków jako konserwatystów bo sam takowym jest, grał już kilku naszych i to w pozytywnym świetle.
Clint jeden z niewielu który lubi Polskę, należy do docenić.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Hm. Czy mogłabym dowiedzieć się w jakich filmach gra właśnie Polaka? Wydaje mi się, że w "Żółtodzióbie" i "Różowym cadillacu", ale patrząc na jego nazwisko w filmie najpierw podanym, brzmi ono "Pulovski", więc to chyba raczej Rosyjskie. Jednak właśnie ta niepewność skłoniła mnie do tego pytania. Możesz się także okazać, że w filmie grał Polaka, ale już z raczej angielskim nazwiskiem.

Sowa_i_Kruk

Tylko w tych trzech :D Ale zawsze pozytywny wydźwięk miały te postaci.
A tu taki artykuł, chyba Cię zainteresuje: http://film.org.pl/prace/polskie_akcenty.html :)

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Bardzo dziękuję. <:

ocenił(a) film na 9
Sowa_i_Kruk

pulovski z pochodzenia polak ,w tym filmie gangstera z niemiec gra raul julia i ciagle na pulovskiego mowi polaczek wiec raczej gra polaka a nie ruska

Sowa_i_Kruk

Novak, polskie nazwisko po amerykansku:D Co do zoltodzioba to masz racje, Pulovski to rosyjskie nazwisko:)

Pawlovsky

Novak to typowe czeskie nazwisko.

MisatoChan

Tak, ale w Stanach czesto zmieniaja Nowak na Novak, poza tym Eastwood juz gral Polaka, np. Wlasnie w Gran Torino :) Dla Amerykanow, Polak, Ukrainiec, Czech, Rosjanin to to samo, a ich geografia jest na poziomie niskim, wiec nie wiadomo czy gral Polaka, czy Czecha :D

ocenił(a) film na 10
Pawlovsky

Nie ich geografia jest na poziomie niskim, a widzą świat z innej perspektywy. To my patrzymy na Stany Zjednoczone, a nie oni na nas, a mimo to ile z pamięci wymienisz amerykańskich stanów, albo powiesz chociaż w której części USA się znajdują jak usłyszysz ich nazwę?
YouTube z dziennikarską umiejętnością puszcza wywiady z "przypadkowo" zapytanymi na ulicy przechodniami, w których nie wiedzą co to Europa lub na słowo Czechy myślą, że pytamy ich o jakieś danie.
Nie uważam aby losowo wybrani Europejczycy wykazywali się większą wiedzą niż losowo wybrani Amerykanie.

Korzystając z okazji, że się wypowiadam, to w filmie urzekły mnie nieprzeciętne teksty i jak każdego z nas, zakończenie, które kojarzy mi się z dojrzałością Clinta. Aż prosi się aby nagromadzone napięcie wyładować w jakiejś strzelaninie i umierającym Kowalskim na rękach "skośnego walikonia". Tutaj tego nie ma co podbija ocenę ostateczną filmu, która wcześniej została zaniżona przez słabe aktorstwo reszty bohaterów.

vjankuv

Kolego, wymienić Stany, czyli jak u nas województwo a kraje to inna bajka, czyż nie?:) Wymienić potrafię dużo, ale pokazać? To chyba tylko te z głębokiego południa, więcej nie:) Różowy Cadillac, nie oglądałem, ale w Żółtodziobie i Gran Torino nazywają Clitna Polaczkiem, a najlepsze, jest to, że w jednym odcinku Detektywa Monka, jest akcent z Polką, która sprząta, problem w tym, że gadała po ukraińsku:D

ocenił(a) film na 9
kejsik

Te stany są wielkości Polski. Poza tym równie dobrze skoro potrafisz wskazać tylko USA, a nie poszczególne stany, o równie dobrze Amerykanie mogą wskazać tylko UE. Do tego ilu Polaków wskaże dokładną lokalizację krajów Ameryki Południowej, albo Afryki?

Pawlovsky

W pokoju Pulovskiego wisi obraz Matki boskiej częstochowskiej i portret JP2 to chyba nie przypadek

Sowa_i_Kruk

Pulovski to rosyjskie nazwisko, ale w filmie nazywano go polaczkiem, w serialu detektyw Monk, w jednym z odcinkow, w serialu byl jakis watek z Ukrainka, ktora mowila po polsku :D Ich geografia jest na niskim poziomie, wiec malo ich obchodzi ze Polak ma rosyjskie nazwisko, a w rozowym Cadillacu wydaje mi si ze gral Polaka, a nie Czecha, bo mowil ze lubi Polske, jestesmy niedoceniani i kraza o nas glupie stereotypy, jakos tak, a moze tylko zmienili W na V :) No i juz 3 razy gral Polaka:D

ocenił(a) film na 9
kejsik

Jeeee PiS ,Bóg Honor Ojczyzna :)

HV71

Uwielbiam to, nie ma się do czego przyczepić i pojazd bez powodu na PIS:D Ten avatar był strzałem w dziesiątkę:) Gdzie napisałem coś złego? Nudzi ci się, że piszesz takie rzeczy?:) Pozdrawiam:)

ocenił(a) film na 8
HV71

Obczaj sekwencję przed biurkiem prezydenta w białym domu...

kejsik

Pulovski... no cóż, być może to i rosyjskie nazwisko, ale kto by się zagłębiał w jego genezę? Z Rosją najbardziej kojarzą się nazwiska zakończone na "-ow", natomiast te kończące się na "-wski" (mimo iż występują też w Rosji, w Czechach...) kojarzą się przede wszystkim z Polakami. Pulawski, Pulovlski, dla Amerykanów "jeden czort". Na pewno chodziło o Polaka. W drugim filmie nie wiem, szczerze mówiąc nie pamiętam szczegółów, bo oglądałem wieki temu, ale nazwisko Novak może być tak samo czeskie, jak i polskie... i tu i tu jest bardzo popularne. Oczywiście różni się zapisem, ale Amerykanie "w" często zmieniają na "v" (i bardzo słusznie, bo potem nieświadomym wychodzi "Kołalski", a nie "Kowalski"). Wydaje mi się, że też Polak. A PiS to akurat bardzo dobrze ;) piona dla ciebie :) ale nie odchodźmy od tematu.

Sowa_i_Kruk

Pulowski to polskie nazwisko, ale pewnie w Rosji też się znajdzie, co to zamiany w na v, w Stanach już tak jest:)

ocenił(a) film na 9
Jordan66

bo nie lubi żydów

ocenił(a) film na 10
Jordan66

''jeden z niewielu kory lubi Polske''? Kto nie lubi?:) Przykro czytac takie rzeczy. Byłes kiedys za granica? Z doswiadczenia ci powiem ze Polacy sa milo przyjmowani na swiecie :)

IHM

Zwykli ludzie może tak ale chyba wiesz kto rządzi w Hollywood i skąd się biorą negatywne obrazy Polaków w filmach amerykańskich.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Prosze cieee.... A skad sie biora negatywne obrazy Żydow, czarnoskorych, Francuzow, Arabów, Anglikow itd? Amerykanie śmieja sie z KAZDEGO, dosłownie z kazzdego :)

IHM

Żydzi się śmieją z samych siebie ?

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Wszyscy co do jednego w hollywood to Zydzi? Sam sobie odpowiedz na pytanie i przestan pisac glupoty :)

IHM

Rządzą Żydzi i lewacy - jedź i się dowiedz.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Oj tak, oczywiscie... Taka zmiana hierarchi, Hitler sie w grobie przewracaaaa :D Prosze cieeeee :D hahaha

IHM

Hitler też był Żydem :]

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Hitler uważal sie za CZYSTEJ KRWI NIEMCA, pozniejsze badania wskazuja ze moze miec berberyjsko-aszkenazyjskie korzenie , co nie zmienia faktu ze Żydami lekko mówiac gardzil :)

IHM

Wielu Żydów gardzi Żydami - sami siebie chcą posyłać do gazu.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Pomylilo ci sie chyba z palestynczykami...

IHM

Żydzi wysyłają siebie nawzajem do gazu - "do gazu", tak krzyczą :D

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Juz nawet dobrze - pomijajac Zydow, wspomnialam jeszcze o Arabach Francuzach, Anglikach i Rosjanach ;)

IHM

Zajmijmy się sobą - wyjaśnij takie coś:
- czemu w filmach i serialach amerykańskich najczęściej złodzieje, gwałciciele, ćpuny, pasożyty i zwykłe debile noszą polsko brzmiące nazwiska ?

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Nie wiem czy wiesz ale 1/3 spoleczeństwa amerykańskiego ma polsko brzmiące nazwiska ale to juz odsylam do czasów rozbiorów/wielka imigracja.. Po drugie dlaczego mamy plakac nad tym ze smieja sie tam z Polaków, skoro smieja sie również z INNYCH - terrorystow Arabów, brudasów Anglików czy głupków- Francuzów. Nie uwazasz ze lepiej to zostawic i sie nie przejmowac? :)

IHM

1/3 ? Jest 10 milionów w USA góra to nie jedna trzecia.
Araby są terrorystami - Anglicy brudasy, nie - Francuzi to tchórze i to się zgada.
Czym się przejmować ? A no tym że wiz nigdy nie dostaniemy właśnie przez taki wizerunek.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Radze wrócic do ksiązek i zapoznac sie z polska historia. Czy ty mnie czytasz? Z KAŻDEJ nacji Amerykanie sie smieja, przyznales mi racje prawda? Wiec nie wiem z czego robisz tragedie... Rumuni, Meksykanie czy Rosjanie są bardziej 'wyszydzani' Na prawde myslisz ze wszytko kreci sie wokol filmow? Myslisz ze politycy wyciagaja wnioski z glupiej komedii? Ze ludzie biora je na powaznie?

IHM

Ale z reguły wszystko o innych nacjach jest prawdą a nam przyprawia się tylko niesprawiedliwie gębę antysemitów, złodziei i nierobów.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

hahah ''wszystko o innych nachach jest prawda'' - sory ale czy ty siebie czytasz? stereotypy bardzo zcesto mijaja sie z prawda, wiec daruj sobie juz te durne wypowiedzi....

IHM

Nie ośmieszaj się, jakie stereotypy ? Wystarczy znać historię by wiedzieć że znikąd się to nie wzięło.

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Pieprzysz głupoty, myslisz ze przykjlejanie łatek brudasow, głupkow innym nacjom jest w porzadku, a nam to od razu przesladowanie ? Ciebie odsyłam do ksiazek, podłucz sie troche...

IHM

Nie znasz historii i sam pociskasz pierdoły że aż żal.

I jakie inne nacje ? Widziałeś w ostatnim 20-leciu żeby źle pokazano Żydów ?

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Jakie inne nacje? Toz ci wymienilam wyżej, pół Europy frajerze a ty sie pytasz - jakie???
Włacz sobie pierwsza lepsza komedie a ukaze ci sie maly, sprytny, przebiegły Żyd...

ocenił(a) film na 10
Jordan66

Ale prosze - inne nacje: Rosjanie, Francuzi, Anglicy, Niemcy,... Meksykanie, Araby.. Wystarczy? Czytac sie naucz.....

IHM

Pytałem o Żydów - kto tu czytać nie umie ?

IHM

Stereotypy zaczeli Niemcy po II wojnie, zgadzam sie ze smieja sie ze wszystkich, ale juz bardzo malo, oprocz o Arabach, ktorych Amerykanie nie chca miec u siebie w kraju.

Jordan66

W Hollywood śmieją się ze wszystkich, ale bardzo trudno znaleźć film wyśmiewający Żydów, po pierwsza ANTYSEMITYZM, po drugie sami siedzą w kinematografii. Przepraszam za odnowienie tematu.

kejsik

Pół biedy że się nie śmieją, robią z siebie jeszcze bohaterów nawet w Dniu Niepodległości.

Jordan66

Bracia Coen bardzo chętnie obrażają Polaków w filmie Arizona Junior, widziałem twoje wypowiedzi pod tym filmem oraz wypowiedzi ignorantów co z tego szydzili, ktoś powie, że ten film wyśmiewa osobę, która obraża naszych rodaków, nasz kraj, bo myli te "kawały" w dodatku są nie śmieszne, a końcowa scena pokazuje, że taka głupota nie popłaca, bo można mieć problemy, ale i tak przeciętny Amerykanin, z Pick-up'em, Budweiserem będzie się z tego śmiał, bracia Coen są Żydami w dodatku, więc może dlatego nas obrażają. Jeśli chodzi o Pick-up'a i budweisera to nie piję tutaj do ludzi z południa, którzy bez powodu nie obrażają, ale Hollywood, które jest poprawne politycznie szerzy propagandę o nich, bo są katolikami/protestantami, patriotami i konserwatystami, a w nowoczesnym świecie, nie ma to miejsca, Spike Lee, reżyser, który chętnie wszędzie wtyka RASIZM.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones