PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=671051}

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens
7,2 240 637
ocen
7,2 10 1 240637
7,4 37
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Czytając komentarze, natknąłem się na multum narzekań na to, jak to Rey z Finnem pokonali Kylo Rena, Sitha trenowanego przez Luke'a.
Wszyscy praktycznie zarzucają tej walce absurd. Ja nie - dlaczego?
Uwaga, skupcie się, bo nie będę powtarzał:

1. Ren to nie mistrz pokroju Dooku, Palpatine'a czy Vadera, tylko jedynie ADEPT, i to adept pełny emocji, a jak każdy wie, emocje często są przeciwnikiem zdrowego rozsądku (aka Anakin w II epizodzie i łomot jaki otrzymał od Dooku).
2. Rey wykazała w tej walce że moc jest w niej silna - cholera wie, może to bedzie wyjaśnione w następnych częściach - może nie - ja osobiście uważam, że jest córką Luke'a, a ojciec jej w jakiś tajemny sposób w tej walce pomógł - ja to kupuję.
3. Kylo dostał postrzał od potężnej kuszy Chewiego co dodatkowo było pokazywane kilkukrotnie (kapiąca krew)

No i najważniejsze:

1. Każdy się czepia, że nowicjuszka pokonała adepta który porzucił trening Jedi (nie jest powiedziane po jakim czasie), natomiast nikt nie czepiał się, gdy w V epizodzie Luke trenowany kilka godzin przez Obi-Wana i zapewne kilka dni przez Yodę (raczej nie w walce na miecze, ponieważ Yoda w tym okresie miecza już nie miał) kilkukrotnie zagroził Vaderowi a raz nawet go ciął i gdyby nie potężny pancerz, Vader miałby znów problem z kończyną. Oczywiście stare tetryki fanboy'ujące Starą Trylogię ponad wszystko (żeby nie było, też preferuję ST ponad nową, co nie przeszkadza mi być fanem Przebudzenia Mocy) wyjadą mi z "a Vader nie walczył na sto pro, nie chciał uszkodzić syna, hurr durr..." ale takie tłumaczenie zdecydowanie do mnie nie trafia. Faktem jest, że żyjący przez większość czasu pod kloszem wieśniak z Tatooine poradził sobie nienajgorzej z najpotężniejszą pod względem mocy i jedną z najpotężniejszych pod względem walki na miecze świetlne postacią w Galaktyce, podczas gdy zdana na siebie przez większość życia, potrafiąca dobrze walczyć złomiarka (dodać trzeba - że również silna mocą) i szturmowiec, który z pewnością przeszedł szkolenie w walce - także wręcz - pokonali Z TRUDEM ciężko rannego ADEPTA.

O ile rozumiem zarzuty, że VII zbytnio przypomina IV i o ile rozumiem czemu tylu osobom nie przypadł do gustu Kylo Ren (mimo wszystko, najsłabsza postać z nowych) o tyle nie rozumiem tego jasiolenia dużej części fanatyków i mieszania z błotem filmu. Po prostu, niektórzy muszą narzekać i zaniżać ocenę z powodu zawodu tego, że VII epizod nie jest epizodem V czy VI - uważanym przez wielu za najlepsze. Moi drodzy, oceniajcie film taki jaki jest, a nie dlatego że "nie spełnił oczekiwań".

użytkownik usunięty
Gheric

1.Przecież każdy, z kim pisałem/gadałem o SW narzekał na walkę Vader vs Luke. Na tą też narzekali. Mimo wszystko Kylo Ren pomimo emocji uczył się władać mieczem zarówno od Skywalkera, jak i od kogoś z ciemnej strony, możliwe że od Snoke'a. A oni od nikogo.
2. Na początku myślałem, że to córka Hana i Lei, ale też myślę, że jest spokrewniona z Luke'em. Córka, czy jakiś odłam Skywalkerów? Cholera wie, okaże się za 2 lata.
3.Tu też się zgodzę, choć widzisz, że i tak ładnie wywijał i bił się w tą ranę. Ja nie krytykuję finałowej bitwy-była naprawdę niezła-choć najbardziej dziwi mnie fakt, że Rey potrafi już używać mocy. I to w taki sposób.

ocenił(a) film na 9

To nie może być jakiś odłam Skywalkerów dlatego, że Anakin był jedynakiem. To musi być córka Luke'a

użytkownik usunięty
Hide86

Ale było jeszcze wujostwo i szczerze nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że jeszcze jakaś rodzina jest.

ocenił(a) film na 7

Wujostwo nie było spokrewnione ze Skywalkerami.

ocenił(a) film na 7
przeme13

ale jego matka wyszla za maz po tym przed tym jak zginela. moze ktos cos jakos zadzialal i pojawiala sie druga linia skywalkerow

ocenił(a) film na 8
krzemmm1

ale tylko anakin posiadał moc, nie jego matka

cake712

Ale... musimy zadać sobie pytanie, czy moc jest kwestią dziedziczną?

nol1324

Jeśli obejrzysz pierwszą część, to dowiesz się, że Anakin został poczęty przez midichloriany - nie miał ojca, jak wyznała jego matka. Zatem nawet jeśli przyjmiemy, że moc przekazuje się na zasadzie dziedziczenia, to tym od którego się ono zaczyna jest Anakin - jego matka nie ma z nią najprawdopodobniej do czynienia.

PS. Jeśli w ogóle ktoś uwzględniał opcję, że Anakin uzyskał moc na zasadzie dziedziczenia. Jeśli nie, to ot taka dygresja, gwoli ścisłości.

ocenił(a) film na 8
michuts

Moc nie może być dziedziczna z tego względu że Jedi nie mogli mieć rodzin ani dzieci. Czyli krótko mówiąc sam by się wyniszczył po jakimś czasie.
Moc objawiała się przypadkowo. Rada Jedi kontrolowała to jakoś i kiedy odkrywali że jakieś dziecko posiada moc to zabierali je rodzicom aby je szkolić.

ocenił(a) film na 9
Mleczko55

Właściwie to mogli mieć dzieci, tylko chodziło o taki "celibat" bardziej.

Mleczko55

To dlaczego Luke powiedział Lei, że "Moc zawsze była silna w mojej rodzinie"?

ocenił(a) film na 8
Trojden

Mógł to być wyjątek z racji tego że jego dziadek miał w sobie liczbę midichlorianów znacznie przewyższającą innych Jedi, więc w tym wypadku, na drodze wyjątku, mogło to przebiegać dziedzicznie. Ale tak jak wspominał Mleczko55 dzieci w z odpowiednią "dawką" mocy były odkrywane i odbierane aby mogły szkolić się na Jedi.

maly_leju

Tylko że w 1983 Lucas jeszcze nie wymyślił midichlorianów. Więc wtedy musiało chodzić o coś innego. Midichloriany to wymysł z połowy lat 90.

ocenił(a) film na 5
Trojden

Midichloriany zostały już wymyślone w 1977. Obi one mówi o nich, ale to nie zostało przetłumaczone w wersji polskiej. Jest to w wersji oryginalnej.

Napoleon1804

W którym momencie "Nowej Nadziei" Obi-Wan wspomina o midichlorianach???

Trojden

Mogło się to odnosić do Bena Solo

ocenił(a) film na 8
Mleczko55

A co jeśli istnieje zespół genów które odpowiadają za szansę objawienia się mocy. Wtedy i pojawianie się mocy u nowych osób i dziedziczenie jej ma sens.

ocenił(a) film na 7
Mleczko55

Co Ty gadasz? To czemu Luke i Leia odziedziczyli moc po ojcu, skoro piszesz, że nie jest dziedziczna? Jest! I Rey jest na bank córką Luke'a

ocenił(a) film na 7
Th0mas_2

Wnioskuję to po mieczu i słowach Maz Kanaty. Miecz, który należał do Luke'a, wcześniej do jego ojca teraz "wzywa" Rey. Dlaczego akurat ją? Widać ewidentne, że miecz chce z powrotem trafić do kolejnego Skywalkera

ocenił(a) film na 7
Th0mas_2

to jest chyba najbardziej oczywista opcja, ale czemu nikt nie bierze pod uwagę innej możliwości? miecz należał do Anakina, a potem do Luke'a. Anakin był "wybrańcem" zapowiadanym przez przepowiednię, który ma przywrócić równowagę (już pal sześć, jak mu z tym przywracaniem wyszło, jego rola była wielka); Luke też w sumie był tym, który miał położyć kres rządom Imperium, w nim pokładano nadzieję na zmiany. może miecz wzywa Rey dlatego, że teraz to ona ma być tą przeznaczoną do wielkich czynów, która pomoże zaprowadzić pokój i takie tam. niekoniecznie chodzi o więzy krwi.
nie wiem, może to jedynie moja bujna wyobraźnia, ale wydaje mi się całkiem logiczne :)

ocenił(a) film na 8
lunatyczken

miało by to sens owszem, gdyby to był jakiś legendarny miecz, ale przecież to zwykły miecz, po prostu skonstruowany przez Anakina. Chyba że wtrącasz tu wierzenia japońskie, wtedy ma to sens. Ale miecz świetlny to nie katana. Ja sądze że to kolejna koligacja. Ten model znamy doskonale. Film pozostawia więcej pytań niż wyjaśnia, ale pamiętajmy że z założenia jest to trylogia. Jeśli koncepcja którą przyjmuję ja się sprawdzi, to po epizodzie IX VII nabierze pełnego sensu. Liczę na to, i mimo wybuchającej kolejnej gwiazdy śmierci dostaniemy naprawde konkretne uwieńczenie przygód Skywalkerów. Pozdro

lunatyczken

Anakin przywrócił równowagę mocy. Zabił Dartha Sidiusa.

ocenił(a) film na 9
norbertnowakowski

Anakain przywrócił równowagę mocy raczej tym, że doprowadził do zabicia większości Jedi. Wcześnie nie było przecież równowagi, bo Sithow było zaledwie kilku, a Jedi co najmniej kilkunastu. Jakoś nikt tego tak nie widzi...

ocenił(a) film na 7
mtichy

Przywrócił równowagę mocy kiedy zabił lorda Sithów w Powrocie Jedi :) Wtedy dopełniło się jego przeznaczenie, bo tak to on był wybrańcem ;)

mtichy

Podzielam Twój pogląd i wiedz, że jest spora grupa osób które myślą podobnie https://www.youtube.com/watch?v=QufZ3CjjODA

ocenił(a) film na 9
albertos25

Dzięki :) Podniosłeś mnie na duchu :) Film o Yin i Yang super! A propo ostatniej kwestii, że niezależnie czy Rey jest spokrewniona ze Skywalkerem.... to polecam ten artykuł: http://www.huffingtonpost.com/ben-ostrower/rey-is-obi-wan-kenobis-granddaughter_ b_8911656.html

ocenił(a) film na 1
lunatyczken

Miecz Anakina ktory to Luke otrzymuje od Obi Wan'a ginie w otchlani kopalni na Bespin gdy Vader odcina Lukowi reke. Reka poleciala a wraz z nia miecz w cholere. Miecz Anakina nie mial prawa sie pojawic w VII czesci.

użytkownik usunięty
A1kanaro

nareszcie ktoś o tym mówi,poza tym to był miecz z ANH,więc podwójny błąd-miecz z ESB ma drobne modyfikacje(śrubki na uchwycie i matryca od starego kalkulatora o ile się nie mylę),więc jak już to ta replika,ale itak nie miało być Graflexa w tym filmie.

ocenił(a) film na 7
A1kanaro

A może jacyś gorliwi złomiarze po wielu latach znaleźli miecz Luke'a w tej całej otchłani? (już mniejsza o rękę)

ocenił(a) film na 1
rebelmale_2

Pozwolisz, ze zaczerpnę języka z wikipedii gdyż na budowie planet zbytnio się nie znam... A zatem "Gazowy olbrzym (planeta olbrzym) – typ planety, która nie ma stałej powierzchni, a skały nie stanowią znacznej części jej masy. Ma ona gęstą atmosferę, może być zbudowana głównie z gazu lub lodu; ma także niewielkie metaliczne, skalne lub skalno-lodowe jądro". Bespin jest właśnie gazowym gigantem, a co za tym idzie nie mógł się tam zbłąkać żaden gorliwy zbieracz złomu jak to określiłeś. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
A1kanaro

Aha. No, w takim razie dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Również pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Th0mas_2

Przecież miecz, który miał Anakin, a potem Luke przepadł, gdy Vader uciął mu rękę w "Imperium kontratakuje". Luke zrobił nowy miecz - zielony. W filmie popełniono błąd.

ocenił(a) film na 9
dirt16

Zielony miecz przepada w ROTJ, po pokonaniu Vadera Luke odrzuca miecz w szyb, do którego później "wpada" Palpatine i uprzedzając pomysły o kolejnych "złomiarzach", przypominam że 2 Gwiazda Śmierci eksplodowała... Dla mnie jedynym sensownym wytłumaczeniem że po spaleniu Vadera/Anakina Luke skonstruował nowy miecz na wzór dziadkowego. Nie bardzo chce mi sie wierzyć w teorję Poszukiwaczy Zaginionego Miecza na gazowym olbrzymie :P

ocenił(a) film na 8
Mleczko55

Mogą mieć dzieci.
Na przykład Revan. Jedi, który przeszedł na złą stronę, potem się "nawrócił" (to nie było do końca tak proste, ale nevermind), znowu został Jedi, a po jakimś czasie zrezygnował, ożenił się i miał dzieci.
Bycie Jedi, to nie praca na całe życie.

ocenił(a) film na 8
Irithind

O ile pamiętam to oni nadal byli Jedi. Po prostu rada zaakceptowała ich związek.

ocenił(a) film na 8
Mleczko55

No nie wiem. Mi się wydaje, że to coś w stylu "emerytury", czy coś.

ocenił(a) film na 5
Mleczko55

To skąd się wziął Luke .

albions

Luke wziął się stąd, że jego ojciec złamał reguły zakonu. Ale zarówno Anakin jak i Padme martwili się o to, co się stanie, gdy ich sekrety wyjdą na jaw. Że on zostanie wykluczony z zakonu, wybuchnie skandal i takie tam. ;)
Moc u istot objawiała się przypadkowo, ale rodzina Skywalkerów jako ród pochodzący bezpośrednio od Mocy są pod tym względem wyjątkowi i ją dziedziczą.

ocenił(a) film na 5
cloe4

Ok rozumiem . dzięki za wyjaśnienie .

albions

Spoko XD

ocenił(a) film na 9
Mleczko55

A Luke i Leya?

ocenił(a) film na 9
michuts

Wnuk bestili i ravena nie miał mocy.

ocenił(a) film na 8
michuts

A może Rey jest tak jakby drugim Anakinem? Znaczy z filmu wiemy że rodzice ją opuścili (czyli miała rodziców) ale może ma w sobie bardzo dużą ilość midichlorianów (nie musi być to dziedziczne, tak jak powiedziałeś Anakin nie miał ojca). Może Rey też jest cudownym dzieckiem - Może to rodzaj jakiejś [nie wiem czy to dobre słowo] mutacji. Zresztą możemy gdybać, pewnie dowiemy się jak było w kolejnym filmie.

ocenił(a) film na 8
maly_leju

Już nalazłem jak to wytłumaczyć (tą mutację)
Chodzi mi o to że dzieci brane na Jedi to były te w których ilość midichlorianów była wysoka (a zatem moc była w nich silna). Więc Rey może być takim dzieckiem, a może nawet czymś więcej tak jak Anakin - być osobą u której ilość midichlorianów znacznie przewyższa tą którą ustala się za normę do dzieci wybieranych na padawanów. Może Ilością midichlorianów dorównuje Anakinowi a może nawet go przewyższa. Teraz nie pamiętam ale nie było czasem w I części mówione o jakiejś przepowiedni wg której ma się pojawić taka osoba która zaprowadzi pokój w galaktyce? Na początku uważano że takim wybranym jest Anakin (który przeszedł na ciemną stonę mocy) a może okaże się, że taką osobą jest Rey.

ocenił(a) film na 9
maly_leju

Ta przepowiednia mówiła o osobie, która zaprowadzi równowagę w Mocy :p w pewnym sensie Anakin tego dokonał, po Rozkazie 66 zostało 2 Jedi i 2 Sithów :p

ocenił(a) film na 9
fifi39

Ta babka z baru powiedziałą do Rey, że miecz należy do niej. więc musi być jakieś pokrewieństwo z Lukiem

ocenił(a) film na 9
Newelowsky

Ona powiedziała:
"Ten miecz należał do Luka a wcześniej do jego ojca a teraz wzywa Ciebie"

ocenił(a) film na 8
fifi39

Możliwe że tak to brzmiało.

ocenił(a) film na 7
fifi39

Po Rozkazie 66 przeżyło trochę więcej Jedi. W nowym kononie zostali już pokazani inni Jedi, którzy przeżyli Rozkaz 66. Natomiast wg Legend bodajże było to jakoś 10% Jedi, tylko większość ukryła się, porzuciła swój "zawód", była ścigana i zabijana przez imperium.

Polecam 3 odcinki z Wojen Klonów (3 sezon 15,16,17) gdzie poruszony jest temat przepowiedni. Mocno polecieli w tym wątku z mistycyzmem mocy itp., te odcinki dość odbiegają od typowej konwencji serialu ale i tak są ciekawe.

ocenił(a) film na 7
fifi39

Anakin zaprowadził równowagę Mocy w ,,Powrót Jedi" kiedy to zabił swojego mistrza, aby uratować syna ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones