PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=662242}

7,2 10 1 245581
5,5 25
ocen krytyków
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
Łatwo machnąć na "Hobbita" ręką. Potraktować trylogię jak skok na kasę, efekt bezdusznej kalkulacji.... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

Nie wiem, ile fajkowego ziela wypalił i grzybków Radagasta zjadł Peter Jackson, ale wyraźnie przedawkował. Już sam tytuł zobowiązywał. Miało być spektakularnie, tymczasem nie doszło ani do zdetronizowania z podium "Władcy Pierścieni: Powrotu króla", ani tylnej części ciała nie urwało. Czy jest bardzo źle? Bez obaw, duch Tolkiena w kilku momentach czuwa. więcej
Zaczynamy trzęsieniem ziemi, potem napięcie rośnie. Najpierw smok i płonące miasto, potem (super)bohaterowie walczących w Dol Guldur (wizualna perełka), seria efektownych pojedynków, miejscami dochodzących do granic absurdu, elfy w pięknych zbrojach, z gracją dekapitujący wrogów, pancerne krasnoludy uwielbiające wojaczkę, zastępy orków do zabicia. więcej
Widać tu olbrzymią miłość Jacksona do prozy Tolkiena i choć "Bitwa Pięciu Armii" nie jest wymarzonym pożegnaniem z filmowym Śródziemiem, to na niektórych poziomach odbioru daje satysfakcję.        więcej
Feralne dialogi o bólu istnienia, nędzny trójkąt miłosny oraz konflikt na linii Thranduil – Tauriel są gwoździem do trumny "Hobbita". Scenariusz ostatniego odcinka opiera się na szczęku żelastwa i akrobacjach Legolasa. Twórcy mają kłopot z wypełnianiem luk w apokaliptycznym zgiełku. W pierwszym akcie zaskakują ostrymi montażowymi cięciami, zaś w ostatnim – minimalizmem. Jeżeli spadkobiercy J.R.R Tolkiena zdecydują się odsprzedać prawa do ekranizacji "Silmarillionu", to Peter Jackson, Philippa Boyens i Fran Walsh powinni odpowiadać co najwyżej za catering.  więcej
W tym roku Peter Jackson po raz ostatni zabiera nas do magicznego świata tolkienowskiego Śródziemia, fundując przy tym wycieczkę po dobrze znanych nam krajobrazach podnóża Samotnej Góry, ale co... więcej
Pełna akcji, szybka i nieprzewidywalna batalia (na tyle na ile nieprzewidywalna może być historia, którą większość widzów jednak zna). więcej
Ostatnia wizyta w magicznym świecie Śródziemia, na którą czekały miliony fanów, okazała się nieudana. W przypadku ostatniej części ekranizacji przygód Bilba Bagginsa nie sprawdziła się powszechna... więcej
Otwierając magiczne wrota do świata Śródziemia w 2001 roku, Peter Jackson stworzył swoje "magnum opus", jednocześnie stawiając poprzeczkę tak wysoko, że chyba tylko aniołowie mogliby ją strącić. "Władca Pierścieni" stał się symbolem  wielkości reżysera z Nowej Zelandii, arcydziełem, które na zawsze utkwiło w kanonach kinematograficznej fantastyki, "filmowej epopei" magii i miecza. Co więcej, zapowiedź "Hobbita", która wprowadziła w euforię miliony fanów na całym świecie miała tylko potwierdzić, że nikt tak nie kocha tolkienowskiego świata jak sam "Pidżej". "Bitwą pięciu armii" pokazał jedynie tyle, że prędzej czy później każdy mistrz traci swoją formę i osiadając na laurach spada w czeluść niemocy. więcej
Ostatnią część ekranizacji Tolkienowskiej powieści promowano hasłem "One Last Time". Film jest zatem pożegnaniem Jacksona z magicznym światem brytyjskiego pisarza, na co najmniej kilka lat, choć już teraz zostało rozciągnięte i rozdmuchane do ogromnych rozmiarów trylogii, nie współmiernych do niewielkiej książki. więcej