film

Hubal

1973
2h 6m
7,5 10 464
oceny
7,5 10 1 10464
Historia oddziału majora Henryka "Hubala" Dobrzańskiego, który po przegranej kampanii wrześniowej nie zamierzał poddać się niemieckim najeźdźcom i kontynuował walkę. więcej mniej
Hubal zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Major Henryk Dobrzański, były olimpijczyk, żołnierz, nie może pogodzić się z klęską Polski we wrześniu 1939 r. Odmawia złożenia broni i pójścia do niewoli, wraz z grupą swoich najbliższych podkomendnych rozpoczyna walkę partyzancką głównie na terenach Kielecczyzny. Każdy z żołnierzy dla bezpieczeństwa bliskich przyjmuje pseudonim.Major Henryk Dobrzański, były olimpijczyk, żołnierz, nie może pogodzić się z klęską Polski we wrześniu 1939 r. Odmawia złożenia broni i pójścia do niewoli, wraz z grupą swoich najbliższych podkomendnych rozpoczyna walkę partyzancką głównie na terenach Kielecczyzny. Każdy z żołnierzy dla bezpieczeństwa bliskich przyjmuje pseudonim. Major od tej pory nazywa się Hubal i jako taki przeszedł do historii czynu zbrojnego w czasie II wojny światowej na terenie Polski - wspaniała i godna najgłębszego szacunku i podziwu postać wielkiego żołnierza i patrioty.

na podstawie
studio
Zespół Filmowy "Panorama"
tytuł oryg.
Hubal
inne tytuły
Major Hubal Wielka Brytania
więcej
Przeciwko obsadzeniu Ryszarda Filipskiego w roli majora Hubala zaprotestował Jan Józef Szczepański, wycofując swoje nazwisko z czołówki filmu. Nie zgodził się także na jakiekolwiek zmiany w scenariuszu. Pierwotna wersja scenariusza została opublikowana w miesięczniku "Dialog" (1969, nr 9, s.17-83). Po ogromnym sukcesie, jaki odniósł film, Szczepański zmienił zdanie, zaproponował, by jego nazwisko powróciło do czołówki filmu jako twórcy scenariusza.
Ryszard Filipski, który miał zasadniczy wpływ na tworzenie dialogów do filmu, rzekł przed całym zespołem, że w obliczu konfliktu ze scenarzystą film będzie bez jego nazwiska. Pozostali aktorzy solidaryzując się z "dowódcą" chcieli również wycofać swoje nazwiska. Powstałby film w którym oprócz scenarzysty i reżysera, nie byłoby nazwisk aktorów. Spór zakończył się wycofaniem przez Jana Szczepańskiego nazwiska z czołówki.
Ministerstwo kultury proponowało Bohdanowi Porębie by w rolę "Hubala" wcielił się Jan Englert lub Michał Pawlicki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Hubal najlepszy polski film wojenny, Lotna Wajdy się nie umywa. Znakomite sceny batalistyczne, wzruszająca scena w kościele, budująca napięcie świetna muzyka Wojciecha Kilara. Film jak dla mnie 9/10. Mam nadzieje że nie długo powstaną następne filmy o innych bohaterach walki o naszą wolność. Bo to wstyd dla polskiej...

więcej

Pamiętam czasy kiedy "Hubal" był filmem, który był emitowany 1 września. Takie też skojarzenie miałam i mam od lat - 1 września, czyli będzie "Hubal". Patriotyczny, świetny pod niemal każdym względem. W tym roku brak w ramówce, a ja oglądam w internecie. Szkoda, wielka szkoda.

Dla porównania obecnie kręcą jakieś gówna typu Pokłosie, a tutaj patriotyczny film wyprodukowany w "tej wstrętnej komunie". O "komunistycznej" Trylogii i Krzyżakach Forda nie wspomnę. Z całą stanowczością polecam, choćby zamiast bełkotliwego Czasu Honoru.

Mimo faktu, że komuchowi Porębie udało się stworzyć bodajże najlepszy polski film wojenny
okresu PRL-u to i tak nie uniknięto tu kłamstw historycznych. W tych czasach mjr Henryk
Dobrzański był obok Henryka Sucharskiego jednym z nielicznych oficerów II RP, których
gloryfikowała ówczesna władza i wykorzystywała do...

więcej

Major Dobrzański, sól tej ziemi...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones