PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=546529}

Ida

6,6 116 561
ocen
6,6 10 1 116561
7,4 39
ocen krytyków
Ida
powrót do forum filmu Ida

Wystarczy odpowiedzieć sobie na dwa proste pytania:
Czy Niemcy są odpowiedzialni za wojnę i Holocaust? Tak.
Czy zdarzało się, że Polacy w strachu przed Niemcami mordowali Żydów? Również tak.

To fakt historyczny, niepodlegający dyskusji. Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nakręcić o tym film. Mówienie, że to walka z polskością, atak na Ojczyznę to duże przegięcie. Tylko totalny ignorant może na tej podstawie wysnuć wniosek, że to my jesteśmy odpowiedzialni za Holocaust. Nie ma co robić niepotrzebnego szału.

Z drugiej strony chcę zaznaczyć, że poniekąd rozumiem wszystkich wojujących, bo problem faktycznie istnieje - pojawiające się zagranicą "polskie obozy koncentracyjne" jasno pokazują, że znajomość historii na świecie jest na fatalnym poziomie. Niewątpliwie należy o tym przypominać, sprzeciwiać się takiemu przekłamywaniu przeszłości, ale równocześnie trzeba uważać, żeby nie przegiąć. A za przegięcie uważam właśnie aż takie ataki na "Idę" czy "Pokłosie".

ocenił(a) film na 8
leszeek17

To nie tylko "przegięcie". Zaciekłe ataki na filmy rozliczeniowe oraz w ogóle antysemicka propaganda to młyn na wodę dla tych, którzy z zamysłem pomawiają Polaków o współudział w holocauście - o ignorantach już nawet nie wspominając. Działa zasada: "nic tak nie potwierdza faktów, jak gorliwe zaprzeczanie".
Matoły hejtujące ten film tego nie rozumieją. Ci, którym płacą za hejtowanie Polski tylko się cieszą.

ocenił(a) film na 7
jak45

A czy Polacy pomagali i ratowali Żydów w czasie wojny? Też tak. A liczba takich Polaków jest liczona w tysiącach, ale jest zatajana przez bandę oprychów którzy zapędzili Żydów do stodoły i ją podpalili. I zamiast być dumnym że tysiące Polaków z narażeniem życia ratowało Żydów, trzeba się bić w piersi i lamentować za garstkę bydlaków ze wsi Jedwabne.

ocenił(a) film na 8
Ciamcik88

Jedno drugiemu nie przeczy, nie przysłania, nie bilansuje. Bylibyśmy niewiarygodni, gdybyśmy pokazywali tylko zasługi, zakrywając grzechy. Nikt ci nie każe bić się w piersi i kajać "za garstkę bydlaków", ale potępiać to i przeprosić trzeba. "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi".
Właśnie dlatego, że nie "zamiatamy pod dywan" polskich win, mamy prawo żądać od innych prawdy i poszanowania dla naszego honoru. Hejterzy takich filmów jak "Ida" czy pomników jak w Jedwabnem, nie mówiąc już o wściekłych antysemitach, dają wolne pole dla antypolskich wystąpień i pomawiania nas o wyimaginowane winy.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
robokopo

Co, wypuścili cię na przepustkę ze szpitala? Dobrze, że nie widzisz, jaki matoł jesteś, bo byś się może nawet obwiesił...

ocenił(a) film na 1
jak45

A coś ad rem?

ocenił(a) film na 8
robokopo

Po co, skoro ty od początku nie "ad rem" tylko "ad żydam", bez sensu i podstaw? Wiesz przecież, że masz objawy obsesji (nerwicy natręctw) i paranoi.
Jak czujesz irracjonalną nienawiść, to se zrób kukłę, zaopatrz w opaskę z gwiazdą Dawida i lej kijem... albo moczem.
Teraz zresztą masz szersze pole działania, bo możesz sobie kukłę muzułmanina też zrobić...

ocenił(a) film na 1
jak45

Czyli "na zachodzie bez zmian"...Istnienie żydów, ich interesów, sprawek, zdrad, niekończących się podłości, zbrodni, zuchwale ogłaszanych zamiarów ograbienia m.in. Polski to "paranoja"...

A może powiesz mi, jak sobie wyjaśniasz w swojej jaśnie oświeconej główce fakt, że żydostwo muzułmanów kocha, ale tylko w diasporze (czyli na terytorium wroga), podczas gdy w bezcennym Izraelu bezpardonowo ich terroryzuje i morduje? Jak tłumaczysz sobie fenomen stręczenia nam muzułmanów przez żydostwo m.in. z GW, podczas gdy bezcenny Izrael buńczucznie deklamuje, że nikogo nie przyjmie?

ocenił(a) film na 8
robokopo

Niestety, jesteś chory psychicznie i niech to wreszcie do ciebie dotrze! Wcale cię nie chcę obrażać, tylko piszę o tym, co widać naocznie. Poważnie - lecz się!

ocenił(a) film na 1
jak45

Gdzie o roli żydostwa w tym bezprecedensowym exodusie ludności? Tu masz wypowiedź jednej prominentnej żydówy, która w momencie chełpliwości wygadała się, że to oni za tym stoją:

https://www.youtube.com/watch?v=-7ldT3YL2Kw

A tu coś o tym Żydzie Sorosu i jego sponsorowaniu exodusu:

http://www.prawy.pl/felieton/10673-george-soros-chce-zniszczyc-chrzescijanstwo-w -europie-z-pomoca-islamu

Gdzie o tym, że kochają ich tylko na terytorium wroga, a u siebie terroryzują i mordują? Naocznie to u ciebie widać głęboki dysonans poznawczy.

ocenił(a) film na 8
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
seamen

..zero informacji; zero informacji; zero informacji; zero informacji; zero informacji; zero informacji; zero informacji; zero informacji; zero informacji...

jak45

Tak cię zatkało aż się zaciąłeś :-)

ocenił(a) film na 8
Henryk_Kowalski

Chyba widzisz, że tego z "zerem informacji" w poście zablokowali? Tylko bluzgać potrafił.
Nie mnie zatkało, tylko was ...w nienawiści do wszystkiego co obce, nowe i pozytywne.

robokopo

Bez przesady to nie Żydzi są złem tego świata to nie Niemcy byli złem tamtego świata to głupota ludzka=społeczeństwa sprzyja wszystkiemu co najgorsze na drugim miejscu chciwość=kasa a na trzecim chore ideologie i chęć władzy=chore umysły na wysokich stanowiskach te 3 rzeczy w połączeniu dają wojny-chory świat

dominik1980

Skrót Biedne głupie społeczeństwo+socjopaci na wysokich stanowiskach w świecie= syf

użytkownik usunięty
dominik1980

Brawo. Tylko z tym społeczeństwem to bym powiedział że to nie byli ludzie głupi tylko po prostu zdesperowani, zaślepieni którzy uwierzyli w cudowne lekarstwo. Bo jak człowiek jest na dnie to naprawdę we wszystko uwierzy tylko po to żeby nie czuć się bezsilnym i żeby mieć na coś wpływ. I w ogóle nie wiem czy można powiedzieć że ktoś był zły. Bo nie ma złych i dobrych ludzi.Tylko że to jest kure.sko trudne do zobaczenia jak się patrzy na niektórych.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
robokopo

A o Rosji USA i innych krajach które są przesiąknięte rządzą władzy nad innymi narodami zapomniałeś teraz prawie każdy kraj jest "zły"

dominik1980

W stanach rządzą żydzi.

robokopo

A czy to nie katolicy palili ludzi na stosie próbując ich zdominować na całym świecie długo by wymieniać najlepszym rozwiązaniem dla tego świata jest zgładzenie go i zaczynanie wszystkiego od początku...

dominik1980

Jakie to mądre i dojrzałe.

zweistein

Nie wiem czy mądre ale na pewno wszystko trzeba zacząć od początku żeby coś naprawić ...

dominik1980

Jasne, najlepiej od masowych mordów, pożogi i końca świata. Na zgliszczach i trupach buduje się najfajniej. Były już takie próby.

zweistein

To była "pusta filozofia"z mojej strony,wiadomo że na zrujnowanych fundamentach nowego lepszego domu nie postawisz,jest jak jest i nie wiele można zmienić...

jak45

Mistrzu a czy Ty wiesz, że sprawa Jedwabnego nie zostala do tej pory rozwiazana w calosci np. dokonano ekshumacji grobow ''bez podnoszenia kosci'' co uniemozliwia okreslenie kto zginął i jak, kto zabił i jak. Takze caly ten sąd na Polakach i opracowania ''polakożercy'' Jana T. Grossa nie sa niczym innym jak tylko domysłami. Swoja droga decyzje to wstrzymanie ekshumacji powzioł nie kto inny jak przyjaciel Izraelitów Śp. Lech Kaczynski. Szczęśliwie te prochy dalej tam leza i kiedys je podniesiemy by raz na zawsze rozwiac watpliwosci co do tego mordu.

jak45

Lepiej lizać .upę jak ty. Przez takich jak ty próbują nas poniżać w świecie. No, ale gdyby Polacy wypłacili teraz żydom miliardy wyimaginowanego odszkodowania, to już byśmy byli dobrzy jak Niemcy, którzy ich sporo wymordowali. Pecunia non olet :-) Nie uczyło się historii ? Kto przyjął żydów, kiedy cała Europa wypędzała ich z własnych krajów ? Gdzie była kara śmierci za ukrywanie żyda ? Kto ma najwięcej posadzonych drzewek w Izraelu za ratowanie żydów ? Teraz mamy podziękowanie. Żyd to nierób i kombinator. Tak powiedziała prawdziwa żydówka w wywiadzie przed kamerą w filmie dokumentalnym o żydach, który robił jej wnuk !!! Jedziesz mi z daleka czosnkiem. Bez odbioru.

ocenił(a) film na 8
Henryk_Kowalski

Przez takich, jak ty, mamy - i słusznie - opinię ksenofobicznego, antysemickiego, zapyziałego narodu. Do tego jeszcze dorwała się teraz do władzy banda facetów, którzy się urwali gdzieś tam z kontrreformacji, albo wręcz ze średniowiecza! Razem z tobą próbują zepchnąć Polskę do poziomu bantustanu.
Według mnie, antysemityzm to coś obrzydliwego. Jak ty możesz z tym żyć?

Henryk_Kowalski

Pamiętasz może tytuł tego dokumentu ?

ocenił(a) film na 5
jak45

Zgadzam się z Tobą w 100%. Nic już nie dopiszę bo to samo myślę .

ocenił(a) film na 8
agnese_poe

Dzięki za wsparcie. Film minął, dyskusja wygasła, ale problem polskiego antysemityzmu pozostał. Żeby było trudniej - faktycznie państwo izraelskie jest teraz, jak twierdzą niektórzy, najbardziej faszystowskim państwem na świecie! Chichot historii...

ocenił(a) film na 5
jak45

No tak. Coś tam jest teraz nie tak. Tylko, że na forum omawialiśmy historię polsko - -żydowską i nie ma to się nijak do sytuacji Izrael - Palestyna. To sa dwa odrębne tematy, których nie powinno się mieszać. Ocenialiśmy film i zahaczyliśmy o prawdę historyczną, tak niewygodna dla niektórych "patriotów". Ja też kocham swój kraj, ale nie neguję zbrodni Polaków na obywatelach polskich żydowskiego pochodzenia. To nie chodzi o poczucie winy tylko o poczucie sprawiedliwości. Polacy zabili niewinnych ludzi, którzy przez wiele lat byli ich sąsiadami. To było okrutne i niesprawiedliwe. Ale przez fanatyków (tak, właśnie fanatyzm! Bo nacjonalizm, to taka fanatyczny, źle pojęty patriotyzm) nie możemy nawet się z własną historią rozliczyć. Polska, to wspaniały kraj. Pełen pięknych, odważnych ludzi. Ale jest także inna Polska - zakłamana, zawistna, ksenofobiczna, pełna nienawiści do tych, których nie uważamy za "naszych". To jest nasz problem i o tym powinno się pisać, a nie o problemach izraelsko - palestyńskich, bo tych nie naprawimy, ale nas samych - możemy.

ocenił(a) film na 8
agnese_poe

Zgadzam się.

Inne kraje są też "wspaniałe", "pełne pięknych, odważnych ludzi" - ale bywają też "zakłamane, zawistne, ksenofobiczne/... itd/.". Każdy z nich ma swoje problemy, ale o problemach innych też "powinno się" w nich "pisać", bo w istocie jesteśmy jednym gatunkiem (homo sapiens sapiens... choć czasem nie bardzo sapiens) żyjącym na wspólnej planecie, a wszyscy ludzie są równi i powinien nas obchodzić los każdego człowieka. Właśnie przed chwilą podpisałem na Avaaz petycję o uwolnienie Iranki, która ma otrzymać 148 batów i 40 lat więzienia za pokojową walkę o demokrację.

ocenił(a) film na 5
jak45

Też to podpisałam :)

ocenił(a) film na 8
agnese_poe

To miło, że zostało na świecie jeszcze trochę liberałów, humanistów czy po prostu ludzi dobrej woli - bo początek XXI w. to niespodziewany odwrót od idei oświecenia i atak (dość skuteczny!) prawicowego kołtuństwa.
Być może końcem ludzkiej cywilizacji nie będzie jakiś kataklizm czy wojna, ale degeneracja umysłowa i moralna...

ocenił(a) film na 1
Ciamcik88

Przecież Jedwabne to ordynarne żydo-kłamstwo. Tam żadni Polacy nie mordowali żydów! To już dawno udowodniono! Tylko kompletni idioci wierzą w żydo-wersję o Jedwabnym.

ocenił(a) film na 1
seamen

Prawda-kłamstwo... takie coś istnieje tylko w cywilizacji łacińskiej. W żydowskiej nie ma czegoś takiego. Żydów interesuje tylko, ILE mogą dzięki czemuś zyskać. Jak mogą coś uzyskać dzięki czemuś, co my nazywamy prawdą, to to jest dla nich "prawdą". Jak mogą coś uzyskać dzięki czemuś, co my nazywamy kłamstwem, to to jest dal nich "prawdą". Dla Żyda prawda = zysk dla Żyda. Żydzi mają specyficzną mentalność uformowaną przez wieki wsobnego chowu w nienawiści i pogardy dla całego świata. Moim zdaniem (i nie tylko moim) z nimi w ogóle nie powinno się rozmawiać (bo oni i tak nie rozmawiają w takim sensie jak my). Żydów należy trzymać na dystans, za ryja. Nie podoba się? Antysemityzm? Droga do Izraela wolna.

robokopo

Racja :-)

ocenił(a) film na 5
seamen

Jak czytam Twój komentarz, to zaczynam wierzyć, że antysemitów jest więcej niż do tej pory myślałam.

agnese_poe

Udzielasz się wszędzie pod komentarzami propolskimi. Kim ty jesteś skoro walczysz z prawdą. Weź się dowiedz pierwe skąd Adolf miał hajs na wojnę .bo samo NSDAP w 1935,1937 nie gazowało . Jak Adolf się zrobil bezkarny nietykalny to se gaz odkręcił. Skąd miał hajs by zdobyć taka władze . Pejsaki może mu dali?

ocenił(a) film na 5
samuelgacek

Hmmm. Ten komentarz jest PROPOLSKI??? Raczej ANTYŻYDOWSKI. Śmiesznie pojmujecie "POLSKOŚĆ". Poza tym sprawdźcie wszyscy wasze drzewa genealogiczne do siódmego pokolenia przynajmniej bo może was spotkać niespodzianka. A poza tym, to byli obywatele polscy żydowskiego pochodzenia. Kto dał prawo "Polakom" do zabijania obywateli polskich??? Kłamstwo?
Udowodnij, że tak nie było, to pierwsza się przyznam do błędu. Jestem Polką i jestem z tego dumna, ale ci zbrodniarze nie maja żadnego powodu do dumy. Nie wstydzę się polskości, a wstydzę się że polska ziemia wydała na świat zwyrodnialców, którzy nie musieli, ale mordowali. I to z jakiego powodu??? Żeby zagarnąć to, co mieli ci ludzie. To, co zdobyli swoją pracą! Nie umieli sami sobie zapracować, to zrobili rzeź!
"Żydo - kłamstwo"? A potem mamy pretensję (a w tym również ja mam do nich słuszną pretensję i czuję słuszny gniew), że Ukraińcy do rzezi na Polakach się nie chcą przyznać i uważają Banderę za bohatera! Przecież właśnie robicie to samo.

ocenił(a) film na 8
agnese_poe

Dyskusja z mieszkańcami tutejszego bagna nie ma sensu - oni są niereformowalni, jak to pierwotniaki... niestety, ja też nie mogę się powstrzymać od odpisywania na ich przerażające brednie.

Przy okazji - wielu z nich (ci inteligentniejsi; ten, któremu odpisujesz, to ewidentny matoł) to płatni hejterzy od Putina, mający zasiewać w Polsce nienawiść i ciemnotę.

ocenił(a) film na 5
jak45

Święta racja.

ocenił(a) film na 8
agnese_poe

Ameeent...

ocenił(a) film na 10
Ciamcik88

To nie była garstka Polaków, a pogromy kieleckie 1946 roku, a może to kłamstwa co? Niestety Polacy mordowali Żydów, trzeba się do tego przyznać, zresztą nic nie jest czarne, ani białe, ideałów nie ma nigdzie. Oczywiście tez ratowali w czasie wojny nie ma co do tego wątpliwości, jak choćby Irena Sendlerowa i wielu innych. A w Jedwabnem mordowali Polacy i to nie jest żydowskie kłamstwo. Bo Polacy to tylko bohaterstwo, heroizm, poświęcenie ... taka g...o prawda ... Okupacja wyzwoliła w niektórych ludziach najgorsze cechy, ludzie byli zastraszeni, zdeterminowani, upodleni ... Całe to zło czasem znajdowało ujście w takich akcjach jak w Jedwabnem ... I było takich zbrodni więcej ... nie biorę tu niczyjej strony ... . Nawet w powstaniu Warszawskim były gwałty, pijaństwo, szabry ... mówili o tym Powstańcy ... Jesteśmy tylko ludźmi, nie aniołami. A teraz czekam na hejt, bo co po niektórzy tylko bluzgać potrafią, zero argumentów. Pozdrawiam

anialek36

Nie wiesz o czym piszesz. Ile było tych pogromów kieleckich ? Jeden. A ty nawet tego nie wiesz i wypowiadasz sië w tak poważnych sprawach opluwajæc Polaków. Ten niby pogrom to rzeczywiście bardzo przykry wypadek, będæcy konsekwencją sporu grupy Polakœw i grupy Żydœw, w ktœrym zginęli nie tylko Żydzi ale i Polacy. Zresztæ była to afera inspirowana przez UB. Nie trzeba dużo szukać, nawet w Wiki są te informacje. A czemu Żydzi nie pozwalajæ na badania w Jedwabnem?

ocenił(a) film na 5
Marek_797

Pogrom w Jedwabnem, Wąsocz i inne pogromy na Podlasiu, wykonane przez Polaków z inspiracji Niemców, ale bez ich pomocy. Pogrom Kielecki nie był jedyny, był tylko jedyny po wojnie i jedyny w Europie. Wydarzenia z Marca 68' też nie są wielce chwalebną kartą w historii Polski. Po co te kłamstwa? Wybielanie tyłka nic nie da!

agnese_poe

Co marca? ..... Jaka polska? Polska nie istnieje od 1939.....to tylko kilka liter na mapie i to co mamy w głowach. Przez 28lat wypompowano wszystko a z ludzie to baterie (rozladowac-zutylizowac) . Zastanów się zanim powiesz polska ty agnese że Poe de babol. Nic już do ciebie nie pisze ,szkoda czasu ....na ch.. się nakręcam ?po to tylko istniejesz by wkur.....ludzi

ocenił(a) film na 5
samuelgacek

Istnieję i w dodatku uczę w szkole żeby było zabawniej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones