PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=546529}

Ida

6,6 116 501
ocen
6,6 10 1 116501
7,4 35
ocen krytyków
Ida
powrót do forum filmu Ida

Film niewyobrażalnie nudny i propagujący kłamstwa o niedobrych Polakach zabijających żydostwo.

Nie ma słowa w filmie o Niemcach, nie nazistach tylko Niemcach, którzy zabili miliony Polaków i innych narodowości.

ocenił(a) film na 10
marcin112

Nie oglądało się, co? W filmie JEST mowa o Niemcach, "nie nazistach tylko Niemcach".

marcin112

Oglądałem dokładnie CAŁY ten film i faktycznie jest to film artystycznie bardzo słaby i wtórny. Nie podoba mi się także przekłamanie na temat rzekomego mordowania Żydów przez Polaków oraz wyidealizowania postaci stalinowskiej morderczyni-prokurator Wolańskiej (pierwowzór filmowej prokurator Wandy Gruz). Tym niemniej naprawdę się bardzo cieszę, że jakiś polski film wreszcie otrzymał Oscara. Gratulacje dla reżysera i Kuleszy, która najlepiej zagrała w tym filmie. Jednak obiektywna ocena tego filmu to 1/10.

ocenił(a) film na 8
Franio

"rzekomego mordowania Żydów przez Polaków". Zaprzeczasz udowodnionym faktom, mam nadzieję, że z pobudek "ideologicznych", bo inaczej byłbyś "szkodliwym idiotą" a tak tylko "zaślepionym nadpatriotą".

jak45

To nie są "udowodnione fakty". Niestety, pokazane w "Pokłosiu" i "Idzie" historyjki o mordowaniu żydowskich rolników przez ich polskich sąsiadów w celu zagarnięcia żydowskiej ziemi i domów jest WIERUTNYM KŁAMSTWEM!
Po pierwsze: polscy Żydzi nie byli nigdy rolnikami, po drugie: Polacy nigdy nie dostawali majątku po Żydach, taki majątek z mocy prawa okupacyjnego był ZAWSZE konfiskowany przez III Rzeszę. Jedwabne nie jest udowodnionym faktem, bo gmina żydowska zablokowała ekshumację miejsca zbrodni (najprawdopodobniej dokonanej jednak bezpośrednio przez Niemców, bo znaleziono tam łuski po niemieckiej amunicji, której to broni okupant nie dawał Polakom).

ocenił(a) film na 8
Franio

>To nie są "udowodnione fakty"<, Są.
"polscy Żydzi nie byli nigdy rolnikami". Byli.
"Polacy nigdy nie dostawali majątku po Żydach". Sami sobie brali. Wystarczyło namotać w archiwach.
"Jedwabne nie jest udowodnionym faktem". Jest.

Generalnie: strzyżono.

jak45

Pisanie, że byli rolnikami jest tylko twoją osobistą fantazją, a nie faktem. Nie byli nigdy. Mieszkali w sztetlach, albo w miastach i zajmowali się głównie handlem lub rzemiosłem. To samo dotyczy innych twoich kategorycznych stwierdzeń. Fakty!

Franio

"Pisanie, że byli rolnikami jest tylko twoją osobistą fantazją, a nie faktem. Nie byli nigdy". Rok 1931, "ludność wyznania mojżeszowego według gałęzi zatrudnienia": rolnictwo- 125,1 tys. (4% ludności wyznania mojżeszowego) (R. Szuchta, "1000 lat historii Żydów polskich", str. 167). "Zakaz posiadania ziemi, choć nie zawsze konsekwentnie przestrzegany, powodował, że Żydzi rzadko pracowali w zawodach rolniczych. (...) W 1880 w handlu zatrudnionych było 27,4% Żydów galicyjskich, w przemyśle i rzemiośle 26,2 %, a w propinacji – aż 21,8%. Znacznie wyższy niż w pozostałych zaborach był też procent rolników – 13,4%; oraz rentierów, żyjących z odsetek od kapitału – 10,2%" (https://sztetl.org.pl/pl/slownik/struktura-zawodowa-ludnosci-zydowskiej). 

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
seamen

Znów ci odbiło, po takim czasie? Żydzi są teraz demode... Czy islamskich uchodźców też Żydzi nasłali?

ocenił(a) film na 1
jak45

Za kare (tzn. za to że Ida jest ordynarnym żydo-klamstwem) macie Prezydenta - patriotę, większosć patriotyczno-narodową w Sejmie i Senacie, rząd taki sam, czyli wreszcie polsko-narodowy. Ja sie z tego faktu bardzo cieszę i wam, żydo-miłosnikom, bardzo zyczę, żebyście się cieszyli.

ocenił(a) film na 8
seamen

Masz rację, to chyba za karę Polacy dostali prezydenta bez honoru, sejm ślepo "sużący" JW Prezesowi i rząd dążący do dyktatury. Antysemici też się do tego dołożyli.

ocenił(a) film na 1
jak45

Pakuj walizki i wyjeźdżaj do okupowanej Palestyny, papapa

http://nwonews.pl/dyskusja,4643,0#47649

ocenił(a) film na 8
seamen

Nigdzie się nie wybieram.
Za to Jaruś&Co, jak się PIS, z Dudą włącznie, wykopyrtną na swojej "dobrej zmianie" i ich były elektorat "socjalny" ich wykopie z kraju, to najwyżej na Węgrzech, Białorusi, w Rosji czy Kubie lub KRLD ich przyjmą.
Na zgliszczach PIS Jurek albo inny normalny konserwatysta założy umiarkowaną katoprawicę, z poparciem ~25% i wrócimy do normalności.

jak45

Na koniec dodam, że to Polacy przyjęli Żydów, gdy w całej Europie byli prześladowani, byliśmy multi kulti zanim to stało się modne. Mam paru kolegów Żydów, świetni ludzie, omijamy politykę, ale zdarzało się kilka razy po paru piwach wejść w ten temat rzeka i sami mówią, że antysemityzm jest też ich zasługą, gdy na coś im się nie pozwoli od razu mówią "antysemityzm" Skoro my Polacy jesteśmy antysemitami, to jak nazwać bodajże 7 arabskich krajów, gdzie naród wybrany nie ma wstępu ze względu na to kim sa?

seamen

Tu się zgodzę, to co mamy jest za karę. Zarówno dla tych, którzy nie poszli na wybory, jak i dla nadętych bufonów z komitetu wyborczego PO, którzy wbrew swym intencjom okazali się V-kolumną zwycięzców.

Do cieszenia się mi daleko. Kiedyś Goering (żadna aluzja, żeby nie było) rzucił hasło "armaty zamiast masła". Ciekawe zamiast czego będzie ten "narodowy patriotyzm" w dużych dawkach.

jak45

Przypomniałeś o Jedwabnym, ja ci przypomnę o Nalibokach. Reszty twoich głupich, propagandowych komentarzy nie będę komentował. Nie jestem antysemitą, wręcz przeciwnie, ale nawet Rosjanie powiedzieli, że w Katyniu mordowali Żydzi, ilu żydów służyło w NKWD, UB? Ilu Żydów było stalinowskimi prokuratorami? Tylko w Polsce groziła kara śmierci za ukrywanie Żydów, jesteśmy pierwsi na liście sprawiedliwych, uratowaliśmy najwięcej Żydów, Irena Stanisława Sendlerowa słyszałeś o tej pani? Ilu Żydów chwyciło za broń podczas II Wojny? Poza tym ilu niewinnych Palestyńczyków zginęło?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
kejsik

"Nie jestem antysemitą, ale". :D
Co ma piernik do wiatraka? Pytam, bo nie wiem co ma zbrodnia w Nalibokach dokonana przez partyzantów radzieckich przy wsparciu partyzantów żydowskich do pogromu w Jedwabnem, którego dokonali Polacy z inspiracji Niemców? No i jeszcze Palestyńczycy. Wyjaśnisz swój tok myślenia?

Franio

A gdzie masz stwierdzenie, że wspomniani w "Idzie" lub "Pokłosiu" Żydzi byli rolnikami? Niektórzy Żydzi mieszkali na wsi lub ukrywali się tam podczas okupacji. Większość polskich Żydów owszem, mieszkała w miastach, ale nie wszyscy. Również w Rosji, Białorusi i Ukrainie niektórzy Żydzi (lub Chazarowie zwani przez pomyłkę Żydami, bo też wyznawali judaizm) mieszkali na wsi.

Trojden

"A gdzie masz stwierdzenie, że wspomniani w "Idzie" lub "Pokłosiu" Żydzi byli rolnikami? "

Przecież w "Pokłosiu" rodzina bohatera (Stuhr) przejmuje ziemię i dom właśnie po zabitych żydowskich sąsiadach.

ocenił(a) film na 10
Franio

I powtarzasz brednie o łuskach.
Tak, znaleziono łuski, z I wojny światowej i z niemieckiego karabinku StG44, który był produkowany dopiero od 1943 roku. Pogrom dokonany przez Polaków z inspiracji Niemców miał miejsce w 1941 roku. Wnioskuję, że o tym nie wiedziałeś, a nie, że po prostu perfidnie kłamiesz.
Jedwabne to czubek góry lodowej. Takich potwierdzonych pogromów jest ok. 200.

skalp_el

Zamiast ogłaszać tutaj twoje własne, wymyślone "rewelacje" - podaj wiarygodne źródło tych informacji (wiarygodne, czyli nie tendencyjne określonej opcji). Domyslam się, że takich wiarygodnych źródeł nie ma.

Zresztą nie ma to istotnego znaczenia. Za wszystko co działo się w okupowanej Polsce odpowiadają tylko i wyłącznie niemieckie władze okupacyjne.

ocenił(a) film na 10
Franio

Skoro prosisz mnie o źródło, to znaczy, że nie czytałeś akt ze śledztwa IPN. To dlaczego w takim razie zabierasz głos w tej sprawie?

Zresztą ma to znaczenie, skoro pogromu dokonali Polacy Z INSPIRACJI Niemców, a nie Niemcy. Oczywiście mamy udokumentowanych jeszcze ponad 120 pogromów, których Polacy nie dokonywali z inspiracji okupanta, ale np. miejscowych "elit", które przed wojną skupione były wokół ONR i podobnych ugrupowań. Zdarzały się sytuacje gdy... Niemcy chronili Żydów przed Polakami. Oczywiście nie z litości, a pragmatyzmu, bo Żydzi byli często jedynymi rzemieślnikami w okolicy.

Bardzo łatwo stwierdzić, że za całe zło odpowiada okupant. Polak zabił Polaka/Żyda/kogoś innego? Wina Niemca, bo Polak był głodny przez okupanta. Taki jest Twój tok myślenia, serio?

skalp_el

Czy na miejscu w Jedwabnem były polskie władze, czy niemieckie? Kto oficjalnie wówczas prowadził wściekłą propagandę antysemicką, korzystając ze wszystkich oficjalnych mediów podczas okupacji? Kto rządził w Polsce w tamtym czasie i kto oficjalnie postawił Żydów poza granicami prawa i społeczeństwa? Kto zachęcał do rozprawy z Żydami? Odpowiedź jest jedna- byli to Niemcy. Oni odpowiadają i za organizowanie wszystkich mordów na Żydach, Cyganach, Polakach itp. i za zachęcanie innych narodowości (jak np. Litwini lub Łotysze) do takich mordów.

Gdyby np. dzisiaj we Francji odbył się pogrom na żydach, a władze francuskie usilnie zachęcałyby do niego, dostarczyły narzędzia zbrodni, osłaniały sprawców pogromu i nie ukarały ich, itp. -- to kto odpowiadałby za ten pogrom? Bezpośrednio władze Francji. Analogiczna sytuacja była w okupowanej przez Niemców Polsce.

Nie można rozmywać odpowiedzialności, bo prowadzi to do absurdu. Twoim tokiem rozumowania można uznać żydowskich kapo w gettcie za winnych holokaustu, bo aby ocalić własne życie czasem mordowali własnych rodaków, albo donosili na nich Niemcom. Tak samo rady żydowskie, zmuszone przez Niemców, sporządzały listy żydów przeznaczonych do wywózki na śmierć. Czy to oznacza, że ci żydzi są winni zamordowania swoich rodaków? Nie, bo działali pod presją niemieckich władz okupacyjnych, które jako jedyne odpowiadają za wszystko.

ocenił(a) film na 5
jak45

Proszę pana jestem żydem polskiego pochodzenia. Widzę, że pan jako jedyny rozumie traumę narodu żydowskiego. Czy mógłby mnie pan przeprosić za haniebne czyny pańskich rodaków? [*]

ocenił(a) film na 8
RAC_79

Oczywiście, jest mi bardzo przykro i przepraszam, jeśli to Panu/Pani jest potrzebne.

Niemniej nie mogę brać odpowiedzialności za ich czyny, jak i za wszelkie haniebne postępowania osobników i społeczności gatunku homo sapiens od początku jego powstania - a tego uzbierało się sporo.... Uważam, że każdy jest odpowiedzialny osobiście za swoje postępowanie, a identyfikowanie kogoś z religią, grupą etniczną, narodem, plemieniem czy rodem jest polityczną (emocjonalną niekoniecznie) zaszłością i nieporozumieniem. Podobnie, jak mogę być dumny z np. tych Polaków, którzy mają swoje drzewka "Sprawiedliwy wśród narodów świata" (a podobno tych "polskich" jest najwięcej), skoro nie mam w tym swego udziału?

Proszę mi teraz powiedzieć, czy przeprosi mnie Pan/Pani za postępowanie Izraela wobec Palestyńczyków? Wielu uważa, że jest to w tej chwili najbardziej faszystowskie państwo świata. To jak będzie?

jak45

No właśnie to jest dylemat, czy pojedynczy obywatel ponosi odpowiedzialność za działanie swojego państwa. Nawet w przypadku tych krajów, które pysznią się demokratycznymi i ostoją wolnego świata. Busha juniora wybrali w końcu Amerykanie (no z małą pomocą sądu na Florydzie), a wplątał USA w dwie koszmarne wojny, okłamując ich w dodatku. Jednak to Niemców wini się za dojście Hitlera do władzy, choć miały miejsce oszustwa wyborcze i wyeliminowanie opozycji zastraszeniem lub przemocą w przedbiegach. Dyskutowałem kiedyś na forum filmu "Jeniec" z niejakim Zygą, który okazał się Ślązakiem, emigrantem do Niemiec. Wyliczał jak bardzo Polska "okradła" Niemcy z terytorium i nieruchomości na nim pozostawionych. Usprawiedliwiał II wojnę światową wielką krzywdą, jakiej doznały Niemcy w wyniku traktatu wersalskiego. Aż chciało się go za to przepraszać....

ocenił(a) film na 8
bazant57

Ponoszą w takim stopniu, w jakim na to działanie państwa mają wpływ - od wychowania dzieci, przez śledzenie wydarzeń, wybory, ew. protesty i demonstracje... po otwarte wypowiedzenie temu państwu posłuszeństwa, do formy zbrojnej włącznie.

Natomiast za to, co się działo kiedyś, moje pokolenie (już bardzo stare) żadnej odpowiedzialności nie ponosi i właściwie przeprosiny są już tylko formalnym wyrażaniem bezradności wobec ludzkiej podłości, okrucieństwa czy głupoty. Z antysemityzmem (także w mojej rodzinie) walczę co najmniej od wydarzeń marcowych w latach '60 i nie mam za co przepraszać. Z żalem żegnaliśmy koleżankę, której rodzinę wyrugowano do Izraela, ale też z satysfakcją wrobiliśmy"kolegę" Żyda, który był na naszym roku wtyczką bezpieki (przez podłożenie starych prac, które oczywiście splagiatował; nie donosiliśmy, ale kadra i tak się zorientowała, więc został ku radości i nas i kadry relegowany).
A teraz Izrael realizuje rasistowski program wobec Arabów.

Mój syn, kiedy po raz pierwszy odważył się użyć przekleństwa w mojej obecności, powiedział, w czasie oglądania wiadomości CNN: "Tato, ten świat jest kompletnie popier.olony!". Do dziś to potwierdzam...

Państwa narodowe, tzw "patriotyzm", ideologie (włącznie z religiami), tzw. "honor", żądza władzy i bogactwa i parę jeszcze drobnych rzeczy to w tej chwili nieszczęścia świata.
Chyba jesteśmy "toksycznym" gatunkiem...

jak45

Jest też interpretacja historii i wynoszenie na pomniki tych, którzy na to nie zasługują. Teraz mój ulubiony cytat n/t jak wygląda "wiedza historyczna" (a przy okazji ortograficzna) młodziaków.

Napisał to na portalu poznan.repertuary.pl niejaki marek 12. marca 2017, 11:56

"Urodziłem się w latach 90. i wtedy wszystkich karmiono bochaterstwem AK, bochaterami okrągłego stołu i innymi tego rodzaju fałszywymi bochaterami. Dopiero poza szkołą, w liceum, z kolegami zacześliśmy czytać i dowiadywać się o bochaterstwie żołnierzy wyklętych. Gdyby nie oni, nie było by dziś wolnej Polski. Ja nie móglbym tego pisać, w Wy doceniać ich zwycięskiej walki.Dopiero nasz Prezydent i nasz obecny Rząd potrafią opowiadać prawdziwą polską historię. Chwała im za to. Tak samo jak żołnierzom wyklętym - największym zwycięzkim wojownikom o wolną Polskę. PW"

ocenił(a) film na 8
bazant57

Za to, że jest tak świetnie zoriętowany w chistorii, hwała mó!

Widziałeś nowonaPISane podręczniki szkolne z historii? Włos się jeży na głowie!

jak45

Ostatnio ze zdumieniem zobaczyłem, że są wydawane kolekcjonerskie karty z "wyklętymi". Teraz dzieci zamiast sportowców mają podziwiać Burego, Ognia i Łupaszkę. Przecież to jest indoktrynacja w stylu sowieckim. Też pełno było portretów Pawki Morozowa, idealnego wzorca osobowego.
Bardziej mnie martwią katastrofy polskich samolotów myśliwskich, bo ze względów ideologicznych przy ich eksploatacji nie współpracuje się ze stroną rosyjską. Co nie przeszkadza w kupowaniu od nich coraz większych ilości węgla, w części pochodzącego od donieckich separatystów.

ocenił(a) film na 8
bazant57

Czekam na pluszowe misiaczki-wyklętaczki w marketach z w/w osobnikami oraz Festiwal Pieśni Wyklętej... w Kołobrzegu, oczywiście!

jak45

No patrz, coś dla Żabki. Jej nowy właściciel przymila się właśnie do "ośrodka toruńskiego". Znaczki za zakupy wklejane do książeczki i ten radosny dzień, kiedy idzie się odebrać. Do wyboru miś z karabinem, toporkiem, albo pochodnią...

jak45

Jeszcze, co do przepraszania., to męczy mnie pewien epizod mojej małoduszności. Minąłem kiedyś na ulicy zagubionego staruszka i nie pomogłem mu. Nie byłem sam, obok przechodziło wielu ludzi i wtedy czułem się usprawiedliwiony. Nieważne z jakiego powodu tak zrobiłem, z dystansu kilkunastu lat tłumaczenia są nieistotne. Wciąż mnie to męczyło i opowiedziałem o tym córce. Niedługo potem miała podobne spotkanie, starszy pan wsiadł do złego tramwaju. Pomogła mu dotrzeć do domu, bo przypomniała jej się moja opowieść. Ale ja i tak wciąż się wstydzę i przypomina mi się pewien wiersz:

"Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem.
Nie byłem przecież socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było."

ocenił(a) film na 8
bazant57

Tak, znam ten wiersz - trafiony "w dziesiątkę".
Też mam parę/sporo takich zaniechań. Jak wiadomo, świat nie jest czarno-biały - wszyscy jesteśmy w większą lub mniejszą szachownicę
...z tym, że niektórzy są po prostu brudni.

Ignoruję "będących chwilowo w trudnej sytuacji" pod marketami czy na dworcach, ale kiedyś zaprosiłem chłopaka do sklepu i kupiłem mu chleb; jeszcze przy mnie rżnął tym chlebem do śmietnika. Innym razem zadzwonił taki nastolatek do drzwi - dostał dwie puszki konserw i koszulę, która była na mnie za mała; obserwowałem go z balkonu, kiedy odchodził: założył koszulę i było widać, jaki jest z niej dumny - aż podskakiwał z radości.

ocenił(a) film na 8
RAC_79

No więc - jak będzie?...

ocenił(a) film na 8
jak45

Tak jak przypuszczałem, żaden z ciebie Żyd - chciałeś mnie tylko podpuścić... i nie wyszło.

ocenił(a) film na 6
Franio

Nie mogę zrozumieć czym ludzie są tak urażeni. W filmie są pokazane postaci dwóch Polaków (ojciec i syn). Ojciec pomagał Żydom i jak było powiedziane "nie chodził do Niemca" a syn przyznał się, że ich zabił w dalszej części filmu.
1. Jest powiedziane o Niemcach przed, którymi ukrywali się Żydzi.
2. Jest postać Polaka, który pomagał.
3. Jest postać Polaka, który z takich lub innych powodów zabił Żydów(pewnie bał się, że Niemcy ich znajdą i jemu też się dostanie bo małą rudowłosą dziewczynkę oddał do kościoła).
4. Postać Krwawej Wandy przynajmniej w moim odczuciu nie była wybielana. Czekam na przykłady takiego wybielania. To, że piła alko, bawiła na imprezach, paliła fajki, była bezpośrednia, przyjęła swoją siostrzenicę gdy ta sama do niej przyjechała i wzruszyła się na myśl o swoim zamordowanym dziecku to chyba nie wybielanie? Dodatkowo było wspomniane,że skazała kilka osób na śmierć. A jeżeli chodzi o scenę pogrzebu no to jasne jest, że dla tamtego rządu była bohaterem i przykładem do naśladowania.
5. Na mnie film nie zrobił wrażenia, nie dlatego, że pluje na Polskę - bo nie pluje. Dla mnie jest zbyt surowy i refleksyjny a historia zamordowanej rodziny Żydów, na której tle jest przedstawiany cały film taka prosta(wiem, że to tylko tło ale jednak). Film broni się jednak w mojej ocenie dobrą grą aktorów, szczególnie Pani Kuleszy. Spodobała mi się też muzyka i niektóre zdjęcia. Zachwytu filmem jednak nie podzielam i Oscar mnie zaskoczył (Gratulacje) ale nie widziałem konkurencji - może w tym sęk, że nie była zbyt trudna do pokonania.
6. Fala hejtu jest moim zdaniem nieuzasadniona a najbardziej mnie śmieszą te teksty w stylu "to nam jako Polakom psuje wizerunek za granicą". Jaki poważny człowiek buduje sobie zdanie na temat całego narodu(jeżeli to ma w ogóle jakiś sens), na podstawie filmu fabularnego? Więcej, kto na podstawie takiego filmu buduje swoją wiedzę historyczną?
Najlepiej uczyć się starożytnym Rzymie z Gladiatora a o mafii z Ojca Chrzestnego(ciekawe czy żaden z mafiozów nie poczuł się urażony)
.

somas

Urażeni są kłamstwami w tym filmie. Niestety, pokazane w "Pokłosiu" i "Idzie" historyjki o mordowaniu żydowskich rolników przez ich polskich sąsiadów w celu zagarnięcia żydowskiej ziemi i domów jest WIERUTNYM KŁAMSTWEM!
Po pierwsze: polscy Żydzi nie byli nigdy rolnikami, po drugie: Polacy nigdy nie dostawali majątku po Żydach, taki majątek z mocy prawa okupacyjnego był ZAWSZE konfiskowany przez III Rzeszę. Jedwabne nie jest udowodnionym faktem, bo gmina żydowska zablokowała ekshumację miejsca zbrodni (najprawdopodobniej dokonanej jednak bezpośrednio przez Niemców, bo znaleziono tam łuski po niemieckiej amunicji, której to broni okupant nie dawał Polakom).

Prokurator Wolańska pokazana jest w filmie jako ofiara systemu stalinowskiego. W rzeczywistości była nadgorliwą twórczynią tego systemu, fanatyczną komunistką od wczesnej młodości. Nie popełniła samobójstwa, tylko w obawie przed odpowiedzialnością za swoje zbrodnie (nawet w PRL!) wyemigrowała do Londynu, gdzie żyła spokojnie jako zamożna obywatelka brytyjska do późnej starości. Do tego jeszcze oczerniała Polskę, twierdząc, że żądania jej ekstradycji do Polski (za jej zbrodnie) to antysemityzm.

Franio

Postać Wandy była tylko inspirowana postacią Wolińskiej, ale to jednak fikcja filmowa, która pozostawia pewną dowolność. Czy masz pretensje do Quentina Tarantino, że umieścił w "Bękartach wojny" scenę zabicia Hitlera przez żydowskich komandosów? Przecież jasne jest, że to fikcja. Czy masz pretensje do Roberta Rodata i Rolanda Emmericha, że umieścili w "Patriocie" scenę śmierci pułkownika Tavingtona z rąk Benjamina Martina, chociaż jego pierwowzór, Banastre Tarleton, przeżył i zmarł śmiercią naturalną? Itd. Takie przykłady można mnożyć.

Czy twierdzisz, że "300" to film antyirański, a "Braveheart" i "Patriota" to filmy antyangielskie?

A "Ida" nie jest filmem historycznym. Trochę dystansu.

Wanda nie została pokazana jako ofiara, tylko jako oprawczyni, która paliła papierochy i chlała, ale miała też pewne ludzkie cechy. Nawet wielu najgorszych oprawców z SS i gestapo (jak Rudolf Hoess, komendant Auschwitz-Birkenau) było znanych w życiu prywatnym jako mili, kochający mężowie i ojcowie rozczulający się nad swoimi dziećmi.

Zresztą wśród oficerów gestapo i NKWD wskaźnik samobójstw był wysoki, wbrew pozorom.

Trojden

Wzruszające. Zauważ jednak, że Twój sposób myślenia prowadzi do paradoksu: doszukiwanie się ledwie zauważalnych "ludzkich" cech w zbrodniarzach prowadzi do relatywizacji całokształtu oceny ich postępków. Gubi się gdzieś cecha dominująca osobowości takiej prawdziwej Wolańskiej. W jej filmowym przedstawieniu widzimy wyłącznie kobietę wrażliwą, nękaną wyrzutami sumienia. Tych cech prawdziwa Wolańska przecież wcale nie posiadała! Nigdy nie żałowała swoich zbrodni i uważała je za słuszne.

Jednak widz przenosi filmową fikcyjną postać tej stalinowskiej zbrodniarki na realną postać historyczną (którą zna niewiele, gdyż większość ludzi nie czyta opracowań historycznych).

Podobne zjawisko obserwujemy w filmie biograficznym Romana Polańskiego. W nim ten reżyser kreuje z siebie samego postać fikcyjną: udręczonego, prześladowanego geniusza, który cierpi z powodu małostkowych, głupich ludzi. W jego filmie nie mówi się niemal wcale o przestępstwie, które naprawdę popełnił (nafaszerował narkotykami dziecko, a następnie zgwałcił je analnie). Film ten kreuje nową rzeczywistość, w której to przestępca staje się ofiarą.

Jak widzisz, bardzo łatwo film manipuluje naszym postrzeganiem rzeczywistości i naszymi ocenami przez kreowanie fałszywej, fikcyjnej wizji jakiegoś zdarzenia historycznego. Jest to jednak zjawisko o tyle niebezpieczne, że w rezultacie niszczy naszą wrażliwość moralną wobec prawdziwych czynów przestępców.

Franio

"Gubi się gdzieś cecha dominująca osobowości takiej prawdziwej Wolańskiej..."

W tym rzecz cała, że w filmie tej (takiej) prawdziwej Wolańskiej wcale nie ma.
Ale gdyby była: to ty właśnie wiesz na pewno, jaką miała "cechę dominującą" i jak "właściwie" powinna być ona wyeksponowana, czy tak?

zweistein

Umiesz czytać ze zrozumieniem?

Franio

Czy to podchwytliwe pytanie...?
A może chodzi ci po prostu o to, że tylko twój punkt widzenia ma rację bytu?

zweistein

Nie, po prostu chodzi o to, że nie rozumiesz tekstu pisanego.

Franio

Dziwna opinia,ponieważ twoje rozważania nie wydały mi się szczególnie skomplikowane. A ty na pewno mnie zrozumiałeś, czy może masz problem podobny do tego, który mi zarzucasz?

zweistein

No widzisz, że nie rozumiesz nawet prostych tekstów.

Franio

Powiedz,czego twoim zdaniem, nie zrozumiałem, a ja postaram się klarownie ci wyłuszczyć, dlaczego się mylisz. Odrobinę odwagi.

zweistein

Niestety, mam taką zasadę że nie dyskutuję z niedouczoną gimbazą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones