PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807202}

Katyń – Ostatni świadek

The Last Witness
6,1 5 734
oceny
6,1 10 1 5734
3,5 4
oceny krytyków
Katyń – Ostatni świadek
powrót do forum filmu Katyń – Ostatni świadek

Za miesiąc premiera, a o filmie cisza. Produkcja polsko-brytyjska, z naprawdę dobrymi nazwiskami, może nawet pierwszy taki film w historii polskiego kina, a nikt się tym nie interesuje. Szkoda...

Dauntlessgirl

Dzisiaj przed projekcją filmu Twarz (Cinema City) zapodali trailer do tego filmu. Z reguły rozpoznaję zwiastuny filmów, a tutaj mocno zostałem zaskoczony. Co ciekawe wpisując w filmwebie słowo "Katyń" ten film w ogóle się nie pojawia... Z pewnością pójdę na ten film.

Dauntlessgirl

...znowu komuś zależy na wyciszeniu tematu ?

Dauntlessgirl

coś czuję że to kolejna po 'Grze tajemnic' propagandowa laurka dla herbaciarzy

MisterTornister

Po obejrzeniu filmu mogę tylko roześmiać się w twarz każdemu, kto mówi, że to laurka dla Brytyjczyków. Prędzej kubeł pomyj wylany na ich głowy

Raven_86

miło mi czytać :]

Dauntlessgirl

nikt się nie interesuje bo brakuje Polaków morderców ,robiących Holokaust

Danio31b

W punkt.

Danio31b

To jakim cudem ten film w ogóle powstał? I jeszcze z Więckiewiczem...

Dauntlessgirl

Właśnie dlatego, że nikt się nim nie interesuje to na pewno obejrzę. Bardzo często najbardziej rozdmuchane filmy okazują się kompletną klapą.

MissKlos28

W sumie racja, jeśli będzie dobry, to nawet po premierze może zdobyć rozgłos

Dauntlessgirl

Film na pewno wart obejrzenia, co by nie mówić raczej będzie to dobry film.

friendsf3ev4

Obsada napawa nadzieją, zobaczymy jak im sie to uda połączyć, brytyjczycy raczej czują klimat thrillerów

Dauntlessgirl

bardzo dobrze, ze ten film powstał, ale wydaje mi się że głośniej sia zrobi tuż przed premierą

Filomena00

Moim zdaniem będzie to jeden z lepszych filmów, tym bardziej, że temat rzeka. Nie tak wałkowany jak holocaust i można naprawdę wiele pokazać. Jak dla mnie to jeden z tych niestandardowych filmów, które nie są robione pod publiczkę, czy do wywołania burzy w szklance mętnej wody.
Nie wiem dlaczego ale kojarzy mi się to trochę z śledztwem dziennikarskim.

Astrun

Takich filmów nigdy dość, ponieważ jest jeszcze wiele do okrycia. Dochodzenie do prawdy przypomina trochę pracę dziennikarza, który próbuję dotrzeć do faktów.

ocenił(a) film na 8
Astrun

Może im właśnie na tym zależało, żeby film "sam się obronił", chociaż pewnie marketing tak nie funkcjonuje w dzisiejszych czasach

Pitti_3

To, że nie ma jakichś rozbuchanych oczekiwań może zdecydowanie pomóc

Dauntlessgirl

Zerowa promocja powoduje brak zainteresowania.
Poza tym tematyka była wałkowana setki razy i ludzie mogą być po prostu znudzeni tego typu kinem.
Nie będę wchodził w kwestie historyczne, ale biorąc pod uwagę fakty z przeszłości i ten zwiastun od razu idzie wyczuć, że miłośnicy herbaty chcą sobie sprawić laurkę.
Wiedzieli co się dzieje, ale nie zareagowali w żaden sposób, a teraz jeszcze film kręcą, by pokazać się w lepszym świetle. Istna farsa.

PanKracjusz

Że niby ile było filmów o Katyniu? Słownie Jeden... a o Żydach i Holokausie ze 100 ?
Jakoś nikt nie pisze że holokaust to temat oklepany. Dziwna argumentacja.
To że Angole pomagają kręcić film to źle...
Nie kumam kompletnie twojej argumenracji.

elendir

W ostatnich latach w Polsce i za granicą powstało sporo filmów poruszających tego typu tematykę, więc dla mnie jest to oklepane. Anglicy wiedzieli o tym co stało się w Katyniu, ale nie zareagowali w żaden sposób, więc nie podoba mi się to, że teraz wynajmują polskich aktorów i poruszają ciężki temat z historii Polski, by nakręcić film i przedstawić się w nim w dobrym świetle. Właściwie mogliby przecież taki film stworzyć tylko i wyłącznie ze swoimi aktorami, ale oni dobrze wiedzieli, że wtedy nikt, by się tym filmem nie zainteresował, więc zaangażowali polskich aktorów, by polska widownia się tym zainteresowała, bo nikt mi nie wmówi, że było inaczej.

PanKracjusz

Piszesz komentarz, a nawet filmu nie widziałeś. Tak się składa, że Brytyjczycy są w nim przedstawieni w nie najlepszym świetle. W pubie wprost nazywają Polaków świniami, które piją pomyje. Główny bohater goni za tematem i jest nieostrożnym ignorantem. Jego kobieta to naiwna mężatka wykorzystywana i przez męża i przez kochanka. Jej mąż, urzędnik związany z wywiadem, idzie rączka w rączkę z sowietami. Właściciel gazety ignoruje temat "samobójstw" wśród Polaków... Z informacji podanych po filmie dowiadujemy się, że Wielka Brytania nigdy nie uznała sowietów za sprawców mordu katyńskiego. No rzeczywiście nakręcili ten film, by postawić siebie w dobrym świetle...

elendir

@elendir - moze dlatego ze w holokaust to 6 milionow ofiar wsrod zydow, a katyn to "tylko" 4300 osob, czyli jakies 1395 razy wiecej...

ocenił(a) film na 7
Gand_1

Tylko że holokaustu nikt z Zachodu nie ukrywał po wojnie a tu jest przedstawione to jak nasi alianccy przyjaciele uciszali każdego kto o tym wspomniał albo niszczyli wszelkie dowody które świadczyły o winie Rosjan Film rewelacyjny Szkoda że nie dla każdego widza

ocenił(a) film na 8
PanKracjusz

Film już widziałem i ostatnie co można powiedzieć to to, że Brytyjczycy wystawiają w nim sobie laurkę. Naprawdę dość krytycznie do siebie podchodzą

despoo

Czyli co, była jakaś scena, gdzie rząd brytyjski żałuje zaniechania w tej sprawie czy zostali przedstawieni zgodnie z historycznymi realiami, że sprawę zamietli pod dywan, a w tym filmie dziennikarzyna wpada na trop, ktoś na szczeblach władzy chce go uciszyć, ale finalnie rząd i tak umywa od wszystkiego ręce?

ocenił(a) film na 8
PanKracjusz

Są sceny, w których Anglicy zdecydowanie jadą po swoim rządzie. Poza tym cały wydźwięk filmu jest mocny i myślę, że Anglików może to w głębi duszy ruszyć

Dauntlessgirl

Obsada dobra. Temat ważny. Zwiastun zachęcający. Ja jestem bardzo ciekawa tego filmu. Na pewno wybiorę się do kina.

ocenił(a) film na 4
Dauntlessgirl

Nareszcie Robert Więckiewicz na dużym ekranie, już nie mogę się doczekać!

kinofanka_2

Zagrał dobrze, tylko akcent nie najlepszy.

ocenił(a) film na 6
bramowicz1

Jaki miał mieć akcent, jeśli gra Rosjanina!?

Dauntlessgirl

Gdyby Katyn byl o tym jak to Polacy mordowali Zydow dostalby wszystkie mozliwe nagrody swiata.
A zapowiadany bylby na piec lat w przod,zanim jeszcze filmowcy wzieliby sie do pracy.

astral_dream

Aha a jakby ktos nie wiedzial o czym mowie to prosze sobie sprawdzic "chodliwosc" takich filmow jak
Lista Schidlera,Pianista czy chocby tfu... W Ciemnosci.A Filmy o Polakach dziwnym trafem leza gdzies na zakurzonej polce na strychu.

astral_dream

No i niby czyja to wina że poza Polakami nikogo to nie interesuje?

aniaopole7

Chrzanić świat. Ale co powiesz o tym, że w Polsce było o tym filmie cicho? Sama dowiedziałam się o nim dopiero przeglądając repertuar kina!

Raven_86

Nie wiem, media dały dupy? zastanawiające jest że o filmie informowała wyborcza a nie tzw. "narodowo patriotyczne" media

Dauntlessgirl

po obejrzeniu mogę powiedzieć, że warto zobaczyć nie tylko ze względu na obsadę, ale również i z uwagi na troszeczkę inny punkt widzenia do którego jesteśmy przyzwyczajeni

Dauntlessgirl

Wyborcza i Polityka od pół roku o nim piszą, ale to trzeba czytać.

ocenił(a) film na 7
Matthew2004

A kto czyta wyborczą?

Dauntlessgirl

Ja jestem pod dużym wrażeniem. Film naprawdę warto obejrzeć. Super zrealizowany no i całkiem inna perspektywa niż w filmie Wajdy.

julianauhu

Ja dopiero się szykuję do obejrzenia, ale patrząc na dość znane i rozpoznawane nazwiska jestem pełen uznania, bo to chyba pierwsza taka produkcja ;)

Dauntlessgirl

przeciez lepiej promowac film kler niz dokument historyczny.. Smutne mamy czasy ze Polacy zamiast sie jednoczyc wola ciagle skakac sobie do uczu..

ocenił(a) film na 8
kleszcz91

jak to śpiewał z 25 lat temu zespół defekt muzgó w jednej ze swoich piosenek - "...chyba tylko wojny czas mógłby znów połączyć nas..."

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones