PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775970}

Kształt wody

The Shape of Water
6,4 129 192
oceny
6,4 10 1 129192
6,3 41
ocen krytyków
Kształt wody
powrót do forum filmu Kształt wody

Czy pomysł nie jest zerżnięty z takiego starego radzieckiego filmu Diabeł morski?

ocenił(a) film na 5
nexus9

Abe sapien z hellboya

ocenił(a) film na 6
recruit

Tego ryboluda grał nawet ten sam aktor co grał w Hellboyu :D Ja sobie wyobrażam, że to taki prequel Hellboya :)

ocenił(a) film na 5
KathleenPL

A widzisz... nie pomyslalem zeby to sprawdzic... A ogolnie film Ci sie podobal? Mi raczej nie.

ocenił(a) film na 8
nexus9

Bardzo ciekawi mnie porównanie tych filmów. W końcu tytuł radzieckiego filmu to "Chelovek - Amfibiya".

nexus9

Dokladnie, /watch?v=q1c4UEfAEjo&t=4168s. film mojego dziecinstwa ;) Zreszta to nie pierwszy pomysl ktory Del Toro ukradl ...bez podania zrodla inspiracji. Jego serial Strain jest zywcem zerzniety z cyklu Nekroskop. Wcale to rowniez nie umniejsza wielkosci jego talentu.

ocenił(a) film na 6
GerpirFeilan

Najlepsze pomysły się kradnie

użytkownik usunięty
PoppinTom

Uhh... oskarżyć Del Toro o pewną wtórność (w tym przypadku do Hellboy'a czy Labiryntu Fauna- ale to dobrze w tym przypadku, gdyż film czerpie z nich najlepsze elementy) to można, oczywiście, że kopiuje swoje pomysły. Jednak o kradzież, to już oskarżenie jest jak herezja - obecnie nie da rady stworzyć czegoś 100% oryginalnego, a i wiele innych dzieł kina (Matrix - czerpie z Ghost in Shell; La LA Land - z musicali złotej ery; Arrival - z Kontaktu) opiera się na przerobionych pomysłach - wielu twórców zapożycza pewne elementy, jednak nie kradnie, a inspiruje się według określenia "ucz się od innych".
Del Toro nie kopiuje, ale bardziej składa hołd innym filmom, które widział zapewne w młodości, inspiruje się nimi - może wyglądać to jako " jawna zrzynka", ale sam reżyser przyznaje, że specjalnie dodaje pewne elementy do swych filmów, by je upodobnić do swych ulubionych dzieł młodości. Poza tym nawet jeśli wykorzystuje coś już znanego, ogranego, to kreci film w takim stylu, że wydaj się to świeże i nowe - stąd wiele głosów o oryginalności "Shape of water", choć elementów, pomysłów nowych, naprawdę "z wyobraźnią" jest zaledwie kilka.
Oto lista filmów, którymi w tym przypadku się inspirował i stworzył z nich swój filmowy hołd (spisane ze strony NYTimes, gdyż nie można wkleić linku):
‘The Creature From the Black Lagoon’‘
Swamp Thing’
‘Beauty and the Beast’ (‘La Belle et la Bête’)
‘Free Willy’
‘Amélie’
‘Gods and Monsters’
‘The Story of Ruth’
‘The Little Colonel’

ocenił(a) film na 6

Zgadzam się, napisałem iż "kradnie" aby podkreślić w pokrętny sposób iż wszystko jest odtwórcze. Te słowa były kiedyś przypisywane do Steve'a Jobsa który wykorzystując pomysły innych w LEPSZY sposób osiągnął niemały sukcess, co odpowiada karierze reżysera. Swoją drogą filmu jeszcze nie widziałem i ocenię w lutym czy ten rabunek był wart tyle zachodu.

Arrival jest na podstawie ,,historii twojego życia" Chianga :-P

użytkownik usunięty
Grzegorz5199

Wiem o tym, dzięki za wpis. Tylko pisałem to w kontekście opinii wielu fanów, którzy porównują ten film do filmu Zemeckisa - w pewnych założeniach mogą być zbliżone, a takie porównanie wynikać też mogą z faktu, ze wiele filmów o kontakcie z obcymi miałoby podobny przebieg.
Powieści Chianga nie czytałem, ale podobno film też będąc adaptacja, inaczej ukazuje pewne książkowe rozwiązania i według niektórych nie oddaje tego, co zawiera powieść.

nexus9

Bardziej z Potwora z Czarnej Laguny.

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

No właśnie, ten film nie jest przypadkiem częścią universum potwornego, który został rozpoczęty Mumią?? A ten potworek to ...z Czrnej Laguny?

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

Dobra, nie było tematu;)
http://www.filmweb.pl/film/Creature+from+the+Black+Lagoon-2018-266310

WujekChu1ek

Cieszę się, że się poprawiłeś, bo strzeliłbym takiego facepalma, że musieliby mnie do szpitala wozić. Kształt Wody i... *przełykanie śliny* Mumia to dwa kompletnie różne bieguny jeśli chodzi o podejścia do... czegokolwiek.

użytkownik usunięty
szmyrgiel

Oto lista filmów, którymi w tym przypadku się inspirował i stworzył z nich swój filmowy hołd (spisane ze strony NYTimes, gdyż nie można wkleić linku):
‘The Creature From the Black Lagoon’‘
Swamp Thing’
‘Beauty and the Beast’ (‘La Belle et la Bête’)
‘Free Willy’
‘Amélie’
‘Gods and Monsters’
‘The Story of Ruth’
‘The Little Colonel’

ocenił(a) film na 3
nexus9

Dokładnie to samo sobie pomyślałem. "Człowiek - amfibia" zrobił na mnie w dzieciństwie ogromne wrażenie, a niestety żaden z filmów Del Toro nie wzbudził we mnie nic oprócz niechęci pomieszanej z podziwem, że na kiepskie wyroby wyrzuca się tyle pieniędzy.

ocenił(a) film na 8
nexus9

Podpisuję się pod tym, dokładnie te same odczucia. Diabeł morski jak nic. Byłam na tym w kinie chyba ze 3 razy, w połowie lat 80- tych. Zapadł mi na długo w pamięć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones