Kształt wody (2017)

The Shape of Water

1 godz. 59 min.

Recenzje redakcji Filmwebu (1)

• Frutti di amore

autor: Łukasz Muszyński

Czego w tym filmie nie ma! "Piękna i Bestia" spotyka się ze szpiegowskim dreszczowcem, musical ze złotej ery Hollywoodu sąsiaduje z surrealistycznymi fantazjami w stylu Jean-Pierre'a Jeuneta, a biblijne przypowieści z krwawym monster movie. Dodajcie do tego m.in. seks, psychoanalityczne symbole oraz rasowe napięcia w Ameryce lat 60. Choć pozornie nic tu do siebie nie pasuje, del Toro do spółki ze scenarzystką Vanessą Taylor udało się skonstruować spójną, angażującą historię.

zdaniem społeczności pomocna w: 80%

Recenzje użytkowników Filmweb (3)

• Erotyka międzygatunkowa

autor: DziurawaMarysia zaufany recenzent

Historia nie broni się także jako opowieść o tolerancji. Zamiast marnować czas na seans filmu del Toro lepiej po raz kolejny obejrzeć spielbergowskiego "E.T." ewentualnie "Dystrykt 9" Neilla Blomkampa, które zdecydowanie lepiej radziły sobie z opowiadaniem o ponadczasowych wartościach, nie popadając przy tym w banał. "Kształt wody" tonie pod ciężarem poprawności politycznej. Po raz kolejny mam wrażenie, że twórcy na siłę starają się sięgać po każdą możliwą mniejszość tylko po to, żeby podlizać się Akademii.

zdaniem społeczności pomocna w: 77%
  • "Kształt wody" to film interesujący, ale bardziej ze względów estetycznych i artystycznych niż fabularnych; a przez to nierówny i trudny do wyrażenia jednoznacznej opinii.

zdaniem społeczności pomocna w: 75%
  • What is human?

autor: Jarevas

Guillermo del Toro stara się nam ukazać, jak brutalnymi czasami są lata sześćdziesiąte, gdzie humanoid ma jedynie parę praw mniej i parę szans więcej na to, że zostanie poćwiartowany i zamordowany niż niewdzięczna, czarnoskóra służąca i flirtujący homoseksualista.

zdaniem społeczności pomocna w: 65%