PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=713552}
7,6 170 251
ocen
7,6 10 1 170251
7,2 40
ocen krytyków
Logan: Wolverine
powrót do forum filmu Logan: Wolverine

Właśnie wróciłem z kina z filmu Logan... i cóż mogę powiedzieć... Jeszcze nie mogę się pozbierać i dojść do siebie. Od pierwszych minut wiedziałem, że film będzie genialny. i taki był. Absolutnie fenomenalny od pierwszej do ostatniej minuty. Smutny, momentami dobijający i taki, na który ciężko się patrzy. Dokładnie taki jaki miał być.

Dla mnie jeden z najlepszych filmów ostatnich lat, jeden z najlepszych w uniwersum Marvela, a już na pewno najlepszy z serii X-man. Po prostu genialny w każdym momencie.

Jeżeli faktycznie jest to ostatni film z Wolverinem, to uważam, że pożegnali się oni z widzami w najlepszy możliwy sposób. I wręcz nie chciałbym by powstała kolejna część. Zakończyli pewien rozdział i zrobili to w sposób wspaniały.

Jeszcze cały się trzęsę, mam dreszcze i wiem już teraz, że pewnie pójdę jeszcze co najmniej raz na to do kina, warto.

PS. Wiem, że prawdziwi faceci płaczą tylko jak ginie Mufasa w Królu Lwie, ale nie będę ukrywał, że połowę filmu przesiedziałem ze łzami w oczach (właśnie przez to jak ciężko i smutno się go ogląda), a pod koniec to już w ogóle... ehhh.

ocenił(a) film na 8
nour

Bardzo dobry film w połowie trochę przy nudziło ale końcówka pozamiatała (mało brakowało i bym się popłakał). Aktorka grająca Laurę 10/10! Wyszedłem z kina zszokowany i smutny że to już KONIEC

ocenił(a) film na 9
nuul69

Wolverine był moją ulubioną postacią w X-menach , nie mogę się doczekać aż będę miał chwile przysiąść w te święta wielkanocne i obejrzeć wszystkie części za jednym zamachem :)
A co do Logana, jedynie jaki smutek (taki jak po wyjściu z kina po Loganie) wcześniej doświadczyłem to po The Dark Knight Rises ...

KVNB

Miałam DOKŁADNIE to samo odczucie i skojarzenie z emocjami po Dark Knight Rises...

ocenił(a) film na 7
KVNB

myślę że w kolejnej części (jeżeli będzie) Wolverine zmarchwystanie

ocenił(a) film na 9
221kuba1

Osobiście uważam, że są dwa wyjścia.
Albo zresetują serię z tymi dzieciakami,
albo pożegnają się z x-menami.

Zobacz jak ściśle zamknęli wszystkie historie. Starzy mutanci, ze starych komiksów i filmów umarli. Nowi doszli do azylu w Kanadzie.

Co do samego filmu. Przekozak, nawet zastanawiałem się czy nie dać 10/10. Końcówka wygrała moje serce, a z x-menami jestem od swojego urodzenia.
Ehh, coś się kończy coś się zaczyna. Świetne zamknięcie serii. Oby jej dalej nie podnosili z tymi bohaterami.

ocenił(a) film na 9
samuraj1369

Będzie się rozwijać.
Głównym wątkiem jest kontynuacja Apocalypse gdzie Wolvie mógłby się pojawić, ale raczej się to nie wydarzy.
Do tego dochodzi New Mutants czyli film o ekipie młodych X-menów, takiej drugiej generacji. Powiem tylko, że tam jest postać znacznie ciekawsza niż Logan (o ile jej nie spieprzą).
Deadpool 2 będzie wstępem do X-Force czyli trzeciej serii w uniwersum. X-Force to drużyna X-menów działająca poza prawem. Mająca zapobiegać (zwykle ostatecznie) zamiast naprawiać już dokonane szkody.
Do tego dochodzą solówki któe pewnie będą.

ocenił(a) film na 9
Dealric

X Force to New Mutants ... Cable zrobil orginalnych XForce wlasnie z New Mutants.

ocenił(a) film na 9
Sabcio1234

X-Force to nie New Mutants...
Tak duża część pierwszego składu X-Force to byli New Mutants ale to nie to samo...
Po drugie to była jedna sytuacja. Później ekipy nie miały nic wspólnego...

ocenił(a) film na 8
Dealric

"Powiem tylko, że tam jest postać znacznie ciekawsza niż Logan (o ile jej nie spieprzą)."
Chodzi Ci o Ilyanę?

ocenił(a) film na 9
dariusman

Chodzi mi.

ocenił(a) film na 10
samuraj1369

Bo wy nie bierzecie pod uwagę faktu, że historia jaką nam pokazali mogła być jakąś alternatywą rzeczywistością . Wiele razy w komiksie robili time lapsy.

ocenił(a) film na 10
Alkard

Prawda. Tez o tym myślałem. Tak czy siak 10.

221kuba1

No to dzieki za spoil.

nour

Ja również dopiero co wrócilem z kina.. Nie umiem nic narazie o nim powiedziec.. Za duzo emocji..
Genialny.! Fenomenalny..wręcz Arcydzielo..! Nie zawiodlem sie.
Łzy leciały i dobrze mi z tym ;). Po seansie kilka osob wybuchlo placzem, co jest zrozumiale po obejrzeniu filmu.
Szkoda tylko, ze nie bylo sceny po napisach jak to zawsze bylo u Marvela..:) Jak idioci czekalismy az sie napisy skoncza .. a koles z kina ktory stal przy drzwiach mial z nas niezly ubaw ;p..

ocenił(a) film na 10
Deathstrroke

scena byla w niektorych kinach pokazujaca 3 minutowy teaser do deadpool 2 :)

Pingwin_Marshall

No tez wlasnie slyszalem o tym..dlatego siedzialem do konca xd. Ale coz, bywa.

ocenił(a) film na 10
Pingwin_Marshall

jak to? ja jak tylko zaczęły się napisy to od razu sprawdziłem w necie, i znalazłem, że nie ma, obok chłopak jakiś też siedział najwyraźniej czekając to mu przekazałem, a jednak coś mogło być? ;/

ocenił(a) film na 8
wneku

Po napisach faktycznie nie ma żadnej sceny. Ale jest scena przed napisami będąca właśnie teaserem Deadpoola 2. Ale jest pokazywana tylko w USA :(

ocenił(a) film na 10
Marek19_filmweb

a to przed nie było nic, uf dzięki :)

ocenił(a) film na 10
Marek19_filmweb

Trochę szkoda. U nas publika wychodzi przy napisach końcowych jak tylko się pojawią, a ja jeden zostałem dla Johny'ego Casha.

ocenił(a) film na 9
Lucas207

Nie ty jeden. Ja z dziewczyną też :)

ocenił(a) film na 8
Lucas207

Tak! świetny, genialnie dopasowany wybór, genialny utwór i genialne wykonanie

ocenił(a) film na 9
Marek19_filmweb

W Irlandii tez bylo

ocenił(a) film na 9
Deathstrroke

Przynajmniej Casha sobie posłuchaliście :). A swoją drogą scena po napisać raczej by mnie zniesmaczyła. To nie to kino.

ocenił(a) film na 7
Balcerowicz

a no właśnie nie posłuchali bo nie było ;) jedynie w trailerach :P

ocenił(a) film na 9
fajansiara

Przepraszam, a pierwszy utwór podczas napisów końcowych?

ocenił(a) film na 8
Balcerowicz

Cóż, za tym akurat nie przepadam -w zajawce dadzą jeden utwór (tutaj moje ukochane "Hurt", czyli Johny Cash coverujący NIN, przebijający oryginał), a potem czekam, aż gdzieś się pojawi w filmie... A tu co innego. Przy Loganie nie mam jednak z tym problemu, bo "The man comes around" bardzo pasuje na napisy końcowe, taki dosadny ale trafny komentarz. Czapka z głowy przed Mangoldem za znajomość twórczości Casha (co prawda obie piosenki są z jednego albumu, ale jednak...).

ocenił(a) film na 9
badboyfriend

Myślę, że jak kręcił film o Cashu i jeszcze z nim konsultował scenariusz to poznał też jego twórczość jak mało kto

ocenił(a) film na 10
Balcerowicz

Ale jak dla mnie, to i tak Casha było w tym filmie za mało. Po tym jak pokazali jego opus w trailerze powinni przemycić tą piosenkę. I tak przypadkiem odkryłem jedyną drobną wadę tego filmu :(

ocenił(a) film na 9
Balcerowicz

Casus już był w Świecie żywych trupów moim zdaniem genialna piosenka. Wychodziłem z kina z uśmiechem na ustach.

ocenił(a) film na 9
wujaniek

Hihihi, ale tekst nie taki wesoły jednak.

ocenił(a) film na 9
Balcerowicz

Do świtu pasował idealnie. Tutaj hmmm dali bo dali.

Balcerowicz

Zawsze warto posłuchać klasyki

ocenił(a) film na 8
Deathstrroke

Multikino 51? ;) Frajer mógł powiedzieć, że nie ma sceny po napisach. 5ta rano a ludzie czekają, mogłem iść 5 minut wcześniej spać. :D

ocenił(a) film na 9
tlen_exe

Pracuje w kinie i wątpię aby ktoś mi uwierzył, że nie ma sceny XD

ocenił(a) film na 7
Deathstrroke

to tak jak dziś w kinie.. też ludzie czekali i kicha :D

ocenił(a) film na 7
nour

Powiedz mi proszę czy jako osoba kompletnie na znająca Logana, nigdy nie oglądałam X-manów ani nic z tym związanego, mogę się wybrać na to do kina i zrozumiem co się dzieje? :) Czy jest tak dużo nawiązań, że zupełnie nie skumam historii?

ocenił(a) film na 8
udkojagniece

Moim zdaniem jest to film dla wszystkich i można śmiało iść, ale jednak dużo się traci nie oglądając poprzednich filmów bo bardzo ważną rolę w filmie odgrywają relacje między bohaterami, które i tak dobrze są zarysowane w filmie i osoby nie znające uniwersum zrozumieją dlaczego to wygląda tak a nie inaczej, lecz tak jak mówiłem dla tych, którzy przez ostatnie 17 lat obserwowali poczynania Logana i Charlesa Xaviera wszystko to co dzieje się w filmie jest o wiele bardziej zrozumiałe i poszczególne sceny wzbudzają w takich osobach głębsze emocje. Zawsze można nadrobić w weekend w ramach maratonu całą serię, ale znów się powtórzę ,,Logan" to coś więcej niż kino "superbohaterskie" także każdy znajdzie coś dla siebie bez obaw o to, że w trakcie seansu nie będzie wiedział co się dzieje.

ocenił(a) film na 9
Marek19_filmweb

no nie do końca się z tobą zgadzam. Odbieram ten film po wczorajszym seansie jako ukoronowanie całej serii filmowej w której Logan był. Coś ala ostatni rambo podsumowujący serię. Oczywiście może to oglądnąć każda osoba nie mająca kompletnie doświadczenia z uniwersum, ale dla niej ten film może być zwyczajnie nudny. Obserwacja zmian bohaterów w kolejnych filmach daje bagaż emocjonalny finalnie rozładowany w tym filmie.

ocenił(a) film na 8
wizi38

W sumie racja. Po prostu ciężko mi się wcielić w sytuację osoby nie zaznajomionej z uniwersum. Sam nie wiem jak bym odebrał film gdybym nie znał całej filmowej historii Logana i X-menów.

ocenił(a) film na 9
Marek19_filmweb

Mimo że znam Universum to nie śledzę aż tak bardzo x menów po wyjściu z kina mam delikatną rozterkę jak umiejscowić Logana w radiu w pewnym monecie filmu słyszymy "to już nie 2009 i nie ma mutantów.." Więc mamy przyszłość po " x-men przyszłości która nadejdzie"?? czy "Apokalipsie"?? czy traktować Logana jako ukoronowanie lecz nie serii aczkolwiek bohatera.. Bo kolejne x men będą pewnie...

ocenił(a) film na 10
wizi38

Dobrze pomyślane. Też tak uważam. To taka forma pożegnania tego wszystkiego co było dotąd. Dlatego radziłbym najpierw zapoznanie się z całą serią. Bo jak inaczej rozumieć można aluzje Charlesa, jak nie przez pryzmat całej, wyjątkowej historii sagi.

ocenił(a) film na 7
Marek19_filmweb

Hmmm dobra, rozumiem. Czyli fajnie byłoby jednak liznąć historii bo to nie do końca czyste kino rozrywkowe bez żadnej sieci emocjonalnych powiązań, jednak wszystko się łączy i przeplata + rozwijanie się bohaterów.

A dużo jest tych X-manów bo przyznam szczerze, że jestem kompletnym laikiem i mieszają mi się Ci wszyscy bohaterowie i co się z czym łączy :D Avengersi, Iron Mani, Legiony czy inne Kapitany Ameryki ;) Nie wiem co jest do czego, X-mani to rozumiem oddzielna całość?

ocenił(a) film na 8
udkojagniece

Obecne filmy Marvela można podzielić na 2 osobne grupy. Grupy te związane są z prawami poszczególnych studiów do poszczególnych komiksowych bohaterów.
Pierwsza grupa to filmy tworzone przez Disneya, które wchodzą w skład MCU (Marvel Cinematic Universe), czyli po prostu wydarzenia w nich są ze sobą powiązane i w skład tej serii wchodzi do tej pory 14 filmów zapoczątkowanych filmem "Iron Man" z 2008. No i to są właśnie wszystkie Thory, Iron Mani, Kapitany, Strażnicy Galaktyki, Avengersy itd. :D odsyłam po więcej na Wikipedią pod hasłem właśnie MCU.
Druga grupa to filmy należące do 20th Century Fox, czyli cała saga filmów o X-men. I należą do niej wszystkie filmy o tych bohaterach czyli: X-men; X-men 2; X-men 3 (Ostatni Bastion); X-men Geneza: Wolverine; X-men: Pierwsza Klasa; The Wolverine; X-men: Przeszłość która nadejdzie; Deadpool; X-men: Apocalypse i Logan właśnie. Także sporo tych X-menów wyszło :P No i w sumie tak jak pisze Zibios4 chociaż X-men Geneza: Wolverine i The Wolverine możnaby obejrzeć, ale zgadzam się również z wizi38, że jednak zobaczenie wszystkich filmów z uniwersum pozwala właściwie odebrać film ,,Logan" nie sprawiając, że to nudny dramat bo ,,Logan" to film zupełnie inny niż pozostały, zwięczenie pewnej epoki.

ocenił(a) film na 8
Marek19_filmweb

No i jakby podsumowując mój wywód filmy Marvela od Disneya oraz filmy Marvela od FOXa czyli X-meni nie wiążą się ze sobą w żaden sposób. Dwa inne światy możnaby rzecz.
Przez lata powstało jeszcze trochę filmów bazujących na komiksach Marvela, ale nie należą one ani do MCU Disneya ani do sagi X-men od FOXa. Są to filmy, które głównie powstawały przed powstaniem MCU w 2008 roku kiedy to ot tak raz na jakiś czas powstawał jakiś film na podstawie wybranego bohatera Marvela jako zamknięta historia. Jednak większość tych filmów jest bardzo słaba. No i są też seriale na podstawie Marvela i tu zarówno Disney jak i FOX ma swoje, ale to już zupełnie inna historia. I tak myślę, że to już bardzo dużo informacji jak dla nowicjuszki świata Marvela :) Jak wspominałem odsyłam chociażby na Wikipedię pod hasła MCU oraz Seria filmów X-men.

Marek19_filmweb

Jeszcze jest trzecia grupa: SONY ;) Czyli Spider-man.
P.s. A do FOX to jeszcze Fantastyczna Czwórka się łapie ;)

ocenił(a) film na 8
neo_41

No niby tak, ale nie chciałem tutaj koleżance już komplikować :) Chciałem się skupić na tych 2 markach jak MCU i X-men, które od lat sobie radzą i regularnie wypuszczają kolejne filmy. A ze Pajączkiem od SONY wiemy jak było i dlatego nie dziwi, że SONY dogadało się z Disneyem i mamy od niedawna Spider-Mana w MCU. No a Fantastyczna Czwórka od FOXa to jednorazowy epizod. Ale po paździerzu jakim się okazał ten film już nie zobaczymi chyba nic w tej tematyce przez 15 lat co najmniej :P

Marek19_filmweb

Chciałem po prostu uprzedzić kolejne pytania: a co ze Spidermanem i F4 ;)
Btw. Wszystkie trzy Fantastyczne Czwórki są od FOXa ;) Co nie zmienia faktu, że sobie nie radzą tak jak i Sony ;)

ocenił(a) film na 8
Marek19_filmweb

Fox wyprodukowal 4 filmy o F4 i jak mówiono kilka dni temu ustami jednego z producentów Foxa, szykują się na kolejny film o fantastycznej rodzinie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones