PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=592775}

Mroczna wieża

The Dark Tower
5,5 66 746
ocen
5,5 10 1 66746
4,0 10
ocen krytyków
Mroczna wieża
powrót do forum filmu Mroczna wieża

Zniesmaczony cukierkową poprawnością polityczną współczesnego świata chcę wyraźnie podkreślić, że obsadzenie w roli Rolanda czarnoskórego aktora jest karygodnym odstępstwem od pewnych norm przyjętych przez samego Stephena Kinga. Dlaczego? Ano dlatego, że z założenia Roland był biały, co niejednokrotnie jest nawet podkreślane w książce określeniami typu: białas. Po drugie, sam King inspirował się Clintem Eastwoodem, mało tego, kanon rewolwerowca to mężczyzna w sile wieku, z ogorzałą twarzą, wysoki, szczupły, około 40-50 lat, szybki, małomówny, brutalny, ale i sprawiedliwy. Nie jestem rasistą, wręcz przeciwnie. Uważam, że wszyscy ludzie są równi, bez względu na kolor skóry, ale nie dajmy się zwariować idąc za poprawnością polityczną, która jest tak sztuczna, że wręcz jest wymierzona w białych. Jest wielu wybitnych czarnoskórych aktorów, wręcz geniuszy kina, których stawiam w czołówce aktorskiej wszechczasów: Samuel L. Jackson, Morgan Freeman, Denzel Washington, Eddie Murphy, Weasley Snipes. Byłbym tak samo zniesmaczony i idzie to w drugą stronę, gdyby w rolę Blade'a obsadzono kogoś o białym kolorze skóry. No sami sobie odpowiedzcie na to pytanie. Czy to nie jest wszystko sztucznie nakręcane przez jakąś lewacką propagandę? Robi się problem na siłę z czegoś, co problemem być nie powinno. W końcu wylałem swoją frustrację. Amen.

"Uważam, że wszyscy ludzie są równi, bez względu na kolor skóry, ale nie dajmy się zwariować idąc za poprawnością polityczną, która jest tak sztuczna, że wręcz jest wymierzona w białych." - Ale Hollywood tak nie uważa, jest rasistowskie, jeśli nie jesteś "biały" a jesteś aktorem to bardzo trudno jest Ci się wybić. Zawsze będą marginalizować Cię do ról mafiosów, bandziorów, gangsterów. Ja z kolei rzygam czymś zupełnie odmiennym do poprawności politycznej o której piszesz (coś takiego poza tym nie istnieje), chcę iść na film do kina, a tam 90% filmów z "white male lead"... sorry, ale chciałabym zobaczyć czasem trochę inny kolor skóry, ponieważ na świecie żyją też inni ludzie. Akurat w postaci Rolanda na jego charakter składa się mega dużo cech i w świecie, w którym zdarza nam się otrzymać naprawdę beznadziejnego aktora w bardzo wymagającej roli, jestem w stanie zaakceptować Idrisa Elbę jako Rolanda, gdyż jest świetnym aktorem i moim zdaniem na Rolanda bardzo pasuje. Przykładowo: będąc panią w przedszkolu nigdy nie zabroniłabym nie-białemu dziecku ubiegać się o rolę w jakimśtam przedstawieniu, mówiąc "Nie, bo masz inny kolor skóry". Trochę to paranoja.
To tak jak z czarną Hermioną - kogo do diaska obchodzi, jaki może mieć kolor skóry:) toć to totalnie nieistotne... Chyba, że byłaby postacią historyczną, cóż, wtedy taka zmiana nie byłaby zrozumiała.

elfka77

>To tak jak z czarną Hermioną - kogo do diaska obchodzi, jaki może mieć kolor skóry:) toć to totalnie nieistotne... Chyba, że byłaby postacią historyczną, cóż, wtedy taka zmiana nie byłaby zrozumiała.
Ale w książce Roland był biały. To taki sam nonsens jak obsadzenie murzynki w roli królowej Anglii.

belzebup

Ale Roland nie jest postacią historyczną. A jego kolor skóry nie definiuje go jako postać.

użytkownik usunięty
elfka77

To zmieńmy realia. Gdyby w rolę Aragorna obsadzono czarnoskórego aktora? To jest na takiej samej zasadzie.

I co to by zrobiło Aragornowi? Nie byłby wcale gorszy. To byłaby ciekawa odsłona. Wybacz, ale mi naprawdę kolor skóry aktora nigdy nie będzie przeszkadzał:) Chyba, że naprawdę namieszany w realiach historycznych, wtedy tak.

użytkownik usunięty
elfka77

I teraz widzisz. Tutaj wchodzi w grę mitologia nordycka i piktyjska, tj. z Wysp Brytyjskich, gdzie wierzenia i obyczaje są stricte związane z lokalnym folklorem. Tutaj nie widziałabyś dysonansu? A czemu o tym piszę? Bo Władca Pierścieni został napisany w oparciu o kulturę staroangielską i germańską, która stricte została krzewiona przez białych Europejczyków. Tym samym filmowa trylogia jest oparta na literaturze, co idzie w parze z tym, co napisałem. Po prostu pewnych rzeczy nie wypada zmieniać i tyle, bo to jest wręcz absurdalne. Wybacz, ale czarny Aragorn jest jak uczciwy Judasz.

Uczciwy Judasz zmienia Ci diametralnie charakter postaci:) Czarny Aragorn? Dla mnie nie zmieniłoby to w żaden sposób jego charakteru... Ciemnoskóra Guinewra w serialu "Merlin" nie zrobiła nikomu żadnej krzywdy, aktorka wypadła rewelacyjnie. Ktoś płakał z tego powodu? Ktoś umarł? Ktoś dostał zawału? :D Nie, aktorka zagrała rolę, o którą się ubiegała. LOTR opiera się jedynie o tę kulturę, NIE jest nią, nie jest to nasz świat! Jest to baśń, fantasy, tam wszystko może się zdarzyć. Są gadające stworzenia, magia, zmartwychwstawanie, wielkie oko na szczycie wieży... Och, tak, ten świat bardzo opiera się na naszej kulturze, przecież u nas smoki też gadają a po ulicach chodzą czarodzieje.

użytkownik usunięty
elfka77

Cóż, Ty masz swoje, ja mam swoje. Dla mnie pewnych rzeczy się nie rusza i tak np. czarny Roland czy czarny Aragorn czy czarnoskóre elfy byłyby totalną porażką i kpiną.

Dla mnie większą kpiną jest ciągłe zatrudnianie do większości filmów białych aktorów. Rozumiem, że czasem nie jest to logiczne, ale z drugiej strony nie widzę nic złego w nagięciu od czasu do czasu jakiegoś archetypu... ile można oglądać te same twarze. To jak polskie filmy-ciągle wszędzie Stuhr i Adamczyk:P

elfka77

Człowieku, Roland był w książkach kilkadziesiąt razy nazwany "białasem", wiele postaci myliło go z Clintem Eastwoodem, on wywodzi się z kraju podobnego do Dzikiego Zachodu. Akurat kolor skóry w Mrocznej Wieży ma znaczenie, bo niektóre wątki dotyczą rasizmu.
Ale spokojnie, teraz będziemy mieć kulturalną Susannah, bo holywood by prędzej spłonęło niż nasza kochana kaleka wołała na głównego bohatera "czarnuchu" ;)

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Hm, ja bym powiedziała, że te osoby mają raczej całe życie pod górkę. Nie ma to jak uważać ich za gwałcicieli i morderców, podczas gdy oni chcą mieć tylko równe prawa z resztą. Właśnie takie ich postrzeganie mówi wszystko o tych "młodych, białych, katolikach, Europejczykach" (którzy właśnie w taki sposób patrzą na świat, a może raczej nie patrzą, bo widzą tylko czubek własnego nosa. Na szczęście, nie wszyscy, uff).

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
dzabi

...ciekawa jestem, jak Twoja wypowiedź by brzmiała, gdyby w Twoim kraju panowała wojna i musiałbyś uciekać ze swoją rodziną w bardzo zwyczajną noc?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
dzabi

XD dobre ...

ocenił(a) film na 5
dzabi

Dobre ;-)

dzabi

Prosta i celna riposta.

dzabi

Buhahaha ...świetna riposta. Szach mat!!

dzabi

krótko i na temat

greedo23

ciekawe, dlaczego niektóre komcie są poblokowane, coś tam było nie po myśli ?

chemas

Lewacka choroba. Poprawność polityczna.

dzabi

Padłem ;))))))

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 3
elfka77

Przepraszam, ale dlaczego syryjskie rodziny na pontonach składają się niemal wyłącznie z mężczyzn :O ?

ocenił(a) film na 2
Bezimienny_Jan

Bo to postępowy, cywilizowany naród, a nie zacofany ciemnogród, gdzie do dzisiaj uważa się, że rodzinę muszą tworzyć ludzie przeciwnej płci.
Ponadto, oprócz tego, że potrafią ciężko pracować, dbają również o siebie - są wysportowani, kulturalni, świetnie wykształceni, nie to co te dziadowskie ejropejczyki, szczególnie Polacy.

ocenił(a) film na 5
Zetar

Mistrz!! :)

Bezimienny_Jan

Bo to nowoczesny model rodziny :D

ocenił(a) film na 6
Bezimienny_Jan

I dlaczego są Czarni... Przecięny syryjczyk to nie murzyn a z Syri do Eropy pontonem nie płynie się przez morze śródziemne, jesli ktoś nie wie gdzie leży Syria...

ocenił(a) film na 3
WsumieNieWiem

I po co się wypowiadasz, jak twoja wiedza geopolityczna kończy się na własnej wsi? Turcja chwilowo trzyma swoja granicę w ryzach, bo ma w tym interes, stąd Syryjczycy muszą przeprawiać się z Libii.

ocenił(a) film na 7
elfka77

Jak bardzo ta noc byłaby zwyczajna? Bo, powiedzmy szczerze, od stopnia zwyczajności tej nocy wiele zależy.

elfka77

ale Tobie przywalil i bardzo dobrze z pseude-lewactwen nalezy walczyc

ocenił(a) film na 5
elfka77

https://twitter.com/MarkACollett/status/923921034289479680

ocenił(a) film na 8
elfka77

Weź Ty trochę użyj mózgu zanim coś napiszesz.

elfka77

Weź kilku do domu, ubogacą Cię swoją kulturą, podzielisz się z nimi swoim ciałem, ale nie koniecznie chciałbym, żeby ktoś dzielił się nimi ze mną...
Wielu polaków uciekało tak z domu wiele razy, przed wojną, przez stulecia naszej histori, ale cieżko mi znaleść przykłady polaków wysadzających się w pociągu, metrze lub rozjeżdżających ludzi na bożonarodzeniowych jarmarkach z okrzykiem "Za Chrystusa"... albo "za Polske" jak kto woli...
Często się mówi, że nie każdy muzłumanin to terrorysta lub nie każdy czarno to bandzior a zatem czemu większość z nich wierzy w Allacha albo jest czekoladowego koloru...
To na pewno przez białych katolików, zmuszają ich do tego...

WsumieNieWiem

Te patrioty prawicowe, nauczcie się wy wreszcie pisać w ojczystym języku... nie "wielu polaków....", a "wielu Polaków..." Co co Syryjczyków - proszę o informację, gdzie i kiedy wysadził się Syryjczyk na bożonarodzeniowym jarmarku.... Co do Polaków - a o bandziorze Walusiu słyszał, hę?

dzabi

Też o tym pomyślałem ...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 1
elfka77

Chciałoby się powiedzieć "Kobieto nie wypowiadaj się o czymś o czym nie masz pojęcia" ... do sedna ...tak jak kolega K2 uważam, że obsadzenie czarnoskórego aktora w roli Rolanda totalnie psuje ten film ... psuje bo fani tej powieści od roku 1982 wyobrażali sobie Rolanda w całkiem inny sposób ... w sposób podany przez Kinga, a właśnie! jako białego rewolwerowca . Osobiście jestem jego wielkim fanem a samą Mroczną Wieżę uważam za jego najlepsze dzieło. Filmu z "czarnym" Rolandem nawet nie będę próbował oglądać. poczekam aż ktoś nakręci tą powieść jak trzeba ...

ocenił(a) film na 1
Rafix88

a tak jeszcze na marginesie ... kolor skóry też niestety zaburza niektóre fakty ... tak jak np. hrabia Monte Christo musiał być biały, dla wyjaśnienia... w czasach powieści czarni byli owszem ale lokajami ... tak samo na dzikim zachodzie murzyni byli ... ale też tylko "lokajami" ... przełknij to bo takie są fakty, pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
Rafix88

Ten film ma niewiele wspólnego z powieścią.

Rafix88

To po co oceniasz na 1 skoro nie widziałeś po prostu nie oceniaj filmu .

Rafix88

Zapewne... jakiego koloru skóry i nacji są pozostali bohaterowie książki... śmiem twierdzić że nie wiesz... z prostej przyczyny - nie ma to znaczenia.

elfka77

No takimi wypowiedziami stawiasz sie w gronie ludzi, którzy ciągle krzyczą "End white supremacy!" co jest groteskowe i pozbawione sensu. Przecież konstytucja US zapewnia wszystkim równe prawa, ba US miało nawet czarnoskórego prezydenta przez ostatnie 8 lat (przed Trumpem). Więc ja się pytam, o jakie prawa oni twoim zdaniem walczą ? Ktoś im broni pracować, uczyć się ? Bzdura. To są zwykli rasiści podsycający,ciągle żywy, konflikt rasowy. Proszę spojrzeć na Afrykę zdominowaną przez czarnoskórych. Może ktoś powinien zorganizować międzynarodową akcję w celu zakończenia "black supremacy" na tym kontynencie. Nie uważasz, że tak czarna Afryka to oznaka wielkiego rasizmu ? Jakie prawa mieli biali farmerzy mordowani na tle rasowym przez czarnych w Zimbabwe ? Może nad tym należy uronić łzę, zamiast lamentować nad faktem, że jakiś czarny nie dostał roli w filmie ?

elfka77

Taa, "czarni mają całe życie pod górkę". Ile jeszcze potrzeba zapodać dowodów, takim "światłym" elfką, że czarni, brązowi itp. przez ostatnie lata są aż nadto FAWORYZOWANI na wszelkie sposoby, wbrew swoim talentom, umiejętnością czy inteligencji... Choćby ostatnie zdarzenie, jak ktoś się pomalował na ciemno i wówczas został przyjęty, pomimo wcześniejszych prób, z takimi samymi wynikami...
Otóż, kolor skóry miał i jeszcze bardzo długo będzie miał znaczenie, bo za kolorem skóry, nie idzie tylko jej odcień, ale w większości przypadków, zachowanie, nawyki, poziom inteligencji...
Poza tym, ciekawe cóż takiego złego napisał 'K2' że został zablokowany.

'elfka77' ty i tobie podobni, nie zdajecie sobie sprawy z tego, że jesteście, właśnie tak, NIETOLERANCYJNI.
Może by tak postać Abrahama, obsadzić czarnoskórym aktorem...?

Husarz_I

"bo za kolorem skóry, nie idzie tylko jej odcień, ale w większości przypadków, zachowanie, nawyki, poziom inteligencja" Serio...?, Jakieś badania na ten temat? Wiesz, obawiam się ze większość teorii matematycznych i fizycznych wynaleziona została przez śniadych filozofów antycznych, podobnie jak pismo, papier i literatura. A jak w Syrii produkowano najlepszą w Europie stal, to twoi dziadowie obrali kościane i krzemienne groty

ocenił(a) film na 7
elfka77

Hm, ja bym powiedziała, że te osoby mają raczej całe życie pod górkę. Nie ma to jak uważać ich za gwałcicieli i morderców,
===
To prawda. Strasznie smutne. Pewnie fakt, że w NYS w więzieniach ponad 90% to kolorowi (oficjalne statystyki FBI), a w NYC ponad 90% morderstw jest popełnianych wśród kolorowych (oficjalne mapki rządowe na necie, warto luknąć), nie ma żadnego związku z tym stereotypem "kolorowych gwałcicieli i morderców". My, antyrasiści, temu okropnemu stereotypowi mówimy stanowcze, proletaryackie "nie". I żadne statystyki nie będą nam tu niczego udowadniać. Najważniejsze, żeby kolorowi ludzie nie mieli pod górkę. Bo jak się ma pod górkę, np. do szkoły, to człowiek się nie nauczy logiki. I to jest źle, czyli niedobrze. Z drugiej strony, jak już się nauczy tej logiki, to potem się dowiaduje, że logika jest narzędziem opresyjnej dominacji mężczyzn nad kobietami i trzeba ją odrzucić. Więc też źle. Czyli w sumie nie ma znaczenia, masz pod górkę czy z górki. Używasz logiki czy jej nie używasz. I tak źle, i tak niedobrze. Najlepiej więc nie za dużo kombinować głową i pamiętać proste zasady: Biali - źli, Kolorowi - dobrzy. W ten to sposób człowiek się nie pogubi w tym jakże spluralizowanym świecie.

elfka77

Hm... ciekawe dlaczego czarni będący 13% odsedkiem populacji USA popełniają 50% wszystkich przestępst w tym kraju...
To na pewno dla tego, że mają tak bardzo pod górkę no i po prostu muszą, gwałcić, zakłądać gangi, napadać, dealować i kraść...
Tak to wszystko na pewno przez tych białych katolików, europejczyków, pewnie im każą...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones