PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=790275}

Nie jestem czarownicą

I Am Not a Witch
6,6 2 558
ocen
6,6 10 1 2558
6,6 9
ocen krytyków
Nie jestem czarownicą
powrót do forum filmu Nie jestem czarownicą

To film niepozorny, momentami przydługi, dość brutalnie ucięty, a jednak zostaje w głowie. Najlepszy na to dowód - oglądałam go pół roku temu na festiwalu, a nadal głęboko siedzi mi w pamięci. Choćby dlatego warto na niego pójść - bo możliwe, że niektóre obrazy, smutne oczy Shuli, groteskowe zderzenia mentalności już pozostaną w głowach.
Ten film bardzo umiejętnie chwyta ducha współczesnej Afryki - która trochę jest skansenem ku uciesze turystów i bardziej przedsiębiorczych i wyrachowanych obywateli, a trochę częścią globalnej wioski, już niewiele odstającą od standardów Zachodu.
Mentalność ludzi jest w wyraźnym rozkroku - nadal w wielu częściach tego zakątka świata (w filmie mowa o Zambii i Ghanie) powszechna jest głęboka wiara w czary, siłę znaczenia snu, wszelakie zabobony, ale z drugiej - z problemem czarownicy już nie idzie się do lokalnego szamana, tylko policjantki. I to służby państwa dbają o to, aby było "po bożemu", a więc żeby i szaman odtańczył umówiony taniec, a sprawy sądowe rozstrzygała czarownica. Co więc jest w tym świecie szczere, prawdziwe i wychodzące oddolnie z wierzeń ludu, a co działaniem władz z wyrachowania, aby utrzymać lokalny koloryt danego miejsca i przyciągać nim turystów spragnionych egzotyki?
Reżyserka bardzo umiejętnie wyłuskuje takie paradoksy, nie żałując sobie elementów groteski i komedii.

Tutaj pełna recenzja i dyskusja o filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=E4c-c78dW4E

nynavee

Surr end R.

ocenił(a) film na 7
nynavee

Wyszliśmy z Afryki, ale Afryka nie wyszła z nas. Zabawne że ja widzę także i białego człowieka, uwiązanego kredytami i konwenansami. Muszącego znosić tyranów, którzy tylko wobec słabszych są silni a tak naprawdę to małe żuczki. Zabobony, ogłupiające nic nie wnoszące media. Ludzie nie tolerujący i obwiniający innych, którzy nie są w stanie spojrzeć na siebie krytycznie. Przyczepiona raz przez ogół łatka jest niesamowicie ciężka do odczepienia. Cena walki może być najwyższa, ale mimo to należy ją podjąć bo bez tego, życie nie jest wiele warte.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones