Niemiłość (2017)

Nelyubov

2 godz. 7 min.
  • Pomijając pojawiające się w filmie, fragmenty rosyjskich programów informacyjnych o konflikcie rosyjsko-ukraińskim, oraz wątek ucieczki z domu Aloszy - bardzo ciekawie spojrzeć na całą historię z perspektywy aktualnej sytuacji w Rosji. Film możne odbierać jako obraz tego jak Matka Rosja dba o swoje dzieci - chciane czy niechciane - zostają one porzucone z powodu "wyższych ambicji" rodziców/polityk&o acute;w. Jedna z ostatnich scen gdy Zhenya stoi na bieżni w niebieskim dresie z napisem Russia wydaje się być symbolem tego, że dzisiaj Rosja nie cofnie się i będzie dążyć do swojej wielkości, nawet jeśli miałoby to odbyć się największym kosztem. Zdecydowanie warto obejrzeć film ponownie pod tym kątem.

27
    14odpowiedzi
    ost.
    • Ocean_view
      Ocean_view

I ciekawe jest to, że niby biegnie do przodu ale stoi w miejscu.

• kkiczkok
        kkiczkok

hm, tak oczywistego symbolu nie odczytałem. good point.

• reggy7
        reggy7

No właśnie...

• s_i_m_o_n
        s_i_m_o_n

w punkt!!!

• kkiczkok
      kkiczkok

A pamiętasz może z jakiej perspektywy były komentarze z tych programów tv? Oglądałem w wersji gdzie momenty z telewizją były bez napisów. W sensie jakaś propaganda kremlowska czy raczej suche fakty, czy bez znaczenia?

• pinkpowerdrummer
        pinkpowerdrummer

"Wprost" nie były propagandowe, ale właśnie sposób ukazania np drącej mordę kobiety z Doniecka już sugerował wiele. Ciekawe też czy to oryginalne wydanie było programu czy nakręcone na potrzeby filmu

• ivaxxavi
          ivaxxavi

Zależy co nazwać propagandą. Są na YT filmiki z takimi "drącymi mordę" kobietami z Donbasu, zresztą po tym jak armia ukraińska i bojówki OUN potraktowały Ługańsk i Słowiańsk nie dziwię się im, że krzyczą na Poroszenkę.
          https://www.youtube.com/w...

• majkalipcowa
      majkalipcowa

To prawda. Ten dres z wielkim napisem Rosja nie był przypadkowy. Jak zwykle Zwiagincew dał nam bardzo dobre kino. Czekam już na następny jego film!

• aciddrinker
      aciddrinker

wątek polityczny bym właśnie wyrzucił. Politykowanie nie wychodzi Zwiagincewowi najlepiej, a jego najgorszym (i paradoksalnie najbardziej docenionym) filmem był "Lewiatan".

• dirkdigler
        dirkdigler

Muszę się z tobą zgodzić. Bardzo mnie raził ten wątek polityczny w filmie. Kompletnie na siłę został wrzucony. Gdyby nie ten fragment ocenilbym film jeszcze lepiej, chociaż obawiam się że lepszego filmu od Powrotu rosyjski reżyser już nie zrobi.

• Jordan_fw
      Jordan_fw

Jeśli ktoś miałby ochotę zapoznać się z recenzją to serdecznie zapraszam: https://recenzjekultury.w...

• Logan87
      Logan87

Można odczytywać te sceny wieloznacznie. Ja bym jeszcze dodał, że oglądanie wiadomości bez większych emocji niezależnie jakie tragedie pokazują to trochę taki znak czasów. Możemy zobaczyć wszystko trochę jakbyśmy oglądali film. Czy to sceny wojny, wypadku itp ale to jest zazwyczaj gdzieś daleko, nie dotyczy nas bezpośrednio. Żyjemy własnym życiem, a nie życiem innych. I tu takie moje zdanie że można było tam dać dowolne informacje, co byłoby uniwersalne, a nie w odniesieniu do bieżącej sytuacji politycznej. Ale może reżyser chciał żebyśmy właśnie odczytywali w odniesieniu do bieżących wydarzeń w Rosji. Poza tym jest tam ukazane że życie toczy się dalej i trzeba iść do przodu.

• Mr_MarQx
        Mr_MarQx

Miałem podobne przemyślenia.

• justine_molko
      justine_molko

Dres był czerwony ;) I te krwiste akcenty też miały swoją wymowę.