PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775228}

6,3 10 1 33384
6,9 33
oceny krytyków
Nigdy cię tu nie było
"Niskie" jeszcze nigdy nie było niżej, a "wysokie" – wyżej. Przynajmniej nie w filmografii Lynne Ramsay,... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

Szkocka reżyserka pewnie bawi się stylami, zrzuca autonomię z poszczególnych gatunków i pozwala im swobodnie się ze sobą przenikać. Czerpie trochę ze Scorsese, trochę z Hitchocka, a trochę jeszcze z Finchera. Efekt tego połączenia niejednokrotnie powala na kolana. więcej
W ogóle w całym filmie na potęgę czuć inspiracje klasykami – od „Taksówkarza” Martina Scorsese, przez „Leona zawodowca” aż po ostatnie dokonania Nicholasa Windinga Refna. Ramsay nie bawi się tu jednak w żaden pastisz. Nakręciła film kompletnie wyzuty z ironii, czy choćby drobnego poczucia humoru, przez co wszystkie te cytaty zamiast składać się w przepyszny koktajl, wywołują jedynie wzruszenie ramion i poczucie wtórności. więcej
Czołówka milknie. Mrukliwy głos... nie, dwa głosy rozpoczynają odliczanie. W szczelinach głębokiego basu wybrzmiewa dziecięcy szept. Starszy zaczyna od czterdziestki trójki, chłopak od piętnastki. Z początku w ogóle nie zwróciłem na ten zabieg uwagi; jego celowość poraziła mnie zupełnie znienacka i jednoznacznie dała do zrozumienia, że "Nigdy cię tu nie było" to film całkowicie inny od tego, którego się spodziewałem. więcej
W świat Joego i Niny (Ekaterina Samsonov) można zostać wciągniętym jak w bieg wydarzeń i przeżyć historię ich poznania niczym swoją własną, albo... krzywić się, jakby na widok makabrycznego kuriozum, choć nawet w tym wypadku ciężko będzie później o wszystkim zapomnieć.  więcej
Chciałbym, aby powstawało więcej takich filmów. To nie jest obraz, który został stworzony po to, żeby nam się podobać. W żaden sposób nie zabiega o naszą atencję, po prostu sobie jest. I to, co z nim zrobimy i jak go odbierzemy, zależy już tylko od nas. Czasem mnie wciągał, czasem mnie tracił, czasem irytował, czasem zachwycał. Ostatecznie jednego mu nie można odmówić - jest to seans niewątpliwie ciekawy. więcej