PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=748224}

Okja

7,1 43 810
ocen
7,1 10 1 43810
7,2 34
oceny krytyków
Okja
powrót do forum filmu Okja

Poruszający

ocenił(a) film na 10

W momencie w którym wszystkie świnie zaczęły wyć rozryczałem się jak bóbr...

ocenił(a) film na 8
Maciej_Bal

O jeny, ja też. I nie mogłam tego przerwać, trzymało mnie jeszcze z godzinę po seansie.

ocenił(a) film na 8
Maciej_Bal

moja córka szlochała na cały dom

ocenił(a) film na 7
Maciej_Bal

Ja akurat jadłem pyszną kiełbaskę :)

ocenił(a) film na 1
Piaaskun_GoT

O mniam :)

ocenił(a) film na 7
Maciej_Bal

Też miałem łzy w oczach, ale potem sobie uświadomiłem, że żyjemy w świecie, w którym jemy inne zwierzęta i mi przeszło. Business is business

Maciej_Bal

Ja też. Mimo, że nie jem mięsa, to jak wyrzuciły tego małego prosiaczka, to ryczałam, aż się trzęsłam... Kochamy psy, ubieramy je w kubraczki, miziamy koty, a świnie, krowy, kozy, traktujemy tak strasznie :(

ocenił(a) film na 9
Maciej_Bal

ja akurat tego wycia nie zrozumiałam, mógłby mi ktoś rozjaśnić o co dokładniej chodziło?

ocenił(a) film na 10
nadiauke

Myślę, że po rzuceniu prosiaczka rodzice zaczęli płakać po stracie dziecka, a ta rozpacz po prostu udzieliła się reszcie świnek. :c

ocenił(a) film na 9
odziomekaleksandra

Oo dzięki, ja myślałam, że to coś w celu wiadomości, że prosiaczek jest uwolniony, ale płacz ma większy sens :(

ocenił(a) film na 7
nadiauke

Świnie wiedzą kiedy idą na rzeź. Myślę, że zapłakały nad własnym losem.

ocenił(a) film na 9
nadiauke

Wydaje mi się że one płakały nad swoim losem bo jednak zaraz miały trafić na śmierć

ocenił(a) film na 10
Maciej_Bal

Się nie dziwie.

ocenił(a) film na 8
Maciej_Bal

i tak wytrzymałeś długo... ja już przy tym pistolecie przystawionym do głowym miałem łzy w oczach, jak się zgodziła ją wypuścić byłem już cały we łzach, a jak szli stamtąd miałem drugi atak... ostatnio 5 lat temu tak płakałem grając w The Walking Dead pod koniec, a jeszcze wcześniej podczas seansu Życie jest piękne... jak na ostatnie 10 lat

ocenił(a) film na 8
Maciej_Bal

ja się poryczałem jak te świnioki swoje małe wypchnęły żeby chociaż je ocalić.

ocenił(a) film na 8
Maciej_Bal

to w takim razie proponuję wszystkim (o ile jeszcze tego nie zrobiliście) przestać jeść świadome istoty i namawiać do tego innych, to jedyne, co możemy zrobić, w dodatku nic nie kosztuje.

quietstarcollapse

dokładnie

ocenił(a) film na 8
quietstarcollapse

Które zwierzę na ziemi poza człowiekiem ma świadomość? XD

ocenił(a) film na 8
WTTW_FILM

większość kręgowców, a co tam? zdolności kognitywne takich świnek np naukowcy porównują do 3 letnich ludzi. oczywiście to zależy od definicji "świadomości", ale zwierzęta są zdolne do okazywania emocji, "nieracjonalnych" zachowań wbrew instynktowi
i budowania struktur społecznych, dla mnie to całkiem spoko definicja

quietstarcollapse

Jacy naukowcy? Źródło? Świadomość nie polega na okazywaniu emocji i losowych nieracjonalnych zachowań, żeby nie było, ja bardzo lubię zwierzątka, sam mam kilka, ale nie stawiajmy ich na równi z nami jeśli chodzi o świadomość :P

ocenił(a) film na 8
WTTW_FILM

źródło pierwsze z brzegu, https://escholarship.org/uc/item/8sx4s79c , tutaj np porównują świnki do szympansów, na temat których jest dostępne więcej badań, źródła podlinkowane https://www.seeker.com/iq-tests-suggest-pigs-are-smart-as-dogs-chimps-1769934406 .html
nie trzeba stawiać zwierząt na równi z ludźmi, żeby dostrzec, że posiadają wystarczająco wiele cech świadczących o niezdefiniowanej przez ciebie "świadomości"

quietstarcollapse

"Świadomość: podstawowy i fundamentalny stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie", zwierze działa instynktownie.

ocenił(a) film na 7
WTTW_FILM

Są ludzie żyjący bez świadomości (np. śpiączka, niepełnosprawność umysłowa, okres noworodkowy) i ich też mamy zacząć jeść, bo według twojej logiki, mają mniejszą świadomość niż przeciętny człowiek?

female_hareton

Ależ skrajny argument.

ocenił(a) film na 7
WTTW_FILM

no to wskaż jakąś inną cechę zwierząt nieludzkich, która upoważnia cię do ich konsumpcji.

female_hareton

Poważnie czytasz co piszesz? XD

ocenił(a) film na 7
Maciej_Bal

Prawda, niezły film

Maciej_Bal

Także poryczałem się na koniec filmu w scenie z obozu zagłady i uratowania dziecka. Cała prawda o przemyśle mięsnym.
Wierzę w to, że kiedyś zjadanie mięsa będzie tak samo postrzegane, jak dziś kanibalizm, bo niczym się nie różni.

ocenił(a) film na 8
uln

high five... ale kiedy to się wydarzy...

uln

Jesteś na szczycie łańcucha pokarmowego, docień to

ocenił(a) film na 10
WTTW_FILM

Bardzo smutnym, zamrożonym emocjonalnie człowiekiem jesteś. Pewnie taki mechanizm obronny, za mało bezwarunkowej miłości w dzieciństwie, więc trudno kochać świat, zwierzęta, zachwycić się. Zamrożone serce, racjonalizujący umysł.

Alicja_Vogel

A jeśli ci powiem że sam mam kilka zwierząt, oprócz kina kocham fotografię i uwielbiam podróżować (co chyba pod względem zachwycania się stoi wysoko)? A przy przy okazji lubię sobie zjeść burgerka, kebaba albo schabowego. Tak więc twój argument nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Przy okazji aktualnie lecę na inżyniera z dziedziny związanej z środowiskiem. Chyba zgasiłem. Co nie zmienia faktu że zwierzętami kieruje instnkt a nie rozum, nie myślą abstrakcyjnie jak człowiek.

ocenił(a) film na 6
WTTW_FILM

Z wieloma rzeczami, które piszesz nawet się zgadzam, ale co do tego, że zwierzętami kieruje sam instynkt no to jednak nie. Taki pierwszy lepszy artykuł o myśleniu abstrakcyjnym u zwierząt: https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/nauka/niezwykle-zdolnosci-ptasiego-mozdz ku/bpn169b
Poza tym takie wrony na przykład są bardzo skore do zabawy i bawiąc się potrafią wymyślać zabawki typu sanki/deska do zjeżdżania po zaspie śniegu z krążka od jakiegoś sporego wiaderka po farbie czy czegoś podobnego. Na przeciwko mojego okna raz bawiła się wrona anteną. To była taka długa prosta dość giętka antena i bawiło ją, że jak ją mocniej odegnie, to działa jak trampolina. Najpierw ją odginała ile dała radę, a potem dawała się jej wyrzucić w dal, następnie podlatywała z powrotem i powtarzała, no a po paru razach się znudziła jak to wrona. Wrony posługują się też narzędziami, kojarzą rodzaje przedmiotów, wyciągają wnioski, dedukują. Nie da się wszystkiego wytłumaczyć instynktem.

Eleonora

Wow

Odkopałeś post o którym dawno zapomniałem.

Imo po czasie: ja jestem trollem. Wyżej też ich lekko trollowałem ;)

Ofc zwierzęta wykazują pewne zachowania świadczące o pewnej inteligancji. Jednak nie zastanawiają się nad tym co robią. Co też jest faktem.

ocenił(a) film na 6
WTTW_FILM

haha No tak juz bywa na fw, że człowiek odkopuje jak coś akurat obejrzy. Leciutko trollujesz jak na trolla ;)

Co do zwierząt, ależ oczywiście, że zastanawiają się nad tym, co robią, bo przecież wyciągają wnioski, potrafią zrozumieć konsekwencje, dedukują jak i doskonalą się w różnych umiejętnościach. Potrafią też mieć różne problemy psychologiczne w sensie bardziej skomplikowanych przemyśleń, gnębiących je problemów i wynikających z tego czynów absolutnie nie odruchowych. Można to zaobserwować pracując z szympansami czy orangutanami, jak mogą być niesamowicie psychologicznie skomplikowane.

Co naprawdę możemy zauważyć, to to, że większość zwierząt nie przejawia empatii i to bym podawała jako główną cechę odróżniającą od człowieka, bo to stanowi o wyraźnym podziale. Oczywiście nie twierdzę, że u zwierząt empatia nie może zaistnieć, bo u poszczególnych jednostek ona potrafi zakiełkować, jednak dla ogółu zwierząt normalnym jest nieprzejawianie empatii, podczas gdy dla ogółu ludzi normalnym jest choćby słabiuteńkie, ale jednak jej chociaż rozumienie jeśli nie czucie. To stanowi wyraźną granicę.

ocenił(a) film na 6
uln

A co z kotami domowymi w takim idealnym świecie, w którym człowiek nie jadłby produktów odzwierzęcych? Koty zostałyby wybite czy jak?

ocenił(a) film na 8
Maciej_Bal

dokładnie
Spłakałem się, aż mnie głowa rozbolała.
Po tym filmie można zostać wegetarianinem.
Jest bardzo wzruszająco, zabawnie, dramatycznie, okrutnie, jest nawet ludobójstwo.
Na szczęście twórcy zlitowali się nad widzem bo mogło być gorzej.....

ocenił(a) film na 7
Maciej_Bal

Ja tak samo. Do tego momentu przez cały film się jakoś trzymałem, a tu masz, wziąłem i rykłem...jak jakaś superświnia.
Dzięki za Twój wpis, bo bez niego pewnie bym się nie przyznał :)

ocenił(a) film na 8
Maciej_Bal

Go vegan

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones