PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=766607}
6,7 2 006
ocen
6,7 10 1 2006
7,0 9
ocen krytyków
Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia
powrót do forum filmu Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia

Wlasnie obejrzalem (jak mawiaja niektorzy ;)) wspomniany wyzej film, podczas eventu w jednym z poznanskich kin. zupelnie nie wiedzialem co przyjdzie mi zobaczyc.
Film bardzo pozytywnie mnie zaskoczyl, lubie skandynawskie kino. Film utrzymany w tonacji czarno-bialej, lata 60 Helsinki. Caly obraz pachnie troszke klimatami PRLu, chociaz sama FInlandie podobne Polsce nieszczescie ominelo.
Mamy tutaj do czynienia z historia mlodego ale juz dosc utytułowanego boksera, ktory wlasnie staje u progu swojego najwiekszego osiagniecia, zdeterminowany i wspierany przez swojego trenera robi wszystko aby podolac wyzwaniu, zdobycia tytułu mistrza swiata w wadze piorkowej, zadanie mega ambitne w szczegolnosci, iz nie jest to jego waga.
Film dosc oszczednie serwuje nam znany ze skandynawskiego kina humor sytuacyjny szczesliwie jednak w dosc nienachalny sposob, zgrabnie i miejscami nawet finezyjnie. Glowna kanwa opowiesci, sa oczywiscie perypetie mlodego boksera, w nowym dla niego swiecie profesjonalnego sportu przed walka jego zycia.
Ollie niespecjalnie obyty w towarzystwie dzielnie stawia czola wszelkim nowym dla niego wydarzeniom, co niejednokrotnie wywoluje u nas serdeczne rozbawienie. Dosc minimalistyczna gra Olliego i wyrazista sylwetka jego trenera i mentora doskonale ze soba kontrastuje. Niesamowicie wciagajace jest obserwowanie tej relacji w roznych fazach jej rozwoju, uwazam ze watek ten jest jednym z najbardziej ciekawych w calym filmie.
Nie wolno rzecz jasna zapomniec o watku milosnym, Raija to to taki troszke archetyp dziewczyny sportowca, jej chlopak to potencjalnie bohater narodowy malenkiej Finlandii gdzie narod bitny i ambitny :) Watek milosny jak na moj gust ciut zbyt landrynkowy mimo wszystko, chociaz doceniam starania scenarzysty i rezysera, wydaje mi sie, ze mozna bylo zrobic to nieco lepiej, chociaz moze tak to wlasnie mialo wygladac?
Tytul troche przerysowany, ale po naprawde krotkiej chwili analizy, uwazam ze dobrany jest doskonale :) bardzo polecam szczegolnie parom :)
7/10

dunpeal

Byłam ma tym samym seansie w ciemno ;-)
Ja odebrałam ten film inaczej. Jak pogodzić pasję, miłość do sportu z zawodostwem, które jednak nie jest tym, co chce się robić (pomijam wątek osobisty). Utytułowany był, jednak w sferze amatorskiej. I tak jak mu powiedział jego menago ("trener"), zawodowy sport wygląda inaczej. Musisz spełnić oczekiwania sponsorów - pokazywanie się, pozowanie. Życie osobiste? Nie masz go. Ale za to masz modelkę z lisem, z którą ozdabiasz pierwsze strony gazet. Zatem pojawia się pytanie - robisz coś, bo musisz, bo wymagają tego od Ciebie inni czy też robisz to, co kochasz, po swojemu?

ocenił(a) film na 7
Izis_4

hmm czy ja wiem czy odebralas go tak inaczej :) masz racje, mimo wszystko mi wydawalo sie ze gosc jest dosc mocno zmotywowany, milosc rzeczywiscie go troche odciagala, a wlasciwie brak tej osoby blisko niego. niemniej jednak, to trener mial racje, jesli chcesz osiagnac sukces musisz w 100% skupic sie na jednej rzeczy, coz nie bylo mu pisane zawodostwo a na pewno nie na tym etapie :)

dunpeal

Odniosłam wrażenie, że film nie poruszył tematu połączenia sportu i miłości. Jedynie pokazał jak w momencie zakochania się przestało Olliemu zależeć na już tak bliskim zwycięstwie (dla którego wiele pracował, choćby właśnie samo schudnięcie) i zaczęła sie liczyć tylko Rakija. Film trochę nudnawy, ale przyjemny. Poza ukazaniem historii sportowca głębszego znaczenia się nie doszukałam.

ocenił(a) film na 6
basika0

Rakija, to taka wódka gdzieś w którymś z krajów balkanskich

ocenił(a) film na 6
basika0

Ja odebrałam ten film tak, że on nie odnajduje się w świecie sportu zawodowego, że jest popychany i na siłę wciągany przez swojego trenera, mentora, któremu jakby bardziej zależało na tym aby "robić pieniądze" za jego sprawą...a nie od czasu zakochania, bo zakochany był od początku...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones