PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37309}

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
7,7 732 290
ocen
7,7 10 1 732290
6,8 37
ocen krytyków
Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
powrót do forum filmu Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły

Skąd tak niska ocena u tak dobrego filmu? Bardzo inteligentny, śmieszny i dopracowany film o
piratach. Do tego przepiękne zdjęcia, kostiumy, no i te krajobrazy..naprawdę wszystko naj i dopięte
na ostatni guzik. No i do tego ten Jack..:) Wszystko się tu zgadza jest romantycznie, strasznie,
wesoło, baśniowo. Tak jak powinno się robić filmy o piratach:).

ocenił(a) film na 9
TomasT

Dodał bym jeszcze świetną muzykę.

fish91

To prawda;).

fish91

Ja przy muzyce zawsze mam ciary. To takie fajne uczucie, słowami się tego nie opisze, ale kiedy jej słucham, czuję taką tęsknotę ;)

ocenił(a) film na 9
fish91

Spoiler alert. Piszę tutaj bo ten post jest najwyżej przez co więcej osób go zobaczy niż gdybym założył osobny wątek, ponieważ zastanawiają mnie dwie rzeczy. Skoro na Sparrowa spadła klątwa pod koniec filmu za to że wziął tamtą monetę kiedy targował się z Barbossą to jakim cudem ta klątwa nie dotknęła Turnera który miał tę monetę przez kilka lat? Albo Elizabeth która również ją miała? Bo na Jacku nie ciążyła ta klątwa od początku przynajmniej tak dało sie wywnioskować z filmu. I dlaczego do zdjęcia klątwy trzeba było krwi akurat Turnera? Oprócz tego że zginął w tragiczny sposób to dlaczego akurat on a nie chociażby zdradzonego i wykorzystanego Sparrowa? A i właśnie po co Jack rozciął sobie rękę i zamoczył monetę w swojej krwi przed wrzuceniem tych 2 ostatnich monet do kufra. Wie ktoś? :D

ocenił(a) film na 9
Lukasz_Lll

Klątwa działa tylko wtedy, gdy ktoś wziął monetę ze skrzyni.

" I dlaczego do zdjęcia klątwy trzeba było krwi akurat Turnera?"
Bo jego ojciec właśnie zabrał monetę ze skrzyni.

"A i właśnie po co Jack rozciął sobie rękę i zamoczył monetę w swojej krwi przed wrzuceniem tych 2 ostatnich monet do kufra."
Żeby zdjąć z siebie klątwę :P

ocenił(a) film na 8
TomasT

7,8 oraz 112 miejsce w rankingu nazywasz "niską oceną"? Jak na standardy filmwebu gdzie lekkie kino przygodowe ma mocno pod górę jest to bardzo wysoka ocena.

Anthrax91

Od czasu mojego komentarza ocena nieco sie podniosła;).

TomasT

Nie wiem, jaka ocena była wcześniej, więc nie powiem Ci. Zgadzam się, że cały film jest świetny :).

TomasT

Przy filmie faktycznie można świetnie spędzić czas, fantastyczna przygodówka :) zdjęcia na najwyższym poziomie niemalże (o ile się nie mylę, to Dariusz Wolski robił zdjęcia do Piratów), kostiumy bardzo ładne i dopasowane do postaci (zwłaszcza strój i ozdoby Jacka wraz z jego makijażem, Depp wykreował niezwykle barwną postać). I humor też mamy. I groza oczywiście się znajdzie (motyw klątwy i ci wszyscy plugawi, żądni krwi, mordu i skarbów piraci). Film jest naprawdę bardzo dobry :)

ocenił(a) film na 6
TomasT

Faktem jest, iż jest najlepsze kino korsarskie od wielu lat. Trudno też znaleźć film w tym klimacie z tak doskonałą obsadą. Pamiętajmy jednak, iż jest to kino rozrywkowe, które nie zmusza do głębszej refleksji, nie ukazuje również głębi osobowości granych postaci i posiada niewyobrażalną ilość fajerwerków dla urozmaicenia odbioru. Nie dziwię się Tobie, iż nie potrafisz spojrzeć na ten film inaczej. Twoja subiektywna ocena wynika z Twojej osobowości. Pewnie nie interesuje Cię za bardzo na przykład kino skandynawskie czy w ogóle kino ambitne. Nie oceniam tego negatywnie. A jedynie próbuję zwrócić uwagę co naprawdę liczy się w kinie. Osobiście lubię czasem obejrzeć tego typu film dla zabicia czasu czy nawet dla oderwania się od prozy życia. Wielu z nas szuka jednak w kinie głębszego sensu, odpowiedzi na wiele istotnych pytań, nowego spojrzenia na wątpliwości, uświadomienia sobie tego co było pominięte lub ignorowane itd... Film jest zrealizowany sprawnie i ratuje jego poziom gra zwłaszcza Deepa. W jakiej kategorii oceniasz, że film jest dobry? Dobre kino famillijne? Fabularyzowna bajka? a może po prostu dobry gniot ?

rafneo

Zdziwię Cię ale lubię filmy skandynawskie (niektóre)..Tylko, że kino skandynawskie to pojęcie względne. Są tam przecież i filmy typowo rozrywkowe (i to dużo słabych), jak i filmy artystyczne (realizowane lepiej lub gorzej technicznie). Występuje też wiele okresów w tym kinie.. Nie wiem skąd u Ciebie ocena, że jeśli ktoś lubi kino rozrywkowe nie może lubić tego niszowego. To tak jakby powiedzieć, że ten kto lubi disco, nie może lubić muzyki poważnej. Piraci z Karaibów są wzorcowo wręcz zrealizowani, świetni technicznie, do tego naprawdę dobra gra aktorska (jak możesz powiedzieć, że główny bohater nie ma głębi osobowości?). Tak jak nie każdy człowiek musi być blondynem, tak nie każdy film musi być poważny i mówić o sensie istnienia. Piraci z karaibów to komedia przygodowa o piratach i tak ten film oceniam. Jeśli chciałbyś do komedii przygodowej włączyć egzystencjonalne rozprawki w filozoficznej, poważnej kanwie, to mogłoby to nieco dziwnie wyglądać (zwłaszcza, że piraci raczej nie byli wyksztaceni). No a jakby do tego wszystkiego rozbudować dialogi, odjąć trochę akcji (tzw u Ciebie fajerwerków), to chyba film przestałby być przygodowy..Także zastanów się czego się sam czepiasz? Jeśli nie lubisz kina przygodowego, to nie musisz go oglądać. Kino przygodowe to nie dramat psychologiczny. Uważasz, że książki Juliusza Verne są słabe? On też nie bawi się zbytnio w psychologię postaci, ale skupia na akcji. Mimo to uważam, że jest mistrzem pióra, mistrzem pióra książki przygodowej. Tak o filmie Piraci z Karaibów twierdzą, że są świetni jeśli chodzi o kino przygodowe. Człowiek jest nazbyt skomplikowany aby skupiać się tylko na poważnym kinie- są jego różne gatunki i ja lubię oglądać wszystkie;).
P.S. Nie ma takiego terminu jak fabularyzowana bajka. Bajka to krótki utwór literacki zawierający morał (pouczenie), zwykle wierszowany, czasem żartobliwy. Można też potocznie na film animowany powiedzieć bajka. No ale Piraci z Karaibów nie są ani wierszowani, ani animowani..no a fabuła w filmach przygodowych występuje z tego co wiem zawsze..

ocenił(a) film na 9
TomasT

10/10 Mistrzowska odpowiedź.

rafneo

No i wszystkie części Piratów z Karaibów są współtworzone przez Skandynawów. Następna piąta już część będzie nawet reżyserowana przez parę twórców z Norwegii- Joachima Roenninga i Espena Sandberga. Są to rodowici Skandynawowie, a mimo to specjalizują się w filmach przygodowych;). Także jak widzisz kino z północy Europy także ma kilka gatunków, nie skupia się wyłącznie na dramatach psychologicznych;). Polecam jeden film tej dwójki- wyprawę Kon Tiki. Mimou kilku baboli przyrodniczych bardzo przyjemnie się go ogląda i nie ma w nim wielu fajerwerków;). Do tego postaci to wykształceni ludzie z problemami, także być może nawet w kinie przygodowym odnajdziesz chociaż cząstkę swojego gustu.

ocenił(a) film na 10
TomasT

Wiesz... Swoimi komentarzami utwiedziłeś mnie w przekonaniu, że ,,Piraci z Karaibów" to świetna seria i nie omyliłam się dając jej onenę 10/10 :D A Johnny Depp i jego główna rola- mistrzostwo. Nikt nie potrafiłby go doścignąć w roli Jacka Sparowa. Po prostu jest najlepszy w tym co robi i to z taką swobodą..

JULA1_1

W swoim zdaniu nie trzeba się utwierdzać, ale mu ufać;). Nie bójmy się lubić rzeczy, które się nam podobają;). Film, książka czy muzyka nie musi być przeintelektualizowana aby być dobra.

TomasT

skoro tak, to dla mnie najlepszy film o piratach to: piraci...Polanskiego.

ocenił(a) film na 9
El_Draque

TAK JEST!!!! Dla mnie też. Kapitan Red WYMIATA!

ocenił(a) film na 6
TomasT

Z pełną premedytacją mógłbym temu filmowi wystawić ocenę 7-8, gdyby nie jedno "ale". Właściwie dwoje "ale"- Bloom i Knightley. Zerowa ekspresja, oraz niewyczuwalna chemia miedzy tymi bohaterami zepsuły mi odbiór tego obrazu. Jeśli twórcy filmu koniecznie chcieli wprowadzić wątek miłosny, mogli postawić na talent aktorów, zamiast na ich nazwiska.
Poza tym "Piraci..." to super przygoda dla każdego odbiorcy, niezależnie od wieku.

Brehen

Akurat z tym zarzutem się nie zgodzę. Wydaje mi się, że zarówno Bloom jak i Knightley zostali nieźle dobrani do swoich ról. Ogólnie uważam, że jedną z mocnych stron tej serii są właśnie aktorzy i ich świetne dopasowanie do postaci (wystarczy spojrzeć na załogę kapitana Sparrowa). Knightley w swojej roli jest bardzo ekspresyjna, a Bloom cóż..Bloom po prostu był tłem dla Deppa. Kapitan Sparrow to jedna z najlepiej zagranych postaci w filmie przygodowym i inne postaci wypadały przy nim dość bezbarwnie. Poza tym w tej serii ważne są niuanse, a tym niuansem były relacje trójki głównych bohaterów Sparrow-Turner-Swann. Moim zdaniem relacje między Turnerem a Swann nie były takie wyeksponowane właśnie z powodu tego niedopowiedzenia między uczuciami Sparrowa i Swann. No i w mojej opinii twórcom się to świetnie udało..
P.S. Knightley jak dostawała rolę w Piratach z Karaibów nie była jeszcze gwiazdą (nie była nawet pełnoletnia!). Do był jej pierwszy duży film, także zarzut, że postawiono na nazwiska jest nietrafiony. W tej akurat roli zdecydowanie stawiano na talent aktorski a nie na wygląd czy znane nazwisko. Gdyby stawiano na wygląd lub nazwisko rolę mogła dostać np jakaś modelka.

ocenił(a) film na 6
TomasT

No cóż, co człowiek, to opinia. Do całej reszty obsady nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń-barwne, dobrze zagrane postacie. Odmienne zdanie mam też wobec roli Deppa; widziałem tu jego kopię z "las vegas parano", tyle że tutaj miał make up oraz piracki outfit. Słowem-zagrał dobrze.
Moim zdaniem w całej serii "piratów" to Geoffrey Rush położył wszystkich na łopatki, nie tyle pod względem napisanej pod niego postaci, tylko tego, że wycisnął z niej wszystko, jak sok z cytryny.

Brehen

Hmm jakoś nie skojarzyła mi się ta rola z Las Vegas Parano. Może niektóre miny i zachowania, ale taka jest jego charaterystyka gry. Do Ala Pacino też można by się przyczepić, że w kazdym filmie gra tak samo, ale to już czepialstwo. Istnieje takie coś jak dopasowanie do roli i charyzma. Depp jako Sparrow wypadł moim zdaniem doskonale, idealnie dopasowany do roli. Geoffrey Rush za bardzo pola do popisu nie miał, jednak świetnie ubarwił drugi plan. Także uważam, że to świetna rola;). Drugą postacią z serii, która utkiwła mi w pamięci był Rzemyk Stellana Skarsgårda. No i oczywiście Ragetti i Pintel;) - genialne role komediowe.
Nie ma filmu idealnego, zawsze komuś się coś nie spodoba. Każdy ma swój gust i inaczej obsadziłby niektóre role, część scen przedstawił inaczej itd..Jednak jako całokształt ten film to dla mnie absolutna klasyka pirackiego kina przygodowego. Znajdź mi lepiej zrobiony przygodowy film piracki w XXI wieku;).

ocenił(a) film na 6
TomasT

Nie znajdę, bo i nie orientuję się w kinie piracko-przygodowym.

ocenił(a) film na 7
TomasT

W filmie jest sporo nieścisłości wiec nie tak dopiete na ostatni guzik. Ale kostiumy zdjecia i muzyka na wysokim poziomie

minek93

Nieściłości fabularnych, o to Ci chodzi? Szczerze to zbyt wielu nie widziałem, a jeśli już to bardzo drobne. To jakie nieścisłości fabularne widziałeś, które zaważyły na Twoją ocenę?

ocenił(a) film na 5
TomasT

Bez żartów. Karmazynowy pirat zjada ten film na śniadanie, a wypróżnia przed obiadem.

ILoveHaribo

Ja też bardzo lubię Karmazynowego Pirata, ze względu jednak na wiek tej produkcji, trudno go porównywać do Klątwy Czarnej Perły. Tutaj swojego zdania nie zmienię i w ostatnich latach lepszego pirackiego filmu jak Piraci z Karaibów nie widziałem.

ocenił(a) film na 5
TomasT

Rok produkcji nie ma najmniejszego znaczenia, więc argument o trudności zestawienia jest mocno nietrafiony, gdyż głównym kryterium powinna tu być tematyka.

ILoveHaribo

Ale dlaczego argument o roku trudności jest nietrafiony? Bo Ty tak piszesz? Z całym szacunkiem, ale kryterium roku produkcji w tego typu filmach jest kluczowe. Kiedyś nie było przecież takich efektów specjalnych, filmy kręcono na znacznie gorszym sprzęcie, styl gry aktorskiej był inny, a do wiedzy naukowej przykładano się znacznie gorzej niż teraz. Gdyby ktoś dzisiaj nakręcił Karmazynowego Pirata, to pewnie zostałby zjedzony przez krytyków. Filmy to rodzaj sztuki, który starzeje się bardzo szybko..Gdyby nie patrzeć na nie z perspektywy roku produkcji, to przecież duża część X muzy zostałaby uznana za kicz (zwłaszcza jeśli chodzi o produkcje s-f i fantastyczne). Powojenne seriale o Batmanie i Supermenie byłyby dzisiaj obsypane antynagrodami..Wtedy były hitami..
Tematyka Piratów z Karaibów i Karmazynowego Pirata także jest nieco inna. Karmazynowy pirat to klasyczna piracka produkcja przygodowa, natomiast Piraci z Karaibów to film fantasy o piratach.

ocenił(a) film na 9
ILoveHaribo

Popieram, tak samo Piraci Romka P.

ocenił(a) film na 10
TomasT

7.7 to dobra ocena a jak ktos daje za niska to znaczy ze nie ogladal wersi tlumaczenia z tvp 1 lub 2 bo na tvn lub tv7 czy gdzie tma jeszcze bylo zupelnie inaczej tlumacza i to troche myli

użytkownik usunięty
hercules38

Masz rację. Najlepsze tłumaczenia to oczywiście wersja DVD, TVP i jeszcze dodałbym HBO, które też miało ciekawe tłumaczenie, szczególnie kwestie humorystyczne były bardzo zabawne (zaryzykowałbym stwierdzenie, że nawet lepsze niż TVP).
Nie polecam zaś wersji z AXN. Emisja Piratów była jeszcze na TV Puls ale nie wiem jak wypadł lektor.

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10

no tak mam racje z HBO nie ogladalem bo nie mam HBO :D na DVD co mam jest inne tlumaczenie niz z TVP podobne co na Pulsie ;p

ocenił(a) film na 9
TomasT

O piratach jako takich to chyba "Piraci" najlepsi, bo tam jest pirackie życie najlepiej pokazane i nie ma komputerów tylko wszystko naturalnie grane, ale ten też jest bardzo dobry

ocenił(a) film na 8
TomasT

Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego krew Billa Buciora była potrzebna do zdjęcia klątwy ?
Rozumiem, że odnalezienie skradzionego medalionu, który Bill wysłał synowi a Elisabeth sobie przywłaszczyła ma sens, no ale ta krew co miała do tego ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones