film

Podhale w ogniu

1955
1h 45m
7,2 925
ocen
7,2 10 1 925
XVII wiek. Aleksander Kostka-Napierski staje na czele antyszlacheckiego ruchu chłopów. więcej mniej
Podhale w ogniu zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Na Ukrainie trwa powstanie Chmielnickiego. Młody szlachcic Kostka Napierski przyjeżdża do Pcimia w poszukiwaniu ludowego przywódcy, bakałarza Radockiego. W karczmie sprzeciwia się samowoli starosty, staje w obronie prześladowanego chłopa. Musi uciekać przed pachołkami. W Pcimiu ustala z chłopskimi przywódcami taktykę buntu przeciwNa Ukrainie trwa powstanie Chmielnickiego. Młody szlachcic Kostka Napierski przyjeżdża do Pcimia w poszukiwaniu ludowego przywódcy, bakałarza Radockiego. W karczmie sprzeciwia się samowoli starosty, staje w obronie prześladowanego chłopa. Musi uciekać przed pachołkami. W Pcimiu ustala z chłopskimi przywódcami taktykę buntu przeciw feudałom i wysyła do Chmielnickiego kuriera z wieściami. Ten w drodze powrotnej zostaje ujęty przez ludzi wojewody. Wybucha chłopski bunt - najpierw drobne starcia ze szlachtą, potem zajęcie zamku w Czorsztynie. Szlachta jednoczy się w obliczu wspólnego wroga. Wojska biskupie oblegają zamek. Rozproszone grupy chłopskie zostają po kolei rozbite. Powstanie upada. Jego przywódcy stają przed sądem szlacheckim, czeka ich śmierć na haku. Przed egzekucją przepowiadają nadejście sprawiedliwości społecznej.

na podstawie
studio
Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi
tytuł oryg.
Podhale w ogniu
inne tytuły
Mountains in Flames Miedzynarodowe
więcej
Sceny plenerowe kręcone były w Czorsztynie, Krakowie i Oporowie (Polska).
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w kwietniu 1954.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Stary ale jary

ocenił(a) film na 8

Zamiast puszczać jakieś pierdoły takie filmy powinno się pokazywać w TVP

Film rewelacja! 9/10

ocenił(a) film na 9

Mimo, że film wiekowy naprawdę bardzo dobrze się go ogląda. Dałem 9/10 bo naprawdę zasłużył ;-)

ze świadomością, że Kostka Napieralski wzniecił bunt przeciwko państwu polskiemu z poduszczenia Chmielnickiego. Te oczywiste fakty nie zostały uwzględnione w filmie.

Fajny film

ocenił(a) film na 8

owszem naleciałości propagandowe są (w końcu 55 rocznik), czysta niesprawiedliwości społeczna pokazana i ci biedni chłopi kontra szlachta...
Ale ja wszystkie te stare filmy bardzo lubię :) mają ten swój niezaprzeczalny urok.

Wszyscy chyba sa tutaj potomkami szlachty, ani jednego prapraprawnuka chlopa?! Choc szlachty było w całej Rzeczpospolitej z naddatkiem licząc okolo 10 procent a chłopów reszta.

Może nie wszyscy wiedza jakie było polozenie stanu chłopskiego w I Rzeczpospolitej. Warto pogłębić wiedzę i mieć świadomość w jak strasznych...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones