PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624892}
7,4 154 764
oceny
7,4 10 1 154764
6,6 36
ocen krytyków
Pokłosie
powrót do forum filmu Pokłosie

W ,,Długu" grupa ludzi z czarnego półświatka dokonuje mordu, w ,,Psach" padają ofiary, nawet w Klanie zapewne kiedyś ktoś pociągnał za spust i przepraszam to tez sa antypolskie produkcje, ponieważ pokazują, Polaka w roli kata? Przecież, oglądając ,,Pokłosie" z minimalnym zrozumienie, nawet będac na poziomie rozgarnietego dwunastolatka, widzimy, że to grupa osób zamieszkujących wieś( 80-100 osób?) dokonuje zbrodni. Czy zatem wszyscy Polacy mają się identyfikowac z tą setką? Czy na prawdę utożsamiacie się z tymi ludźmi? Czy na prawde nie mozemy obiektywnie stwierdzić, że mieszkańcy wsi, którzy dokonali mordu sa zbrodniarzami? I tu na prawde nie ma znaczenia czy są to Polacy, Niemcy czy mieszkancy Kiribati! Chyba kazdy się zgodzi, że ta grupa osób dokonała strasznego czynu i nikt tu nie próbuje wmówić nam, ze naród polsk ito zbrodniarze, na litość Boską! Piszac komentarze w tego typu zachowujecie się jak ci chłopi z widlkami broniący niewiadom oczego. Zbrodnia to zbrodnia, film nie jest antypolski, pokazuje winę kilkudziesięciu Polaków, zktóryumi nie wiem jak Wy, ale ja się nie utożsamiam.

WielkieBum

trafny komentarz

ocenił(a) film na 8
chosz

racja, trafny, poza tym, że pisze się "naprawdę"

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 1
Shadow_dawnego_ggggggg

Bracia Bielscy a tu ich bohaterskie wyczyny :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Nalibokach
Też ciekawy temat, narazie nikt nie przeprosił i ciiii bo antysemita zostanę :)

ocenił(a) film na 1
elendir

Aaa był film o Bielskich z samego Hollywood ale Naliboki pomineli.. Szkoda.

ocenił(a) film na 1
elendir

Jeśli ktoś chce mówić bez skrepowania o tych rzeczach, to powinien wcześniej dla bezpieczeństwa zrobić to co ja radzę 26 lutego:
http://www.filmweb.pl/film/Maria+Magdalena-2018-772096/discussion/Przeciez+to+is tne+cyrki,2899835#post_15714201

użytkownik usunięty
Shadow_dawnego_ggggggg

film jest bardzo dobry, bo pokazuje polaków tacy jakimi są prawdziwi, w tych konkretnych warunkach społecznych i historycznych. Powody? jest ich wiele, ale urojenia religijne zawsze w topce zwierzęcych zachowań, uważam.

WielkieBum

Otóż to. Żydów spaliła banda agresywnych wsiowych głupków. Chyba nikt nie twierdzi, że w życiu nie widział w Polsce takiego wsiowego głupka, lub wielu takich. Że w Polsce nie ma kiboli, dresów, blokersów, złodziei, gangsterów. Przecież ci ze wsi na Białostocczyźnie nie reprezentują narodu polskiego, w żadnym razie nie są elitą narodu. Zresztą "Pokłosie" pokazało proboszcza broniącego braci Kalinów przed atakami ze strony rozbestwionych meneli, pokazało też drugiego duchownego, który niestety zdawał się sprzyjać ekscesom. Film pokazuje różne oblicza, a Józef Kalina, który chciał godnie pochować Żydów, to też Polak. Rodziny się nie wybiera i tylko kompletny debil może twierdzić inaczej.

Trojden

Relacje świadków zarówno polskich jak i żydowskich mówią jasno że żydów z Jedwabnego spaliła niemiecka hołota więc przestań kłamać.

Zbigniew50

A gdzie ja niby kłamię? Przecież w "Pokłosiu" nigdzie nie padła nazwa Jedwabne, a pogromy Żydów w 1941 miały miejsce również w Radziłowie, Wąsoszu, Białymstoku i innych miejscowościach na Podlasiu. Poza tym, skoro już wspomniałeś o Jedwabnem, to czy relacje świadków mówią, że w paleniu Żydów z jedwabnego nie brał udział ani jeden Polak?

ocenił(a) film na 2
Trojden

Jakie skutki może mieć zrzucanie winy na Polaków za Holocaust? Granica absurdu została przekroczona?

Granicy absurdu nie ma. Jeżeli Polska nie zdobędzie się na skuteczną reakcję, to zjawisko będzie się nasilać i niebawem dowiemy się, że to Polacy odkręcali gaz w Auschwitz. Już dzisiaj większość studentów w USA jest pewna, że mordercami Żydów byli Polacy, a nie Niemcy. Polska reakcja musi być stanowcza i skuteczna: zamiast wysyłać protesty trzeba wynająć profesjonalną kancelarię adwokacką w USA, która będzie za szkalowanie Polski wytaczać procesy. Kilka dużych odszkodowań powinno sprawę radykalnie zakończyć. Trzeba też skończyć z finansowaniem środowisk i historyków, którzy tak jak Gross, lansują się na szkalowaniu Polski i przypisywaniu jej winy za holokaust. Sponsorowanie takich filmów jak „Ida” czy „Pokłosie” to przysłowiowe strzelanie sobie w stopę. Musimy dbać o wizerunek naszego kraju – bo to przekłada się na pozycję międzynarodową Polski. Szczególnie w sytuacji, gdy Moskwa wykonuje nieprzyjazne ruchy pod naszym adresem. Jeśli pozwolimy się sprowadzić do pozycji narodu pomagierów Hitlera, przegramy politycznie. Bo w sytuacji, gdy administracja USA będzie musiała wykonać jakieś stanowcze ruchy w obronie Polski, np. przed prowokacjami zbrojnymi Rosji, może się okazać, że amerykańska opinia publiczna zaprotestuje: „Dlaczego mamy bronić Polaków – nazistów którzy mordowali Żydów w Auschwitz? Czy USA musi popierać nazistów?!". Niezależnie od obrony historycznej prawdy, kwestią honoru i prestiżu - o czym nie wolno zapominać – musimy bardzo poważnie podejść do kwestii obrony dobrego imienia Polski. Inaczej po prostu nasza pozycja na arenie międzynarodowej zostanie osłabiona i ta strata będzie nie do odrobienia.

Rozmawiał Stanisław Płużański

Dr Wojciech J. Muszyński – historyk, pracownik naukowy IPN, red. naczelny pisma naukowego „Glaukopis”

adso41

"Już dzisiaj większość studentów w USA jest pewna, że mordercami Żydów byli Polacy, a nie Niemcy." - czy ktoś robił jakieś badania sondażowe na uniwersytetach w USA? Jeśli ta informacja jest prawdziwa, to tylko dowodzi, jak bardzo zidiociałym narodem są Jankesi.

ocenił(a) film na 9
Trojden

To kłamstwo, taki mit propagowany przez niektóre prawicowe środowiska mający uzasadniać ich tezy, że Polska jest "atakowana" z każdej strony przez Żydów, Niemców, Unię, generalnie przez... wszystkich :)

ocenił(a) film na 1
skalp_el

Nie pisz głupstw o kłamstwach, bo to jest fakt i to nie z przeszłości tylko to teraz się dzieje. A dlaczego tak się dzieje to zainteresowani doskonale wiedzą. Wierzę, że teraz się to zmieni.

ocenił(a) film na 9
krzysiek1308

Tak, tak. Gdybyśmy odkryli życie pozaziemskie, to prawdopodobnie byliby to anty-Polacy.

skalp_el

Po przeczytaniu twoich wypocin przez chwile zastanawialem sie co ci odpisac ale szkoda mojego czasu, za to ty to masz tego czasu duzo- jak widac. P tym jak przeczytalem "W ten sposób, drodzy pisowcy" wiem juz z jakiego obozy jestes i dlaczego cie tak dupa boli...

skalp_el

No i, oczywiście, byłyby to ufo-Judki ;)

ocenił(a) film na 7
rozkminator

Prof. Witodl Kieżuń:
W 1998 roku w Kanadzie zrobiłem ankietę wśród 102 swoich studentów: jakiej narodowości byli naziści? (bo nigdzie się nie pisze o zbrodniach niemieckich, tylko nazistowskich). Na 102 studentów 62 napisało - polskiej. Zapytałem: "dlaczego?" Odpowiedzieli: "Dlatego, że są polskie obozy koncentracyjne. A wiadomo, że obozy koncentracyjne były organizowane przez nazistów, żeby mordować Żydów. Wobec tego naziści to są Polacy"

Trojden

Od 15 lat mieszkam w USA. Po kilkuletinej przerwie wrocilem na studia i na klasie histori dowiedzialem sie ze Polacy mordowali zydow tak jak niemcy.

Chris_Gryckiewicz

Czyli w USA nauczyciele i wykładowcy milczą o polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a propagują tezę o współodpowiedzialności Polaków za Holocaust?

Trojden

O holokauscie bylo moze cztery zdania, a potem na tablicy nasmarowane bylo JEDWABNE. Duzymi literami, zeby wszyscy widzieli dokladnie. Potam wzmianka ze Polacy, tak jak Niemcy tlukli zydow.... a potem dodal jeszcze ze tak w sumie to wszyscy zydow zabijali podaczas wojny. Moj dziadek ktory w wieku 16 lat wstapil do AK w 39 przyprowadzil do swojego ojca( mojego pradziadka) starego zyda. Dali mu schronienie w piwnicy za domem i zostal tam do momenu az przyszli sowieci. W piwnicy zostawil wszystko co mial, lacznie z pistoletem Vis 35. Zaraz po tym moj dziadek poszedl razem z innymi partyzantami do lasu. W 1945 dziadek wrocil do domu, bo przeciez wojna sie skonczyla.... tylko zaraz po zakonczeniu wojny sovieci wzieli sie za partyzantow. Spal moze kilka dni pod dachem az pewnego dnia przybiegla sasiadka- ze sowieci sa w wiosce i szukaja partyzantow. Schowal sie na strychu zanim przyszli, a przyprowadzil ich nie nikt inny jak zydowski nauczyciel ktoremu zaoferowali pomoc. Dwa lata zyl na drugim koncu Polski, jak sie dowiedzial o amnesti to sie zglosil na posterunek milicji bo mial juz dosc takiego zycia. Na szczescie skopali mu tylko tylek, osobiscie znalem ludzi ktorzy za to samo siedzieli. Do 89 zyl z pietnem kryminalisty, po odznaczony weteran. Ostanio znalazlem go nawet na liscie odznaczonych za sluzbe w AK. Najlepsze jest to ze po wojnie mogl zyc normalnie gdyby nie pomagali temu zydow. Ostanio Niemcy nakrecili film o tym ze AK tez tepilo zydow. Na naszych oczach kreuje sie nowa historie....

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
Chris_Gryckiewicz

jakaos nie wierze w te historie

pheit

Twoja sprawa.... Dostalem tez email z twoim pytaniem: "stek bzdur, ktos ci zaplacil za wymyslenie tej historyjki?".
Odp. ci tak- a kto do cholery mialby mi za to placic?!? WSTYD, piszesz po Polsku wiec jestes chyba Polka i historii Polski nie znasz. No chyba ze pani nie pisze z Polski tylko z Izraela. Poczytaj sobie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBo%C5%82nierze_wykl%C4%99ci
http://www.jamiolkowski.pl/o_mnie/lista2.pdf

ocenił(a) film na 9
Chris_Gryckiewicz

Nie mam twojego maila wiec nie moglam ci nic wyslac, jestem Polka i znam doskonale historie, nie pisze z Izraela, a jesli nawet to co z tego? mam prawo wyrazic swoja opinie nawet z Alaski. Nie wiem cego was ucza w Stanach ale ja pochodze dokladnie z tego regionu gdzie krecono Poklosie i zadalam sobie trud zeby troche poczytac na ten temat. Ty masz swoje zdanie a ja swoje. Patrzac na obecna sytuacje w kraju nie bylalbym zdziwiona gdyby dawano kase za takie komentarze jak twoj. Historie dzis sie zaklamuje na kazdym kroku.

ocenił(a) film na 1
pheit

"Pani zadała sobie trud i trochę poczytała". Nic bardziej błędnego proszę Pani. Zdanie brawdziwe brzmi: "Ktoś zadał sobie trud, zeby Pani to poczytała".

"Historię dziś się zakłamuje" - LOL. Pani poczytała to, co motłochowi podsuwa Michnik, czyli Grossa, który miał objawienia (to żaden żart) i Tryczyka - filozofa (ew. Machcewicza), którzy wybrali brednie i je podpisali. NIKT nie pofatygował się,zeby sprawę zbadać. NIKT.
Pierwszym historykiem, który zrobił mikrostudium był Chodakiewicz i tylko on, z naukowego punktu widzenia, może zabierać w sprawie głos! Pozostali mieli "objawienia" mniej lub bardziej inspirowane pieniędzmi i naciskami. Co powiedział Chodakiewicz? Dla cierpiących na brak czasu od 5:09: https://www.youtube.com/watch?v=jeHvCS8mRzc
I to jest jedyny autorytet w sprawie. Nie dlatego, że "oczyszcza Polaków" z zarzutów. To jedyny badacz, który walczy o prawdę, jaka by ona nie była i nie boi sie prawdy.

Napisała Pani ten komentarz, jako "jaśnie oswiecona" w sprawie, mimo, że jako jaśnie oświecona na pewno słuchała Pani i drugiej strony, Dwa lata przed tym jak napisała Pani komentarz, o reparacjach dla Żydów, sytuacji w Stanach i "pracy naukowej" Grossa mówił obszernie Leszek Żebrowki. Mozna znaleźć na YouTube np. tu:
https://www.youtube.com/watch?v=biBg3iwIyBc
Proszę tego posłuchać - zrozumie Pani, że w jednym nie mogę się z Panią nie zgodzić: "Historię dziś się zakłamuje na każdym kroku". Więc proszę podpisać:
http://www.citizengo.org/pl/node/84089
żeby tak nie było.

ocenił(a) film na 9
Chris_Gryckiewicz

Krzysztof, zmień studia. Natychmiast.
Opowiadanie, że grupa ludzi w pośród ponad 300 mln obywateli twierdzi i rozpowszechnia jakąś głupotę, jest bezzasadne i nie stanowi reguły. Jankesi nie są narodem głupim, ale bywają jedynie niewzruszeni wręcz obojętni na wszystko co ich nie dotyczy. Ale wmawianie Polakom, że w szkołach czy podręcznikach uczy się nie - prawdy jest nadużyciem i kłamstwem.
Po za tym niestety w języku angielskim włamuję się pewna logiczna reguła językowa, która powoduję częste pomyłki w określaniu rzeczownika jakim są obozy zagłady.

Joey15

Dawno nie zagladalem do tej skrzynki- zycie. "Opowiadanie, że grupa ludzi w pośród ponad 300 mln obywateli twierdzi i rozpowszechnia jakąś głupotę, jest bezzasadne i nie stanowi reguły. Jankesi nie są narodem głupim, ale bywają jedynie niewzruszeni wręcz obojętni na wszystko co ich nie dotyczy. Ale wmawianie Polakom, że w szkołach czy podręcznikach uczy się nie - prawdy jest nadużyciem i kłamstwem."
Jasiu to co ty wypisujesz jest wrecz smieszne- wmawiasz mi ze twierdze ze "Jankesi" sa glupi... Wcale tak nie twierdze i nie wiem w jaki sposob wywnioskowales ze tak mysle. Zyjesz w swoim smiesznym swiecie i uciekasz od rzeczywistosci- a teraz WIELKIE ZDZIWIENIE ze Polakow na swiecie postrzegaja jako nazistwo i mordercow zydow. Doskonalym przykladem jest to co sie dzieje ostatnio. Jak widac sytuacje ktore opisalem nie sa nieprawda, naduzyciem i klamstwem( NIEPRAWDA PISZEMY RAZEM!!!). A ze te trzy slowa w zasadzie to jedno i to samo to sadze ze lubisz sie powtarzac... Ukonczylem juz studia w i nie jest to jakas prywatna szkola. Co roku mniej niz 40% chetnych dostaje sie na ta uczelnie wiec szkola jest dobra i renomowana. Nie za bardzo rozumiem co zmiana uczelni by mi dala. Ostatnio mamy DOSKONALE swiadectwo jak sie postrzega Polske i Polakow na swiecie. Wiec PROSZE CIE BARDZO, przestan byc takim tchorzem bo to w polaczeniu z obojetnoscia i TOTALNA ignorancja doprowadzilo do tego ze teraz z takim trudem musimy walczyc na arenie miedzynarodowej o nasze dobre imie. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
Chris_Gryckiewicz

Oj, oj widzę, że kwestia edukacji jest u Ciebie piętą tego Greka - Syna Peleusa. Wybacz Panie bom nie godzien dyskusji z Tobą... Widać 40% absolwentów ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. Uczelnia kolego była symbolicznym odnośnikiem dot. Twej wypowiedzi. Ale wolisz mnie poprawiać ortograficznie niż pomyśleć.
Z resztą zakrawasz na jakiegoś ONRowca, a dyskusja z takim to jak bicie się z penisem w czoło. Bywaj i nauczaj...

Joey15

Oj oj starasz sie wygladac na madrzejszego niz jestes.... a jestes ZALOSNY z tym twoimi wywodami. Jestes Polakiem?.. Jako Polak powinienes umiec poslugiwac sie Polskim. To swiadczy o tobie. A jezeli nie jestes pewny to SPRAWDZ!. Nawet nie potrafisz sie odniesc do tego co napisalem tylko z piszesz.... O CZYMS?!?. BO TY MYSLISZ.... no jasne.
PS- Jak to jest z biciem sie penisem w czolo- tego nie wiem. Domyslam sie ze w pewnych kregach moze to byc popularne. Czesc.

ocenił(a) film na 9
Trojden

Człowieku, już to kiedyś komuś tutaj tłumaczyłem. USA posiada najwybitniejsze uczelnie świata. Jak w każdym kraju edukacja dzieli się na kilka etapów. Fakt, iż amerykanie mogą sądzić, iż Polska leży w Afryce a np Holocaust (jeżeli już w ogóle znają takie słowo) był naszym dziełem, zawdzięczają zazwyczaj początkom drogi edukacyjnej -->Ubogie publiczne uczelnie lub zwykłe HS. Uczelnie wyższe natomiast świadczą najwyższej klasy poziom i uznawanie US za kolebkę kretynizmu, niestety świadczy o braku kompletnie znajomości tematu prze Ciebie. Taka rada na przyszłość. Nie powielaj bzdur i stereotypów jeśli nie weryfikujesz ich zasadności.

ocenił(a) film na 9
adso41

Nie rozumiem irracjonalnych a wręcz absurdalnych tez doktora Muszyńskiego! Z pełnym szacunkiem do wiedzy Pana doktora chciałbym zauważyć, iż historia i prawda to nie guma! Nie możemy stosować relatywizmu moralnego w historii gdzie nam jest wygodnie! To, że niedouczeni amerykanie nie wiedzą kto jest za to odpowiedzialny nie zmienia faktu, że nie można nakręcić filmu o prawdziwych wydarzeniach dotyczących grupy naszych rodaków czy nawet jednego. Dodam, że nawet właśnie Amerykanie kręcą filmy, w których pokazują własne przekręty, zbrodnie i przestępstwa od najwyższych władz do poszczególnych obywateli i nikt z tym nie ma tam problemu. Dodam jednocześnie, że należy w sposób zorganizowany, z zachowaniem właściwych proporcji wskazywać na nad interpretacje lub wręcz zakłamania w przekazywaniu przez inne kraje faktów historycznych dotyczących Polski. Niezależnie od tego należy zauważyć, iż obecnie chrześcijańska prawica oraz kościół polski do dziś przejawiają ksenofobię a czasem wręcz agresywną nienawiść do narodu żydowskiego ale i również do większości naszych sąsiadów. Potrafimy w doskonały sposób zauważać winy innych natomiast nas samym jest trudno uderzyć się pierś. Film jest zrealizowany doskonale i świadczy o patriotyźmie twórców oraz aktorów, którzy wzięli w nim udział. Świadczy o tym, że jesteśmy świadomi naszych błędów ale i również wyraża pewną refleksję, która zmusza nas do stawiania pytań związanych z naszą tożsamością na tle przeszłości jak i przyszłości.

rafneo

"Oczywiście można prowadzić dyskusję i pokazywać całą miernotę argumentów, tylko, że to jest walka z wiatrakami. Po tygodniu, czy dwóch znów pojawią się dokładnie takie same posty, z dokładnie takimi samymi "argumentami", tak jakby delikwentowi nikt nigdy wcześniej nie odpowiadał i nie tłumaczył. Bo nie chodzi o dyskusję, tylko o to, żeby coś się przylepiło."

Dziewięć dni minęło.

"filmu o prawdziwych wydarzeniach"

Możesz łaskawie powiedzieć, jakie "prawdziwe wydarzenia opisuje film? O którą wioskę chodzi? Kogo ukrzyżowali sąsiedzi, że o psie nie wspomnę?

Sto razy można pisać, że film w warstwie fabularnej, to kosmiczne brednie, i nic. Sto razy można mówić, że nie jest ani trochę możliwe, aby Niemcy przyjechali na chwilę, namawiać Polaków do pogromu i pojechali później nie wracając, a i tak nie dociera. Sto razy można mówić, że jeśli Niemcy zlokalizowali Żydów, to prędzej czy później (oczywiście, że natychmiast) by ich zgładzili, więc żaden Polak nie miał najmniejszego nawet motywu, aby ich zabijać (nawet rabunkowego, bo Niemcy ziemi, czy domów, by do kieszeni nie zabrali). Ale nie, powód się znalazł. Żydówka nie chciała jakiegoś jegomościa i się zemścił.
A żeby było śmieszniej, cała wieś doskonale wie o co chodzi, tylko synowie jednego z prowodyrów żyją w niewiedzy. Chociaż właśnie oni w pierwszym szeregu winni pilnować tajemnicy. Jeden z synów nawet zaczyna kolekcjonować nagrobki - widać tatuś prócz palenia, zajmował się także krzewieniem tolerancji i syna w tym duchu wychował.
Bzdura bzdurą bzdurę pogania.
I oczywiście wciąż durne stereotypy, że jak Żyd, to bogaty. Owszem, byli Żydzi bogaci, ale byli też biedni, a wcale nie było ich mało. I prawie nie pracowali na roli, czego Pasikowski najwyraźniej też nie wie.

"Z uprawy roli utrzymywało się zaledwie 4% polskich Żydów, w większości na Kresach Wschodnich. Nieliczni byli właścicielami majątków ziemskich. Około 33% Żydów utrzymywało się z handlu, w większości detalicznego i domokrążnego. Niewielu trudniło się handlem hurtowym. Około 33% Żydów trudniło się rzemiosłem. Żydami było 55% polskich krawców, 45% szewców i 51% zatrudnionych w rzemiosłach spożywczych. Żydzi pracowali najczęściej w małych zakładach rzemieślniczych i produkcyjnych. Niemal połowę stanowili wśród nich samodzielni nie zatrudniający najemnej siły roboczej. Stosunkowo wielu pracowało w zawodach wolnych. Bezrobocie wśród Żydów sięgało 10%."

"Żydzi mieszkający na wsiach, a więc 25% ogółu, pracowali przeważnie w zawodach pozarolniczych, tylko 4% z nich prowadziło własne gospodarstwa. Społeczność żydowską cechowało bardzo duże rozwarstwienie, obok bowiem zamożnych kupców i przedsiębiorców istniała szeroka grupa biedoty ledwo wiążącej koniec z końcem, żyjącej na granicy nędzy."

Można gadać i gadać, ale przecież to "film o prawdziwych wydarzeniach". Prawdopodobnie konsultacji historycznych udzielał Pasikowskiemu Maciej Stuhr, znany wielbiciel zagadnień historycznych.

Tak ten film odnosi się do prawdziwych wydarzeń - tak właśnie UPA mordowała Polaków. I tak właśnie mordowała swoich, za pomoc Polakom. I owszem, im nie trzeba było żadnych Niemców, czy innych Rosjan, aby podpowiedzieli, co mają robić. Pasikowski dokładnie opisał to, co robili banderowcy. Tylko zamienił narodowości, co jest gigantyczną podłością. I na dodatek gigantycznym banialukiem

Możesz mi wytłumaczyć, dlaczego uważasz, że obowiązkiem Polaków, jest zajmowanie się historią Żydów, a np tym co robiła UPA Polacy nie muszą się zajmować?
Czytałem ostatnio Władimira Bieszanowa. Jest to białoruski historyk, który nie idzie z nurtem rosyjskiej propagandy i przedstawia II WŚ w nieco inny sposób, niż to jest pokazane w "Czterech pancernych i psie". Ale nawet on doskonale wie, że Polacy ramię w ramię z Hitlerem polecieli dzielić biedną Czechosłowację (co jest kolejną bzdurą), a kiedy pisze o UPA, nawet słowem nie wspomina co oni robili z Polakami. Bo o tym nikt nie mówi. Bo o tym mało kto wie. Bo o tym nie ma żadnych filmów. Bo to nikogo nie interesuje. Za to na okrągło mam się interesować "filmami o prawdziwych wydarzeniach". Nie mam takiego obowiązku. Nikt z mojej rodziny nie mordował Żydów. To moją rodzinę mordowali. I ja się mam czym interesować. Ale jeśli się poczuwasz za kogoś bliskiego, to śmiało, wal się w pierś. Od mojej - wara.
Od rozliczeń są sądy. Jeśli ktoś był winny, powinien stanąć przed sądem i za swoje czyny odpowiedzieć. Ja natomiast nie mam najmniejszego zamiaru za nikogo tłuc się w pierś, a zwłaszcza za Niemców. Ponieważ nie mam powodu.

"Potrafimy w doskonały sposób zauważać winy innych natomiast nas samym jest trudno uderzyć się pierś."

I nic tylko takie okrąglutkie banały. Wciśnij ctr+F wpisz "der spiegel".
Tak się właśnie Niemcy walą w pierś. Ubolewają nad innymi.
Widziałeś jakiś niemiecki film o obozach koncentracyjnych?
Zacytują wspomnianego Bieszanowa:
"Majdanek tak porażająco oddziaływał koncentracją sadyzmu i okrucieństwa w jednym miejscu, że rozgłośnia BBC nie uwierzyła doniesieniom własnego korespondenta: Albo tam było ogromne przedsiębiorstwo przemysłowe, w którym tysiące "prostych Niemców trudziły się przez cały dzień roboczy nad zlikwidowaniem milionów innych ludzi, uczestnicząc w swojego rodzaju orgii profesjonalnego sadyzmu, albo - co jest jeszcze gorsze odnosiły się do tego wszystkiego z rzeczowym przekonaniem, że jest to taka sama praca, jak każda inna."
Ale oni teraz ubolewają i chcą tłuc w cudzą pierś.

ocenił(a) film na 1
Trojden

coś ci się poknociło. Przeproś albo podam to do sądu. W Białymstoku spalili żydów w synagodze niemcy. A w tych co wymieniasz nie zginęło więcej niż tysiąc osób

ocenił(a) film na 8
Zbigniew50

Proszę poczytać WSZYSTKIE fakty na temat Jedwabnem. Istnieją liczne dowody przedstawiające Polaków jako odpowiedzialnych za tą zbrodnie.

ocenił(a) film na 1
Vopsie

To ja poproszę tylko jeden "dowód" z tych "licznych". Ech, ta dzisiejsza młodzież...

ocenił(a) film na 1
mantyka

Na to pytanie nikt Ci nie odpowie, albowiem mało kto (prócz np. dr Ewy Kurek) jest zainteresowany badaniem faktów. Mity mają to do siebie, że są niesprawdzalne, a lata zaborów, więc - w efekcie - mnóstwo ruso- i germanofilów oraz przedsiębiorstwo H - robią swoje. Pozostaje albo belferskie tłumaczenie, że tak naprawdę nikt nic nie wie, albo wyszydzanie "polactwa". Pozdrowienia.

ocenił(a) film na 8
mantyka

Nie mam wglądu do akt spraw, ale zostały skazane za to jednostki na podstawie chociażby zeznań. Na lekcji historii nauczycielka, która negatywnie wypowiadała się o powstaniu tego filmu, została zapytana o to czy to prawda. Przyznała, że tak.
Mądre słowa powiedział jeden z moich wykładowców. Przestańmy uznawać się za mesjasza narodów. Jak w innych krajach, tak samo w Polsce, dochodziło, dochodzi i będzie dochodzić do zabójstw, oszustw i tym podobne.
A ta dzisiejsza młodzież czyta książki, wiele książek z czasów wojny i trzeba przyznać każdy mordował każdego. Niestety, rozwieję Twoje Mantyko wyobrażenie o wspaniałych Polakach i złych Niemcach. Wszyscy, bez wyjątku, i w śród Polaków, Niemców, Ukraińców itd znajdowali się tacy, którzy pomagali i tacy którzy wydawali, a jak się nie miało pieniędzy żeby dać w łapę, to w zasadzie były marne szanse na przetrwanie.
A ignorancja Polaków co do Jedwabnem jest równa wypierania się Ukraińców sprawy Wołynia. Jak coś złego, to na pewno nie my winni, zwalają na biedaków...
A teraz ja Ci zadam pytanie. Czy jak usłyszałeś, że jakiś Polak pomógł Żydowi, to żądałeś dowodów? ;)

ocenił(a) film na 8
Zbigniew50

Relacje świadków polskich i zydowskich wyraźnie potwierdzają, że zbrodni dokonali Polacy. Śledztwo ipn też. Jedynie mordercy i ich dzieci i niektorzy sąsiedzi ktorzy prawdopodobnie nie chcieli podpaść mieszkańcom wsi, zwalaja winę na Niemców. Jak w latach trzydziestych 400 chlopcow z onru rozwaliło jarmark żydowski w Czyzewie i pobicie Zydzi trafili do szpitala z cieżkimi obrażeniami, niektorzy zostali sparalizowani do końca życia, to też winni byli Niemcy? Tylko że ich wtedy tu nie było. To było 3 lata przed wojną...

ocenił(a) film na 1
Trojden

Bzdura

Trojden

Takie filmy robią ci wodę z mózgu. :D Uwierzyłeś że na wsi żyją takie prymitywy.:D Film tak naprawdę nie mówi o niczym, to bzdura wypełniony stereotypami, infantylną analizą ludzi, a przy tych ewidentnych atutach, aspirujący do moralizatorstwa, oraz oszukuje się ludzi że nie jest komedią. :D

ocenił(a) film na 9
kamilos56

Po pierwsze to film fabularny(!) nie dokumentalny. To nie Wółoszański jest reżyserem, i nie Cenckiewicz pisał scenariusz.
Nikt nikomu nie robi wody z mózgu. Film jest opisem pewnej historii, która nosi znamiona faktów. Bo czy się wszystkim patriotom podoba czy nie, SS też pomagali Polacy jak i żydzi katowali w Auschwitz swoich braci. Zamiast zakrzywiać rzeczywistość pokazujmy to, mówmy o tym i napiętnujmy zachowani anty ludzkie. Nie anty polskie.

Mądrzy ludzie uczą się na błędach innych, inteligentni na swoich.

użytkownik usunięty
Trojden

Film bardzo ciekawy, świetny montaż, świetny Zbigniew Zamachowski. Bardzo żałuję, że Linda nie zagrał w ,,Pokłosiu'' podobnie jak w ,,Pitbull. Ostatni pies''.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Trojden

Wystarczy poczytać nienawistne, antysemickie posty na polskich forach, by przekonać się, że tacy ludzie, pełni nienawiści do Żydów, żyją w tym kraju do dziś.

ocenił(a) film na 2
per333

a czytałeś nienawistne antypolskie teksty na portalach izraelskich? Wysiliłeś się ?

ocenił(a) film na 2
Trojden

A gdzie dowód? Dziwne wydarzenie w kraju kontrolowanym przez Niemców....

ocenił(a) film na 1
WielkieBum

Uważasz, że film nie jest antypolski? A Pan to niby kto? Jaśnie oświecony? Ostateczna wyrocznia?
Chętnie podyskutuję...
Film JEST antypolski jak mało który (wiem, wiem, mój poziom "na prawdę jest żenujący").
Nie było takich wsi w Polsce, w których na "grupę 80-100 osób" nie znalazłaby się grupa przynajmniej równie liczna broniąca Żydów.
Naoczni świadkowie, których niestety coraz mniej , nic nie wspominają o podobnych przejawach antysemityzmu w tamtych czasach (wręcz przeciwnie) - ergo: film przedstawia wieś, która nigdy nie istniała i zdarzenia, które nie miały miejsca w Polsce.
No tak, ale na to Ty odpowiadasz:
"Ale teoretycznie u nas, czy gdzie indziej, taka sytuacja mogłaby mieć miejsce - chodzi przecież o moralitet, a takie rzeczy się zdarzają. Polacy, Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy - co za różnica".
Dobrze. A gdyby Twoi dziadkowie pochodzili z Jedwabnego i opowiadali Ci, jak było na prawdę? Też byłoby OK? A gdybyś miał w dowodzie wpisane, że pochodzisz z Jedwabnego i grubo ponad połowa Polaków dziwnie na Ciebie by patrzyła? Dalej OK? Nie chciałbyś opowiedzieć, że Twój dziadek nie był oprawcą, tylko bohaterem i z narażeniem własnego życia ukrywał Żydów?
Dzięki temu filmowi cały świat s...a Ci na łeb, a by przełykasz i mówisz: "Co to? Budyń?", "Nie, nie, film nie jest antypolski..."

ocenił(a) film na 9
mantyka

Film "Pokłosie" opowiada o czymś podobnym do ludobójstwa w Jedwabnem, ale w miniaturze. Fakty podle gryzą politykę historyczną, więc wiedzę o nich trzeba spalić w stodole.
W miasteczkach Podlasia nie wszyscy Polacy mordowali Żydów i nie wszystkich wymordowali, bo ocaleli świadkowie. Byli Polacy, którzy ukrywali Żydów, ale potem musieli to ukrywać przed Polakami. Polacy tylko czasem ich denuncjowali Niemcom, ale jeszcze po wojnie izolowali, a na ogół wypędzali z miejsc, w których żyli.
Prawdą jest, że także szumowiny z miasteczek i okolicznych wsi mordowały Żydów na Podlasiu, ale pod kierunkiem elit z przedwojennych partii narodowych ND i ONR. Dwaj Polacy - działacze - poszli w Jedwabnem do Niemców prosić i zgodę na zamierzany przez nich pogrom. Prawdą jest jednak, że patriotycznie nie posłuchali prośby okupantów i zostawienie im przy życiu niektórych żydowskich rzemieślników.
Prawdą jest ,że wcześniej, za okupacji radzieckiej Żydzi współpracowali w Jedwabnem z władzami. Dokładnie 14 Żydów, co stanowiło 1 % ich ogółu. Władze te stanowiło 165 Białorusinów, 14 Żydów i 3 Polaków.
Kiedy w 1944 r. armia radziecka zajęła powtórnie Podlasie, powiedzieć, że niedobitki Żydów wyszły z leśnych kryjówek, to przeczyć prawdzie. Liczni nadal ukrywali się w leśnych bunkrach, lękając się Polaków. Nieprawdą jest jednak, że wszyscy "żołnierze wyklęci" tkwiący w podlaskich lasach nadal zabijali tam Żydów. Tylko niektóre oddziały natykały się na nich i wtedy zabijały pojedynczo lub wrzucając granaty do bunkrów. Przy tym chodziło wyklętym nie tylko o to, że to Żydzi, ale też słusznie mieli ich za bandytów. Leśni Żydzi okradali lub rabowali Polaków - chłopów, ponieważ te parchy z głodu także nie lubiły umierać.
W 1941 r. Żydów na Podlasiu wymordowano w pogromach starannie przygotowanych przez najbardziej patriotycznych Polaków w Jedwabnem, Radziłowie, Wąsoszu, Szczuczynie. Skajach, Bzurach, Lipniku, Danowie, Dzięgielach, Goniądzu, Rajgrodzie, Kolnie, Suchowoli, Brańsku i Jasionówce. Prawdą jest jednak, że liczni Żydzi ocaleli, bo od roku 1939 do czerwca 1941 radzieckie władze wywoziły na Sybir z tych ziem proporcjonalnie więcej Żydów niż Polaków. 2 procent Polaków, 6 procent Żydów.
Prawdą jest, że pod koniec okupacji AK-owska komórka Żegota ratowała ukrywających się Żydów. Ale to działo się setki kilometrów od Podlasia, na którym nikt o Żegocie nie słyszał.
Informacje, które przytoczyłem, nie pochodzą od paszkwilanta Jana T. Grossa ani od grupki Żydów i szabesgojów publikujących stale książki opluwające wspaniały i bohaterski Naród Polski. Podaje je młody etyk zajmujący się dotychczas Rosją dr Mirosław Tryczyk. Jego nowo wydana ściśle naukowa książka nosi tytuł "Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów".
Tryczyk pisze także, że w pierwszych latach PRL wydano 21 tys. wyroków na Polaków za mordowanie Żydów. Jeśli ich skazywano, to na kilkuletnie więzienie. Łagodność ta miała wiele przyczyn, w tym polityczną. Władze starały się odsuwać od siebie zarzut, że są żydowskie, a też nie chciały szubienicami podsycać antysemityzmu.
Skazani wyszli na wolność najpóźniej w roku 1956 i uznawani byli za ofiary stalinowskich represji wobec patriotów. Z początkiem 1956 r. ustawowo zakazano śledztw i procesów tego rodzaju z wyjątkiem spraw o bezpośrednie zabójstwo.
Patrioci urządzający pogromy realizowali przedwojenne ślubowanie narodowców na Jasnej Górze o tworzeniu katolickiego państwa polskiego narodu. Ta wzniosła idea na powrót staje się aktualna w roku 2016.
Co się tyczy pogromów na Podlasiu, Żyd bodaj wolał udusić się w niemieckiej komorze gazowej niż zostać żywcem spalony w stodole. A przy tym być długo bitym kłonicami. Ale też spalony Żyd, gdyby mógł mówić, powiedziałby do tego, który uciekł: lepiej już mieć to wszystko za sobą.
W ten sposób, drodzy pisowcy, można pogodzić prawdę z polityką historyczną, żeby przestały zagryzać się nawzajem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones