PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624892}
7,4 154 659
ocen
7,4 10 1 154659
6,5 34
oceny krytyków
Pokłosie
powrót do forum filmu Pokłosie

Wołyń

ocenił(a) film na 7

Pokłosie wywołało sporą aferę w mediach, a przy dzisiejszych "przyjacielskich" stosunkach z Banderowcami o filmie Smarzowskiego będą chyba mówić przez całą dekadę...

ocenił(a) film na 7
tommyEF

Wolyn to w zasadzie sytuacja podobna do tej w Poklosiu (tylko jeszcze brutalniejsza). ukraincy napadli polakow z racji tego ze Polacy mieli wiecej jedzenia pieniedzy i zylo im sie lepiej.
Jednak o ile Polacy (a przynajmniej czesc) potrafi przyznac sie do historii, o tyle nie ma co liczyc ze kiedykolwiek ujrzymy prawdziwy film na temat Katynia czy Wolynia

Shanks1337

to prawda,nawet nie ma co porównywać obu tych sytuacji do jedwabnego,polacy,choć z z trudem przyznają się do błędów,czego nie można powiedzieć o ukraińcach czy rosjanach.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
JosephG

jestem mile zaskoczona,że ktoś podziela moje zdanie.prawdę mówiąc,obawiałam się trochę zarzutów o antypolskość.sprawa jedwabnego nie jest wcale wyjaśniona do końca,więc dlaczego nas się oskarża,tego nie rozumiem.

ocenił(a) film na 1
Wera_135

tylko z tego powodu nie można porównywać? No myślałem że kwestia przeprosin polskiego Prezydenta to jedna sprawa. A jest jeszcze wiele innych. Np. kwestia liczby ofiar. Nic mi nie wiadomo aby w Łomżyńskiem Polacy zamordowali 120 tys. żydów. No chyba, że mylisz Polaków z ukraińcami.
Duża różnica jest też w rezonansie, oddźwięku. O masakrze na Wołyniu nikt na świecie nie słyszał. O jedwabnem wszyscy. Szczególnie w rosji się tym interesują. Dziwne to, zważywszy na dysproporcję w liczbie ofiar.
Moim zdaniem rehabilitacja ukraińców poprzez stwierdzenie, że Polacy też mordowali jest niepoważna nie tylko z powodu ogromnych dysproporcji w liczbie ofiar i sprawy przeprosin. Chodzi także o fakt, że ukraińcy to dopiero żydów mordowali. Wkleił bym ci coś ale miałbym problemy bo zdjęcia z pogromu we Lwowie są bardzo drastyczne.
P.S. jak na razie to Polacy przepraszali ukraińców. Zobaczy co się stało w pawłokomie 13 V 2006

ocenił(a) film na 1
Shanks1337

shanksie, umiesz liczyć? Może wróć do podstawówki i naucz się liczyć.

ocenił(a) film na 1
Shanks1337

"Wolyn to w zasadzie sytuacja podobna do tej w Poklosiu "
nie wiesz co piszesz ... nie pisz

https://www.youtube.com/watch?v=9qVUn3b4boQ

ocenił(a) film na 1
Shanks1337

Dla wszystkich którzy teraz grzmią, iż premier MM jest łgarzem, łajdakiem, kłamcą, oszczercą i powinien być powieszony, rozstrzelany za to, iż kłamał, a robił to tylko po to, aby celowo rozpętać wojnę z Izraelem mam jeden przypadek. Oto i on:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Lejkin
Powiedzcie mi wy, znawcy ,,prawdy" (trojdeny, choszemy, wielkie bumy, celebsy, bartki, skalpele, ony995, bażanty, pelusy, kreciki, darie, bellaty, abadony, browitty, jaki, admianyp95a, dagi, kiszonki, vopsy, mareckie, mejbirdusy, alpinosy, sloniarbusy, emigranty007, shanksy), dlaczego skoro premier kłamał, to nie usuwa się ,,kłamstw" o jakubie lejkinie z polskiej wikipedii. Dlaczego pozwala się pisać ,,brednie" o tym ,,wspaniałym człowieku". Dlaczego izrael nas jeszcze nie potępił za ,,oczernianie" tego ,,żydowskiego bochatera"???? DLACZEGO, POWIEDZCIE MI???

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
JosephG

Bardzo łatwo ten film zrozumieć gdy pomyślimy o stosunku Ukraińców do Polaków w czasie rzezi wołyńskiej.
To powinna być dedykacja dla wszystkich "prawdziwych Polaków".
Nie rozumiem tego narodowego zaparcia i wyparcia się na prawdę.
Kolaboracja, zbrodnia była udziałem każdej z walczących stron.
U nas także.
Nikt przez to nie mówi że Polska była zbrodniczym kondominium hitlerowskich Niemiec.
To tylko wprost odsłonięcie pewnego aspektu wojennych losów i prawdy.
Pamięć o tamtych wydarzeniach to moralny obowiązek każdego człowieka.
Choć na tyle nas stać.
Niech każdy sobie pomyśli co by czuł gdyby to np. jego rodzina tam zginęła z rąk sąsiadów ?


widziejawada

Jaką prawdę? W sprawie Jedwabnego żadne śledztwo ani ekshumacja nie zostały zrobione do dzisiaj. Gdy historycy próbowali zrobić tą ekshumację to poprzez interwencję amerykańskich żydów zaprzestano prac w tym miejscu. Prawa jest taka, że ktoś zbija na tym kapitał polityczny, bo jak inaczej wytłumaczyć notoryczne próby powstrzymania historyków w przeprowadzeniu ekshumacji? Może boją się, że znajdą niemieckie naboje tam?

Bo relacje świadków mówią, że tam działało Gestapo.

Tą sprawę po prostu trzeba wyjaśnić, wysłać różnych badaczy i historyków, a nie powielać papkę jaką politycy i tacy jak Gross wygadują by oczerniać Polaków. A to my byliśmy najbardziej poszkodowani.

Moai

Wyjaśnieniem pogromu w Jedwabnem IPN już się zajmował i badał.
Drogi przyjacielu bycie Polakiem nie czyni człowieka świętym.
Byłoby lepiej gdyby do tego nigdy nie doszło.
A czy stwierdzenie faktu, prawdy jest oczernianiem ?
No jasne że ucierpieliśmy najbardziej z powodu wojny.
Przecież w Jedwabnem zginęli, jakbyś nie wiedział - obywatele Rzeczpospolitej - Polacy.

widziejawada

Jakm IPN, IPN właśnie zablokował badania i ekshumację, tak oto jak się tym "zajął".

ocenił(a) film na 1
widziejawada

Wyjaśnieniem pogromu w Jedwabnem IPN już się zajmował i badał za polskie pieniądze. Nie wiem czy z tego powody mu wystarczy na opłacenie wyjaśnienia tych niezliczonych zbrodni na Polakach (szczególnie na Kresach).
Drogi przyjacielu bycie żydem nie czyni człowieka świętym.
Byłoby lepiej gdyby do tego nigdy nie doszło.
A czy stwierdzenie faktu, prawdy jest oczernianiem ? Niestety stwierdzenie prawdy o żydach zawsze jest nawet nie oczernianiem tylko, gorzej, antysemityzmem.
No jasne że ucierpieliśmy najbardziej z powodu wojny.
Przecież w Jedwabnem zginęli, jakbyś nie wiedział ludzie, którzy nie chcieli być obywatelami Polski. Właściwie stali się nimi przez przypadek. Bo Polacy te tereny obronili przed bolszewikami w 1920 r. i każdy żyd z tego ternu, chcąc nie chcąc, musiał stać się polskim obywatelem. żydzi chcieli władzy rad, nie polskiej. I po 17 IX 1939 r. swoje marzenia spełnili. Tyle tylko, że wielu z nich przypłaciło ten entuzjazm prosowiecki wywózką na Syberię. O swoim polskim obywatelstwie przypomnieli sobie dopiero wtedy gdy Anders zbierał polskich obywateli w łagrach. A zapomnieli gdy bezpiecznie wyszli na Bliski Wschód. Wtedy zdezerterowali do organizacji Hagana strzelającej w trakcie II w. św. do brytyjskich żołnierzy.

Shadow_dawnego_ggggggg

"żydzi chcieli władzy rad, nie polskiej. I po 17 IX 1939 r. swoje marzenia spełnili."

Ten fragment to totalna bzdura. Zwłaszcza, że żyd pisany małą literą to wyznawca religii, a wyznawca religii władzy ateistów chciał w dokładnie takim samym stopniu co Polacy. W Polsce żyło około 3,5 miliona Żydów i w organizacjach komunistycznych już przed wojną mieli zdecydowaną nadreprezentację, ale ta nadreprezentacja w stosunku do 3,5 miliona, to zapewniam, że w żadnym razie większość nie była. Wątpię też, aby dyktatury chłopów i robotników chcieli sklepikarze, z dość oczywistych względów - własność prywatna na wschodzie była be i to bardzo. Natomiast 10% z tych 3,5 miliona było Żydami bezrobotnymi i tu bym się doszukiwał prosowieckich sympatii. Tudzież wśród inteligentów, którym ideologia potrafi odebrać rozsądek, a ideologia o powszechnej równości bez względu na narodowość była dla inteligentów nęcąca bardzo.

Jeszcze relacja prof. Witolda Kieżuna:

"Mieszkali oni w Horodzieju, miasteczku znajdującym się na terenie dzisiejszej Białorusi, liczącym przed wojną tysiąc mieszkańców, z czego dziewięciuset pięćdziesięciu Żydów. Była tam jednak polska szkoła, polska kolej i polska poczta. Stare pokolenie Żydów mówiło tylko po rosyjsku. Jak przychodziłem do żydowskiego sklepu, to stary Żyd prosił mnie po rosyjsku, abym chwilę poczekał i wołał swoją córkę. Młodzież żydowska umiała już bowiem mówić po polsku. Ponieważ strzyżenie zajmowało dużo czasu, to jeszcze przed wojną ciotka posyłała konia po żydowskiego fryzjera i strzygł on wszystkich domowników. Po skończonej pracy zapraszano go na obiad. Był on przez nich dobrze traktowany. Pewnej mroźnej nocy w lutym 1940 roku, przez wysokie zaspy śnieżne podszedł pod ich dom pewien człowiek i zapukał do okna sypialni. Ciotka obudziła się przerażona. Patrzy w ciemne okno, a tam słychać tego żydowskiego fryzjera, który został w między czasie szefem Komitetu Partyjnego. Poprosił on ciotkę, aby otworzyła w oknie lufcik. Gdy otworzyła, zaczął ją śpiesznie przekonywać, żeby wraz z całą rodziną pilnie się pakowała i uciekała, gdyż o godzinie piątej rano wywiozą ich wszystkich na Sybir. Wręczył jej pozwolenie na kupno biletu i powiedział, że o drugiej jest pociąg do Białegostoku. Posłuchali jego rady. Szybko ubrali się i piechotą ruszyli przez pola do stacji kolejowej, gdzie kupili bilet na pociąg do Białegostoku. Stamtąd przemytnik przeprowadził ich przez granicę. Gdy później ciotka wspominała tę sytuację, to zawsze mówiła, żeby nic złego nie mówić na Żydów. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że Żydzi wzięli tam udział w mordach na polskich osadnikach wojskowych, którzy walczyli z bolszewikami w wojnie w 1920 roku. Polacy osiedlili się tam, gdyż dostawali piętnaście hektarów wraz domem na czterdzieści lat. Państwu polskiemu chodziło o polonizację tych terenów, dlatego też polscy osadnicy byli znienawidzeni przez tamtejszych Żydów. Podczas gdy były tam gospodarstwa dwuhektarowe. Polacy mieli ładny dom, konia, dwie, trzy krowy, a także te piętnaście hektarów. Tam była więc okropna zawiść w stosunku do Polaków. Między innym dlatego Żydzi wraz z Białorusinami wymordowali tam wszystkich Polaków"

Jest tu całkowite odwrócenie stereotypu. Z jednej strony Żyd (szef Komitetu Partyjnego) pomaga Polakom w 1940 roku uniknąć wywózki na Syberię. Z drugiej strony, na Białorusi Żydzi wraz z Białorusinami mordowali z zawiści Polaków, bo ci mieli piękny dobytek.

Generalizowanie nie prowadzi w żadne dobre rejony, co jak widać zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom Pasikowskiego się zdarza.

"Wtedy zdezerterowali do organizacji Hagana strzelającej w trakcie II w. św. do brytyjskich żołnierzy."

Anders patrzył na tę dezercję przez palce. I moim zdaniem słusznie. Jeżeli czuli się Żydami, to mieli po prostu inne obowiązki. Ja w nich za to kamieniem nie rzucę. Jeśli masz z tym problem, to proponuję przypomnieć sobie za co siedział Piłsudski w Magdeburgu. Mnie bardziej irytuje, że teraz Brytyjczycy są przedstawiani jako ci, którzy z sympatią podeszli do syjonistycznych planów, co jest również totalną bzdurą, bo oni robili wszystko co mogli, aby napływ Żydów zmniejszyć.

ocenił(a) film na 1
widziejawada

,,Nikt przez to nie mówi że Polska była zbrodniczym kondominium hitlerowskich Niemiec" - sef efbiaj twierdzi, że byliśmy pomocnikami nazistów, na równi z niemcami i z Węgrami. O to ci chodziło? Bo jeżeli nie to już ci wyjaśniłem jak świat postrzega Polaków.
,,Nie rozumiem tego narodowego zaparcia i wyparcia się na prawdę" - wypieram się odpowiedzialności za holokaust. ZROZUMIAŁEŚ MNIE? Jeżeli nawet Polacy mordowali żydów to było to odstępstwo od reguły.
Nie rozumiem natomiast tego wyparcia się na prawdę ze strony żydów. Za każdym razem gdy ktoś wytknie żydom negatywne cechy powstaje narodowa burza i ogólne bezpodstawne oburzenie o antysemityzm. Nie ukrywajmy w każdym narodzie są nie krystaliczni ludzie. żydzi nie są wyjątkiem. Pośród wspaniałych żydów, którzy narażali życie podczas II wojny światowej walcząc w nkwd za stalina funkcjonowali też członkowie hagany, od, judenratów. 200 tys. służyło w wermachcie. To smutne ale prawdziwe. Szkoda że nie powstają tego typu filmy bo mogą podziałać jak oczyszczający prysznic.
,,Kolaboracja, zbrodnia była udziałem każdej z walczących stron" - zgadzam się. Przy czym u Polaków to było odstępstwo od reguły. U żydów służba w nkwd była regułą. Najgorsi byli duńczycy. Tak mordowali żydów w służbie niemieckiej, że ich jednostka stała się najokrutniejszą spośród wszystkich, które służyły niemcom.

ocenił(a) film na 1
widziejawada

Dla wszystkich którzy teraz grzmią, iż premier MM jest łgarzem, łajdakiem, kłamcą, oszczercą i powinien być powieszony, rozstrzelany za to, iż kłamał, a robił to tylko po to, aby celowo rozpętać wojnę z Izraelem mam jeden przypadek. Oto i on:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Lejkin
Powiedzcie mi wy, znawcy ,,prawdy" (trojdeny, choszemy, wielkie bumy, celebsy, bartki, skalpele, ony995, bażanty, pelusy, kreciki, darie, bellaty, abadony, browitty, jaki, admianyp95a, dagi, kiszonki, vopsy, mareckie, mejbirdusy, alpinosy, sloniarbusy, emigranty007, shanksy, widziejawada), dlaczego skoro premier kłamał, to nie usuwa się ,,kłamstw" o jakubie lejkinie z polskiej wikipedii. Dlaczego pozwala się pisać ,,brednie" o tym ,,wspaniałym człowieku". Dlaczego izrael nas jeszcze nie potępił za ,,oczernianie" tego ,,żydowskiego bochatera"???? DLACZEGO, POWIEDZCIE MI???

ocenił(a) film na 8
JosephG

Książką Grossa rzeczywiście rzeczywiście nie była za dobra ale była pierwszą na ten temat. Z ustaleń poważnych historyków również wynika iż może mniej może przy zachęcie Niemców ale głównymi i dobrowolnymi sprawcami pogromu w Jedwabnem (i nie tylko) byli Polacy http://pamiec.pl/pa/tylko-u-nas/13967,dok.html?poz=1
Polecam wspomnianą w tym artykule książkę Wokół Jedwabnego.

ocenił(a) film na 1
Lech_qv

Dla wszystkich którzy teraz grzmią, iż premier MM jest łgarzem, łajdakiem, kłamcą, oszczercą i powinien być powieszony, rozstrzelany za to, iż kłamał, a robił to tylko po to, aby celowo rozpętać wojnę z Izraelem mam jeden przypadek. Oto i on:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Lejkin
Powiedzcie mi wy, znawcy ,,prawdy" (trojdeny, choszemy, wielkie bumy, celebsy, bartki, skalpele, ony995, bażanty, pelusy, kreciki, darie, bellaty, abadony, browitty, jaki, admianyp95a, dagi, kiszonki, vopsy, mareckie, mejbirdusy, alpinosy, sloniarbusy, emigranty007, shanksy, widziejawady. lechy_qv), dlaczego skoro premier kłamał, to nie usuwa się ,,kłamstw" o jakubie lejkinie z polskiej wikipedii. Dlaczego pozwala się pisać ,,brednie" o tym ,,wspaniałym człowieku". Dlaczego izrael nas jeszcze nie potępił za ,,oczernianie" tego ,,żydowskiego bochatera"???? DLACZEGO, POWIEDZCIE MI???

ocenił(a) film na 1
tommyEF

tommy, nie uważasz że zestawianie jedwabnego z mordem na 120 tys. Polaków jest nienormalne? Gdybyśmy mieli wszystkich sąsiadów rozliczać za ich zbrodnie to musielibyśmy np. zrobić film o zbrodni w Nowych Święcianach

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones