PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=658802}

8,1 10 1 232664
6,4 34
oceny krytyków
Przełęcz ocalonych
Gdy inni będą odbierać życie, ja będę je ratował – deklaruje medyk Desmond Doss, bohater świetnego filmu... czytaj więcej

Recenzje Użytkowników

Na wyrost można by stwierdzić, iż "Przełęcz ocalonych" to "Szeregowiec Ryan" naszych czasów. Nowy tytuł zrobiony jest z biglem, duszą i sercem. Reżyseria to koronkowa robota, muzyka świetnie podbija dramaturgię starć, zaś esencja filmu, tj. walka na froncie, stanowi istny spektakl przemocy przypominający czasy, w których producenci nie bali się łożyć pieniądze na brutalne kino (...). więcej
Po dziesięcioletniej przerwie Gibson wraca na reżyserski stołek z nową siłą. Spod jego skrzydeł na kinowe ekrany wypłynęła Przełęcz ocalonych, opowiadająca o losach amerykańskiego żołnierza biorącego udział w jednej z bitew II wojny światowej. Historia choć trudna do uwierzenia, to jednak napisana przez życie. Gdyby była jedynie pomysłem na film, wyssaną z głowy przez przypadkowego scenarzystę, pewnie spoczęłaby w kuble na śmieci z całą resztą równie zbyt naiwnych scenariuszy. Historia na swój sposób naiwna, jednak równie prawdziwa.  więcej
"Przełęcz ocalonych" uderza znacznie mocniej niż "Szeregowiec Ryan". To kino pozbawione jakichkolwiek uchybień i przekłamań. Trzymająca w napięciu historia, opleciona adekwatną do klimatu muzyką oraz fenomenalną obsadą, na długo zapada w pamięci.  więcej
Genialne sceny batalistyczne, wgniatająca w fotel walka: krwawa, nietuzinkowa, okraszona tworzącą atmosferę dźwiękiem. Ciągnące się walki o skrawek ziemi. Gibson epatuje krwią i bólem. więcej
Mel Gibson po kilkuletniej przerwie wraca do reżyserii i już można powiedzieć, że powrót okazał się dużym sukcesem. "Przełęcz ocalonych" ma ogromne szanse na zebranie kilku Oscarów, na co ja osobiście mocno liczę.  Obraz przedstawia biografię Desmonda Dossa - uczestnika bitwy o Okinawę pod koniec starć II wojny światowej, oznaczonego później przez prezydenta Harrego Trumana Medalem Honoru - najwyższym oznaczeniem wojskowym w Stanach Zjednoczonych.  więcej
Wojna Gibsona w okamgnieniu brudzi, śmierdzi, boli, rani, zabija, rozcina fałszywą zewnętrzną osobowość wystawianą na użytek innych i zimnym ostrzem ślizga się po kości prawdziwego charakteru. Gibson potrafi w scenach akcji wycisnąć autentyczne emocje, doprawić niewymuszonym wzruszeniem i zamieszać głębszymi wartościami. więcej