PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=767751}

Przebudzenie dusz

Ghost Stories
6,1 17 645
ocen
6,1 10 1 17645
5,9 10
ocen krytyków
Przebudzenie dusz
powrót do forum filmu Przebudzenie dusz

Czy tylko ja nie zrozumiałem tego dlaczego on w tym łużku na końcu leży i w okół niego kręciły się te osoby z tych trzech histori?

ocenił(a) film na 5
andrzejduda2222

Ja chyba też nie do końca rozumiem. Od momentu kiedy pokazywali głównego bohatera jako dziecko to się pogubiłam. Zrozumiałam to w ten sposób, że on od początku był w tym szpitalu, jakiś psychiczny problem miał czy coś... (?), i wszystko co widzieliśmy na filmie to było to co się działo w jego głowie, wyobraźni. Te 3 osoby, jedyne które widywał w szpitalu były głównymi bohaterami jego 'opowieści o duchach' . Nie wiem czy to na pewno o to chodzi, pewnie nie ;) ale ja to tak odebrałam.

ocenił(a) film na 5
Priya12

Może przez to że trochę przyczynił się do śmierci tego astmatyka zwariował i wylądował w szpitalu. Tylko dlaczego został sparaliżowany... To wszystko jest jakieś dziwne, cała ta historia zatoczyla koło i nie ma wyjaśnienia. Chętnie się dowiem o co chodziło na prawdę :)

ocenił(a) film na 7
Priya12

No więc tak: główny bohater przez całe życie nie mógł pogodzić się z tym, że nie zareagował i przyczynił się do śmierci tego chłopaka, w końcu próbował popełnić samobójstwo. Tak trafił sparaliżowany do szpitala, gdzie nie było z nim kontaktu, ale jego mózg działał na tyle, że stworzył sobie w głowie wersję życia, w którym tropi oszustwa i pokazuje, że wszystko da się wyjaśnić. I "wykorzystał" do tego trzy osoby, które stale pojawiały się w jego pokoju. Po każdej historii jest chyba przebitka na to okno, które dzięki sprzątaczowi widzi na koniec, bo mu tak lustro ustawił, co oznacza, że wraca wtedy do siebie i do rzeczywistości, a potem znów odpływa w sferę fantazji. Tak więc to film o radzeniu sobie, a raczej próbie radzenia sobie z dojmującym poczuciem winy. Praktycznie wszystko, co dzieje się na ekranie istnieje wyłącznie w głowie głównego bohatera. Mam nadzieję, że w miarę jasno wyjaśniłem wszystko :)

ocenił(a) film na 6
boromirr

Dzięki za wyjaśnienie - tak też kombinowałem ale nie byłem pewny - teraz już jestem:)

ocenił(a) film na 6
boromirr

Podobny zabieg zastosowano w "Ghostland" oraz w "Stay".

ocenił(a) film na 6
PlaceHolder

i Wyspę Tajemnic po części można też zaliczyć ;)

ocenił(a) film na 7
boromirr

Początki filmu są bardzo realne i rzeczywiście zajmował się tropieniem oszustw, motyw starca zdejmującego skórę rozpoczyna tą niejasną cześć filmu, i chyba wytłumaczeń może być więcej.

ocenił(a) film na 7
boromirr

boromirr Podoba mi się twoja wersja, ale wydaje mi się, że jest niepełna ;) Myślę, że Goodman nie tylko zajmował się wyłapywaniem oszustów za życia, ale też rzutował na poszczególnych bohaterów swoich historii fakty i wydarzenia ze swojego życia. Historia młodego chłopaka, to, że spotkał na swojej drodze coś na kształt szatana to wykrzywienie dzieciństwa Simona i wpływu jego ojca, fanatyka religijnego (o czym była mowa na początku filmu). Historia maklera to prawdopodobnie dramat, który doprowadził do próby samobójczej Goodmana, a stróż nawiązywał do jego niedołężnego ojca przebywającego w zakładzie opiekuńczym.

użytkownik usunięty
boromirr

Jasno. Od poniedziałku "kłócimy" się ze znajomymi o zakończenie tzn. jego sens.w świetle całej historii.
Twoja interpretacja została przez wszystkich uznana za najlepszą:)

ocenił(a) film na 7

Bardzo mi miło :)

ocenił(a) film na 7
boromirr

Wróciłem z żoną z seansu i troszkę nas film "zmieszał'. Wybraliśmy się na tzw "horror" a dostaliśmy film na którym trzeba się było skupiać od samego początku i pewnych faktów nie rozumiemy. Z tego co widzę ogarniasz temat więc proszę o pomoc:
1. historia ze stróżem, do czego nawiązuje dziewczynka mówiąca do stróża tato, co ona symbolizuje i dlaczego jej motyw powraca jako lalka w łóżeczku
2. co symbolizuje historia maklera
3 czy jest ukryta symbolika wkładanego przez dziewczynkę oraz Kojaka palca w usta stróża oraz Goodman'a
z góry dzięki za pomoc

ocenił(a) film na 8
kulus62

1. i 2. Wydaję się, że te dwie historie są powiązane i gdyby je połączyć, może ułożyła by się w miarę spójny ciąg zdarzeń. Utrudnia to mieszanie elementów które dotyczyły samej postaci dziecka, z tymi które przytrafiły się bohaterowi.
3. Myślę, że wkładany palec w usta symbolizuje rurkę, która pomaga bohaterowi oddychać, ponieważ przez całą historię leżąc w łóżku ma ją w ustach.

Starałem się, ale nie dam głowy, czy poprawnie odczytałem. :-)

ocenił(a) film na 6
boromirr

Wydaje mi się, że on w życiu naprawdę tropił oszustów i próbował wszystko wyjaśnić racjonalnie, żeby a nuż, widelec nie dać dojść sumieniu do głosu. Błąd przeszłości nie będzie rozliczony po śmierci - bo po niej przecież nic nie ma. Nie wiadomo dlaczego chciał się zabić, może wcale nie ze względu na to co wydarzyło się kiedyś, ale to nie istotne, sumienie dopadło go w najbardziej niewybudzalnej formie jakiej jest śpiączka ;) Trochę takie piekiełko już za życia. A wizje postsuicydalne oczywiście czerpały z zakątka szpitalnego, ale także jego dotychczasowego życia - jako demaskatora.

ocenił(a) film na 6
Priya12

mnie się wydaje, że do siebie strzelił z tej broni co niby biznesmen się zastrzelił

ocenił(a) film na 7
Habia

To by nie żył xD
a w szpitalu nie widać żadnych ran po postrzale, myślę, że to byłby śmiertelny cios.
Po prostu jest w śpiączce.

ocenił(a) film na 8
Habia

Nie strzelił, tylko próbował się otruć spalinami w samochodzie. Jest nawet taka scena, w której widzi siebie samego w samochodzie pełnym dymu z siną twarzą.

ocenił(a) film na 1
slavmir

Faktycznie była taka scena i zastanawiałam sie nawet o co chodzi z tym Goodmanem w aucie ( gdy przez chwilę sam siebie widział) . Ja bym tego nie powiązała.
Zastanawiałam się czemu bohater lezy w szpitalu.
Moze to jest jakieś wyjaśnienie :-)

ocenił(a) film na 6
MoSzan

Ja z kolei się zastanawiam, dlaczego Ty się zastanawiasz na filmem który oceniłaś na 1. Jeśli film była aż tak zły, to po co się nad nim rozwodzić.

ocenił(a) film na 6
Habia

Przecież nawet postać lekarza grana przez Martina Freemana mówi, że gdyby on miał się zabić, to wybrałby spluwę zamiast otrucia.

ocenił(a) film na 6
Habia

Jestem w szoku, ze można tak nieuważnie oglądać film. A potem się na jego temat wypowiadać, sorry :P

ocenił(a) film na 7
andrzejduda2222

według mnie wszystko w filmie jest bardzo jaśnie i przejrzyście wytłumaczone w końcówce, ale niżej ktoś wyjaśnił, no i tak faktycznie było ;p
mam nadzieję, że nie oceniłeś na 8, nie wiedząc jeszcze o co chodzi ;d

ocenił(a) film na 6
andrzejduda2222

Jakoś mnie nie dziwi, że nie zrozumiałeś :P

ocenił(a) film na 6
andrzejduda2222

A może ktoś wytłumaczyć o co chodziło z ta godzina 3:45?

ocenił(a) film na 6
larsiu

To takie przypomnienie, że za 35 minut a dokładnie o 4:20, będzie grane zioło z bonga.

ocenił(a) film na 7
larsiu

Bo przywieźli go do szpitala o 3:45 13 kwietnia....

ocenił(a) film na 7
andrzejduda2222

Nie wierzę, że to - po tak łopatologicznie wyłożonym końcu - trzeba tłumaczyć. Rany... i potem się dziwić, że dobre filmy mają średnią 4, a Naznaczony jest najlepszym horrorem na filmwebie xD

theblackestblack

Przy kolejnym filmie widzę zbiorowisko ociężałości umysłowej, plagi XXI wielu. Komputery, smartfony, byle jaka edukacja i ludzie chyba zapomnieli używać mózgów. Nie ma wielkiego pola do interpretacji, wszystko podane jak na tacy na końcu. Jeszcze kilka dekad i film ,, Idiokracja" nie będzie taki absurdalny :D

ocenił(a) film na 6
miarara

Coś w tym jest co mówisz :)

ocenił(a) film na 6
miarara

pierdo_licie

ocenił(a) film na 7
theblackestblack

Społeczność filmwebu jest wyjątkowo debilna. Nawet jak twórcy wyłożą całą prawdę w zakończeniu to debile i tak nie rozumieją. Dzisiejsze, ogłupiałe społeczeństwo dobija mnie.

ocenił(a) film na 8
theblackestblack

skoro wszystko jest takie proste i oczywiste to co chodziło z kocim żarciem?

ocenił(a) film na 8
Ankabanka

i motywem dziecka?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones