PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=825}

Szósty zmysł

The Sixth Sense
7,8 629 478
ocen
7,8 10 1 629478
7,6 37
ocen krytyków
Szósty zmysł
powrót do forum filmu Szósty zmysł

Scenariusz

ocenił(a) film na 10

Ten scenariusz dlatego jest taki genialny, bo za pierwszym razem, gdy nie wiesz czego się spodziewasz, nagle w finale dostajesz obuchem w głowę zaskakującym zakończeniem, a za drugim seansem zastanawiasz się jak mogłeś się dać tak łatwo robić w bambuko i dlaczego na to nie wpadłeś wcześniej, jako iż Shyamalan dawał wskazówki przez cały seans. To nie był finał w stylu gość umarł na początku, cały film go nie ma, a później bang nagle okazuje się, że żyje, bo sfingował swoją śmierć czy coś. Nie, to jest klasa. Uwielbiam taką zabawkę w kotka i myszkę.

ocenił(a) film na 10
Pauleta

Taka "zabawa" reżysera rzeczywiście podnosi poprzeczkę do góry. Do tej pory pamiętam moje kinowe osłupienie w momencie, gdy obrączka wypadła z ręki.

ocenił(a) film na 8
Pauleta

jakie mogły być podobne thrilery z taką końcówką, że nagle film zyskuje drugie dno?

ocenił(a) film na 8
AdrianQ

Wyspa tajemnic, Siedem, Zaginiona dziewczyna, Labirynt (2013), Gra (1997), Memento, Prawo Zemsty, Ja Robot, Pi, Deja Vu, American Psycho, Psychoza, Ex Machina, 21 gramów, Mechanik (2004), Kod nieśmiertelności, Pokłosie, Inni (2001), Lęk pierwotny, Słaby punkt, Kolekcjoner kości, Osada, Zwierzęta nocy, Znaki, Urodzeni mordercy, Plan Doskonały, Mulholland Drive, Oczy szeroko zamknięte, Lobster, Nagi Instynkt, Salton Sea, Przebudzenie, Bezsenność, Upadek, Zagubiona autostrada, Obłęd, Utalentowany pan Ripley, Negocjator (1998), Glass, Niezniszczalny, Who Am I. Możesz być kim chcesz, Przeznaczenie (2014), Gattacca, Wróg (2013), Tożsamość, Bez twarzy, Bez reguł (2010) i wiele, wiele innych.

ocenił(a) film na 10
Grzesiubb

Dzięki, cenny post!

ocenił(a) film na 9
Grzesiubb

Jeszcze dodałbym Panaceum i Życie za życie

AdrianQ

Donnie Darko, arcydzieło

ocenił(a) film na 10
Pauleta

Oglądając pierwszy raz, film wydaje się być zwykłym, psychologicznym horrorkiem. Człowiek po prostu się nie spodziewa największego plot twistu w historii :)

ocenił(a) film na 10
Bruce_Lee

Tylko jak on przez rok nie zorientował się, że nie żyje? Wstał ppstrzelony z łóżka jako duch? A szpital, kostnica, pogrzeb?

ocenił(a) film na 10
Stokrotka5300

Uniwersum filmu zakłada, że owe dusze nie są świadome, że nie żyją - albo nie chcą do tego dopuścić. Dopiero, jak sobie uświadamiają, to odchodzą. Przykładem jest scena, jak dzieciak mówi do Cole, że pokaże mu rewolwer ojca, a z tyłu głowy miał ranę postrzałową. Film tak balansuje akcją, że żadna scena nie zaprzecza, iż Malcolm może być martwy - cały czas chodzi w płaszczu (podczas gdy na koszuli ma zakrzepłą krew, ale nie widzimy go w samej koszuli a film dzieje się jesienią, więc ludzie noszą płaszcze), ciągle jest zdziwiony, że wejście do piwnicy jest zamknięte (widzimy samą klamkę, ale dopiero na końcu filmu kadr ukazuje, że jest ono zabarykadowane), ubolewa, że żona go ignoruje - jednak na samym końcu dostrzega, że ona jest w żałobie po nim. Fenomenem tego filmu jest, iż reżyser (który jak Hitchcock lubi robić cameo ze swoją osobą) cały czas daje nam wskazówki do prawdy, ale w taki sposób, że ciężko jest się domyślić puenty :) a z każdym następnym seansem dostrzegamy i analizujemy owe szczegóły.

ocenił(a) film na 10
Bruce_Lee

Ja chyba jestem z tych, co takich plot twistów wogóle się nie domyślają, nawet mi na.myśl nie przyszło, że bohater nie żyje. Dopiero jak oglądałam drugi raz, to było oczywiste, np. jak żona za każdym razem się nakrywała kocem jak przychodził zimny duch. Albo jak poszła do restauracji po prostu powspominać i posiedzieć sama.

ocenił(a) film na 10
Stokrotka5300

W wielu filmach łatwo da się domyślić zakończenia, tutaj reżyser dał wskazówki ale jednocześnie mylił widza - stąd fenomen tego filmu. Ogólnie to zimno (para z ust) to według pewnych teorii pojawia się przy nawiedzeniach lub opętaniach (Egzorcysta).

ocenił(a) film na 10
Pauleta

Ja dostałam obuchem w głowę na końcówce "Lęk pierwotny"

ocenił(a) film na 10
Stokrotka5300

Ja też, aż dostałam ciary.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones