Tamte dni, tamte noce (2017)

Call Me by Your Name

2 godz. 12 min.
 • whitestripes_333

  ...

  whitestripes_333

  "Wyrywamy z nas samych tak wiele, aby jak najszybciej wyleczyć się z rzeczy, że bankrutujemy w wieku 30 lat i mamy mniej i mniej do zaoferowania za każdym razem, gdy zaczynamy z kimś nowym. Ale żeby zmuszać się do braku uczuć, aby niczego nie czuć... Cóż za wielka strata.
  To, jak żyjesz, to twoja sprawa. Po prostu.. Pamiętaj. Nasze serca i ciała to jednorazowy podarunek. Zanim się zorientujesz twoje serce jest zużyte. A twoje ciało? Przychodzi taki moment, że nikt na nie nie patrzy. A już na pewno nie chce się zbliżyć. W tej chwili czujesz ból i rozgoryczenie. Nie wyzbywaj się ich. Wraz z nimi jest radości, którą czułeś."
  ...
  Esencja filmu. Myślę że komentarze są tu zbędne.

  618
  104odpowiedzi
  ost.
  • thebasiasta
   thebasiasta

   Wczoraj skończyłam czytać w oryginale. Dawno żadna lektura nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Polecam. Film oglądałam wcześniej i dałabym 8+. Książka to inny , bardzo wewnętrzny świat...

   • wiktoria122
    wiktoria122

    zgadzam się w 100%!!!

   • TrefnaPanna
    TrefnaPanna

    Zamówiłam książkę,ale jeszcze nie doszła. Filmu natomiast sobie odmawiałam jak kawałku ciasta kiedy do sklepu daleko. Odmawiałam tygodniami,ale dziś poczułam jakoś pustkę, musiałam coś obejrzeć, jakoś wewnętrznie się poruszyć do czegoś więcej. No i obejrzałam, z początku jakoś ciężko było, prawie pominęłam parę sygnałów, dopiero później zapaliło się światełko, poczułam to perfekcyjną intymność jaka między nimi się wywiązała. Brakowało mi takiego wakacyjnego romansu, nie tylko na obrazie, wszędzie. To wypełniło te puste miejsce, podsumowanie ojca, męskie wsparcie, podparte dozą czułości, i nie doświadczonego romantyzmu, nieco jakby zakazanego, a jednak zgodnego z prawdą. Ujęła mnie ta scena jak wszystkich, tych trochę wrażliwszych,którz y odnaleźli siebie w tych słowach, wyjęli chusteczki do nosa. Otarli łzę żeby zaraz się uśmiechnąć i pomyśleć, że to nie był stracony czas.

  • greta1975
   greta1975

   genialna scena

   • Dimond
    Dimond

    Ta scena to mistrzostwo świata... pozamiatała cały mój seans.

  • Bogiena_
   Bogiena_

   Komentarze zbędne, ale mam trafniejsze tłumaczenie początku:
   Wypruwamy sobie żyły, by leczyć się szybciej, osiągnąć więcej, a w rezultacie nim dożyjemy trzydziestki - jesteśmy bankrutami.

   • whitestripes_333
    whitestripes_333

    Możemy tłumaczyć dowolnie ale sens jest najważniejszy ;) ps. tłumaczenie cudze, nie moje ;)

   • idas15
    idas15

    Rzeczywiście znacznie lepsze:) Ja jeszcze zamieniłabym "a" na "ale". Pozdrawiam filologicznie:P

   • simetra
    simetra

    Według mnie całe polskie tłumaczenie książki jest trochę słabe. Oryginał czytałam kilka razy, a przez polską wersję ledwo przebrnęłam i chyba więcej do niej nie zajrzę. Już napisy w kinie zrobili lepsze i NA SZCZĘŚCIE nie wzorowali się na tłumaczeniu książki

  • Sokrates
   Sokrates

   Ukłony!

   • Krzysiek_W_filmweb
    Krzysiek_W_filmweb

    Kurdę,film jest po prostu genialny,ruszył we mnie wszystkie zmysły.masakra...

    • Sokrates

     Absolutnie się zgadzam! Co do filmu nie mam żadnych zastrzeżeń, Oscarowy faworyt. Jednak o widowni niestety tego napisać nie mogę... Do kina chodzę przynajmniej raz w tygodniu i dzisiaj przeżyłem spory szok. Wieczne szeleszczenie, chrupanie i ciumkanie - do tego zdążyłem się przyzwyczaić, ale dzisiaj miałem wyjątkowego pecha (niestety akurat na tak udanym filmie). Pewne "księżniczki" z fizjonomią nieskalaną nawet szczyptą intelektu usiadły obok mnie, i po 20 minutach stwierdziły, że film jest nudny, więc zaczęły plotkować i przeglądać fb, a w międzyczasie wybuchać gromkim, infantylnym śmiechem podczas intymnych homoseksualnych scen. Szczytem tej farsy, który woła o pomstę do nieba, i który utwierdził mnie w przekonaniu, że na świecie żyją ludzie i "ludzie", jest dialog owych pań, które to po przyjściu z toalety (wychodziły chyba cztery razy) stwierdziły, że jest ciekawsza od filmu...
     Dlatego też, od dzisiaj jestem absolutnym zwolennikiem wprowadzenia wymogu przejścia testu dojrzałości emocjonalnej przed wejściem na salę kinową, jakkolwiek miałby on wyglądać :) Segregacja musi istnieć, a będzie żyło się lepiej!
     Amen.

     • wolto
      wolto

      Zamiast marudzic i segregować ludzi wystarczyło im po prostu zwrócić uwagę. Czasem trzeba mieć jaja mlody ;)

     • konkret_filmweb
      konkret_filmweb

      Dokładnie

     • Ingrid_Bergman
      Ingrid_Bergman

      Masakra :/. Jak byłam w kinie, to po prawej strony też musiała siedzieć
      tego typu osoba, bo widziałam, jak przegląda telefon przez pół filmu :/.
      Na szczęście na sali było w miarę spokojnie, na szczęście tłumów nie było.

     • mike__25
      mike__25

      Hehehe trzeba chodzić na godzinowo nieatrakcyjne seanse najlepiej poniedziałek 9 rano :)

     • ja_gosia
      ja_gosia

      Studiujesz, czy pracujesz w fabryce na 3 zmiany? Poniedziałek o 9..... to chyba jak na emeryturę pójdę

     • mike__25
      mike__25

      To był żart, ale w sumie dla chcącego nic trudnego. Można się wybrać rano na weekend, albo np. wziąć zwolnienie :D Dla studentów to już w ogóle rybka. No jakoś trzeba sobie radzić :)
      Tak zupełnie na serio myślę, że to taki problem uniknąć opisanych nieprzyjemności. Wystarczy wybierać niemainstreamowe, bardziej kameralne kina.

     • ja_gosia
      ja_gosia

      Zupełnie serio? To do kameralnego kina mam ze 100 km. W moim kinie są seanse tylko w weekendy: dwa filmy, na 17 i 19. Dlatego niestety muszę znosić szeleszczenie chipsów, siorbanie koli a ostatnio odgłosów otwieranych puszek z piwem. A 30 km ode mnie multipleks w którym króluje Vega i Grey.
      Nie żebym się ciebie czepiała, chcę ci tylko uświadomić że widz jest wszędzie i nie zawsze ma wybór.

     • whitestripes_333
      whitestripes_333

      Kina studyjne. Polecam :) Tam nie trafiają miłośnicy transformersów i miłośniczki Greya. Nie pamiętam kiedy byłam w multipleksie, serio.

     • Sokrates
      Sokrates

      W pełni się zgadzam :) Miłośników transformersów jestem w stanie znieść, ale miłośniczki Greya działają na mnie wybitnie źle. Może w swojej opinii będę szowinistą i zostanę potępiony przez owe panie od Greya, ale z doświadczenia wiem, że bardzo rzadko to panowie są sprawcami infantylnych wybuchów śmiechu, i ogólnie nieodpowiedniego zachowania w kinie. Najczęściej niestety stoją za tym panie, których szczytem ambicji jest jędrny tyłek i ładna buźka (oczywiście nie mam absolutnie nic do tych przymiotów jeśli stoją w równowadze z innymi). Ktoś kiedyś powiedział, że żyjemy w czasach w których wszystkim zależy na dobrej FORMIE. A co z TREŚCIĄ?

     • whitestripes_333
      whitestripes_333

      Bez przesady, podobne komentarze i śmichy równie często padają od licealistów chcących popisać się przed kolegami, szczególnie podczas jakichkolwiek scen miłosnych. Chyba dawno nie trafiłeś na taką grupkę.

     • Sokrates
      Sokrates

      Masz rację, takie sytuacje zdarzają się równie często. Jest jednak subtelna różnica pomiędzy młodymi widzami, a dojrzałymi kobietami. Jeśli rozpatrujemy nieco starsze grono odbiorców, to wydaje mi się, że Panowie zachowują się lepiej. Daleki jestem od generalizowania i nie mam oczywiście zamiaru nikogo poniżać. Ja po prostu wyrażam swoje zdanie poparte wieloma obserwacjami :)

     • ja_gosia
      ja_gosia

      Studyjne powiadasz? Oj pomarzyć fajna rzecz:( Do najbliższego mam ze 100 km. Dlatego niestety muszę znosić szeleszczenie chipsów, siorbanie koli a ostatnio odgłosów otwieranych puszek z piwem :(

     • natalien88
      natalien88

      kiedys bylam na Blade Runner 2049 i w pewnych chwilkach kiedy muzyka cichla w filmie, nawet sala zamierala- choc byli "popcornowcy" i inni przezuwacze- to bylo piekne.

     • malamalgonia
      malamalgonia

      Współczuję, dzisiaj miałam podobną sytuację - dwie dziewczyny, weszły już po rozpoczęciu się filmu, szeleszczenie kurtkami, potem paczkami chrupek i śmiech na scenach intymnych. Udusić :P!

     • Sokrates
      Sokrates

      Ach te kobiety :)
      Oczywiście można pójść za radą użytkownika wolto i zwrócic takiej nieokrzesanej widowni uwagę. Jednak z doświadczenia wiem, że rezultat będzie raczej mierny :)

     • dominik1980
      dominik1980

      Takie filmy najlepiej oglądać samemu w zamkniętym pokoju w domu.Ambitne filmy w kinie odpadają,to jak czytanie poezji w mc donaldzie.

     • Norblin
      Norblin

      Chyba, że wybierasz się na pokaz przedpremierowy lub festiwalowy, wtedy ryzyko napotkania przypadkowych ludzi na widowni się zmniejsza. Ja widziałem film w kinie i uważam, że emocje płynące z dużego ekranu potęgują się.

     • Sokrates
      Sokrates

      Dokładnie. Duży ekran zdecydowanie potęguje wydźwięk filmu, jego odbiór. Zgadzam się również z tym, że pokazy przedpremierowe faktycznie redukują prawdopodobieństwo spotkania na sali osób niepożądanych.

     • dominik1980
      dominik1980

      Co do tego nie mam wątpliwości że na dużym ekranie emocje potęgują ;-)ja osobiście przestałem chodzić do kina z kilka powodów pierwszy to bujność zapachów,szelest chipsów,popcornu,o dgłosy siorpania napój ze słomką,śmiechy,dźwięki telefonów,rozmowy, czasem czyjaś wystająca głowa z nad fotela która zasłania część ekranu....wolę ułożyć się w domu na wygodnym fotelu po którym nie boli mnie tyłek,zgasić światło,włączyć 50 cali przy dobrym nagłośnieniu klimat idealny i co najważniejsze można się skupić w pełni na filmie.

     • sen_cha
      sen_cha

      Ojej... co za trafne porównanie! Bezczelnie je będę zapożyczać.
      Co do ciumkaczy, ssaków trwiących colę i nachosy to niestety, z bólem przyznaję: udało się ww skutecznie wygrać mnie z kina.

     • dominik1980
      dominik1980

      Widzę że nie jestem jedyny którego to wkurza ;-)

     • sen_cha
      sen_cha

      Najgorsze jest to, że kiedy zwracam takim uwagę to jestem jedyna. Na jednych działa, na innych na 5 minut i dalej robią swoje. Sam fakt, że trzeba się zniżyć do takiego poziomu, żeby dorosłym ludziom tłumaczyć, że nie są w dżungli gdzie wszystkie odgłosy dozwolone jest dostatecznym nietaktem dla tych, którzy przychodzą obejrzeć film.

     • ja_gosia
      ja_gosia

      Mój kolega nie widzi w obżeraniu się w konie nic złego. Powiedział mi: a co w tym złego, jak w domu siedzę przed tv to też do filmu popcorn biorę. No to go zapytałam czy jak w domu przed tv puszcza bąki to w kinie też sobie pozwala?

     • sen_cha
      sen_cha

      O to to to!!! Pomijam, że trzeba mieć niezłą pojemność żeby te 3 metry sześcienne popkornu upchać w jelitach. Te pojemniki to przecież wiadra....

     • elase
      elase

      Najlepiej by było zwrócić takim osobom uwagę, bądź poprosić obsługę kina o wyproszenie takich osób z sali. Jak jest film nudny to się może wychodzi i tyle. Była to więc ewidentna próba przeszkadzania oglądającym.

      Niegdyś byłam na seansie, który zawieszono na parę minut z tegoż właśnie powodu. Grupka osób, po skardze jednego z widzów, została wyprowadzona z kina przez personel. Ba! Przy aplauzie pozostałych oglądających. I tyle.

     • Sokrates
      Sokrates

      Dobrze wiedzieć na przyszłość :)

  • Ola_gd

   Wypowiedź ojca oraz sceny od momentu pożegnania na dworcu do końca filmu rozerwały mnie na kawałki :) i bardzo wpłynęły na jego ogólną ocenę.

   Dodałabym jeszcze:
   „W tej chwili możesz nie chcieć niczego czuć. A może nigdy nie chciałeś niczego czuć. (…) ale czuj dalej to co czułeś najwyraźniej.”
   „Jesteś zbyt mądry na to, by nie wiedzieć, jakie rzadkie i wyjątkowe było to co mieliście. (…) To co mieliście miało jednocześnie wszystko i nic wspólnego z inteligencją. Był dobry. Oboje mieliście szczęście, że się odnaleźliście, gdyż Ty też jesteś dobry. (…) Kiedy najmniej się tego spodziewasz natura ma sprytne sposoby na znalezienie naszego najsłabszego miejsca.”

   Moim zdaniem prawdą jest, że dopiero ostatnie 20 minut w pełni pokazuje intensywność uczuć i zmienia odbiór całej historii.

   • mike__25
    mike__25

    "Moim zdaniem prawdą jest, że dopiero ostatnie 20 minut w pełni pokazuje intensywność uczuć i zmienia odbiór całej historii. "

    W punkt! Niektórym to wystarcza, aby podnieść ocenę filmu o kilka oczek ;)

    • Dorisska13
     Dorisska13

     Ty chyba serio prowadzisz jakąś krucjatę.. Uparcie czytasz całe forum i wyszukujesz tylko te wypowiedzi, które chwalą końcówkę filmu. A przy tym ignorujesz calą resztę komentarzy, jeśli zachwycają się całym filmem.. Byle wyszło na Twoje.. od dziś wiem, że nie zwracam w ogóle uwagi na Twoje opinie, bo obiektywny nie jesteś za grosz..

     • mike__25
      mike__25

      Czemu miałbym nie czytać, pogrzało cię? Nie zachowuj się jak psychol SamFarsh, który nie może ścierpieć występowania niezbyt przychylnych opinii. Każdy ma subiektywną ocenę, cieszę się, że moja pokrywa się z tak wieloma użytkownikami. Natomiast ty bawisz się w mściwego szpiega, na mnie jednak to wrażenia nie robi.

     • Dorisska13
      Dorisska13

      Hehe znów atak.. Wytykasz wszystkim, że Cie atakujemy, bo nie zgadzamy się z Twoją opinią, a sam pod każdym komentarzem robisz to samo.. Kto tu się zachowuje jak psychol.. I daruj sobie z odpowiedzią, bo od tej chwili ignoruję wszystkie Twoje wypowiedzi.. Pisz se co chcesz znawco kina LGBT, tylko tak na marginesie, skoro tak zachwycasz się filmem "120 beats per minute" to mógłbyś chociaż poprawnie tytuł wpisywać.. Bo już kilka razy natknęłam się na Twoją wypowiedź, gdzie polecasz ten film i wiecznie piszesz z błedem "20 beats per minute". Raz jedynka mogła Ci uciec przez przypadek, ale za każdym razem? Kopiej/wklej czy jak?

     • mike__25
      mike__25

      Nie schlebiaj sobie trójca frustratów to jeszcze nie "wszyscy". Robisz zarzut z tego, że prezentuję opinię w wielu tematach (do czego jakbyś nie wiedziała oświecę cię każdy ma prawo), a sama latasz po tematach i spuszczasz się nad filmem w każdym swoim poście. Oszczędź nam tej hipokryzji i trzymaj fason, bo ja nie latam po tematach w celu atakowania, lecz konstruktywnej polemiki, za co postanowiłaś mnie napastować.

    • nowhore94
     nowhore94

     A może niektórzy potrafią dojrzeć również uczucia w subtelnościach i nie potrzebują podania czegoś na tacy, bo sami potrafią się czegoś dopatrzyć?

     • mike__25
      mike__25

      Możesz wskazać te subtelności, które rzekomo występują gromko w Call Me By Your Name? Przez większość seansu oglądałem dwóch nieporadnych kolesi bardzo starałem się zobaczyć między nimi więź, niestety bez sukcesu. Elio pokazał emocje i uczucia do Olivera dopiero kiedy ten już wyjechał.

     • nowhore94
      nowhore94

      Stopniowe budowanie napięcia było/jest atutem ich relacji, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Elio, jako 17-latek był niedojrzały emocjonalnie i przede wszystkim zauroczony cielesnością Olivera, o czym świadczy sam sposób w jaki kamera go pokazywała - na wzór antycznych, grekich Bogów. Fascynacja męskim ciałem objawiła się też w scenie nad morzem, kiedy to Elio pojechał wraz z ojcem i Oliverem obejrzeć rzeźbę przedstawiającą mężczyznę. W momentach kiedy dochodziło między nimi do bliskości fizycznej, Elio był speszony i nieporadny, zachowywał się zupełnie przeciwnie aniżeli w chwilach z tą dziewczyną. Emocje zostały odwzorowane bardzo adekwatnie do wieku i przede wszystkim intencji bohaterów. Elio okazywał uczucia dużo wcześniej, zanim Olver wyjechał - nieporadność, speszenie, chęć zwrócenia na siebie jego uwagi, wzbudzenia zazdrości, ciągłe obserwowanie, przysłuchiwanie się, śledzenie jego kroków. To miałam na myśli pisząc o subtelnościach, zachowaniach typowych dla osoby w jego wieku, mocno zauroczonej i mylnie identyfikującej to uczucie z miłością - w rzeczywistości znali się za krótko i za mało żeby mówić o miłości. Oliver z kolei od początku nastawiony był na przelotną, wakacyjną przygodę - jak się później okazało miał narzeczoną i ślub w planach. Potraktował Elio instrumentalnie, może w kategorii odskoczni od swojego codziennego życia. Całość dopełniła przepiękna realizacja i cudowny soundtrack, tworzące razem sielski, beztroski klimat wakacyjnego romansu.

     • nowhore94
      nowhore94

      + a także poczucia utraty i jednostronnej miłości.

     • mike__25
      mike__25

      No dobrze, ale akurat większość wymienionych "subtelności" wg. mnie mało ma wspólnego z uczuciami. Takie tam poznawanie się dwóch sobie obcych facetów i tyle. Przede wszystkim zabrakło mi czułych wymownych spojrzeń i bliskości akurat nie tyle samego seksu co przebywania ze sobą jako osoby w zaawansowanym zauroczeniu. Nie poczułem intensywności ich relacji, gdyby np. Elio zdecydował się go kopnąć w tyłek to nie byłoby nawet szkoda, zresztą Olivera by to nie wzruszyło. Nie byłoby smutku i tak mocnego przeżycia rozstania jakie zademonstrował Elio pod koniec filmu. Jak dla mnie nie było ku temu mocnego usprawiedliwienia, nie aż dla takich emocji i morza łez wylanych przy kominku.

      Bierzemy na poprawkę, że Elio ma tylko 17 lat i jeszcze dojrzewa, a w filmie prezentuje emocje godne 40 letniego faceta po 10 letnim związku. Call Me By Your Name obfituje w tego typu niekonsekwencje i sprzeczności, dlatego nominacja do Oscara za scenariusz adaptowany to żart i kpina. Książka rysuje znacznie szerszy obraz sytuacji oraz opisuje dalszy bieg wydarzeń. W filmie wszystko zostało do bólu uproszczone.

     • nowhore94
      nowhore94

      Książki nie czytałam, ale słyszałam że warto, więc może się zapoznam. Co do tego, że Elio rzekomo prezentuje emocje godne 40-letniego mężczyzny, to zdecydowanie nie, wymieniłam we wcześniejszej wypowiedzi szereg zachowań, które temu przeczą (nieporadność, speszenie, chęć zwrócenia na siebie jego uwagi, wzbudzenia zazdrości, ciągłe obserwowanie, przysłuchiwanie się, śledzenie jego kroków) to jest właśnie domeną zaślepionych zauroczeniem nastolatków, a nawet samo przeżywanie bólu na końcu też paradoksalnie ma niewiele wspólnego z dojrzałością 40-latka, bycie patetycznym, egzaltowanym, przesadnie emocjonalnym, to prawa wieku nastoletniego. Nieścisłość by była właśnie w przeciwnym wypadku-gdyby Elio wyjątkowo szybko wyleczył się z tego uczucia, w końcu osoba 17-letnia, która przeżywa prawdopodobnie swoją pierwszą miłość, nie wypracowała jeszcze dystansu, umiejętności trzeźwego spojrzenia na swoje uczucia.

      Rozumiem o co Ci chodzi i czego Ci brakuje, ale próbowałam we wcześniejszej wypowiedzi wyjaśnić, z czego to wynika. Fakt, nie uświadczymy w filmie konwencjonalnych znaków zakochiwania się, czułych gestów, deklaracji miłosnych, bo między bohaterami nie było wzajemności i mieli do siebie zupełnie inny stosunek. Różnica między osobą 17-letnią a 30-letnią (na oko) została ukazana adekwatnie, o czym w szerszy sposób napisałam wyżej.

strona 1