PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=782776}
6,5 11 343
oceny
6,5 10 1 11343
6,4 18
ocen krytyków
Thelma
powrót do forum filmu Thelma

lekkie rozczarowanie

ocenił(a) film na 5

Bardzo podobały mi się wszystkie poprzednie filmy Triera, więc pognałam do kina, aby obejrzeć długo wyczekiwany najnowszy - apetyt podsycał fakt, że "Thelma" została norweskim kandydatem do Oscara dla filmu nieanglojęzycznego. Film jest pięknie zrobiony - jako dziełem sztuki jestem nim zachwycona. Świetne ujęcia, dobra muzyka... Jednak zupełnie nie kupiłam tej historii. Jeżeli ktoś liczy na nowy rodzaj kina LGBT, który nie traktuje o wewnętrznych konfliktach, to chyba troszkę się rozczaruje. W poprzednich bohaterów Triera wierzyłam i przeżywałam ich problemy, w historii ani bohaterce "Thelmy" nie było nic, co by mnie do niej przekonało i przywiązało. Polubiłam za to chyba wszystkie postaci, które w filmie przedstawiane były w negatywnym świetle...

Chętnie poznam opinię kogoś o odmiennym zdaniu!

użytkownik usunięty
summerpe

Sytuacja osób LGBT, szczególnie w Polsce nie jest łatwa, dlatego nie dziwi mnie to, że większość osób " zmaga się" ze swoją seksualnością, nawet w tak brutalny sposób. Trzeba o tym mówić, trzeba to pokazywać. Moim zdaniem film doskonale to pokazał. Bohaterka przecież przeszła prawdziwe fizyczne i psychiczne piekło, żeby zaakceptować to kim jest, w niektórych rodzinach takie uczucia i coming outy kończą się tragedią ( w filmie ojciec bardzo rygorystyczne wychowywał Thelme dlatego ona sama się tego wypierała). Tutaj jest to ubrane w piękne sceny np. wąż, który jest symbolem grzchu, ciaglę czai się koło naszej bohaterki, gdy ta ma "nieczyste myśli". Ta walka jest prawdziwa i ja w to wierzę.
Pozdrawiam!

O co chodzi w tych zdaniach? "Sytuacja osób LGBT, szczególnie w Polsce nie jest łatwa" dlatego " większość osób " zmaga się" ze swoją seksualnością"". Na czym polega ta sytuacja, co w niej jest niełatwego, i dlaczego jest to przyczyną owych zmagań? Wszystko jest zdeterminowane czymś na zewnątrz, poza daną osobą? Skąd taka hipoteza? Wybacz aż pięć dokładnych pytań, ale nie mam pojęcia co miałeś na myśli i chętnie poznam Twój punkt widzenia.

użytkownik usunięty
Uh_Huh

1. Sytuacja osób LGBT nie jest łatwa Polsce- "W ciągu ostatnich pięciu lat nie zmieniała się skala dyskryminacji i przemocy wobec osób LGBT. Ponad 70% takich osób twierdzi, że czuje się dyskryminowana". (Raport z 2017r) Pokazuje to najnowszy raport Inicjatywy Kampanii Przeciw Homofobii. Wynikiem dręczenia fizycznego i psychicznego są również samobójstwa, np. sprawa 14-letniego Kacpra z Gorczyna. Dodatkowo brak prawnych rozwiązań dla par homoseksualnych.

2. Drugie wynika z pierwszego, jeżeli jesteś nie akceptowany w społeczeństwie, co więcej, wysunięto w kierunku Ciebie mowę nienawiści to nie akceptujesz siebie, nie chcesz swojej "inności". "Zmagasz się z nią"

Nie wiem, dlaczego w komentarzu napisałaś/eś, że "wszystko jest zdeterminowane, czymś na zewnątrz" bo taki nie był mój przekaz. Ludzie się rodzą homoseksualni, nie ma co to tego wątpliwości. To jak ktoś go potratuje, ze względu własnie na orientację, sprawi czy będzie akceptował siebie czy nie..

Z tym chłopcem, to okazało się, że nie było mowy ani o homoseksualizmie ani o dręczeniu z tego powodu. Tzw. "fakt medialny" czyli fikcja. "Skarżył się na nastroje, nie na prześladowania
Kacper to jedynak, rodzina mieszka w parterowym domu, rodzice są po rozwodzie. Chłopiec chował się z dziadkiem dotkniętym zanikami pamięci i z mamą, która pracuje na stacji benzynowej w Łasku. Powiesił się 7 września w swoim pokoju. Był uczniem drugiej klasy gimnazjum. Lubił rysować, uczył się dobrze. Lubił czytać, gorzej szło mu z matematyką.

Spędziliśmy cały wczorajszy dzień w Łasku i Gorczynie. Na razie żaden konkret nie potwierdza, żeby chłopiec był gejem albo by był z tego powodu prześladowany. Policja zabrała jego komputer i komórkę. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie ma tam żadnych śladów hejtu. Także mama chłopca nie potwierdza nikomu (prócz Nowej TV), by ktoś nękał syna. Od wczoraj odmawia kontaktów z dziennikarzami, którzy zjechali pod Łask, żeby robić materiał o prześladowanym geju. My rozmawialiśmy z nauczycielami w szkole, do której Kacper chodził przed wakacjami. Jak się okazuje, wielokrotnie gościł w gabinecie szkolnego psychologa. Skarżył się na depresję, wahania nastrojów. Nie wspominał o tym, że jest prześladowany ze względu na swoją orientację seksualną. Pytany, czemu chce zmienić szkołę, odpowiedział, że w Zduńskiej Woli ma przyjaciół. Wioletta Dygasińska, dyrektorka gimnazjum w Łasku: – Kacper nie wspomniał o żadnym hejcie. Żadnych sygnałów na ten temat nie dostaliśmy od jego rodziców." Czy znasz jakieś inne przypadki samobójstw, które faktycznie byłyby spowodowane przemocą ze względu na orientację seksualna? Czy mógł(a)byś podac lind do tego raportu i innych raportów potwierdzających te dane o faktycznej przemocy? Na czym polega ta przemoc - dręczenie fizyczne i psychiczne. Pytam, bo się nigdy z nią osobiście nie spotkałem, a znam kilka osob homoseksualnych płci różnej.

"Nie wiem, dlaczego w komentarzu napisałaś/eś, że "wszystko jest zdeterminowane, czymś na zewnątrz" bo taki nie był mój przekaz. Ludzie się rodzą homoseksualni, nie ma co to tego wątpliwości. To jak ktoś go potratuje, ze względu własnie na orientację, sprawi czy będzie akceptował siebie czy nie.." No właśnie o to mi chodzi - przedstawiasz sprawę tak, że jedynym źródłem niepokoju psychologicznego oraz problemów z tożsamością było środowisko, a nie było tak, że rodzi się ono wzraz z uświadomieniem sobie swojego zainteresowania ta samą płcią. Co do tego, że "Ludzie się rodzą homoseksualni, nie ma co to tego wątpliwości." nie ma zgody. Badacze rozważają, jak to zwykle w nauce bywa, rozmaite możliwości, najprawdopodobniej istnieje wiele różnych przyczyn takiego zainteresowania. Wskazuje się na czynniki społeczne, kulturowe, hormonalne, genetyczne. Czyli nie tylko nie jest oczywiste, że zjawisko ma genezę w informacji genetycznej, ale jest oczywiste, że nie ma w niej wyłącznie. https://www.homoseksualizm.edu.pl/co-mowi-nauka/homoseksualizm-geneza http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=713 http://www.tim-taylor.com/papers/twin_studies/theories.html Wracam dlatego do pytania - dlaczego twierdzisz, że źródła niepokoju co do własnej tożsamości płciowej są zewnętrzne? Czy uważasz, że osoby homoseksualne są zewnątrzsterowne, uznają tylko to co się o nich myśli, same zaś nie są zdolne do refleksji nad własną seksualnością, albo jest dla niech oczywiste, że zainteresowanie płcią przeciwną jest właściwe? Z tego co opowiadały znane mi osoby, żadna z nich tak siebie nie postrzegała.

użytkownik usunięty
Uh_Huh

hahaha, wypowiadam się jako osoba homoseksualna i przepraszam, ale twierdzenie, że nigdy się z nią nie spotkałeś bo "znasz parę osób" jest śmieszne..
raport jest bardzo łatwo dostępny, proszę o to link https://kph.org.pl/wp-content/uploads/2015/04/Sytuacja-spoleczna-osób-LGBTA-w-P olsce.pdf

nie rozumiem również skąd pojawiło się to sformułowanie? "czy uważasz, że osoby homoseksualne są zewnątrzsterowne, uznają tylko to co się o nich myśli, same zaś nie są zdolne do refleksji nad własną seksualnością, albo jest dla niech oczywiste, że zainteresowanie płcią przeciwną jest właściwe?" nigdzie nie powiedziałam, że nie jesteśmy zdolni do refleksji, albo jest to dla nas oczywiste! problem jest złożony i na akceptację siebie wpływa wiele czynników,

'Z tego co opowiadały znane mi osoby, żadna z nich tak siebie nie postrzegała"- tak czyli jak ? bo ja mam wrażenie, że moje wypowiedzi zostały kompletnie przekręcone...
Jeżeli chodzi o linki do sytuacji LGBT na świecie
https://www.homoseksualizm.edu.pl/co-mowi-nauka/34-psychologia/183-dlaczego-homo seksualici-tak-czsto-popeniaj-samobojstwa
i link do raportu skróconego
https://kph.org.pl/obwe-2016/

Przykład przemocy fizycznej z powodu orientacji seksualnej.
https://epoznan.pl/news-news-74730-Pobito_trzech_homoseksualistow_w_centrum_Pozn ania
Jest tego dużo i na prawdę nie chce mi się kopiować tych wszystkich linków, bo wystarczy wpisać frazę w google.

użytkownik usunięty

o proszę, a tutaj nawet wiadomość sprzed 30 min
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-12-21/napadl-na-geja-i-zlamal-mu-noge-po lak-trafi-do-wiezienia-na-10-lat/?ref=aside_najnowsze

Wszelka przemoc fizyczna, także ta z powodu homoseksualizmu jest godna potępienia. Chodzi mi jednak o to, że przedstawiasz te sprawy tak, jakby polskie społeczeństwo było niezwykle opresyjne wobec homoseksualistów. Poprosiłem o uzasadnienie tej oceny. Podajesz raporty organizacji LGBT. wynika z nich, że w w 2016 wedle policji było takich przypadków 12 na 800 co daje 1,5%. Organizacja udokumentowała 45 na 800 co daje 5,63%. To faktycznie tak wiele? W porównaniu do innych przypadków przemocy? Podałeś swój przykład chłopakiem, ale nawet nie sprawdziłeś, że to fejk, nawet GW podała, że nie ma podstaw, aby twierdzić, że było to w jakikolwiek sposób związane z homoseksualizmem. Chłopak nie był gejem. Dajesz kolejne dwa przykłady w linkach. Jeden dotyczy Poznania, z marca, a kolejny z grudnia. To dwa przypadki. Niedużo. Mówisz: "Jest tego dużo i na prawdę nie chce mi się kopiować tych wszystkich linków, bo wystarczy wpisać frazę w google."

Wpisałem. Wyszukiwanie napaść na geja wyrzuca wiadomości o zdarzeniach z różnych lat, w większości z zagranicy. W tym o 3 lezbijkach, które pob iły ge ja z powodu orientacji seksualnej. Rzecz w tym, że te wskazywane przez Ciebie informacje nie dają prawa do twierdzenia, że geje i lezbijki są w PL szczególnie prześladowani. Nawet pomijając kwestię wiarygodności wszystkich tych informacji i źródeł. Rozumiem, że jesteś żywo zainteresowany sprawą, ale postaraj się być bezstronny, obiektywny w ocenie.

(Poprzedni tekst z taką pisownią bo nie chciał mi przyjąć, ale chodziło o linki ) Nawet pomijając kwestię wiarygodności wszystkich tych informacji i źródeł. Rozumiem, że jesteś żywo zainteresowany sprawą, ale postaraj się być bezstronny, obiektywny w ocenie. Wedle raportu który podałeś, prawie 20 krotnie więcej przestępstw z powodu nienawiści (co to znaczy, jak pijany lump obelżywie zwymyśla homoseksualistę albo heteroseksualistę od dz. i pe. to niekoniecznie wypływa z nienawiści, raczej z prostactwa, bycia lumpem i nadużycia alkoholu ) jest dokonywanych z innych przyczyn. Tu (był) link do zawężonego wyszukiwania, 3 x mniej wyników, większość odnosi się do tych samych spraw. Wyszukiwanie - napasć na geja w Polsce Powtarzam raz jeszcze, dowolna przemoc jest naganna. Ale też naginanie faktów i wymyślanie narracji o czyms, co nie ma miejsca.

"problem jest złożony i na akceptację siebie wpływa wiele czynników," No właśnie. Cieszę się, że to przyznajesz. Bo z pierwszych wypowiedzi wydaje się wynikać, że to wyłączna wina 'opresyjnego' społeczeństwa. Ale zawsze tak jest, że rozumiemy i oceniamy siebie częściowo przez pryzmat ocen innych ludzi, a cześciowo przez pryzmat tego, co sami o sobie sądzimy. Oczywiście liczymy się zazwyczaj z ocenami innych choc często stosujemy rozmaite zabiegi stygmatyzujące, mające dawać powód do nieliczenia się z drugą osobą jak i jej ocenami. Obojętnie czy to będzie "lewak", "prawak", "katolik", "partyjny", "pisowiec", "peowiec", "gej" czy "homofob" chodzi o obniżenie wiarygodności, gdy brakuje nam argumentów. Psychologicznie to działa na stosującego, ale jest po przecież samooszukiwanie siebie, niekrytyczne myślenie. Zawsze powinno się pierwsze miejsce przyznawać faktom, argumentom, a nie domniemanym interesom. Wałśnie gdy ktoś nie liczy sie z faktami, to ujawnia że jego interes odgrywa większą rolę niż krytyczne myślenie jak faktycznie się sprawy mają.

użytkownik usunięty
Uh_Huh

policja zaznacza, że tych spraw byłoby o wiele więcej gdyby zostały zgłoszone.. poza tym, ludziom LGBT jest trudniej i TO JEST FAKT.. jest większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz po buzi, jak wyjdziesz z klubu gejowskiego, jak będziesz trzymał chłopaka za rękę, albo jeżeli nie spodoba się Twój ubiór ( bo będzie "zbyt gejowski"), jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś odmówi Ci usługi, jeżeli będzie to dla organizacji LGBT. Faktem również jest to, że nie weźmiesz ślubu ze swoim partnerem/ partnerką, nie wejdziesz nawet w związek partnerski.
Dodatkowo najnowsze badania CBOS pokazały, że tylko 16% osób uważa, że homoseksualizm jest rzeczą normalną, a kolejne 55% homoseksualizm jest wprawdzie odstępstwem od normy, lecz należy go tolerować.. Co prawda jest mały kroczek w dobrą stronę bo wyniki są lepsze, ale dla mnie to nie jest wystarczające. Jestem takim samym człowiekiem jak inni, a nie czuję się dobrze we własnym kraju.
Może dla Ciebie te fakty pokazują, że nic złego się nie dzieję i przesadzam. Cieszę się też, że Twoi znajomi, nie zmagają się z takim traktowaniem. Ja jestem w tym środowisku i też widzę te fakty, różnica jest taka, że mnie one przerażają. Niemniej jednak dziękuję za dyskusję i zainteresowanie tematem. Pozdrawiam!

Również dziękuję za rozmowę i życzę radosnych świąt Bożego Narodzenia!

ocenił(a) film na 7
summerpe

Ten film nie jest tak oczywisty. W kontekście kina Triera wzmianka o fabule nie tyle mnie zaciekawiła, co nieco przeraziła, gyż nie oczekiwałbym od tego twórcy podobnej, kojarzącej się komercyjnie fabuły. Ta mogła ewoluować w to, czego chyba każda inna osoba, która akurat nie obejrzy filmu dla Triera, by oczekiwała, czyli thriller lub akcję. Trier na szczęście robi szereg uników i właściwie do końca jego film nie ma tak prostych rozwiązań, ani scenariuszowych, ani w samej specyfice. Niestety sam finał mnie nieco rozczarował, więc ogólnie żałuję, że całość nie zyskała nieco mocniejszego wydźwięku. Nie chciałbym za bardzo wnikać w treść. Wg mnie wątek LGBT był katalizatorem fabuły, uwolnił "moc" bohaterki. Nie był jednak tematem samym w sobie. To też "prosta" droga do grzechu, jeśli mówimy o wychowaniu katolickim, jakie też nie jest może wprost krytykowane, ale stanowi szerszy kontekst filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones