Twarz (2017)

1 godz. 31 min.
 • Film mający obrzydzić Polaków, tym razem jako nietolerancyjny ciemnogród. Tylko że historia, na której opiera się akcja filmu, jest dokładnie odwrotna, bo człowiek po przeszczepie twarzy spotkał się z życzliwością i pomocą sąsiadów. czyli dokładnie na odwrót, niż zostało to pokazane w filmie Szumowskiej.

  196
  61odpowiedzi
  ost.
  • Sama reżyserka przyznała, że film miał mieć właśnie taki wydźwięk. Ona nie stworzyła neutralnego filmu, ale celowy paszkwil na Polskę.
   Przyznam, że tworzenie takich filmów w kraju, który cierpi na deficyt propolskich filmów, jest przejawem bardzo złej woli i wręcz nienawiści do tego co polskie.
   Ale,najważniejsze, że Niemcy pochwalili.


   Ten fragment to sedno: "Krytycy filmowi, którzy obejrzeli film podczas festiwalu w Berlinie stwierdzili, że historia Jacka, głównego bohatera, jest pretekstem do ukazania prawdziwej twarzy współczesnej Polski i Polaków. Ich zdaniem jest to obraz ukazujący obłudę religijności w społeczności przesiąkniętej zabobonami  i panicznym lękiem przed obcymi. Podkreślono, że szczery i bezkompromisowy obraz polskiej prowincji, a przede wszystkim polskiej mentalności – przesiąkniętej konsumpcjonizmem, katolicyzmem, bigoterią i nietolerancją."

   • Naprawdę kogoś obchodzi co o nas Niemiec myśli? Skoro nie potrafią wypowiedzieć się o artystycznej stronie filmu, tylko wytykają przywary Polaków (i tylko liczą, żeby jak najwięcej ich było), świadczy to jedynie o nienawiści do sąsiada. Przydałoby się aby o sobie coś nakręcili, ale belki w swym oku nie dostrzegają (za dużo im zasłania:).
    Dla mnie "Twarz" to przede wszystkim dojrzały, przemyślany obraz. Sceny zmagającego się Jacka z odrzuceniem społeczności, w której się wychowywał nie miały tylko wytknąć wady Polaków, ale również każdego innego obywatela świata. Ja ten film przyjęłam z szerszą perspektywą, a to że są w nim momenty wyraźnie nami wstrząsające, świadczy tylko o tym, iż na naszym podwórku takie sytuacje się zdarzają.
    Podkreślić chciałabym wartość artystyczną obrazu. Piękne zdjęcia. Kadry ukazujące piękno przyrody i brzydotę człowieczeństwa, kontrast zarazem urzekający jak i odpychający.

   • Zarzut o braku propolskich filmów byłby zasadny, gdyby Polacy cierpieli na chroniczne kompleksy i musieli podbudować swoje ego kinematografią. W chwili obecnej jest zupełnie na odwrót: dumnie wypinają pierś, machają szabelką 11. listopada, wywyższają się ponad "zgniły zachód", podkreślają miłość do ojczyzny na każdym kroku (a że wyjeżdżają za granicę na robotę to już inna sprawa). I "antypolskie" filmy jakoś na tę zmianę mentalności nie działają.

    • Tu nie chodzi, kretynie, że ktoś w Polsce ten film obejrzy i wyrobi sobie zdanie o naszym kraju, tylko za granicą. To takie ciężko do skumania? Rozumiem, że jakby Ciebie nazywali od najgorszych to byś się jeszcze cieszył, ale nie każdy lubi jak mu w twarz plują.

     • Ale po co ten "kretyn"??

    • Są tacy którzy cierpią na chroniczne kompleksy, to właśnie ci, którzy robią takie filmy jak Twarz, to tacy, którzy takie filmy chwalą, to tacy którzy boją się, że jako Polacy nie zostaną przyjęci na salony, więc za wszelką cenę chcą się odciąć od atrybutów polskości, tworząc albo promując takie "dzieła".
     Takimi "dziełami" desperacko krzyczą w kierunku zachodnich salonów: "patrzcie my nie chcemy mieć z tymi prymitywami nic wspólnego", "my jesteśmy ucywilizowanymi, dajcie nam choć przez chwilę posiedzieć na waszych krzesłach"

     • Brawo za ten komentarz, zgadzam się całkowicie - dla mnie to "dzieło" ma dokładnie taki wydźwięk.

  • Polska prowincja jest różna, wiem, bo sama z niej pochodzę. Ale na reżyserkę się nie oburzam, miała praw przedstawić to tak, a nie inaczej, to tylko film. W Hollywood też takie kręcą.

   • I dlatego należy zrobić film oczerniający tamtych ludzi, Polskę i Polaków ? Dlatego historię która naprawdę miała miejsce można kompletnie wypaczyć ? Dlatego bo Polska prowincja jest inna ? Bo w usa kręcą takie filmy ? O amerykańskich obozach paracy przymusowej (tak były takie), i o amerykanskich żołnierzach którzy robiąc rajd na Berlin przy okazji kradli i gwałcili wszystko co popadnie. Gdzie są takie filmy? Ten film to zwykły zabieg karierowiczki która wie że taka historia świetnie sprzeda się na zachodzie a tym bardziej u niemca, samej reżyserce dając rozgłos. Co ten film w ogóle pokazuje i przekazuje ? Coś co nie ma miejsca, co nigdy się nie wydarzyło. Film ma mówić o hipokryzji ludzi, dla mnie mówi tylko o hipokryzji autorki tego filmu. I teraz ktoś powie "że to była tylko inspiracja tą historią, że oskarowy room też był inspiracją na podstawie książki ( wyżej na forum trafił się taki delikwent)". Tak bo przecież w filmie Room to Stary Nick jest tym dobrym a to matka z dzieckiem zamknęli starego biednego Nicka w szopie i go gwałcą. Tak mniej więcej tą historię pokazałaby pani która wyreżyserowała Twarz ( znaczy pewnie nie bo to zupełnie inny przypadek ale chodzi o absurdalność tego filmu i całej sytuacji tego co pokazuje "Twarz" i tego jak bardzo jest niesmaczny ). Takich rzeczy się nie robi, człowiek moralny i mający godność nie reżyseruje takich rzeczy. Człowiek mający godność i moralność pokazałby by tę historię taką jaką była. Nie musiałby robić filmu biogtaficznego mógłby się tą historią inspirować opowiedzieć coś w inny sposób ale nie zmieniając kompletnie przekazu jaki wynika z historii którą się inspirowano. Dobry człowiek ukazałby w tej inspiracji całą płętę i przekaz tej historii. Historii która tak naprawdę powinna mówić tragedi drugiego człowieka i pomocy innych ludzi ich dobrej woli. O tym, że choćby ci się świat zawalił kompletnie jest zawsze nadzieja, że są dookoła Ciebie ludzie którzy Ci pomogą, rodzina, przyjaciele, znajomi czy choćby sąseidzi. O tym powinien ten film mówić, taką lekcję powinien przekazywać, taką historie powinien opowiadać.

    • "Takich rzeczy się nie robi, człowiek moralny i mający godność nie reżyseruje takich rzeczy."- poległam ze śmiechu! Dobre było też to o "dobrym człowieku" , haha. Pomijając fakt, że konto zostało założone 15 marca 2018 roku chyba tylko po to, żeby trollować i wypisywać bzdury, to jeśli komuś nie odpowiada fikcja (sic!) filmowa, nawet jeśli była inspirowana faktami, to niech nie ogląda. Nie wiem, jak chorym i zakompleksionym człowiekiem trzeba być, żeby wypisywać takie bzdury. Po prostu nie idź do kina, ja już się nie mogę doczekać, aż zobaczę film i wtedy go ocenię. W sumie to jestem ciekawa, jak Cię oburzyła "Ida" czy "Pokłosie", wszak to takie antypolskie filmy wyreżyserowane przez bardzo złych ludzi ( ironia ).

     • "Nie wiem, jak chorym i zakompleksionym człowiekiem trzeba być, żeby wypisywać takie bzdury." Nie wiem jak bardzo antypolskim Polakiem można być by cieszyć się z tego, że polska reżyser przedstawia fałszywy obraz Polaków na cały świat. Później się nie dziw, gdy ktoś na ulicy nazwie cię rasistą bo jesteś z Polski.

     • Uspokój się, oddychaj. Naucz się znaczenia słowa rasista,zostaw w portfelu pieniążki na kolejny prawdziwe polski film ukazujący PRAWDZIWYCH Polaków pana Vegi,po prostu nie idź na film Szumowskiej. Chorzy to są pseudofilmoznawcy,kt&oacu te;rych najazd tu widzę. Btw-Twój bełkot made my day ;)

     • Vega to akurat dokładnie ten sam poziom co filmy pani Szumowskiej. Czyli przerysowana, czy wręcz zmyślona Polska, gdzie każdy człowiek jest moralnym dnem. Więc słaby ten Twój post.

     • Hhahahah, słaby to jest najazd na film, którego się zapewne jeszcze nie widziało. Film Szumowskiej nie jest dokumentem, więc nie musi przedstawiać prawdziwych wydarzeń. Co z tego, że był nimi INSPIROWANY ? Film ten to nadal fikcja. Jak chcecie prawdy i tylko prawdy, to oglądajcie tylko i wyłącznie filmy dokumentalne. Filmy Vegi to akurat jest dno artystyczne i popłuczyny po czymś, co nazywa się filmem, więc twoje przyrównywanie tych dwóch postaci jest, ekhm bardzo nie na miejscu.

     • A skąd Ty wiesz kto co widział? No i ja mam takie samo dokładnie skojarzenie jeżeli chodzi o filmy Szumowskiej - to jest taki niby bardziej ambitny Vega. Niby, bo poza pretensjonalnością, której akurat u Vegi nie ma, jej filmy są puste jak dzwon. Szumowska daje tematy na siłę kontrowersyjne, na maksa przerysowane, ze sztucznymi sytuacjami i dialogami, totalnie oderwanymi od rzeczywistości. Jakby był mieszkańcem wsi, z której pochodzi bohater "Twarzy", to bym chyba dorwał Szumowską i obił jej mordę za ten paszkwil nie tylko na Polskę, ale i na tą konkretną wieś. Wieś, która ciepło przyjęła chłopaka po wypadku i bardzo mu pomogła. Ale gdzie tam, za takie historie nie dostaje się nagrody od Niemców, trzeba było ją przekręcić o 180 stopni.

     • Trudno jest zobaczyć film, który nie miał jeszcze premiery w Polsce. No chyba,że Ci szanowni Państwo "filmoznawcy' byli na Berlinale i widzieli. "Poza pretensjonalnością,kt&oac ute;rej u Vegi nie ma"- nie mam już nic do powiedzenia komuś,kto jest w stanie tak napisać. Masturbujcie się dalej swoim oburzeniem,a do kina po prostu nie idźcie. Innym jednak tego nie zabronicie.

     • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

     • Nadużycie już zgłoszone, dziecinko.

     • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

     • Z Twoich ust to komplement, bowiem z czymś takim nie chce mieć nic wspólnego. P.S.- to jest portal dla ludzi (sic!) interesujących się kinem, nie dla "zwierząt" z rynsztoka intelektualnego.

     • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

     • Dokładnie tak! Zbyt się brzydzę antysemitami, faszystami i intelektualną biedotą, by chociaż na na takich patrzeć, także Twoja rada jest poniewczasie. Wolę się trzymać swojego "pseudointelektualne go" środowiska. Btw- co to jest "psudolezba" xdd? Rada ode mnie- żeby być dobrym przynajmniej w obrażaniu innych ( akurat ja mam ubaw z tego ) to najpierw trzeba nauczyć się pisać i czytać ze zrozumieniem. Aha, moje pytanie było ironiczne i retoryczne.

     • Wiec chyba mususz brzydzic sie swoja rodzina, bo ja wsrod znajomych Polakow takich nie znam, buhahahaha.

     • Jeśli się czymś rzeczywiście brzydzę, to tobą ( mała litera użyta z premedytacją ). Pozdrawiam cieplutko, więcej nie odpowiadam na ten bełkot, bo już mi się to znudziło.

     • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

     • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

     • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

     • wioche robisz wynoś sie stąd

     • Laska, ktoś ci mówił, że jesteś psychiczna? Ewentualnie troll wyższej klasy, ale raczej po prostu psychiczna.

     • chamie z mlodziezowki pisu dobrze ze jestes dzieki temu w nastepnych wyborach przerzniecie jak pijany drwal noge od stołu! Bez pozdrowień gnojku smoleński

     • Co tam przegnila, obrzydliwa onuco belkoczesz? Walaca szkopskim, tepym cfelem.

     • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

     • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

    • jakie oczernianie? Czy pokazywanie np gonitwy za telewizorami, nago byleby tylko móc go zdobyć jest oczernianiem? i tak wyglądało to delikatnie w porównaniu z rzeczywistością. Film pokazuje dosadnie małomiasteczkowość ludzi ich życie, zapatrzenie w programy telewizyjne i w Ibisza niczym boga... to polska w krzywym, prawdziwym zwierciadle. alkohol, kur*wa co drugie słowo, ganianie świniaka i wiele wiele innych to sie dzieje wokół nas. wszystkie wady są dostępne na codzień.

     • Kazdy sadzi po sobie i po swoich rodzinach... Koorwa jacy wy jestescie zalosni ;DDDD

     • Normalnie typowe "POlaki" nowoczesne. Aby tylko "nasrac" na sasiada za wszelka cene i oczernic. Zazdrosc, chamstwo, obluda. Tacy jestescie i to wasza codziennosc. A o sobie macie jakies wyimaginowane poczucie wyzszosci. Pewnie tez dlatego walicie sobie konia przy takich filmach.

    • Brawo za przenikliwość! trafione w samo sedno. To eksportowy towar, na konkretne zamówienie. I zrobiony zapewne, jak to zwykle u Szumowskiej, ze znajomością rzemiosła. Tylko po co? " Byli dwaj portretów malarze... Szumowska maluje ohydniejsze twarze. Polakom. I za to jest nagradzana w politycznie koniunkturalnym Berlinie.

   • W Hollywood takie kręcą? A na podstawie którego to holiłódzkiego filmu uzyskujemy wgląd w zacofany , religijnie ograniczony, nietolerancyjny zaścianek, odkrywający nam głębszą generalną prawdę o przaśnej, gnuśnej ,zacofanej ksenofobicznej tępej Ameryce, kierowanej przez krąg religijnych fanatyków albo przynajmniej cynicznych, chciwych cwaniaków ? Jakoś sobie nie przypominam... Pomóż proszę, bo obejrzę z ogromnym zainteresowaniem. Czekam na taki film.

  • Jak czytam takie wpisy, to tak, uważam, że niektórzy Polacy niewiele mają wspólnego z tolerancją. Dla sztuki, filmów i ogólnie.

   • Nie każdy film czy książka jest od razu sztuką. Niektórzy mają wielki problem w odróżnieniu propagandy od sztuki.

    • Propaganda?! Polecam najpierw obejrzeć film (ja widziałam na pokazie przedpremierowym) a potem zastanowić się nad swoimi słowami :D

     • Niektórzy do dziś twierdzą, że Heimkehr to nie jest propagandowy film. Na takie osobniki to ja już nic nie poradzę. Jak nazwać film, który przekręca fakty o 180 stopni?

      http://www.se.pl/wiadomos...

     • Ja też już nic nie poradzę na osobniki, które nie wiedzą co to jest inspiracja (tu akurat sam fakt przeszczepu, a nie cała historia) i wyzywają filmy od propagandy :D Poza tym w Twarzy mało jest rozmów o kasie, a więcej o miłości, a raczej jej braku.

     • A jaki jest cel pokazywania marności Polaków w obliczu inności skrzywdzonego przez los człowieka, skoro w rzeczywistości Polacy okazali zrozumienie i pomoc...
      Bez sensu pokazywać podłość akurat tam gdzie jej nie było/nie ma.
      To jest wrażliwy temat bo nie mówi o Polskich uprzedzeniach rasowych, antysemickich itd, ale o uprzedzenia związane z krzywdą drugiego człowieka - Jakbyśmy byli zwierzętami bez sumienia.

   • O Laksandro ..." i ogólnie" ...rozczuliło mnie szczególnie! Patrz- nawet rymuję! Uczę się od ciebie, tolerancyjny skarbie.

   • Jak czytam takie wpisy, jak twoje, to uważam, że nie wystarczy nazwać się laksandrą, żeby rozumieć pojęcie tolerancji. A tym bardziej z nim dyskutować. Z jakimkolwiek pojęciem, właściwie... A mimo to osoby tobie podobne, wykazują się ogromnym tupetem, wynikającym z nieświadomości i arogancji , którą ludzie nie bojący się dosadnych określeń nazywają, i słusznie, głupotą, i uzurpują sobie prawo do wypowiadania się publicznie w kwestiach, których, zwyczajnie, nie rozumieją.

  • Niezła konserwa z Ciebie, w dodatku z kompleksami. Zejdź na ziemię.

  • Niezbyt często to robię ale jednak. Spojrzałam na profil a tam wysokie noty- dla Botoksu, Domu złego (bardzo słusznie), Róży (całkiem słusznie)... Czy to są "propolskie" filmy? Czy ocenianie w takiej kategorii ma w ogóle sens?

   • No właśnie, chyba nie ma. Zresztą nawet gdyby spojrzeć na propolskość, czy antypolskość tego filmu to i tak każdy miałby inne zdanie. Ja jednak sądzę, że jest pro polskie kino, bo dobre ;)

    • I to jest jedyny słuszny dla mnie sposób myślenia- dobry więc propolski:))) Pozdrawiam: )

strona 1