PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=754841}

Twarz

5,9 25 121
ocen
5,9 10 1 25121
4,7 30
ocen krytyków
Twarz
powrót do forum filmu Twarz

wyśmiewa się z Polaków? Czy gdyby tam zamiast Polaków byli Włosi, Meksykanie, Belgowie.... byłby tak samo dobry?

Tak pytam, bo teraz czasy są ideologiczne i często film nie jest ważny, tylko jego wymowa: "słuszna" albo "niesłuszna". Na przykład o słabiutkim "Pokłosiu" dyskutowano z większym zapałem niż o wielu filmach pod względem filmowym dużo lepszych i ciekawszych

Poprawiacz_napisowy

Wiedziałem, wiedziałem... Już się zaczyna :) Pisałem ludziom, że tylko czekam na podobne komentarze.

Filmu nie widziałem, więc ci nie odpowiem; zamiast tego pozwól że ja zapytam: czy "Cicha noc" jest dobra, bo dobra, czy też dobra, bo przedstawia polską prowincję? Albo takie "Wesele" Smarzowskiego - pytanie jak wyżej.

Sqrchybyk

Ale co się zaczyna? Że osoby, które nie widziały filmu wiedziały, że już się zaczyna? :-)

Ja niczego nie komentuję, tylko pytam. Reżyserka oświadczyła, że chciała tym filmem dać w "ryj", więc się zastanawiam, czy warto zapłacić, żeby dostać po ryju, bo znam takich, którzy dają za darmo.

Poprawiacz_napisowy

Zaczynają się podejrzenia, że film "antypolski" ;) Ty na razie jesteś pierwszą, nieśmiałą jaskółką, ale za kilka tygodni, w okolicach premiery w naszych kinach... Zobaczysz co będzie :) Na Onecie zresztą już jest, no ale Onet to inna para kaloszy.

Ostatnie zdanie bardzo zabawne :)

Sqrchybyk

Jak to podejrzenia? Przecież sama reżyserka wyczuwa w tym dobrą koniunkturę i jedzie otwartym tekstem, że chciała dowalić rodakom. Tego "ryja" nie wymyśliłem.

Z "Pokłosiem" było tak samo, więc tu nie ma co "podejrzewać", skoro sami twórcy uznali, że tak się najlepiej polansują.

Równie dobrze mógłbyś napisać, że zaczynają się ostatnio podejrzenia, że Czas apokalipsy to film "antywojenny".

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Sqrchybyk

Bo to jest lans głównie krajowy. Jedni pójdą, żeby się pooburzać, a inni pójdą, żeby pokazać, że są ponad to oburzanie, że uznają potrzebę krytyki i takie tam.

Poza Polską w zasadzie nikogo to nie obchodzi - mam na myśli normalną biletowaną widownię, bo na różnych festiwalach to akurat chwilowa koniunktura polityczna się może trafić.

Poprawiacz_napisowy

To nie wiem w takim razie, czy akurat Pasikowski potrzebowałby takiego lansu...

Poza Polską nikogo nie obchodzą Polacy mordujący Żydów? No ciekawe... Spotkałem wielu użytkowników na tym portalu, którzy twierdzą, że to jest wręcz podstawowa rzecz jaka obchodzi świat w kontekście Polski :/ To jak w końcu jest?

Sqrchybyk

Tak z ciekawosci pytam. Kiedy zaczyna sie polska prowincja? Miasteczka od 5 tys. mieszkancow w dol czy kiedy? A moze wedlug tej rezyserki cala Polska to prowincja i tylko elyty jej pokroju sa na godnym, jewropejsko-paniemieckim poziomie? Tak wiec chcialbym wiedziec czy jestem juz prostakiem i chamem z polskiej prowincji czy jeszcze moge czuc sie bezpieczny... buhahahahahaha

xxx454

Nie wiem, ale zgaduję, że "prowincja" to raczej pewien stan umysłu, a nie miejsce.

xxx454

buhahaha to śmiech prowincjonalny. Człowiek kulturalny śmieje się ha ha ha.

ocenił(a) film na 3
xxx454

Rozmawiałem kiedyś z Anglikiem z Warszawy, on twierdził że wszystko poza Warszawą to prowincja.

Sqrchybyk

A obchodzą? Mówię o widowni filmowej. Czy nas obchodzi film o tym, kto kogo mordował na świecie, jeśli to jest filmowo średnie? Jakiś banał o zbrodniach kolonizatorów? Albo o prześladowaniach Żydów przez inkwizycję w Hiszpanii? Tak samo na świecie nikt nie pójdzie na film tylko dlatego, że tam jakiś Polak zabija Żyda.

Poprawiacz_napisowy

Ja tam nie wiem, ale, jak pisałem, wielu tu ludzisków spotkałem, którzy przekonywali mnie, że świat (także zwykli obywatele) pragnie takich filmów jak kania dżdżu. Znajdziesz takich bez problemu na forum "Pokłosia" czy "Idy"...

O tym filmie też już gadają, że nagrodę dostał tylko dlatego, że "obraża Polaków"... Wychodziłoby na to, że jednak świat jest tym zainteresowany :/

Sqrchybyk

Już dawno ustalono, że w necie można znaleźć dowolną opinię na dowolny temat. Tu gadają tak, gdzie indziej gadają co innego.

Poprawiacz_napisowy

OK, ty jednak jesteś pierwszą osobą jaką spotykam, która najeżdża na "Pokłosie", a jednocześnie uważa, że świata kwestia w nim poruszona nie interesuje.

Sqrchybyk

Widocznie prowadzisz samotniczy tryb życia, albo w bardzo specyficznym środowisku. Ja znam takich osób dziesiątki.

Poprawiacz_napisowy

:)

O FW mi chodzi...

ocenił(a) film na 1
Sqrchybyk

A jeśli tak będzie to o czym to świadczy?

maniek23_filmweb

Że dobrze znam ten portal i jego użytkowników :)

Sqrchybyk

Chyba strasznie boli cię wolność słowa. Przyjmij do wiadomości, że pewna, mniejsza bądź większa część widzów (i mediów) być może odbierze ten film jako antypolski właśnie, cokolwiek by przez to nie rozumieli. I mają do tego święte prawo. A inni uznają, że jest dokładnie odwrotnie.

Barteq1

Ale... Gdzie ja komuś bronię pisania i mówienia takich rzeczy?

ocenił(a) film na 3
Sqrchybyk

Nie jest jedyny ja miałem identyczne odczucia, gdy usłyszałem, że film dostał nagrodę oraz co jest jest jego tematem. Niestety taka jest prawda.

Fellor

Potwierdzasz więc, że (póki co) mam rację :)

ocenił(a) film na 3
Sqrchybyk

to jest twoja opinia, są w Polsce ludzie którzy powołują się na Grossa i Grabowskiego - nic na to nie poradzimy...

Fellor

Powiem tak: jeżeli wcześniej (przed powoływaniem się) czytają tego Grossa czy Grabowskiego, to są jednak o poziom wyżej niż ludzie, którzy równają z Ziemią jakiś film bez oglądania go...

ocenił(a) film na 3
Sqrchybyk

Pogadamy jak obejrzysz, kto jest o poziom niżej czy wyżej.

ocenił(a) film na 1
Sqrchybyk

Wytłumaczę ci o co chodzi. Po 1. Gdyby to był film całkowicie wymyślony to ok, ale ona przerobiła pozytywną historię. Po 2. Czy ktoś z zachodu lub w ogóle z zagranicy, niemając pojęcia o Polsce i Polakach może zrozumieć statyrę o Polakach? Skąd będzie wiedział co jest prawdą a co satyrą? Jeśli chcą Niemcy oceniać satyry to niech swoje oceniają.

Kot_ikkk

1. Gdyby to był film całkowicie wymyślony, to i tak mnóstwo ludzi by się czepiało... Na FW są osobnicy, którzy nawet w "Body/Ciało" dopatrzyli się antypolskości. I Szumowska nie "przerobiła prawdziwej historii", tylko wzięła jedno prawdziwe zdarzenie (transplantację) i, wychodząc od niego, wymyśliła swoją historię.
2. W takim razie: czy my możemy zrozumieć satyry o Amerykanach, albo np. o Francuzach (takie "Jeszcze dalej niż północ"?).

Na marginesie: film dostał nagrodę na festiwalu w Berlinie, zatem ocenili go i nagrodzili Niemcy? W takim razie, gdy jakiś film zdobywa laury na Warszawskim Festiwalu Filmowym lub na Nowych Horyzontach, wtedy są to laury przyznane przez Polaków?

ocenił(a) film na 1
Sqrchybyk

Widziałem film. Napisać, że jest antypolski, to jak nic nie napisać. Mieszkańcy prawdziwej wsi, z której pochodzi główny bohater powinni panią Szumowską na widły nabić za taki paszkwil, a następnie prezydent powinien ich ułaskawić.

Alex303

No to wszystko gra, skoro film nie przedstawia ani prawdziwych mieszkańców, ani prawdziwej wsi...

Gratuluję bycia pierwszym (tutaj) krytykiem filmu, który przed krytyką go obejrzał :)

ocenił(a) film na 5
Poprawiacz_napisowy

Ale komu w ryj?a moze macha na oślep bo ona taka corka swoich rodzicow,zona ,chlopcaco jakos zdziadzial i nie bedzie drugim
Di
Caprio, taka niezalezna pewna swojego talentu ale co ma do powiedzenia o życiu w swoich filmach,co o zyciu byc miały? Osobiście jestem zdegustowana

Poprawiacz_napisowy

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest wielkie oburzenie ośmieszania Polaków poprzez film Szumowskiej a nikt nie zauważył jak fajnie już zostaliśmy ośmieszeni przez naszych władających?

ocenił(a) film na 3
maderMG

Ja zauważam, że opozycja ośmiesza nas przed całym światem. Nie głosowałem na PIS i nie zagłosuje, ale wizerunek Polski jest ważniejszy jak poglądy polityczne.

ocenił(a) film na 1
maderMG

Twoja logika

O NIE! THE NEW YORK TIMES ŹLE O NAS NAPISAŁ! JAK BĘDĄ O NAS MYŚLEĆ NA ZACHODZIE? JAKI WSTYD!!!

SUKCES!! SZUMOWSKA DOSTAŁA MIĘDZYNARODOWĄ NAGRODĘ ZA FILM W KTÓRYM SRA NA POLAKÓW. JEEE!! PISIORY UMRĄ! POLACTWO TEŻ!!

ocenił(a) film na 3
maniek23_filmweb

Nie każdy jest ignorantem i ma w dupie tak jak ty Maniek w jaki sposób piszą o Polsce. Nie mierz wszystkich swoja miarą.

Fellor

Naucz się czytać.

ocenił(a) film na 1
Fellor

Odstaw Sok z Buraka i Wyborczą, to może zmądrzejesz i zobaczysz, że dzisiaj na pewno jesteśmy traktowani dużo bardziej poważnie na świecie niż za poprzedniej władzy, kiedy byliśmy tylko popychadłem, z którego dojono kasę jak z ostatniego frajera.

ocenił(a) film na 3
Alex303

Przepraszam cię Maniek, moja odp. była skierowana oczywiście do maderMG.

maderMG

Napisz, jak konkretnie zostaliśmy ośmieszeni. Bo ja żadnego "ośmieszenia" nie widzę. Widzę wojnę medialną, w której ktoś chce ci wmówić, że zostałeś ośmieszony.

Moim zdaniem dużo bardziej został "ośmieszony" Izrael.

ocenił(a) film na 3
Poprawiacz_napisowy

Jeżeli rząd uchwala daną ustawę, która jest potrzebna, a opozycja szczeka na cały świat, że jest durna i że przecież Polacy nie wiele różnią się od Niemców w mordowaniu mniejszości narodowych - odpowiedz sobie sam, czy to jest normalne.

Fellor

Serio, naucz się czytać...

ocenił(a) film na 3
Astrox

Serio twoje komentarze są zbędne...

Fellor

Najwyraźniej nie są, albowiem umiejętność czytania ze zrozumieniem jest Ci obca. Radzę ją nabyć jak najszybciej. Ułatwia życie.

ocenił(a) film na 3
Astrox

Nie potrzebuje anioła stróża, proszę zająć się swoją osobą. Może masz autyzm i nie potrafisz abstrakcyjnie myśleć, a jeżeli nie - to powinieneś wskazać, linijkę którą opacznie przeczytałem.

ocenił(a) film na 1
Fellor

Może anioła stróża nie potrzebujesz, ale nowego mózgu, który pozwoli ci myśleć samodzielnie, to na pewno.

ocenił(a) film na 3
Alex303

Obawiam się, że tylko prostak taki jak ty może stanowić świadectwo jak człowiek bez mózgu obraża innych na forum.

ocenił(a) film na 1
Fellor

W jakim języku to napisałeś? Bo polski to na pewno nie jest.

ocenił(a) film na 3
Alex303

No właśnie to potwierdza, że człowiek bez mózgu taki jak ty, powinien odpuścić pisanie na forach...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 3
MMlicki

Tego się nie da już zgłosić to wina twoich rodziców.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones