PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=750704}

Uciekaj!

Get Out
7,0 152 203
oceny
7,0 10 1 152203
7,4 46
ocen krytyków
Uciekaj
powrót do forum filmu Uciekaj!

Śmiech na sali.

ocenił(a) film na 6
Auroraa14

też bardzo się zdziwiłem... zakładam, że znowu poprawność

dydzik

Abstrahując od jakości tego filmu... Po wszystkich nagrodach i wyróżnieniach, jakie dotychczas ten film otrzymał, naprawdę zaskakujące te nominacje do Oscarów były? Chyba jednak nie...

Sqrchybyk

Nazwij tych dwóch powyższych Panów ,,matołami". Wyzwiska najlepiej ci wychodzą. Poza tym na niczym się nie znasz. Filmu nie oceniam bo nie oglądałem.
Jednak sam fakt, że nominację dostał horror jest dziwne. Horrory nie są cenione w świecie filmowym. Uważa się je za podrzędny gatunek filmowy.
Fakt że te niskobudżetowy film był takim hitem działa zachęcająco.

ocenił(a) film na 2
Shadow_dawnego_ggggggg

wprowadzono kryteria jeśli chodzi o nagrodę oskara.
dziś nagroda oskra jest tyle warta iż każdy szanujący się człowiek kina by ją wy#$ał
chodzi o to iż skrajna lewica wymusiła by filmy dowały równe szanse i by wygrać masz mieć tyle takiej i takiej rasy, tyle taj płci tyle tej tyle tej, niepełnosprawności i liberalne poglądy. jak to masz, masz szanse na oskara, jak nie to nie wygrasz
wielu uznaje gran torino za film 2008 lecz niestety można powiedzieć iż nie mieści się w standardach i wygrałby lata wcześniej

dydzik

OCZYWISCIE ZE POPRAWNOSC!!! Teraz juz zawsze Oscary beda dzielone 50% dla bialych i 50% dla czarnych, w tym 50% musi byc dla kobiet i 50% dla mezczyzn. Byc moze znow kiedys bedziemy dawac nagrody za talent ale teraz kryteria sie zmienilyz duchem czasu...

ocenił(a) film na 2
miki_58

a to nie było iż minimum 30%?

Auroraa14

Owszem, i mam nadzieje że wygra, chociaż szanse marne.

ocenił(a) film na 6
Auroraa14

Niestety żałosna nominacja.

ocenił(a) film na 8
siLk_2

bo ?

ocenił(a) film na 2
piciu6

oskary dziś nic nie znaczą a film po pierwszej godzinie z bardzo dobrego filmu zamienia się w karykaturę

ocenił(a) film na 9
Auroraa14

A czy jest gdzieś napisane, że nominacje mają dostawać tylko Dramaty ? Uciekaj to najlepszy dreszczowiec od bardzo dawna i mam nadzieje, że zgarnie jakąś statuetkę, nie za film bo tu mam innego faworyta na razie, ale mam nadzieje, że coś do Uciekaj trafi bo Gatunek Dreszczowców na to zasługuje za to, że przez lata był pomijany na galach Oscarowych. Nawet tak wybitne dzieła jak Psychoza, Ptaki czy Okno na Podwórze nie zdobywały Oscarów, więc to pokazuje jakimi ignorantami w stosunku do Dreszczowców są ludzie z Akademii.

ocenił(a) film na 7
PMRock

tak dokładnie zgadzam sie
dawno ni bawiłem sie/nie miałem takiej frajdy z oglądania filmu jak teraz nawet jeśli chodzi o te aaa
bardzo mi sie podobał

Auroraa14

.... i to za najlepszy film.... uch....

ocenił(a) film na 8
Whiskerss

....co się stało ? ..uch...

ocenił(a) film na 6
Auroraa14

Zgadzam sie. Nie podoba mi sie ta nominacja. Motyw czarnch wojny dosc sie fajnie przewizja w tych nominachach. Jak zobaczylam uciekaj w nokinacjach to grymas na twoarzy lekko. Nie tylko dramaty dostaja nominacje ale filmy ciekawe. A ten byl ciekawy do polowy.

ocenił(a) film na 3
Auroraa14

Po ogłoszeniu nominacji skusiłem się na ten film. Oj jak bardzo się zawiodłem. Już nie wiem co to za gatunek, sfx? Zakończenie całkowicie zabiło ten film...

kemot71

Dokładnie, też się nabrałem.

ocenił(a) film na 8
Auroraa14

uzasadnij

Auroraa14

Znamienne, że w tym wątku ani jedna osoba, której nie podobał się film, nie umie podać jakiegokolwiek argumentu za swoją opinią.

Auroraa14

Co prawda nie ogladałam i nie wypowiem się na temat filmu. A weszłam na forum żeby poznać opinie ludzi... I rzeczywiście, dlaczego nikt konkretnie nie uzasadnia swojego stanowiska? :)

ocenił(a) film na 2
Auroraa14

To jest skandal. Przy tak pięknych filmach jakie powstały wystarczy tylko zrobić historię gdzie głównym bohaterem jest murzyn a antagonistami biali rasiści, żeby otrzymać nominację. Granica absurdu poprawności politycznej osiąga apogeum. I niech żaden frajer nie wyjeżdża z tekstami typu "wszędzie widzicie ta poprawność polityczną, ciekawiej sie ogląda filmy z różnymi kulturami". To zupełnie nie o to chodzi. Film jest po prostu ok, troche straszny ale raczej mocno zabawny i pradakosalny BUM nominacja na najlepszy film roku. Powoli umieram...

ocenił(a) film na 7
Jock3R77

tak czy siak gdyby zamiast czarnych wstawić białych podobał by mi sie tak samo

ocenił(a) film na 7
Auroraa14

Wygrał za najlepszy scenariusz

ocenił(a) film na 4
aplauz

Jedyna oryginalnosc scenariusza to "przeszczep mozgu" do glowy dawcy ciala.
Reszta to najbardziej oklepane klisze horrorow czy sensacji.

aplauz

https://www.filmweb.pl/Pora.Mroku - polski horror, uprzedzam, że bardzo słaby. Istota scenariusza jednak dokładnie taka sama tylko o naz<spoiler>...

ocenił(a) film na 4
Sqrchybyk

scenariusz nie oparty na sztuce teatralnej czy innym filmie?
wkleję mój wątek w dyskusji:
Zastanówmy się.
- motyw niewinnych dzieci trafiających do złej czarownicy, która chce je zjeść...
hm "jaś i małgosia", bajka braci grim?
- motyw porywania ciała aby je przejąć...
już to zauważono na forum, film "klucz do koszmaru", "milczenie owiec"
- motyw "złego domu" do którego zwabia się niewinną ofiarę?
"dziecko rosemary", "księga ocalenia" (jeden z wątków), "milczenie owiec", "czerwony smok"
- motyw złego psychiatry
"lot nad kukułczym gniazdem"
- motyw rasizmu w fimie:
"zielona mila", "suburbicon", "nienawistna ósemka" itd

http://www.filmweb.pl/film/Uciekaj-2017-750704/discussion/film+dosta%C5%82+oskar a+za...+scenariusz+oryginalny,2982984

nawieczor

To wszystko są "inspiracje", nie "oparcie" :) Scenariusz musi być oparty na jednym, konkretnie określonym i, jakby to ująć, fizycznie istniejącym źródle, by być "adaptacją" w rozumieniu Akademii. Dwa lata temu w kategorii oryginalnej wygrało "Spotlight" - film wszak oparty na faktach, ale nie konkretnie na jakiejś publikacji... Tu masz krótki artykuł na ten temat:
https://www.vox.com/2017/2/25/14693400/oscars-original-adapted-screenplay-academ y-awards

ocenił(a) film na 4
Sqrchybyk

to nie są żadne "inspiracje" tylko złożenie filmu ze znanych motywów jak
zabawki lego z klocków

nawieczor

Może... W każdym razie znakomite złożenie, moim zdaniem. Oscara dałbym "3BB", ale "GO!" byłoby moim drugim wyborem...

ocenił(a) film na 4
Sqrchybyk

więc przyznałeś, że scenariusz nie jest oryginalny tylko wtórny złożony z paru oklepanych motywów.

nawieczor

Eee, nie bardziej niż co najmniej 95% filmów... Nie bardziej niż choćby "Lady Bird" czy "Kształt wody", też nominowane w kategorii oryginalnego scenariusza.

Poza tym nie samą oryginalnością scenariusz stoi... Jeśli postacie, wątki, sceny, dialogi itd. są dobrze rozpisane, jeśli ogólnie scenariusz jest dobrze napisany, to tego "oklepania" nie czuję, zatem mi nie przeszkadza :) No i wciąż jednak wg standardów Akademii jest to jak najbardziej "scenariusz oryginalny"...

ocenił(a) film na 4
Sqrchybyk

to że ty tego "nie czujesz", nie oznacza że film ma "oryginalny" scenariusz.
Jest odwrotnie film nie jest oryginalny.

nawieczor

Jak już napisałem: może :) Nie przeczę przecież...

Powtórzę jednak, że wg standardów Akademii ten scenariusz jest oryginalny i to jest fakt.

ocenił(a) film na 4
Sqrchybyk

Powtorze scenariusz identyczny jak "klucz do koszmaru" z 2006 r. Nie jest oryginalny.

nawieczor

Ja się więcej powtarzać nie będę...

nawieczor

Na marginesie: wszystkie nominacje i nagrody jakie ten film otrzymał za scenariusz, w sytuacji gdy był podział na oryginalne i adaptowane, były za oryginalne... Widać kryteria wszędzie są podobne, może nawet identyczne.

ocenił(a) film na 4
Sqrchybyk

Jakie kryteria? Jakie standardy?

Konkrety poproszę, wypowiadasz się jak rzecznik Oskarowej akademii więc...

nawieczor

Podałem ci wcześniej link do artykułu opisującego kryteria stosowane przez Akademię. Co do innych gremiów: w ich regulamin nie wnikałem, ale skoro nominowali ten film w tej samej kategorii, to dedukuję, iż mają co najmniej podobne (jeśli nie identyczne) kryteria. I tyle...

ocenił(a) film na 4
Sqrchybyk

No tego się spodziewałem, nawet nie przeczytałeś artykułu który wlepiłeś.
Przykłady w nim podane potwierdzają moją tezę, że film "uciekaj" jako bazujący na filmie "klucz do koszmaru" ma scenariusz adoptowany.
Poniżej cytat z artykułu, który sugeruję wrzuć w translator skoro go ewidentnie nie rozumiesz:
"The second involves 2017 nominee Moonlight, which the Academy deemed an adapted work, even though its studio, A24, pushed for its inclusion in Original category. (It was nominated as an original screenplay at the Writers Guild awards.) "
(...)
"The Writers Guild ruled these changes sufficient to make Moonlight an original screenplay, but the presence of the play was enough to shift the film into the Adapted category at the Oscars — where it ended up winning."
wystarczył następujacy przykład w dwóch scenariuszach:
"three vignettes in three different timelines — but reshuffled the vignettes so they took place chronologically."

podkreślę co wystarczyło aby mienić kategorię:
" the presence of the play was enough to shift the film into..."

Film klucz do koszmaru, którego również nie widziałeś, ma identyczną konstrukcję chronologii zdarzeń i identyczne rozwiązania w konstrukcji scenariusza jak "uciekaj".

nawieczor

Czytałem to, czytałem... Ale chodzi tu przecież o co innego. WGA uznało, że skoro sztuka, na podstawie której scenariusz "Moonlight" powstał, nigdy nie została wystawiona, to znaczy, że ten scenariusz jednak był oryginalny. Akademia zaś uznała, że sam "papierowy" tekst tej sztuki wystarczy. Tylko o to tu chodziło. Czy taka logika miała sens? Pojęcia nie mam... Ta sytuacja nie ma jednak żadnego związku z "Uciekaj!".

ocenił(a) film na 4
Sqrchybyk

nie rozumiesz angielskiego? to żenada jest.

Skoro sztuka teatralna, wystarczyła do uznania scenariusza filmu opartego na tej sztuce za scenariusz adoptowanay
to
film "uciekaj" jako oparty na innym filmie (który wszedł do kin), "klucz do koszmaru" nie jest oryginalny.
Pisanie głupot typu:
"ta sytuacja nie ma żadnego związku z "uciekaj" bez podania argumentów na poparcie tezy oznacza, ze w/w filmu nie widziałeś.

nawieczor

Scenariusz "Moonlight" był adaptacją sztuki "In Moonlight Black Boys Look Blue" (w napisach końcowych tak stoi :)). "Uciekaj!" nie jest adaptacją "Klucza do koszmaru". Oficjalnie przynajmniej... Sytuacja przypomina "Avatara", któremu też wielu zarzucało, że jest kalką "Pocahontas" (a także np. "Tańczącego z wilkami"), ale WGA nominowało go w kategorii oryginalnej. Ponownie: nie mnie oceniać czy słusznie, ale i tamten scenariusz, oficjalnie przynajmniej, nie był oparty na filmie Disneya...

ocenił(a) film na 8
Sqrchybyk

nawieczor, to jest oryginalny scenariusz. Nie podam więcej argumentów niż Sqrchybyk, ale wierz mi jest.
Akademicy mogą się mylić, ale ja nie.

ocenił(a) film na 4
jaco_13

Sqrchybyk nie podał żadnych argumentów. Jego argumentacja skupiała się wokół dwóch manipulacji:
- "nie ma żadnego związku"
- tak było nie ściemniam
to nie była rzeczowa dyskusja, Sqrchybyk mianował siebie samozwańczym rzecznikiem Akademii filmowej i wypowiadał różne tezy oparte o dwie manipulacje podane powyżej.

nawieczor

mam na dzieję, że po tych 4 latach jednak ogarnąłeś, że oryginalny - to nie oparty na niczym. Dżizys.

ocenił(a) film na 4
Agniete

a po polsku?

ocenił(a) film na 8
nawieczor

W każdym filmie można wymienić wykorzystanie tropów czy motywów filmowych.

voldemartt

a nawet w każdym dziele sztuki :)

ocenił(a) film na 7
Auroraa14

fakt, trochę z Oscarem przesadzili :)

ocenił(a) film na 5
Auroraa14

nominacja i Oscar!!! wg mnie pomyłka

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones