PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31130}

Uczeń szatana

Apt Pupil
7,0 22 125
ocen
7,0 10 1 22125
6,7 6
ocen krytyków
Uczeń szatana
powrót do forum filmu Uczeń szatana

Film rzeczywiście ogląda się z przyjemnością, jednak postać hitlerowca utrwala obraz wykreowany przez pop-kulturę, przedstawiający nazistów jako: zwyrodnialców, sadystów, a niekiedy nawet, jako "pomiot piekielny". Niestety prawda jest znacznie bardziej przerażająca, a dla niektórych mniej wygodna. Poza nielicznymi wyjątkami, oprawcami byli najczęściej przeciętni obywatele.
Piekarze, fryzjerzy, prawnicy, księgowi itd. Na co dzień mili, zwyczajni ludzie. Sympatyczni sąsiedzi, kochający mężowie, troskliwi rodzice. Przedstawianie "wzorcowego nazisty" jako osobę charakterologicznie skrzywioną, z wrodzonym umiłowaniem zadawania cierpienia innym, jest nie tylko nieprawdziwe, ale wręcz szkodliwe. Ponieważ prawdziwa groza polega na tym, że wystarczy jakaś chora ideologia, aby obudzić w większości z nas, bestię.

ocenił(a) film na 8
Darcknat

Dokładnie... choćby wtedy, gdy łapiemy się na sympatyzowaniu z Dussander'em...

Darcknat

Czyli chcesz nam powiedzieć, że naziści i oprawcy z obozów koncentracyjnych byli normalnymi ludźmi? Nieskrzywionymi psychicznie bez zamiłowania do znęcania się fizycznie nad drugim człowiekiem? Że nie byli to sadyści, że nie zadawali cierpienia innym dla własnej chorej podniety? Że tak naprawdę to w większości przypadków historie o torturowaniu więźniów przez SS-manów to bajeczki? Rozmawiałeś kiedyś z kimś, kto miał nieszczęście być w obozie koncentracyjnym? Ja miałam. Moja babcia była w obozie i to co mi opowiadała sprawia, że do dzisiaj jeżą mi się włosy na głowie. Więc albo sam jesteś potomkiem SS-mana i próbujesz ich wybielić, albo naprawdę nie masz pojęcia, o czym mówisz.

truemadame

"Czyli chcesz nam powiedzieć, że naziści i oprawcy obozów koncentracyjnych byli normalnymi ludźmi?". Poza nielicznymi wyjątkami, TAK! Podobnie,jak i cała reszta ludzi służących wiernie machinie Trzeciej Rzeszy i w imieniu tej służby,dopuszczających się różnych niegodziwości. Czy powyższe stwierdzenie jest próbą wybielania zbrodniarzy? Według mnie jest dokładnie na odwrót. Moją intencją nie jest wybielanie kogokolwiek, a jedynie zwrócenie uwagi na fakt (niestety coraz powszechniejszy), że całą odpowiedzialnością za bestialstwo, usiłuje się obarczyć wąską grupę ludzi charakterologicznie spaczonych, jednocześnie akcentując prawą i etyczną postawę reszty narodu niemieckiego. Psychopaci, sadyści i inne męty występują w każdym społeczeństwie (Odwiedź pobliskie więzienie, a z pewnością wielu zapoznasz.), jednak stanowią oni tylko margines i ich działania nie mogą rzutować na ogólną ocenę narodu. I właśnie obierając ten punkt widzenia, od jakiegoś już czasu próbuje się zafałszowywać historię np. w filmach kręconych z "niemieckiej perspektywy", dotyczących wydarzeń II-WŚ. Ideologię nazistowską wyznają w tych obrazach tylko kanalie, a po kanalii jak wiadomo niczego dobrego nie można się spodziewać. Reszta bohaterów broni tylko ojczyzny. Kto na nią napadł?, bo przecież, aby się bronić trzeba być wcześniej napadniętym, tego się niestety, nie dowiadujemy. Za całe zło odpowiada tylko grupka psycholi. Hitler wybrał się sam, bez udziału narodu, a głoszonych przez niego i jego towarzyszy bredni, nikt nie brał na poważnie. Bo przecież zwyczajny szary obywatel nie mógł by zaakceptować takiego barbarzyństwa, a tym bardziej w nim uczestniczyć. Niestety przeciętny człowiek, może się zamienić w bestię (Co dobitnie potwierdził P.G. Zimbardo w swoim eksperymencie stanfordzkim) i właśnie tacy przeciętni ludzie brali czynny udział w masowych egzekucjach, paleniu wiosek, mordowaniu wszystkiego co się rusza. Nie dajmy sobie zamydlić oczu, że te wszystkie okropności mogli popełniać tylko "licencjonowani sadyści", ponieważ przeciętny człowiek, a tacy stanowili przeważającą większość w Rzeszy, nie był by do tego zdolny. Niestety mógł...









ocenił(a) film na 7
Darcknat

Zgadzam się z opinią, że byli to normalni ludzie popchnięci na skraj obłędu poprzez ideologie, która nimi kierowała. Trzeba sobie uświadomić jak trudna była sytuacja Niemiec po I WŚ. Zostali obarczeni całą odpowiedzialnością za tę wojnę w imię zasady przegrany jest winny. Niemcy były w dołku, a Hitler dał im szansę na odbudowanie potęgi i pozycji, która została im odebrana. Był świetnym mówcą i wodzem, dzięki czemu udało mu się zmobilizować cały naród do walki. Poprzez zręczną manipulacje doprowadził do tego, że cała złość i gorycz narodu została skupiana na jednym celu - na zniszczeniu wrogów narodu i przywróceniu Niemcom należytej pozycji w Europie. Hitler uważał, że Żydzi są odpowiedzialni za całe zło wyrządzone Niemcom i dlatego postanowił ich zniszczyć. Poprzez demagogie sprawił, że obywatele podzielili jego pogląd i dzięki temu morale w armii III Rzeszy było bardzo wysokie. Jeżeli dodamy do tego wszystkiego okrucieństwo wojny i to jaki ona ma wpływ na psychikę otrzymamy armię doskonale wyszkolonych, zaślepionych chorą ideą ludzi, którzy nie cofną się przed niczym, żeby osiągnąć upragniony cel. Ludzie-bestie nie rodzą się zbyt często. W tym przypadku "produkował" ich system.

ocenił(a) film na 8
mj050787

Czytając twój wpis mam wrażenie że jesteśmy zwykłymi słabymi jednostkami z których można zrobić co tylko się chce ??nie przemawia do mnie taka ideologia każdy z nas ma swój charakter każdy z nas ma jakieś zasady moralne jedni mniej inni więcej nie z każdych ludzi da się zrobić faszystowskie ścierwa myślę że jakiś % jest skłonny na wszelkie zmiany ale to tylko część mniejsza część społeczeństwa....

ocenił(a) film na 8
dominik1980

Nie zgadzam się z tym.Nie trzeba być zwyrodnialcem,by posunąć się do czynów złych i to..ekstremalnie złych!Owe "zło" w obozach-przykładowo-rzeczywiście-czynili zwykli,szeregowi Niemcy;"fryzjerzy,piekarze";wcale nie musieli mieć zboczonych,sadystycznych skłonności..W obozie istnieli jeszcze kapo;nie byli oni Niemcami,a różnymi narodowościami ;byli to więżniowie i..byli także skrajnie okrutni..COŚ potrafi wyzwolić w człowieku zło..Pamiętacie scenę z "Pociągu",gdy mordercy -pasażerowie-na cmentarzu-niemal nie zlinczowali?"Zwykli ludzie
";"zwykli pasażerowie";po incydencie-nadal jadący pociągiem i..świadczący sobie nawzajem cienkie uprzejmości..Dosłownie przed chwilą-byli w stanie ukamienować człowieka..Inny film;gdy dobrowolną grupę-zamknięto na jakiś czas;uformował się mechanizm "władców i podwładnych",jak..strażników więziennych i więżniów-także nie stroniących od sadyzmu i okrucieństwa!A.."Niemcy"Kruczkowskiego?Dobroduszny Hoppe(?czy dobrze pamiętam?)-pakujący walizkę ze świątecznymi prezentami dla rodziny,"zwyczajny Niemiec",służący Sonnenbruchów-zabijający żydowskiego chłopca?Nie fałszujmy historii!Tę rzeź,II WW-spowodowali NIEMCY,nie "naziści";"faszyści";"sadyści" itp.! I to oni poszli za Hitlerem!Oni go wybrali i to oni dali pozwoleństwo na wojnę totalną;taką jakiej nie znały dotąd narody"-jak ich uprzedzał Goebbels;to oni,Niemcy,wyli na hitlerowskich wiecach "Sieg heil!";ich matki,żony i siostry-..popuszczały mocz i mdlały z ekstazy-w uwielbieniu wodza!By..trochę więcej niż pół wieku po tych wydarzeniach-FAŁSZOWAĆ HISTORIĘ;czyniś z siebie naród "pokrzywdzonych i wypędzonych"..

ocenił(a) film na 8
dobbiacco_attersee

Jedna kobieta bez grosza na jedzenie popełnia samobójstwo inna daje d... żeby zarobić ...ale szanuje twój punkt widzenia ja mam inny.

dominik1980

punkt widzenia vs twarde fakty: Stanfordzki eksperyment więzienny.

dominik1980

Tyle o sobie wiemy na ile nas sprawdzono - jeśli wydaje Ci się, że możesz teoretyzować na podstawie sytuacji, która nigdy nie była Twoim udziałem to popełniasz podstawowy błąd logiczny.

mj050787

To zwykłe kłamstwa, każdy człowiek sam podejmuje decyzje. Tak samo Niemcy mieli wybór, czy zabijać, czy nie. Niektórzy odmawiali. Pozdrawiam serdecznie.

szambelan

Krotko i na temat. To tak jakby kazdy biedny czlowiek zaraz mialby szukac innych biednych i napadac na bogatych, bo go zmusili do tego zydzi z Holywood, ubostwo i inne takie. Dobra wymowka.

ocenił(a) film na 10
szambelan

Czasem ludzie mają wybór, czasem nie. Założę się, że nie każdy mężczyzna mógł sobie pozwolić na przeciwstawienie się rozkazom, choćby na wzgląd, że był jej jedynym żywicielem, lub być może zwyczajnie chciał przeżyć jak wielu. Wybór to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Poza tym żołnierz z własnym rozumem, podważający autorytet masy, która ma być silna i dawać wrażenie silnej, to wyrzutek. Może nawet odważny, pewnie mądry, ale taki którego będą chcieli się pozbyć z armii sławnym "idziesz na front".

szambelan

Oczywiście, że mieli wybór, tyle tylko, że na tych, którzy się sprzeciwiali w najlepszym wypadku czekał obóz koncentracyjny, a na froncie za odmowę wykonania rozkazu nawet kula w łeb. Łatwo moralizować siedząc w ciepełku przed komputerem.

Darcknat

nie zrozumielismy sie. Mowiac "normalni ludzie" mialam na mysli normalnosc umyslowa. Ale nie przesadzajcie, ze to ideologia zrobila z porzadnych obywateli maszyny do zabijania. Takie osobniki musialy juz miec tendencje do okrucienstwa, nie da sie w inny sposob tego wytlumaczyc. Jestem przekonana, ze zadna ideologia nie zmusilaby mnie do czynow, ktorych oni sie podejmowali. Nie ma zadnego usprawiedliwienia dla owczesnych oprawcow. Gadanie, ze ideologia, ze system... To byly tylko narzedzia. Tak naprawde to cale bestialstwo od zawsze w nich drzemalo

truemadame

Świetnie rozumiem, że zwyczajnemu człowiekowi, po prostu nie mieści się w głowie, iż przeciętna jednostka ludzka, może dopuścić się barbarzyństwa. Dlatego chętnie, w takich przypadkach doszukujemy się wrodzonych predyspozycji do bestialstwa, wynikających chociażby z pochodzenia i charakteru narodowego oprawców. Sęk w tym, że masowych zbrodni, na różnym etapie historycznym, dopuszczała się większość krajów powszechnie uznawanych za cywilizowane. Obozy koncentracyjne to wynalazek hiszpańsko-angielski. Jakąś dekadę wcześniej, przed hitlerowskim holokaustem, bolszewicy zagłodzili ok. 15 mln. Ukraińców. O tym, że łagry od KZ różniły, się tylko strefą klimatyczną, nie muszę chyba wspominać. Jeżeli sprawdzisz w Wikipedii hasło Waffen-SS, to bez trudu zauważysz, że służyli w tej formacji ludzie praktycznie z całej Europy. Natomiast w KZ strażnikami bardzo często bywali Austriacy, Łotysze, Ukraińcy. Tak więc trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że Niemcy są jakoś specjalnie predysponowani do popełniania najgorszych zbrodni.

ocenił(a) film na 8
Darcknat

Nie zapominaj że społeczeństwo Niemieckie nie miało pojęcia co robi ss gdyby wiedzieli jakich zbrodni dokonują nikt by nie popierał 3 rzeszy w Niemczech wszystko wydało się dopiero pod koniec wojny uważam że zanim coś napiszesz powinieneś poczytać trochę historii i psychologi bo brednie wypisujesz 90% Niemieckiego społeczeństwa myślała że naziści biorą ludzi do obozów pracy w czasie wojny a nie po to żeby gwałcić dzieci kobiety podrzynać gardła i robić mydło z ludzi i eksperymenty na niemowalakach dzieciach itd gdyby o tym wiedzieli Niemcy by odwrócili się od Nazistów...

dominik1980

Jak zatem wytłumaczysz fakt, że w powojennej historii NRF - już po ujawnieniu wszystkich koszmarnych zbrodni - sądy pobłażliwie traktowały nawet SS-manów i gdyby nie Norymberga, gdzie nie sądzili Niemcy tylko alianci, niejednemu z pomysłodawców i przywódców tego koszmaru nie spadłby włos z głowy.

truemadame

Ktoś tutaj wspomniał o eksperymencie Zimbardo - można go odnieść w ogóle do ludzkiej natury. Dlaczego normalni ludzie, którym została przydzielona rola strażnika, nagle zaczęli torturować swoich kolegów, którzy zostali przydzieleni do roli więźnia? Czy oni wszyscy mieli ukryte bestialskie zapędy? Sądzę, że nie. Po prostu poczuli władzę nad drugim człowiekiem, którą mogli dowolnie wykorzystać.
Pomijając ten eksperyment; czytałam również artykuł o złu tkwiącym w człowieku, w którym próbowano dociec, dlaczego właśnie na pozór normalni ludzie nagle dopuszczali się złych uczynków. Był tam również ukazany przykład hitlerowców, którzy nie czuli się odpowiedzialni za zbrodnie, które popełniali, bo po pierwsze - oni tylko wykonywali polecenia, zatem nie czuli się odpowiedzialni za te czyny; po drugie - można powiedzieć, że zadziałał efekt tłumu (wszyscy mordują, to dlaczego ja mam nie mordować?). Efekt tłumu jest naprawdę przerażający, bo większość ludzi nie kieruje się tym, co sam sądzi, tylko to, co robi większość; po trzecie - otoczka, że robi się to dla dobra narodu, państwa (dla islamistów tym motorem działania jest religia). Więcej przykładów nie pamiętam, ale podsumowując - nie najgorsze jest to, że istnieją osoby rzeczywiście o skrzywieniach psychicznych (socjopaci, psychopaci), tylko że zwykli ludzie mogą pod wpływem jakichś czynników zamienić się w bestie (zresztą, jak już ktoś o tym wspomniał).

ocenił(a) film na 8
truemadame

to nie chodzi o bestialstwo, ale o bardzo prosty system działań

ocenił(a) film na 8
Darcknat

Racja, ale nie możesz zaprzeczyć, że takie wydarzenia i pamięć o okropieństwach, które się wyrządzało skrzywia psychikę i zmienia człowieka na zawsze. Mimo, że człowiek stara się pozbyć tego dziedzictwa, żyć bez przeszłości - to jest niemożliwe, zawsze jakaś część tego w nim zostanie. Taki był moim zdaniem Dussander - od wielu lat zwyczajny obywatel, starający się żyć jak każdy inny. Ducha nazizmu budzi w nim Todd, zmuszając do szczegółowych opowieści /z których wcale nie wynika, jakoby miał być zwyrodnialcem, wręcz przeciwnie - fragmenty, w których mówi, że ktoś to musiał wykonać potwierdzają tylko Twoją tezę dotyczącą normalnych ludzi, którzy przez ideologię zostali pchnięci do takich a nie innych czynów/, zakładania munduru etc. W mojej opinii Dussander jest właśnie kimś, kto bez nadzwyczajnych skłonności do sadyzmu brał udział w zbrodniach wojennych, udało mu się zostawić przeszłość za sobą i chciał o niej zapomnieć; jedynie konfrontacje z Toddem zmuszały go do budzenia w sobie nazisty - nie tylko przez wspomnienia, ale i przez uczucie niepewności, z którym musiał walczyć przy użyciu najlepiej sobie znanych i skutecznych środków: zastraszania, szantażu...
Reasumując; masz rację, że większość z nich była normalnymi ludźmi, ci, którym udało się przetrwać zapewne chcieli odciąć się od przeszłości, mimo to po takich zbrodniach zawsze w człowieku pozostaje głęboki ślad. Stąd też uważam, że Dussander został przedstawiony w przemyślany, zadowalający sposób /i nie oceniam tutaj genialnej gry aktorskiej, którą - mimo uwielbienia dla Iana - byłam szczerze zaskoczona/, nie opierający się na stereotypie sadysty i psychopaty.

Poza tym zgadzam się w stu procentach z Twoimi wypowiedziami - ludziom żyjącym w naszych czasach nie mieści się w głowach, do jakiego bestialstwa i okrucieństwa /a z drugiej strony do jakiego poświęcenia/ może się posunąć normalny, żyjący obok nas człowiek, kochający, szarmancki, szczęśliwy. Cóż; tyle o sobie wiemy ile nas sprawdzono, wystarczy poczytać chociażby o eksperymencie Zimbardo.

lily_vampire

Istotnie trudno jest polemizować z tezami zawartymi w pierwszym zdaniu twojego postu, ponieważ każde działanie zostawia jakiś ślad w psychice. Jednak w przypadku większości tych ludzi, wykluczył bym poczucie winy. Oglądałem kiedyś cykl filmów dokumentalnych poświęconych genezie i działalności SS. W zamieszczonym materiale, oprócz zdjęć archiwalnych było sporo wywiadów, z ss-manami służącymi w różnych formacjach tej organizacji. To co było najbardziej uderzające w tych ludziach, to ich bezduszność. Nie sadyzm, czy jakieś zamiłowanie do zadawania cierpień, a już tym bardziej poczucie winy, tylko obojętność z jaką ci ludzie wykonywali rozkazy. Obrazowo rzecz ujmując urzędnik na poczcie stemplował listy, a urzędnik gestapo wyrywał paznokcie. Po prostu taka praca. W świetle powyższej wypowiedzi nie sądzę, aby ci ludzie oddawali się jakimś dogłębnym przemyśleniom dotyczących wydarzeń, w których brali czynny udział. To były bezrefleksyjne roboty, nastawione na wykonywanie poleceń.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za interesującą odpowiedź.

ocenił(a) film na 8
Darcknat

Polecam przeczytać opowiadanie Stephena Kinga "Zdolny Uczeń" ze zbioru "Cztery Pory Roku". W filmie niektóre ważne kwestie pominięto. Dussander starał się żyć jak normalny człowiek. Nie dręczyły go wspomnienia o wojnie i nie miał skłonności sadystycznych. Dopiero Todd zmuszając go do przypomnienia sobie o minionych latach, spowodował w Dussanderze przemianę. Może inaczej, nie spowodował przemiany, a zmusił Dussandera do walki z koszmarami. Czy obłąkany, bezduszny psychopata może mieć koszmary i wyrzuty po tym co zrobił ? Osobiście nie sądzę.

Little_Jacob

Zgadzam się z Tobą. A tak na marginesie to pragnął bym zwrócić uwagę, na jedną istotną kwestię, którą powinienem był mocniej zaakcentować, już w swojej pierwszej wypowiedzi. A mianowicie, należy wyraźnie oddzielić fikcję literacka od prawdy historycznej. Postać Dussandera jest tylko wymysłem autora i w żaden sposób nie można jej brać pod uwagę, przy próbie oceny, działań ludzi związanych z wydarzeniami II-WŚ. Podobnie jak np. stereotypy dotyczące "Dzikiego Zachodu", wykreowane od a do z przez kulturę masową, mają niewiele wspólnego z realiami historycznymi tamtego okresu. Dlatego poczynania Dussandera mają się nijak do postaw i odczuć rzeczywistych hitlerowców, i jako takie nie powinny być w ogóle brane pod uwagę przy ocenie nazizmu, nazistów, etc. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Darcknat

(Wypowiedź może zawierać spoilery) A tak tak oczywiście, że tak, masz absolutną rację. Ja uznałem ten fakt za oczywisty, więc o tym nie wspomniałem. Nie próbuję oceniać nazistów na podstawie Dussandera. Uważam jedynie, że stereotyp wzorcowego nazisty nie do końca pasuje do tej postaci. Dussander, jako bohater fikcyjny wydaje mi się bardziej podobny do tego, co napisałeś. Wskazuje na to jego opowieść z obozu, gdy kazał dobić konających. W książce wspomniane było, co mogło grozić za marnotrawienie amunicji.
Pozdrawiam.
J.

Darcknat

Każdy z nas ma w sobie mrok jednak do oddziałów "SS" wybierano specjalnych ludzi, bardzo często więźniów z psychopatycznymi skłonnościami. Ogólnie ludzi skrzywionych psychicznie, sadystów.

Z dodatku, który jest w książce Szpilmana "Pianista" wynika, że dowództwo wojska niemieckiego brzydziło się esesmenami.

wilczekstepowy

Błąd. Dokładnie do oddziałów Totenkopf wybierano takich. Dokładnie przez Theodora Eicke który specjalnie wyszukiwał takich ludzi.
Większość SS to normalni ludzie byli tylko ukształtowani politycznie jak później np NKWD ten sam sposób).
Polecam dokładniej poszukać zanim coś się napisze
A Wermacht nie tyle brzydził się SS tylko był zazdrosny. A konflikt zaostrzył się po założeniu pierwszych 3 dywizji SS.
Bo to tylko wojsko miało prawo do walki.

exar_3

Również radzę to samo.

lily_vampire

Tu nawet nie tyle wypada posiłkować się popularnym skądinąd eksperymentem Zimbardo, co Milgrama... Zresztą powstała o tym cała masa filmów.

ocenił(a) film na 8
creep_

Myślę, że w tym przypadku oba eksperymenty są adekwatne, w każdym razie masz rację, warto było wspomnieć także o Milgramie.

ocenił(a) film na 8
lily_vampire

Napiszę w skrócie psychol umrze psycholem tak jak się urodził a rozklejanie się nad tematem nie ma senu i szukanie wymyślonych przyczyn tak jak z baletnicy nie zrobisz budowlańca tak z budowlańca nie zrobisz baletnicy tyle w temacie...

ocenił(a) film na 10
Darcknat

Czytałam Zimbardo swego czasu i muszę przyznać, że mocno dał mi do myślenia.

TangoAndWaltz

Z góry przepraszam za tak późną odpowiedź. Zgadzam się z Tobą, że prace Zimbardo dają sporo do myślenia na temat natury ludzkiej. Ale to jeszcze nic w porównaniu z eksperymentem Milgrama, który w swej genezie miał udowodnić zbrodnicze predyspozycje Niemców, a udowodnił.... No, cóż... Polecam poszukać w sieci informacji na ten temat. To dopiero ryje beret!
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
Darcknat

W pełni popieram, każdy w sprzyjających warunkach może okazać się "bestią" i dobrze mieć tego świadomość.

Darcknat

Chora opinia chorego czlowieka ! Nie ma zadnego usprawiedliwienia DLA nazistów kiedykolwiek.
.

truemadame

>Ponieważ prawdziwa groza polega na tym, że wystarczy jakaś chora ideologia, aby obudzić w większości z nas, bestię.

Nie załapałaś. Zacytowane zdanie wyjaśnia o co człowiekowi chodziło i ja się z nim w pełni zgadzam.

Wydaje Ci się nie Ty nigdy nie zrobiłabyś nic podobnego, a to nie jest prawda. Kiedy diabelska ideologia przenika do krwi nie jesteś już tą samą osobą, kwestią okoliczności jest to czy będziesz gwałcić, mordować itd. W Rwandzie nie tak dawno wymordowano 1 mln ludzi w ciągu TRZECH miesięcy. To nie zdarzyło się 60 lat temu i nie zrobili tego kosmici. Zrobili to ludzie jak Ty czy ja którzy poddali się indoktrynacji.

truemadame

Polecam książkę "Efekt Lucyfera" traktującą o Stanfordzkim Eksperymencie Więziennym napisaną przez głównego badacza i pomysłodawcę "symulacji", Philipa Zimbardo. Eksperyment polegał na wybraniu kilku ochotników - studentów uniwersytetu Stanforda, najnormalniejszych i bez żadnych odchyłów (specjalnie wcześniej sprawdzeni pod tym kątem) i przydzieleniu im ról. Jedni mieli być więźniami prowizorycznego więzienia, drudzy odgrywali rolę strażników. Eksperyment po paru dniach trzeba było przerwać, bo strażnicy, którzy na początku uważali wszystko za zabawę, stali się zbyt sadystyczni, a więźniowie gotowi byli na wszystko. Sam Zimbardo, grający dyrektora więzienia, zbyt zaangażował się w swoją rolę. I to wszystko w ramach niemal dziecinnej zabawy w "policjantów i złodzieji". Oprócz opisu eksperymentu opisanych zostało wiele wydarzeń w historii współczesnego świata, a także wiele eksperymentów dowodzących, że ideologia, perswazja i chęć przynależności potrafiły ze zwykłych ludzi (zdrowych na umyśle i bez skłonności sadystycznych) zrobić ludobójców i sadystów znęcających się nad drugim człowiekiem.

ocenił(a) film na 8
serious667

Nie porównuj tego do tego co się działo w obozach bo to niebo a ziemia....

dominik1980

Oj czytaj Dominiku czytaj, ucz się - głównie szacunku i pokory. Może dzięki temu unikniemy kolejnej wojny. I szczerze życzę - obyś nigdy nie musiał osobiście sprawdzać ile masz potwora w sobie.

ocenił(a) film na 8
menysek

Jak na razie to od lat angażuje się społecznie,charytatywnie i nie raz straciłem coś w imię zasad,nawet teraz walczę w sądzie o dobro dla innych bo ja już z tej sprawy którą prowadzę nic nie zyskam ale taki jestem że nie myślę tylko o sobie,więc Twój tekst źle trafił.Albo jest się podatnym na zło ale nie.Ale każdy punkt widzenia szanuje.

truemadame

Nie chodzi o to, że nie byli to sadyści czy osoby skrzywione. Chodzi o to, że nie urodzili się tacy tylko tacy się stali...

truemadame

To chyba nie tak. Założyciel tematu mówi (a przynajmniej ja tak to rozumiem), że przeciętny człowiek PRZECIĘTNY a nie normalny (bo człowiek "normalny" to kategoria oceniająca, "człowiek przeciętny" to umieszczenie jednostki ludzkiej w pewnej przestrzeni społecznej), o ile mu się pozwoli, jest w stanie robić rzeczy potworne. Jednak potworne na tyle, by o nich myśleć i realizować. Każdy to może robić. I Niemiec i Polak. Natura ludzka nie wynika z kultury. Tym bardziej z narodowości.

truemadame

Czego na Boga oni Was teraz w tych szkołach uczą?! Cały problem polega na tym, że bestia po trochu mieszka w każdym. Nigdy nie wiesz jak zachowasz się w skrajnej sytuacji. Tylko świadomość własnych zranień i lęków daje szanse na wolność wewnętrzną. A bohaterowie? Oni też są wychowani, ukierunkowani i przekonani o swojej słuszności. Granica jest cienka. W każdym razie poczucie bycia lepszym, a potem pogarda - to pierwszy stopień do piekła. Może przez dwa lata życie już Cię czegoś nauczyło, czego życzę przy jak najmniejszej dawce bólu,

ocenił(a) film na 5
truemadame

Ty nie masz pojęcia o czym mowisz

Darcknat

Dokumenty z podsłuchów nazistowskich jeńców udostępnione obecnie w Anglii zdają się przeczyć Szanownego Pana tezie o tym wielkim uwrażliwieniu krajanów Pana Donalda. Pozdrawiam serdecznie.

Darcknat

Może dyskusja nieco już przedawniona, ale chciałam zwrócić uwagę na jedną rzecz. Nie mówimy tutaj o prostym szeregowym Wermachtu, ale o członku SS. I o ile w zwykłym wojsku z całą pewnością znajdowało się wielu ludzi wcielonych siłą, przymusem, szarych obywateli (fryzjerów, prawników etc.) zmuszonych do podjęcia radykalnych zadań, to wydaje mi się, że do elitarnych jednostek jak SS czy Gestapo brano osoby bardzo poświęcone ideologii (a czasem nawet wprost kryminalistów). Tak więc pokazywanie każdego byłego nazistę jako psychopatę rzeczywiście jest może i przesadzone, ale pokazywanie zbiegłych, byłych członków SS w takim świetle- już niekoniecznie.

ocenił(a) film na 8
aka13

Mój brat pracował 2 miesiące w domu pogrzebowym jak studiował medycynę po 2 miesiącach się zwolnił bo stomatologia a oglądanie zwłok to co innego nie mógł patrzeć na martwych ludzi ciekawe jak ideologia mogłaby zrobić z niego mordercę albo z ludzi którzy mdleją jak ktoś pobiera im krew hehe więc zanim zaczniesz usprawiedliwiać psychopatów,socjopatów,ludzi z zaburzeniami psychicznymi zastanów z całym szacunkiem :czy z twoją psychiką jest wszystko ok.to taka mała rada od kogoś kto studiował amatorsko psychologię.....

dominik1980

Czyli jeśli chirurg widząc krew nie mdleje to psychopata ? A może ma ukryte sadystyczne skłonności by rozcinać ludzi i coś z nich wyjmować ?
To Dentysta jest czystej wody socjopatycznym sadystą bo radość mu sprawia wyrywanie zębów ???

ocenił(a) film na 8
aka13

Zgadzam się w 100%

ocenił(a) film na 5
aka13

Do SS nie brano kryminalistów, do szkoły baranie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones