PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31130}

Uczeń szatana

Apt Pupil
7,0 22 110
ocen
7,0 10 1 22110
6,9 7
ocen krytyków
Uczeń szatana
powrót do forum filmu Uczeń szatana

coz, opowiadanie jest bardzo dobre, ekranizacja niestety juz gorsza, mnostwo niepotrzebnych zmian w stosunku do opowiadania i to napewno nie na lepsze, dosyc marne dialogi, raczej marne aktorstwo, dussander jest znosny ale typ grajacy todda wg mnie jest slaby i raczej sie nie sprawdza, jak ktos nie czytal to moze sie wydac w miare spoko ale po przeczytaniu opowiadania dochodze do wniosku ze film jest nieudolny i spieprzony i latwo moglby byc o niebo lepszy, w tym samym tomie mam tez skazani na shawshank ktore wyszlo super i poprzeczytaniu ksiazki bylem zdziwiony ze jest to ekranizacja az tak wierna oryginałowi, moze w tym rzecz zeby tworcy ekranizujac dobra ksiazke trzymali sie w miare mozliwosci oryginalu zamiast wydziwiac i splycac kazdy mozliwy watek oraz dodajac zmiany ktore calosc tworza czest nielogiczna i pretensonalna, wiadomo, ze nie zawsze jest mozliwe przeniesc wszystko dokladnie i niekiedy zmiany sa konieczne ale w tym przypadku mysle , ze wszystkie zmiany wyszly na minus i wcale nie byly ani konieczne ani uzasadnione,
po obejrzeniu filmu dalem 7/10, potem przeczytalem opowiadanie i obejrzalem 2x, ocena spadla do 5/10 bo z takim materialem moglo i powinno byc lepiej, trzeba bylo troche bardziej sie postarac i zamiast splycac kazdy mozliwy watek sprobowac go pokazac
film sam w sobie jest niezly ale po przeczytaniu opowiadania wydaje spartaczony

ocenił(a) film na 5
El_Magiko

a tak na marginesie, ksiazka sie inaczej konczy, o wiele lepiej no ale holyłud by pewnie nie strawil takiego zakonczenia, tak samo jak to ze w filmie kot ucieka a w ksiazce niestety zostaje upieczony zywcem, niepotrzebnie ugrzeczniony film, ogolnie to lypa

ocenił(a) film na 8
El_Magiko

ta ksiazka byla na prawdziwych faktach czy fikcja literacka

ocenił(a) film na 6
dominas_filmweb

Fikcja literacka. Oczywiście King często w posłowiu dodaje, że inspirował się prawdziwą historią czy reportażem (jak np. opowiadanie ,,1922" z książki ,,Czarna bezgwiezdna noc"), ale zwykle to są jego drastyczne wymysły:)

ocenił(a) film na 6
El_Magiko

Zgadzam się w 100% opowiadanie było o wiele lepsze niż film a co do kota to było pokazane w jednym momencie kartkę że zaginął więc w sumie nie wiadomo co się z nim później stało :P ale fakt zmiany kompletnie nieudolne moim zdaniem począwszy od roku akcji, wieku Todda czy pominięcia wątku morderstw :/

ocenił(a) film na 7
El_Magiko

Alez kot w filmie zostaje upieczony, tylko nie za pierwszym razem i nie jest to pokazane :P
No ale mamy pokazane wiszace ogloszenie o zaginionym kocie i dialog:
- Cos tu smierdzi
- Przypalilem obiad
2+2=...
Moze to nie ten sam kociak, bo ten pierwszy powinien unikac Dussandera jak ognia ;)

ocenił(a) film na 8
El_Magiko

Ekranizacja "Skazanych na Shawshank" wcale nie była tak wierna książce, a "Zdolnego Ucznia" dopiero czytam, film oglądałem dawno temu i nawet mi się podobał ale ocenie jak skończę czytać no i muszę go odświeżyć

ocenił(a) film na 6
El_Magiko

zgadzam się. Tak mi szkoda, że tak dobre opowiadanie tak nieudolnie przeniesiono na ekran. Todd w ogóle mi nie pasował - przecież w książce widać jak on się zmienia - (z radosnego, 'normalnego' nastolatka, w chłopaka - w filie w żadnym momencie nei był radosny)
Zakończenie w książce - mimo, że też zostawiło mi pewien niedosyt;) - miało sens. Tak samo opisy sytuacji tego, co się działo w obozach, albo sen Todda, po którym, że tak łagodnie powiem stał się mężczyzną - to były mocne rzeczy, które budowały atmosferę.

Co na plus w filmie - Świetnie dobrany aktor do roli Kurta ( w książce też był opisany jako staruszek o mile wyglądającej twarzy) i scena w szpitalu, z mężczyzną, który leży obok na łóżku. A tak to jestem zawiedziona no ale już wiemy, że King nie ma szczęścia do dobrych ekranizacji swoich dzieł (poza oczywistymi mistrzostwami;)

El_Magiko

ktoś tu napisał, że King nie ma szczęścia do udanych ekranizacji.... To, co mieliśmy okazję obejrzeć teraz- to przykład na najbardziej nieudaną ekranizację jaka kiedykolwiek powstała. Jestem strasznie zawiedziony. A wszystkich odsyłam do świetnego zbioru "Cztery pory roku" S.Kinga - gdzie obok pierwowzoru tego filmidła - opowiadania "Zdolny uczeń" znajdziemy takie perełki jak "Skazani na Shawshank" czy autobiograficzne "Ciało"

ocenił(a) film na 6
El_Magiko

A ja się nie zgodzę, opowiadanie Kinga było - jak na jego standardy - średnie i zbyt długie, tak jakby pod koniec nie miał za bardzo pomysłu co zrobić z bohaterami. Film zebrał najważniejsze wątki i choć nie zrobił tego idealnie to ogląda się go całkiem nieźle.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones