PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=775897}
6,6 11 577
ocen
6,6 10 1 11577
8,1 30
ocen krytyków
Wieża. Jasny dzień
powrót do forum filmu Wieża. Jasny dzień

Dziwię się, że nikt nikt w tych zachwytach nie napisał o tym, że film niestety nie wygląda dobrze pod względem technicznym. Praca kamery "z ręki" - może to dobrze brzmi w materiałach promocyjnych, ale w filmie wygląda to źle. Obraz się trzęsie, jest nienaturalny i bardzo utrudnia odbiór filmu. Ciągłe przybliżenia i oddalenia również nie wyglądają dobrze.

Czy my proszę Państwa nie doszukujemy się symboliki tam gdzie jej zwyczajnie nie ma? Czy przeciętny film sprzedajemy jako "trudny w odbiorze"? Czy brak sensu w fabule próbujemy prostować tym, że "każdy musi ją zrozumieć na swój sposób". Moim zdaniem tak jest i próbujemy przeciętny film opisywać frazesami. Ja sam w filmie nie widzę sensu, nie widzę konsekwencji - to największy problem.

jasamek

Zgadzam się z opinią. Bardzo irytuje mnie dopisywanie symboliki do czegoś, co jej nie posiada i tworzenie sztucznego zachwytu nad czymś, co jest po prostu mierne. Mam wrażenie, że reżyserka sama nie wie, co chciała tym filmem powiedzieć. Aktorki, z którymi odbyło się spotkanie po seansie, w którym miałam możliwość uczestniczyć same przyznały, że nie do końca umieją określić o czym "Wieża..." jest. Jak dla mnie to przerost formy nad treścią, przekombinowane pocięte sceny, które składają się na bełkot, w którym próżno szukać większego sensu.

http://skazaninapopcorn.blogspot.com/2018/03/bekot-w-jasny-dzien.html

so_impatient

Napisać, że psychologiczny to ludzie potem dodają sobie sens czy symbolikę nawet jak ich nie ma.

ocenił(a) film na 8
miarara

Przecinek po "psychologiczny".

Zloty_Deszcz

Jak kiedyś wprowadzą możliwość edycji wpisów, to się postawi przecinek. ;)

ocenił(a) film na 8
miarara

Takie rzeczy robi się od razu. ;)

ocenił(a) film na 6
jasamek

i fatalny dźwięk

ocenił(a) film na 7
dzesio

To akurat "domena" polskich filmów. Co do zdjęć, to pewnie zamierzonym był efekt takich mocno dokumentalnych, naturalnych ujęć, jakby kręconych przez obecnego tam członka rodziny.

ocenił(a) film na 2
jasamek

My się nie doszukujemy, natomiast bardzo wielu ludziom wydaje się, że artyzm to są formalne i treściowe udziwnienia, więc jeśli są twórcami, to zaplątują formę i treść, a jeśli są oglądaczami (w tym recenzentami), to starają się je odplątać. Po co to wszystko? Wg mnie chodzi o tzw. wymądrzanie.

Krzypur

Zgadzam się! Artyzm to też trzymanie w napięciu, a nie nudzenie widza. Tymczasem polskie filme zazwyczaj im bardziej sę dziwne, tym bardziej się je docenia. Dlaczego?

ocenił(a) film na 2
Drew

Z kilku przyczyn, jak mi się wydaje. Po pierwsze - "nowoczesne", postmodernistyczne trendy z Zachodu ("papugą jesteś narodów, Polsko"); po drugie (łączące się z pierwszym) - do głosu doszło pokolenie beztalenciaków; po trzecie, jak śpiewała ongiś Janina Ostala, "Ludzie to lubią, ludzie to kupią,/ Byle na chama byle głośno byle głupio". Otóż, nie wszyscy.

Krzypur

Prawda, nawet często wychwalany Komasa wydaje mi się czasami tylko polską wersją zachodnich trendów i stylu filmowego. Mimo, że jego filmy ogląda się dobrze to nie jest to po prostu nic nowego. Chociaż u niego widać talent, więc może rozwinie się w jakimś innym kierunku, bo Boże Ciało było zaskakującą odmianą.

ocenił(a) film na 6
jasamek

ja bym przyrównał ten film do Mother! pod względem jego pojmowania. tam też bez odpowiedniego klucza nic nie jest jasne. tylko jaki tu jest klucz?
cytuję: "Po co to wszystko? Wg mnie chodzi o tzw. wymądrzanie." albo może jakaś moda na filmy-zagadki

ocenił(a) film na 6
dzesio

W Mother jest sens.

majkalipcowa

dokładnie

dzesio

Ja też przyrównałabym do Mother, ale Monument reżyserki.

ocenił(a) film na 5
jasamek

strasznie mozolne tępo i wady techniczne sprawiają, że ten film naprawdę nie zasługuje na tak wysokie oceny

mk34

Oj ty tępo tępoto...

ocenił(a) film na 5
magdawp

Słucham? xD

ocenił(a) film na 8
mk34

Tempo.

ocenił(a) film na 5
Zloty_Deszcz

tępe tempo

ocenił(a) film na 8
mk34

?

ocenił(a) film na 5
jasamek

Mógłby sam autor raz powiedzieć o co mu chodziło. Ale domyślam się, że to by ograniczyło interpretacje ;)
Film - jak dla mnie... taki sobie. Jakiś potencjał w nim był, bo czuć w nim pewną atmosferę tajemnicy, lęków.
Ale po co z sensem zamykać wątki jak można wszystko zakończyć jedną dziwną sceną...

Kaiser_3

autorka raz powiedziała: "Chciałam zrobić maszynkę do uwalniania widzów od łatwych interpretacji na rzecz przypomnienia im, że mogą myśleć, co chcą."

ocenił(a) film na 9
jasamek

może tak, może nie. a jeśli Autorka specjalnie ten film uczyniła takim niespecjalnie dobrym pod względem technicznym? może to jest nawiązanie do Dogmy i przy okazji to klucz do tego, co Autorka chce nam przekazać?
a może Autorka cieszy się z takich opinii, w których krytykujemy film, bo jesteśmy bezradni, nie potrafimy go odpowiednio zinterpretować?

a może hołdujemy niewłaściwej wersji porządku? a może duchowość, która została zinstytucjonalizowana, nie mieści się w nadanych jej ramach i gdzieś tam podskórnie to zaczynamy czuć?
z całym szacunkiem do Was wszystkich, ale mam odmienne zdanie o tym filmie.
fajnie, że Ktoś dostrzegł jakaś tam paralelę z mother! Aronofskiego. w sumie tamten film jest jeszcze bardziej szalony i daje więcej płaszczyzn do interpretowania, ale wątek główny jest bardzo czytelny. tutaj też, choć mam wrażenie, że Autorka trochę mocniej zawinęła swój przekaz w polskiej codzienności, przez co nie potrafimy identyfikując się z tym, czy tamtym elementem wyłapać całości.
bo kluczem do zrozumienia tego filmu jest Kaja. to co ona wie. to co ze sobą przywozi.
Mula jest skazana na porażkę, bo jest tak zaabsorbowana swoim światem, że zapomniała o sobie. o Sobie.
ciekawe. ciekawe jak to jest w końcu z tym światem, gdy nikt już nie dba o to, czego nie widać. gdzie Ci, którzy kiedyś sprawowali swoisty rodzaj protekcji znikli wyśmiani i zapomniani.
nie zrozumcie mnie źle, nie próbuję się mądrzyć, ale ten film mówi o pewnej uległości dla tego co ma być, bo jest częścią przyziemnej części życia. i jak wiele dzięki temu zogniskowaniu spojrzenia tracimy z szerszej perspektywy.
gdzie jest nasza intuicja?
gdzie nasza więź z naturą?
gdzie jest większy wysiłek, bez którego nic kompletnie nie ma sensu?

i jeszcze jedno. spotkałem się z krytyką mówiącą, że ten film oczernia Polskę. kurde, naprawdę?

ocenił(a) film na 8
jasamek

To ciekawe, że nikt, bo akurat ja wiem - wychodzi na to, że jestem Odyseuszem! Pomijając ostatnią wieloznaczną scenę, mniej więcej o to, o co w Personie. Ciekaw jestem, czy rzeczywiście autor wątku chciał, żeby mu ktoś wyraźnie napisał, co reżyser chciał powiedzieć. Jeżeli chodzi o dźwięk, to trochę czepialstwo, bo 90% polskich filmów, które ostatnio widziałem miało gorszy - chociaż nie wiem, jaki jest np. u Patryka Vegi. Nikt tu nie napisał o bardzo dobrej, naturalistycznej, grze, która w połączeniu z takimiż dialogami chwilami pozwala prawie zapomnieć, że to film - może stąd i te ujęcia z ręki. Zwłaszcza dzieci są prawdziwymi dziećmi, a nie robocikami do recytowania kwestii.

ocenił(a) film na 7
jasamek

Widać, że nie masz doświadczenia z kinem. Trzęsąca się kamera to celowy zabieg i tak jak kilka innych rzeczy jest nawiązaniem do twórczości Larsa von Triera.

ocenił(a) film na 4
Mati_121

To by było na tyle, jesli chodzi o Twoje doswiadczenie.. Dogmy, nie von Triera. I nie chyba nie rozumiemy potrzeby użycia tej zasady w tym filmie.

ocenił(a) film na 7
oczywazki

Nie prawda.

jasamek

Właśnie. Najważniejsze pytanie o czym jest ten film?

kapi1973

W moim odczuciu finał jest bardzo jednoznaczny. [spojler] Kaja zabiła ich wszystkich i siebie - ich dusze odchodzą i w tym świecie nie ma już niepokoju czy strachu. Jest cisza, jedność.

mala.lwica

Taki protip, jak piszesz '[spoiler]', to najlepiej zostaw z 2 linijki przerwy czy coś, bo zanim mój mózg to przetworzył zdążyłem doczytać do 'Kaja zabiła ich wszystkich' ;)

mala.lwica

"zabiła ich wszystkich" czyli całą wieś

jasamek

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki.":)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones