PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=705248}
6,9 74 754
oceny
6,9 10 1 74754
6,0 25
ocen krytyków
Ziarno prawdy
powrót do forum filmu Ziarno prawdy

Bez rewelacji

ocenił(a) film na 5

Więckiewicz-jak zwykle dobry. Klimat filmu też bardzo fajny- to mi się podobało. A co nie? - cała ta historia i marne jej rozwiązanie. Takie jakieś denne.
Ps. Hamkało - tragedia ...

Izviestia

W koncu ktos, kto nie wychwala tego filmu:) Bylam dzisiaj, widzialam i szalu niestety nie ma. Nijak ma sie do klimatycznych skandynawskich, czy dawnych angielskich kryminalow, a ponoc aspiruje. Pierwsze kilkanasie minut to niezdecydowanie lankosza, czy robi ciezki, mroczny film, czy komedie kryminalna z elementami grozy... scena nawiazujaca do Nagiego Instynktu wg mnie zupelnie zbedna i zenujaca (po co byla?), przerysowane, wrecz kojarzace mi sie z Rodzina Adamsow osoby sprzatajace kosciol. Generalnie liczylam na wiecej, ksiazki nie czytalam. Co do Hamkalo- to jakas pomylka aktorska.

ocenił(a) film na 8
zielonamila

Może i fimu nie da się porównać do skandynawskich kryminałów,ale jak na polskie standardy to i tak dobrze to wyszło.
Porównując do książki to fabułę trochę uprościli, brakuje kilku ważnych elementów bez których film przypomina W-11 :D
Polecam książkę, czytając ją naprawdę można poczuć ten mroczny klimat; nie mniej jednak film i tak jest lepszy on tych masowo produkowanych przez Polaków nieśmiesznych komedyjek :D

zielonamila

Książkę przeczytaj koniecznie, a wiele się wyjasni w filmie. Po lekturze oczekiwałem więcej ale i tak nie jest źle. W porównaniu do filmowej adaptacji uwikłania to jest to mega produkcja, bo przynajmniej nie odbiega od ksiązki. Kto czytał "Uwikłanie " i oglądał film to wie o czym mowa.

zielonamila

Wystarczy obejrzeć sobie serial glina, aby zobaczyć, że skandynawskie kryminały, czy tym bardziej angielskie są kiepskie w porównaniu do tego co "polak potrafi".

ocenił(a) film na 5
Izviestia

dobrze, że czytałem wcześniej książkę, bo w ogóle się nie odnalazłem w tej recytowanej fabule .

ocenił(a) film na 6
piciu6

Mam podobne odczucie. Całość filmu zaledwie nieco ponad przeciętną. Powodów do zachwytu ja osobiście nie widzę. Dobra gra Więckiewicza, ale zupełnie nie pasuje on do postaci Teodora Szackiego. Gra Hamkało koszmarna. Nie ma szczęścia Miłoszewski do ekranizacji swoich powieści. Za ten film jako współautor mało precyzyjnego scenariusza po części odpowiada.

ocenił(a) film na 6
holstensa

Różnice jakie zostały wprowadzone w filmie w stosunku do książki nie były trafione, a trochę ich jest. Brak romansu Szackiego z Basią, brak postaci ojca Basi, który w dużej mierze w książce naprowadza Teo na rozwiązanie zagadki, odrobinę inna chronologia scen, rozszerzenie roli Klary. Na dodatek Hamkało zagrała fatalnie i aż zęby bolały jak się pojawiała na ekranie. Podsumowanie? Książka choć idealna nie była, to jednak ciut lepsza niż dość przeciętny film. Na plus warstwa audio-wizualna.

ocenił(a) film na 7
Dawidt

też mi brakowało tych wątków ;) w filmie niepotrzebnie dodali scenę wejścia do podziemi w domu Budnika, a do tego Szyller konający na rękach a przecież znaleźli go w połowie zjedzonego przez psy i wtedy wątek psów byłby jaśniejszy. Swoją drogą brakowało mi wywrotki Szackiego w kościele, a tak na nią czekałem :P

casa_filmweb

Fakt, gdyby sprawcy naprawdę zależało na śmierci Szyllera, to nie pozostawiałby niczego przypadkowi, tylko najpierw by go zabił i patrzył na jego śmierć, a potem rzucił ciało psom.
Poza tym, tutaj identyfikacja denata jest rażąco nieprofesjonalna - prokurator rzucił okiem na zwłoki i stwierdził, że to Budnik, i potem nie było identyfikacji poprzez sprawdzanie DNA. Tak więc ogólnie wątek z zabiciem przez sprawcę kogoś podobnego do niego samego jest mocno naciągany i niewiarygodny. Film byłby lepszy bez tego. I byłby lepszy, gdyby nie tak ekspresowe tempo składania wszystkich faktów do kupy.

ocenił(a) film na 7
Dawidt

"Brak romansu Szackiego z Basią"

to jest tak oklepane rozwiazanie, ze bardziej się nie da.
heh pewnie wtedy bylyby znowu zarzuty, ze mamy kolejne prawo agaty ;-)

ocenił(a) film na 7
holstensa

"Dobra gra Więckiewicza, ale zupełnie nie pasuje on do postaci Teodora Szackiego. "

Może wcale nie o to chodziło. Film przecież nie musi być wiernym odwzorowaniem ksiazki. Moim zdaniem Wieckiewicz zagral swietnie, postac bardzo mi się podobała. Ksiazki nie czytalem, wiec nie mam odniesienia :)

Hamkało faktycznie mizeria, ale to drugoplanowa postac. Dla mnie film bardzo dobry, niektore sceny swietne, ma swoj klimat.

Izviestia

jestem świeżo po seansie, i skomentuję Twoją wypowiedz:
NIC DODAĆ, NIC UJĄĆ. Więckiewicz jak zwykle, trzyma poziom. Reszta taka sobie, raczej średnia. Niech potwierdzeniem tego faktu będzie drzemka faceta siedzącego za mną ;)

ocenił(a) film na 7
Izviestia

Film dobry, ale brakowało mu czegoś takiego, hmm, trudno powiedzieć czego...

sebastian210

mam to samo, być może dla tego że najpierw poznałam książkę
Moim zdaniem lepiej by było gdyby film kończył się zdaniem "zawsze wam mało brakuje" i podpisem prokuratora
Zakończenie byłoby mocniejsze gdyby sceny rozmowy i przesłuchania zamienić miejscami albo scenę rozmowy usunąć, ale jak znam życie autorowi zależało na zdaniach o ziarnie prawdy i kodeksie ( takie przywiązanie autora do własnego dzieła)

ocenił(a) film na 6
Izviestia

Właśnie zastanawia mnie fenomen pani Hamkało, wciskają ją wszędzie chyba jako taką zapchajdziurę, ale jakoś specjalnie nie powala ani urodą ani talentem aktorskim ;) Jest strasznie sztuczna, może to też z winy przekombinowanych tekstów.
Co do samego filmu, to brakowało mi takiego jakiegoś wielkiego WOW, niby zaskakujący, ale jednak wcale nie ;) Więckiewicz spoko, Walach ok. A pan Bruno Skalski z Na dobre i na złe do dziś nie wyszedł ze swojej roli doktora z Leśnej Góry ;)

Izviestia

A mnie się Oleńka najbardziej z całego filmu podobała...;-)

ocenił(a) film na 7
Izviestia

Sorry, ale jak ktos daje takim genialnym filmom jak Mechanik czy Drugie Oblicze marne 6/10, to nie ma kompetencji w wypowiadaniu sie na temat dobrego kina, pani różowa :)

ocenił(a) film na 5
akrobatiks

"Sorry ,ale ktoś kto ocenia czyjeś kompetencje na podstawie oceny dwóch czy trzech filmów powinien lepiej przyjrzeć się swojej osobie. Ocena filmów jest przecież oceną mega subiektywną. To jest tak zwana rzecz gustu. Podobnie jak mój awatar czy kolor różowy. Ludzie uwielbiają stereotypy. Ja na szczęście nie oceniam ludzi po wyglądzie.
Ps. Bawi mnie dorabianie filozofii do filmów. Wystarczy puścić muzykę klasyczną i pokazać liście na wietrze i zaraz ktoś powie "genialny film"! Nie rozumiem tez oceniania czyjejś inteligencji , gdy się tego kogoś kompletnie nie zna.

Izviestia

"Ja na szczęście nie oceniam ludzi po wyglądzie." A powinnaś. To, jak się ubieramy, z kim przestajemy, itp. jest właśnie PO TO, by zakomunikować światu, kim się jest. Członkowie (lub ci, którzy się z nimi utożsamiają) różnych grup właśnie strojem, sposobem bycia i stylem życia wyrażają tę przynależność. Z całym szacunkiem dla Ciebie, nie uwierzę, że będąc ufarbowaną na biało laską w bardzo obcisłej i krótkiej, żarówiastej, różowej sukience jesteś animatorem w ruchu oazowym, na przykład. BTW, ja też bardzo lubię ubierać się w kolorowe (różowe też) szmatki, ale wątpię, byś Ty chciała założyć coś z mojej garderoby:) Oczywiście Twój wygląd absolutnie nie stanowi o tym, JAKIM jesteś CZŁOWIEKIEM i tutaj ocenianie na jego podstawie byłoby błędem. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 5
_eFFcia_

Wiesz czemu nie oceniam ludzi po wyglądzie i nie powinnam ?- Ponieważ ja jestem oceniana po wyglądzie i nigdy jeszcze nikt mnie dobrze nie ocenił. Tak, chodzę w krótkich spódniczkach, różowych sukieneczkach, w tych fikuśnych szmatkach, fatałaszkach, a właśnie akurat jestem anmatorem w ruchu oazowym(nie wiem jakim cudem, akurat o tym napisałaś :)) , chodzę bezustannie do Kościoła, modlę się w ciszy, nie manifestując swoich poglądów i przekonań. Kocham każdego człowieka, lubię rozmawiać z ludźmi.Skoro wyglądam tak jak wyglądam więc czy można na podstawie tego ocenić moją inteligencję??Możesz nie wierzyć w to jaka jestem, mozecie wszyscy nie wierzyć. ..ale to trochę smutne.

Izviestia

Przepraszam, i w tej sukience biegasz do kościoła? trochę "nie wypada"... Poza tym, będąc animatorem w oazie chyba zdajesz sobie sprawę, że powinnaś ubierać się skromnie, tak, by swym wyglądem nie narażać (siebie? ich?) na pożądliwe spojrzenia i myśli mężczyzn? I tak dalej, i tak dalej. Taką dyskusję możemy prowadzić długo (ja takie nawet bardzo lubię), ale filmweb to chyba nie miejsce na to:) Pozdrawiam (i powtarzam: Twoja manifestacja przynależności, wyrażana przez m.in. ubiór, NIE świadczy o tym, jakim jesteś człowiekiem).

ocenił(a) film na 5
_eFFcia_

Jedyne miejsce , do którego inaczej się ubieram to Kościoł ,praca ,cmemntarze,miejsca szczególnego szacunku,a tak poza tym to nie widzę powodu by ubierać się tak jak inni by chcieli mnie widzieć.Poza tym przecież nie chodzę nago ,a że lubię spódniczki to co w tym złego?? Na punkcie różowego też nie mam hopla, lubię wszystkie kolory. Może ta dyskusja nie ma sensu,nie wiem...

Izviestia

Tak, jak napisałam wcześniej, "będąc animatorem w oazie chyba zdajesz sobie sprawę, że powinnaś ubierać się skromnie, tak, by swym wyglądem nie narażać (siebie? ich?) na pożądliwe spojrzenia i myśli mężczyzn?". Przepraszam Cię, ale nie jesteś dla mnie wiarygodna. Osoba, która "chodzi bezustannie do Kościoła", nie tworzy takich paradoksów. Co innego "katolik Kowalski", który jest "wierzący, ale". Tyle że to nie zachodzi w przypadku animatorów oazy ani osób, które "chodzą bezustannie do kościoła". Nikt nie jest doskonały, ale wiara Kowalskiego po prostu kłóci się z tym, co piszesz o swojej praktyce religijnej.

ocenił(a) film na 5
_eFFcia_

Nie muszę być dla Ciebie wiarygodna! Nie muszę nic nikomu udowadniać. Ci co mnie znają, wiedzą najlepiej. Nie będę siębie zmieniać ani swojego stylu ubierania się tylko dlatego,że ktoś uważa ze "inaczej powinnam ". Tak jak już pisałam -"nie chodzę ubrana nago". Widzialaś tylko jeden awatar i czy w ten sposób znasz historię mojego życia i czy znasz moją osobowośc!!!?? Ja żyję w zgodzie z własnym sumieniem , opinie ludzi szanuję,ale to nie znaczy,że mam się podporządkowywać.Nie jestem statystycznym Kowalskim , który chodzi do kościoła ,więc uważa się za katolika. Naprawdę to długa historia. Ja nie manifestuję swoich poglądów, nie robię niczego na pokaz. Ja nie jestem dla wiary, to wiara jest dla mnie!!!! Nie wiem co Cię tak boli....

Izviestia

Mnie? Absolutnie nic mnie nie boli. Nie mam pojęcia, gdzie przeczytałaś moje słowa, że "musisz mi coś udowadniać, że powinnaś się zmienić lub że powinnaś coś inaczej". Nie napisałam też, że znam historię Twojego życia lub Twoją osobowość, ani też, że masz się podporządkować. Ha, mówiłam, że ta dyskusja nie ma sensu:) Pozdrawiam

ocenił(a) film na 5
_eFFcia_

boli Cię, boli.... możesz iść w zaparte, ale dobrze o tym wiesz, siebie nie oszukasz, mozesz to wypierac... jak tam chcesz.. Twoje życie! JA CZYTAM MIĘDZY WIERSZAMI!

Izviestia

Hm... widzę, że coś z Tobą jest nie tak...

ocenił(a) film na 5
_eFFcia_

Klasyczny mechanizm obronny....

ocenił(a) film na 5
Izviestia

oczywiście Twój

ocenił(a) film na 5
Izviestia

No i brawo! Wreszcie animatorki ruchów oazowych zaczynają być atrakcyjnymi i atrakcyjnie ubierającymi się dziewczynami. Dopiero taka osoba jest osobą zupełną. "Skromność" ubioru to raczej dla ruchów faryzejskich lub islamistycznych. _eFFcia_ ma rzeczywiście spory problem ze sobą...

Izviestia

Film bez rewelacji,ale ksiązka tez rozczarowuje ,najpierw budowa fajnego klimatu a potem fatalne rozwiązanie .Więckiewicz gra nieżle,ale do tej postaci mi nie pasuje.

dorota4329583

Książkę czytałam, film niewiele odbiega od niej odbiega. Bardzo mocno antypolski, więc po trzech książkach tego autora nie będę już nic jego czytała.

_eFFcia_

Nie czytaj. Od tamtego momentu gdy Mieszko I przyjął chrzest i spłodził Bolesława, każdy Polak rodzi się prawy z definicji - ma to skonfigurowane w DNA. A Miłoszewski pewnieć Polak z obywatelstwa, ale gieny żydowskie, antypolskie. I pewnie do kościoła też nie chodzi, a jak już po coś wlezie, to łazi po mytym bluźnierca. Nie czytaj go, nie czytaj.

Pawcio_filmaniak

no wyżej ktoś pisze, że film antypolski choć przecież sam rabin w filmie mówi, że dużo żydów ginęło, ale to wina tego, iż dużo ich było w SB czy jakoś tak.
Niestety to była wojna i brońcie Boże nikogo nie usprawiedliwiam, ale też staram się myśleć tak, że ktoś kto mówi, że nie zrobiłby tego czy tamtego to gada głupoty i jest hipokrytą. Nikt nie może być pewny co by zrobił, gdyby od tego mógł zależeć los jego rodziny, jego matki, żony czy dzieci. Nikt nie może wiedzieć jakby się zachował z 100% pewnością dopóki nie znajdzie się w takiej sytuacji i nie stanie przed takimi wyborami. I miejmy nadzieję, że nie będzie się musiał przekonać.

romek_krakow

Częściowo się z Tobą zgadzam. Jednakże co innego stanąć w obronie swoich bliskich, gdy JUŻ COŚ SIĘ DZIEJE (to jest zrozumiałe działanie w obronie własnej/bliskich) a co innego przyłączyć się do rozjuszonej tłuszczy, która krzyczy, że całą tę nację trzeba unicestwić (np. zagazować) bo ona EWENTUALNIE mogłaby KIEDYŚ zagrażać moim dzieciom, wnukom, prawnukom itd

Pawcio_filmaniak

Oczywiście masz jak najbardziej rację i zgadzam się z Tobą w 100%. Dla takich ludzi jak wspomniałeś Ty nie ma żadnego usprawiedliwienia. Mnie bardziej chodziło o takie przypadki gdzie ludzie mieli do wyboru l, że kogoś wydadzą albo gestapo czy inna komórka zastrzeli ich całą rodzinę itp. Śmieszą mnie ludzie, którzy mówią, że oni nie wydaliby sąsiada nawet jak by ktoś trzymał pistolet przy głowie jego dziecka. Może tak, może nie, ale normalnie myślący człowiek sdaje sobie sprawę, że nie może powiedzieć jasny się w takiej sytuacji zachował dopóki przed nią nie stanął. Taka jest prawda. Można tylko mieć nadzieję że człowiek w krytycznej sytuacji zachowa się właściwie, chociaż w przypadku przytoczonym przeze mnie ciężko mówić by którykolwiek wybór był właściwy.

I tak jak wspomniałem dla ludzi którzy strzelali czy zdradzali innych tak na zaś nie ma usprawiedliwienia i to się zgadzamy.

romek_krakow

Tymczasem od bez mała 6ciu lat IPN i politycy lansują przekonanie, ze w czasie II wojny żaden Polak nie wydał żadnego Żyda. Wszyscy ryzykując życie swoich rodzin ukrywali ich....

ocenił(a) film na 6
Izviestia

Ale cycki miała fajne :P

ocenił(a) film na 6
thestig7776

Oj, fajne! Pół gwiazdki w górę za cycki! :-D

ocenił(a) film na 7
Tataaleksandrykatarzyny

Pół za każdy, razem cała gwiazdka :)

ocenił(a) film na 6
andre_

Oj, chłopaki, chłopaki! ;D

ocenił(a) film na 7
Morenita

Wiosna :) :P

Morenita

Co Oj, chłopaki, chłopaki! ;D? Chłopaki piszą tu o czymś najpiękniejszym i najcudowniejszym na świecie. To popieram. Niestety, in minus jest to, że zamiast układać poematy, ody, peany, rapsodie, stosować apostrofy, inwokacje, to używają kolokwialnej mowy nazywając to cyckami:(

Izviestia

No taki trochę zalążek kina amerykańskiego, zakończenie, muzyka i cycki Hamakało ;) Od momentu gdy weszli do tych podziemi film trochę siadł, końcówka nadrobiła.

Film moim zdaniem stylizowany na książkową opowiastkę, która wprowadza widza po kolei w mroczne zakamarki Sandomierza.

Więckiewicz, no cóż, gdyby miał wygląd Clinta mógłby śmiało trzaskać filmy w USA. I jeszcze ten niedoceniany wiecznie Jakubik, gość zagra wszystko, tutaj kilka minut a umie ukraść swoje w filmie.

Bardzo dobry polski kryminał, polecam.

ocenił(a) film na 7
elmo81

Cyckami nie wypełniła tej swojej straszliwej sztuczności w grze, jako widz modlilem się żeby jej postać już niem wróciła w kolejnej scenie, Pieczyński fajny, Wieckiewicza mamrotal strasznie ale poziom trzymał.

ocenił(a) film na 8
Izviestia

Przeczytajcie książkę! Film spłyca, pomija wiele faktów choć jest w porządku. Powiedział bym nawet że dobrze zrobiony. Więckiewicz dał radę. Książka! :)

ocenił(a) film na 5
Izviestia

Dokładnie to samo odniosłem wrażenie, niby klimat jest ale historia a szczególnie jej finał ,średnio zaskakujące....ba, wręcz rozczarowujące.

ocenił(a) film na 1
Izviestia

Generalnie dobre aktorstwo, niezłe zdjęcia, suspens ok - film niby bez zarzutów, ale...
Agora stanęła na wysokości zadania - polonofobia wyskalowana na wysokim poziomie.
Poza tym, jakbym był majętnym, posiadającym wolny czas Sandomierzaninem pozwałbym kogo popadnie za szkalowanie ludzi w tym filmie.
Osobną kwestią jest to, że jakiś proboszcz wpuścił kamerę i taki scenariusz do kościoła - jest dla mnie niepojęte. To chyba kapłan pokroju Otto Katza, bo nie wyobrażam sobie inaczej.

Izviestia

film rzeczywiscie nie porywa. Oddaje piekno mglistego sandomierza I pewnej tajemnicy. Jednak blad jest chyba w scenariuszu I aktorach. Brakuje jakiegos polotu ktory jest w ksiazce. No I smama postac Wieckiewicza, hmm jakos mi do tej roli nie pasuje.
Mam nadzieje ze popracuja lepiej nad 'Gniewem' I zmienia pierszoplanowego aktora.

ocenił(a) film na 9
Izviestia

Miłość wszystko potrafi

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones