Sory ale nie wiedziałam gdzie się o to zapytać.
Długoooo już szukam bezskutecznie starych spektakli tzn. pokazywanych przez TVP w latach min.85 max.90-tych z cyklu Teatr Telewizji (?), były to przedstawienia dla dzieci i młodzieży, zdaje się emitowane razem ze słynną "Mechaniczną Magdaleną". Usegregowałam %-owo najlepiej zapamiętane:

1- Głuchoniema dziewczyna w swoim domu dostrzega małego ludzika- chłopaka wielkości kciuka, zaprzyjaźniają się, dowiaduje się od niego o możliwości stania się takim jak on, wystarczy tylko dotknąć magicznego gwoździa wbitego przy podłodze i wypowiedzieć jakieś dziwne słowo, po wielu próbach z trudem udaje się jej wymówić owo zaklęcie stając się malutką, potem znów wraca do swoich rozmiarów i tak w koło.

2- Japoński/Chiński cesarz w nocy słyszy przepiękny ptasi śpiew, dowiaduje się, że to słowik, pragnie go mieć w pałacu ale dostęp do niego ma tylko młoda dziewczyna dzięki pomocy której (niechętnie udzielonej) ptak zostaje dostarczony cesarzowi, każe mu on śpiewać bez chwili wytchnienia, w końcu władca niezadowolony z jego ciągłego zmęczenia i szarego upierzenia dostaje nowego- tym razem nakręcanego, ze złota i drogocennych kamieni, zaś żywy ptak odzyskuje wolność (chyba)

3- Dziewczyna chcąc uratować siostrę która wpadła do studni spuszcza się na samo dno odkrywając inny świat. Ma do wykonania kilka zadań, aby pomóc siostrze (?) spotyka jakieś mówiące stwory min. piec z którego otrzymuje chleb, drzewo (?)itd. Robi wszystko zgodnie z poleceniem. Jej siostra chce także wykonać te zadania ale jej już się to nie udaje i zostaje skrzyczana przez te stwory.

!!!!!!!!!!!- Możliwe, że ta "ratowniczka" nikomu nie szła z pomocą lecz to ona właśnie wpadła, a ta druga dowiedziawszy się o przygodzie swojej siostry także zeszła na dno tej studni.
-------------------------
I coś nie dla dzieci

Komedia, akcja dzieje się w czasach między 17 a 19 wiekiem, dom/rezydencja/pałac, znajdujący się tam ludzie zamierzają wydać przyjęcie na które ma przybyć niechciany gość- dziewczyna chyba z niższych sfer bo bez manier, obycia itd. ma wyjść za mąż za jednego z nich (?), towarzystwo zdegustowane wrażeniem jakie na nich wywiera chce jej się pozbyć, jakiś facet sugeruje aby podać jej karasia, gdyż ta ryba ma sporo ości a ona z pewnością nie wie jak należy ją jeść i na 100% się udusi.

!!!!!!!!!- Biorę pod uwagę także możliwość, że to nie teatr a "Kabaret Olgi Lipińskiej"!

PLEASEEEEEEEE

777temida

Noce i dnie ??

Kajzer

Który numerek? to ostatnie? A czy wiesz czy był taki spektakl?

777temida

ad 2. Japoński???? ZGROZA!

Słowik (wg Andersena), adaptacja: Frantisek Pawlicek
reżyseria: Tomasz Jaworski
Teatr Telewizji
data premiery: 1994-02-20

Oshin

Wiem wiem z tym cesarzem to przesadziłam :D ale nigdy nie byłam dobra z historii.
Dziękuję za szybka odpowiedź!!! Próbuję znaleźć coś na you tube lub zdjęcia w grafice ale nic nie ma! :( Jednak to z pewnościa to!

777temida

Co do ostatniego,
nie wiem, który konkretnie spektakl, ale na pewno jest na podstawie dramatu Gombrowicza "Iwona, księżniczka Burgunda".

3.To z kolei chyba na podstawie bajki "Dwie Dorotki" Janiny Porazińskiej.

frrozen_

Naprawdę baaaaaaaaardzo dziękuję, ucałowałabym Was ale nie wiem czy mogę:D nie przypuszczałam, ze uda się komuś odpowiedzieć, te spektakle oglądałam tak dawno i bałam się, że w tych opisach nieźle namieszam i nici z poszukiwań! Żałuję tylko, że nigdzie nie mogę obejrzeć nawet fragmentu z któregokolwiek z tych spektakli, TVP mogłaby powtórzyć ale nie ma na co liczyć :(

P.S.
Teraz tylko brakuje tego pierwszego... Liczę na dalszą pomoc :)))

użytkownik usunięty
777temida

ad.1 może to "Wielkoludy" Andrzeja Maleszki(jest też twórcą"Mechanicznej Magdalenay"- dlatego to skojarzenie).
Z tego co pamiętam to Wielkoludy lekceważyły małych ludzi mieszkających w ich domu i mogło tak wyglądać,że są głuche.Ten spektakl jest wystawiany co pewien czas w teatrach dla dzieci w różnych miastach

Brałam pod uwagę ten spektakl ale tam chyba nie było postaci głuchoniemej dziewczynki.

777temida

minął rok, ale ponieważ zajrzałam na ten wątek, a kiedyś też zastanawiałam się nad spektaklem, który opisujesz, wrzucam link: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/521369.
jestem prawie pewna, że chodziło Ci o to ;)

una_vez_mas

Jesteś CUDOWNA!!!!!!!!!! :***
Straciłam już nadzieję na to że kiedyś wpadnę na jakikolwiek trop tego spektaklu. Super! Naprawdę BARDZO DZIĘKUJĘ!

777temida

Teraz tylko pozostaje znaleźć nagranie ale w raczej w sieci się nie uda.... :(
P.S. Co ciekawe pamiętałam to słowo klucz używane przez gł. bohaterów tzn. trochę je przekręciłam ale i tak dziwię się że nawet to po tylu latach zachowało się w mojej pamięci.

777temida

Jeśli to kogoś zainteresuje to mam tylko tyle z tej historii, niestety nie ten spektakl polski tylko film i to po niemiecku...
http://www.youtube.com/watch?v=wJolWzHP5kU

777temida

A propos tych spektakli, to też mnie ostatnio natchnęło, żeby ich poszukać. Pamiętam taki:

Chłopiec z dziewczynką poszli do lasu. Chłopiec zaczął niszczyć jedno drzewo, łamać gałęzie. Za karę sam został zamieniony w młode drzewo, ale mógł się komunikować (sic!) z dziewczynką. Ona zaczęła się nim opiekować, przyniosła szalik i rękawiczki, gdy nastała zima, spędzała z nim czas i chyba nawet uratowała/obandażowała po ataku chuliganów. Po roku takiej próby chłopiec powrócił do swojej ludzkiej formy i nabrał szacunku dla drzew. Zna ktoś może tytuł tego przedstawienia?

k2m13

Spróbuj tego:
http://www.filmweb.pl/film/Ballada+o+Kasi+i+drzewie-1984-96024
Tutaj ktoś o nim pisał:
http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.php?t=6321&sid=c3f78e37fcf86004ba2d8f3d5889 f71c

underground73

Ilez ja czasu szukalam tego tytulu!! Pamietalam fragmenty tego spektaklu i to, ze poruszyl mna jako kilkuletnie dziecko. Inaczej nie zagniezdzilby sie w mojej glowie na tyle lat...
Dzieki wielkie obojgu za poruszenie tematu i trafna odpowiedz :)

k2m13

Pamiętam to :)

k2m13

proszę o tytuł

Ireneusz_Sobczak

Który / jaki tytuł? Powyżej masz podany link...

użytkownik usunięty
777temida

moze tajemnica sagali

Witam wszystkich. Poszukuję tytułu spektaklu dla dzieci lub młodzieży w którym rodzeństwo (brat i siostra) wyruszają na ratunek zaginionym na pustyni rodzicom (chyba) a pomaga im gadający i latający samochód. Taki nasz "Nieustraszony". Jeśli ktoś pamięta tytuł tego spektaklu to proszę o pomoc. Z góry dzięki dla wszystkich i pozdrawiam.

benek1000_filmweb

"Wielka większa i największa"? To były trzy przygody. Jedna przypomina twój opis. Pamiętam że czytałam książkę o tym tytule, spektaklu nie widziałam.

benek1000_filmweb

Spektaklu nie widziałam, natomiast kilkakrotnie czytałam książkę "Wielka, większa i największa" Jerzego Broszkiewicza. Dwójka przyjaciół - Groszek i Ika - przeżywa trzy przygody, każdą coraz większą. Pomaga im w tym gadający samochód Opel Kapitan. Pierwszej przygody nie pamiętam, natomiast w drugiej faktycznie ratowali ludzi z samolotu, który rozbił się na pustyni i nikt nie umiał go znaleźć. Trzecia przygoda to była wyprawa w Kosmos, na inną planetę. Swoją drogą świetna książka.

benek1000_filmweb

To był film z 1962 roku a nie spektakl na podstawie książki

777temida

To ostatnie to chyba Iwona Księżniczka Burgunda Gombro

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones