"Makrokosmos" - ruszyła oficjalna strona filmu

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/%22Makrokosmos%22+-+ruszy%C5%82a+oficjalna+strona+filmu-10289
Zapraszamy wszystkich do dowiedzenia oficjalnej strony filmu "Makrokosmos", który już 4 kwietnia wejdzie na ekrany kin w całej Polsce. Pod adresem www.makrokosmos.pl znajdziecie informacje na temat filmu, rozmowy z twórcami, jak również bogatą bibliotekę zdjęć, zwiastunów, fragmentów muzyki oraz tapet.

Ubiegający się o Oscara w kategorii 'najlepszy film dokumentalny' "Makrokosmos" jest wspaniałą opowieścią o wędrówkach ptaków.
Zdjęcia do filmu trwały ponad 3 lata i były realizowane na wszystkich kontynentach świata. Sztab ludzi pracujących przy filmie liczył przeszło 500 osób. Głową zespołu był Jacques Perrin. Towarzyszyli mu dwaj reżyserzy, 12 pilotów i 15 operatorów. Na cały zespół pracujący przy filmie, składało się w sumie 300 dużych i małych ekip pracujących od zmierzchu do świtu na potrzeby 6 grup filmowców przemierzających z ptakami cały świat. Na ponad godzinny film zużyli w sumie 400 km taśmy filmowej, której nakręcenie zajęło ponad 1.500 godzin spędzonych z ptakami w powietrzu.
Ekipy dotarły niemal wszędzie. Filmowali różne gatunki ptaków na biegunach, nad morzami i ośnieżonymi szczytami gór, na stepach i pustyniach. Francuscy realizatorzy filmowali ptaki między innymi: do Parku Yosemite, na Jawę, Borneo i Tasmanię, na Pustynię Nubijską, do delty Nilu i Dunaju, kręcili zdjęcia także w Indiach, Wietnamie, na Islandii i Falklandach a także nad ulicami Nowego Yorku i Paryża.

Ważnym krokiem w przygotowaniach do realizacji filmu, było oswajanie ptaków z głośnymi, latającymi maszynami, na których zamontowano kamery. Pierwsze próby kończyły się płoszeniem podopiecznych. Stopniowo jednak przywykały do zamieszania i warkotu, by w końcu traktować motolotnię z operatorem jak członka stada, za którym podążają.
By sfilmować zachowania podniebnych wędrowców w każdych warunkach atmosferycznych i zarejestrować najbardziej unikatowe ptasie podróże, realizatorzy wykorzystali najnowocześniejsze zdobycze techniczne. Kamery zainstalowano między innymi na tradycyjnym szybowcu, a także zdalnie sterowanym modelu latającym. Zdalnie sterowany samolot mógł dołączać do stad powietrznych wędrowców lub oddalać się od nich - w zależności od zamiarów ekipy. Najefektowniejsze zdjęcia wykonano z samolotu o skrzydle typu Delta, który nie wzbudzał podejrzeń lecących ptaków. Dzięki tej maszynie realizatorzy mogli zająć stanowisko wewnątrz migrującego stada i nakręcić niepowtarzalne ujęcia, jakby widziane oczami podążającego w stadzie ptaka.

Największym wyzwaniem było oswojenie ptaków z ludźmi i maszynami latającymi, dzięki którym wzbili się w powietrze z kamerą.
Praca nad ptakami, które zagrały w filmie zaczęła się, kiedy pisklęta były jeszcze w jajku - mówili do nich oswajając ze swoim głosem, potem obecni byli przy wykluciu. By zdobyć akceptację i zaufanie przyszłych aktorów troskliwie opiekowali się maleństwami, przebywali z nimi dzień i noc, biegali, pływali, by potem wspólnie wznieść się nad ziemią. Żeby ptaki mogły ich poznać z daleka, opiekunowie ubierali się w jaskrawe kolory, używali także rowerowych trąbek, by je przywoływać a próby przed zdjęciami przypominały zabawę na szkolnym boisku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones