26. WFF: Konkurs 1-2

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/26.+WFF%3A+Konkurs+1-2-65271
KONKURS 1-2 / COMPETITION 1-2

Amerykański dżihad / American Jihadist, reż. Mark Claywell (USA 2010), 72 min.
Nagrodzony w Slamdance 2010 za najlepszy dokument, film o Isa Abdullahu Ali, afro-amerykańskim muzułmaninie z getta w Waszyngtonie, który został zakwalifikowany jako "znany terrorysta" przez amerykański Departament Obrony, mimo że nigdy wcześniej nie był skazany za żadne przestępstwo ani terroryzm.

Dwa ognie / Between Two Fires, reż. Agnieszka Łukasiak (Szwecja, Polska 2010), 130 min.
Młoda kobieta wraz z córką ucieka przed handlem dziećmi na Białorusi i trafia do obozu dla uchodźców w północnej Szwecji. Walcząc o przetrwanie staje się łatwą ofiarą otaczającego ją obcego świata. Wkrótce będzie musiała zmierzyć się z ekstremalnymi wyborami życiowymi, które obrócą jej życie w koszmar.

Dzieci z Diyarbakir / Min dît / The Children of Diyarbakir, reż. Miraz Bezar (Niemcy, Turcja 2009), 102 min.
Osadzony w realiach kurdyjskiego miasta Diyarbakir w Turcji film w prosty, pozbawiony sensacji sposób opowiada tragiczną historię rodzeństwa, którego rodzice zostają zamordowani przez tajną bojówkę paramilitarną.

Dzieci Zielonego Smoka / A zöld sárkány gyermekei / Children of the Green Dragon, reż. Bence Miklauzič (Węgry 2010), 92 min.
Między węgierskim agentem nieruchomości i chińskim ochroniarzem zaczyna budzić się niecodzienna przyjaźń. Nie ma między nimi żadnego ogniwa, czy to na tle rasowym, językowym czy kulturowym, które by ich łączyło. Jednak dzięki pozytywnemu nastawieniu potrafią znaleźć wspólny język.

Erratum, reż. Marek Lechki (Polska 2010), 90 min.
Michał jedzie do miasta swojego urodzenia, aby załatwić sprawę o którą prosi go szef i od razu wracać. Sprawy przybierają jednak inny obrót. Michał musi pozostać tu parę dni dłużej. Chodząc po mieście spotyka bliskie mu niegdyś osoby, natrafia na znajome miejsca. Powoli odzywa się w nim coś, o czym dawno zapomniał. Nagroda Indywidualna za debiut na festiwalu w Gdyni 2010.

Imperialiści są wśród nas! / The Imperialists Are Still Alive!, reż Zeina Durra (USA 2010), 90 min.
Asya (Elodie Bouchez), pracująca na Manhattanie artystka wizualna, wiedzie życie sławnych i bogatych. Bierze udział w ekskluzywnych imprezach z supermodelkami, rozbija się limuzynami, a jednocześnie pilnie śledzi w telewizji sytuację na Bliskim Wschodzie.

Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę / Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier / If I Want to Whistle, I Whistle, reż. Florin Serban (Rumunia, Szwecja 2010), 94 min.
Silviu za pięć dni wyjdzie z poprawczaka. Jednak te pięć dni zmienią jego życie bardziej niż cała odsiadka. W filmie zagrali autentyczni chłopcy osadzeni w poprawczakach. Film nagrodzony Grand Prix Jury na tegorocznym festiwalu w Berlinie oraz nagrodą Alfreda Bauera.

Lincz / Lynch, reż. Krzysztof Łukaszewicz (Polska 2010), 81 min.
Fabularna próba rekonstrukcji prawdziwego zdarzenia sprzed lat. W mazurskiej wsi zamordowany zostaje 60-letni mężczyzna. W morderstwo zamieszanych jest sześciu miejscowych.

Martwy punkt / Snap, reż. Carmel Winters (Irlandia 2010), 86 min.
Niekonwencjonalna struktura debiutu reżyserskiego dramatopisarki Carmel Winters stanowi odbicie pokaleczonych dusz będących jądrem tej opowieści. Matka udziela wywiadu na temat swojego syna, który porwał dziecko. Słodko-gorzka podróż w świat zbrodni, wyrzutów sumienia, zaburzeń i wykorzystywania.

Pewnego dnia / You yi tian / One Day, reż. Hou Chi-Jan (Tajwan 2010), 93 min.
Jawa czy sen? Metafizyka czy matrix? Wyprodukowany przez wielokrotnie nagradzanego reżysera Hou Hsiao Hsiena film jest onirycznym poematem miłosnym w stylu realizmu magicznego.

Polowanie na małe drapieżniki / Lov na drebni hishtnitsi / Hunting Down Small Predators, reż. Tzvetodar Markov (Bułgaria 2010), 95 min.
Pewnego dnia młody człowiek, który ma trudności w porozumiewaniu się z ludźmi zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Wkrótce potem poznaje troje przyjaciół i przyłącza się do ich "wspólnoty". Czwórka młodocianych podejmuje naiwną próbę łatwego zarobku szantażując staruszkę. Historia o miłości i rozpaczy, nadziei i rozczarowaniu, zemście i objawieniu.

Prześladowca / El Perseguidor / The Pursuer, reż. Víctor Cruz (Argentyna 2009), 80 min.
Małżeństwo z trzydziestoletnim stażem wyjeżdża na weekend. Mąż chce coś wyznać żonie… Jeden z najmocniejszych filmów argentyńskich ostatnich lat.

Syn Babilonu / Son Of Babylon, reż. Mohamed Al-Daradji (Irak, Wlk. Brytania 2009), 93 min.
Dwunastoletni Kurd wraz z babcią po obaleniu rządów Saddama Husajna podróżuje po Iraku w poszukiwaniu ojca chłopaka. Nagrodzona w Berlinie opowieść o nadziei i przebaczeniu z rewelacyjną rolą młodego Yassira Taliba i Kurdyjki Shezhad Hussen, jedynej kobiety zeznającej w procesie Saddama Husajna.

Tilva Ros / Tilva Roš / Tilva Rosh, reż. Nikola Ležaić (Serbia 2010), 103 min.
Pierwsze wakacje po maturze. Przyjaciele Toda i Stefan poznają dziewczynę, która przyjechała z Francji. Relacja oparta na zamierającej przyjaźni oraz na rywalizacji sprawia, że chłopcy nieustannie konkurują ze sobą. Film zdobył nagrodę za najlepszy film na 16. Festiwalu Filmowym w Sarajewie.

To my / Somos nosotros / It's Us, reż. Mariano Blanco (Argentyna 2010), 72 min.
Grupka przyjaciół, którzy nie mają więcej niż dwadzieścia lat, spędzają czas jeżdżąc na deskorolce, prowadzając się z dziewczynami, albo próbując je znaleźć.
W ciągu zdjęć widzimy upływ czasu bez poszukiwania tego, co istnieje poza bohaterami.

Udaan, reż. Vikramaditya Motwane (Indie 2010), 138 min.
Tłamszony przez apodyktycznego ojca Rohan stara się wycisnąć jakąś namiastkę własnego życia i zrealizować marzenie bycia pisarzem. Pierwszy od siedmiu lat hinduski film, który znalazł się w oficjalnym programie w Cannes.

Włóczykij / Ha'Meshotet / The Wanderer, reż. Avishai Sivan (Izrael 2010), 85 min.
Hormony i kamienie nerkowe jako źródło problemów ultraortodoksyjnego chłopca z Jerozolimy. Debiutancki film izraelskiego fotografa i twórcy wideoinstalacji Avishaia Sivana.

Życie albo dwa / Due Vite Per Caso / One Life, Maybe Two, reż. Alessandro Aronadio (Włochy 2010), 88 min.
Matteo musi zdecydować co dalej zrobić ze swoim życiem. Wyjściem jest albo podjęcie ryzyka i odważne stawienie czoła własnym błędom, albo czekanie, aż jakaś zewnętrzna siła podejmie decyzję za niego. Reżyser przedstawia oba scenariusze jako równorzędne i wzajemnie się wykluczające.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones