Była dyrektor PISF-u odpowiada na zarzuty dziennika "Fakt"

Facebook / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/By%C5%82a+dyrektor+PISF-u+odpowiada+na+zarzuty+dziennika+%22Fakt%22-127782
Była dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka umieściła na swoim facebookowym profilu wpis, w którym odniosła się do wczorajszej publikacji dziennika "Fakt". W tekście zatytułowanym "Nepotyzm, nagrody i umowy na gębę w rządowej instytucji" tabloid opisał bowiem szereg rzekomych nieprawidłowości w funkcjonowaniu PISF-u.  Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.


Oto odpowiedź Sroki:

Kraków, 9 kwietnia 2018r.
Szanowni Państwo,
W związku z doniesieniami medialnymi zawartymi w artykule pt. Nepotyzm, nagrody i umowy na gębę w rządowej instytucji z dnia 9 kwietnia 2018 roku, opublikowanego przez Gazetę Codzienną Fakt oświadczam, że:
1. Za lata 2015, 2016 i 2017 kluczowy biegły rewident powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjął, że działalność Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej była zgodna z przepisami prawa i postanowieniami statutu oraz z ustawą o rachunkowości i ustawą o finansach publicznych;
2. Za lata 2015 i 2016 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjął sprawozdanie finansowe z działalności Instytutu i zaakceptował plan finansowy działalności Instytutu na rok 2017;
3. Polityka kadrowa i finansowa prowadzona w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej od 2005 roku, a wdrożona przez Dyrektor Agnieszkę Odorowicz i Dyrektora Jerzego Barta, oceniona pozytywnie przez Najwyższą Izbę Kontroli, była przeze mnie kontynuowana. Nigdy nie zatrudniałam ani nie współpracowałam z żadnym członkiem swojej rodziny;
4. Do chwili obecnej nie znam wyników wspomnianego w publikacji audytu, nigdy nie przedstawiono mi jego treści i nie pozwolono odnieść się do tez w nim zawartych;
5. Dalsze rozpowszechnianie krzywdzących mnie informacji o rzekomych nieprawidłowościach w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej spowoduje skierowanie sprawy na drogę sądową na postawie art. 23 i 24 Kodeksu Cywilnego o naruszenie moich dóbr osobistych oraz na podstawie art. 212 i 216 Kodeksu Karnego o pomówienie i znieważenie.

Magdalena Sroka

Tymczasem Rada PISF-u zaopiniowała wczoraj negatywnie sprawozdanie z działalności Instytutu za rok 2017. W uchwale Rady czytamy, że na podstawie dostępnych informacji istnieje szereg wątpliwości dotyczących sposobu prowadzenia gospodarki finansowej w Instytucie.

Rada uważa również, iż w sprawozdaniu z działalności Instytutu nie znalazły odzwierciedlenia wydarzenia, które doprowadziły do zmiany na stanowisku Dyrektora w 2017 (...) Sprawozdanie z działalności zawiera luki informacyjne, np. dotyczące podmiotów, z którymi Instytut współpracował (...) Zaniechanie działalności Instytutu prowadzącej do niepewności w zakresie transparentności i dostępności do informacji. Pełną uchwałę Rady znajdziecie TUTAJ.

Magdalena Sroka została zwolniona ze stanowiska dyrektor PISF-u jesienią ubiegłego roku. O kulisach jej odwołania w atmosferze skandalu przeczytacie TUTAJ.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones